Nasze Przedszkole realizuje projekt czytelniczy pt. "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

„Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to Międzynarodowy Projekt Edukacyjny autorstwa Anety Konefał, nauczycielki i dyrektora przedszkola, którego głównym założeniem jest rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Cele szczegółowe:

1. zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;
  2. tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;
  3. wprowadzenie dziecka w świat literatury;
  4. budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;
  5. przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;
  6. kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;
  7. rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci;
  8. rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;
  9. włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;
  10. promocja przedszkola;
  11. rozwijanie współpracy między nauczycielami.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego; składa się z kilku modułów i realizowany być może całościowo lub w zakresie wybranym przez uczestnika. Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia – pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa.