Procedura nadania imienia Przedszkolu nr 148 w Warszawie

Podstawa prawna:

Art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1372) oraz §2 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. 1 2019 r., poz. 502), na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej Przedszkola nr 148 w Warszawie.

1. Cel podejmowanych działań

Poprzez nadanie imienia przedszkole:

• uzyskuje swoistą indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych placówek,
  • aktywizuje i integruje całe środowisko przedszkolne: dzieci, rodziców i pracowników przedszkola,
  • promuje swoje działania w środowisku lokalnym,
  • wchodzi do rodziny placówek o podobnym imieniu, co sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów,
  • opiera swoje działania wychowawcze, dydaktyczne i opiekuńcze na wartościach, ideałach i czynnikach związanych z wybranym imieniem, a także wyznacza dalsze kierunki pracy z dziećmi,
  • wzbogaca swoją obrzędowość, związaną z imieniem.
  1. Uzasadnienie

Przedszkole od kilku lat realizuje autorskie programy naszych nauczycieli, pt. “Dziecko w świecie wartości” oraz organizuje konkursy wewnątrzprzedszkolne, jak i miejskie na ten temat. Pragniemy, aby wychowanie do wartości stało się główną wizją naszego przedszkola.

1. Zasady wyboru imienia

W wyborze imienia bierze udział cała Rada Pedagogiczna przedszkola. Nauczyciele przekazują swoje propozycje imienia w okresie czerwiec – sierpień 2021 r. Następnie na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w sierpniu 2021 r., w drodze głosowania jawnego, zostaje wybrane imię przedszkola. Imię przedszkola powinno być związane z wychowaniem do wartości w związku z realizowanymi w przedszkolu programami “Dziecko w świecie wartości”.

1. Zapoznanie z procedurą nadania imienia

Dyrektor przedszkola zawiadamia nauczycieli, pracowników niepedagogicznych placówki i rodziców o podjęciu działań zmierzających do nadania imienia przedszkolu oraz zaznajamia z wprowadzoną „Procedurą nadania imienia Przedszkolu nr 148 w Warszawie”.

Zapoznanie nastąpi w następujący sposób:

• Nauczyciele – podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej w sierpniu 2021 r.
  • Pracownicy niepedagogiczni – podczas spotkania organizacyjnego w sierpniu 2021 r.
  • Rodzice – podczas spotkania rodziców z dyrektorem oraz podczas zebrań z nauczycielami we wrześniu 2021 r., za pomocą strony internetowej przedszkola oraz drogą mailową.
  • Dzieci – rozmowy z nauczycielami w grupach, zajęcia tematyczne.
  1. Etapy prac związanych z nadaniem imienia
  • 31 sierpnia 2021 r. podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej wybranie imienia poprzez głosowanie jawne nauczycieli (załącznik nr 1 do Procedury).
  • Ustalenie terminu uroczystości nadania imienia przedszkolu.
  • Omówienie szczegółowego planu działań, związanych z promocją placówki, nadaniem imienia oraz przydział obowiązków.
  • Zaplanowanie zadań i działań, mających na celu przybliżenie dzieciom imienia przedszkola.
  • W ramach kampanii informacyjnej podjęcie działań, których celem będzie rozpropagowanie imienia przedszkola.
  • Zaprojektowanie logo przedszkola.
  • Zorganizowanie uroczystości Nadania Imienia Przedszkolu.
  1. Przygotowanie wniosku o nadanie przedszkolu imienia do organu prowadzącego
  • Podjęcie uchwały przez Radę Pedagogiczną o propozycji nadania przedszkolu imienia.
  • Uzyskanie poparcia Rady Rodziców; omówienie szczegółów współpracy.
  • Wnioskowanie o nadanie imienia przedszkola przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców.
  • Wystąpienie do Organu Prowadzącego z wnioskiem o nadanie nazwy przedszkolu, zawierającego wybrane imię oraz uzasadnienie wyboru.
  • Przygotowanie uchwały w sprawie nadania nazwy przedszkolu.
  • Organizacja uroczystości nadania nazwy przy współudziale Rady Rodziców.
  1. Propozycje działań w związku z nadaniem imienia
Działania promujące przedszkole Termin Realizacja
Dzień dobrych wiadomości 08 września Miłe karteczki (rysunki/ słówka) – „Poczta Dobrych Wiadomości”
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 20 września Zabawy integracyjne, m.in.
z chustą animacyjną
Światowy Dzień Uśmiechu 07 października Śmieszny strój/ wykonanie orderu uśmiechu
Bal Superbohaterów/Postaci z Bajek 05 listopada Strój Superbohaterów
Dzień Przytulania 21 stycznia Korowód serc