Bilans mowy dwulatka

Rodzicu! Nie czekaj, aż twoje dziecko skończy 3 lata, licząc, że zacznie mówić. Zgłoś się do logopedy, zanim będzie za późno.

Jeśli twoje dziecko:

• nie wykazuje zainteresowania mową,
  • nie rozumie prostych komunikatów słownych,
  • nie wypowiada się wcale lub porozumiewa się za pomocą zaledwie kilku dźwięków lub pojedynczych słów,
  • mówi w sposób zrozumiały tylko dla ciebie,
  • uparcie powtarza bez zrozumienia wyrazy, wyrażenia lub zdania wypowiedziane przez inną osobę (tzw. echolalia),
  • nadal karmione jest butelką, ma problemy z żuciem, gryzieniem, połykaniem stałych pokarmów,
  • oddycha ustami, nadmiernie ślini się, wsuwa język między zęby,
  • nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z osobami, które do niego mówią,

wybierz się na konsultację do logopedy.

Logopeda:

• oceni przebieg rozwoju mowy dziecka,
  • podpowie, jak bawić się z dzieckiem, aby stymulować jego rozwój językowy,
  • udzieli wskazówek, jak w codziennych sytuacjach wspomagać rozwój mowy,
  • pomoże usprawnić żucie, gryzienie, połykanie oraz pracę warg i języka,
  • pomoże wyeliminować niewłaściwe przyzwyczajenia, np. ssanie palca, nawykowe oddychanie przez usta.

Rodzicu!

• Nie czekaj, aż niemówiący maluch „sam z tego wyrośnie” – niektóre dzieci nie wyrastają bez pomocy specjalisty.
  • Rozpocznijcie terapię od razu, ponieważ wcześnie podjęta interwencja logopedyczna pozwoli szybciej wyrównać opóźnienia w rozwoju mowy.

Źródło: https://ptl.katowice.pl/wydawnictwa/plakaty/