Czy mogę prowadzić terapię swojego dziecka bez pomocy logopedy?

Każdy rodzic może stymulować prawidłowy rozwój swojego dziecka poprzez zabawy językowe, wspólne czytanie, opowiadanie bajek, recytowanie wierszyków, śpiewanie, rysowanie, czy zabawy ruchowe. We własnym zakresie powinien WSPIERAĆ prawidłowy rozwój swojego malucha, jednak w przypadku podejrzenia opóźnień lub zaburzeń w rozwoju nie powinien samodzielnie podejmować prób prowadzić terapii logopedycznej bez uzgodnienia jej ze specjalistą!

Wiedza  zaczerpnięta z internetu, poradników, czy od znajomych osób niestety często nie wystarcza, aby samodzielnie “zdiagnozować” dziecko i zniwelować skutki zaburzenia. Istotna jest również przyczyna problemu i dobór odpowiednich – skutecznych ćwiczeń.

Nie próbujmy działać na własną rękę, aby nie tracić cennego czasu. Im wcześniej podejmiemy terapię logopedyczną, tym większe są szanse na powodzenie.

Logopeda właściwie zdiagnozuje dziecko, ustali plan działania, dobierze odpowiednie ćwiczenia dostosowane do umiejętności i wieku małego pacjenta, zaś rodzicowi wytłumaczy, w jaki sposób pracować z dzieckiem w domu, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Czy “domowa terapia” zaburzeń mowy dziecka jest dobrym pomysłem? – Jak najbardziej! Ale we współpracy z logopedą.

Rola rodzica w czasie terapii logopedycznej jest bardzo istotna! O skuteczności każdego oddziaływania decyduje systematyczność. Z tego względu wsparcie ze strony rodziców w postaci systematycznych ćwiczeń wykonywanych z dzieckiem w domu zdecydowanie zwiększa skuteczność terapii logopedycznej. Jednak muszą to być ćwiczenia przemyślane i dobrane adekwatnie do zaburzenia towarzyszącego dziecku. Stąd istotna jest konsultacja logopedyczna. Warto mieć pewność, że nasze działania są celowe i co najważniejsze skuteczne.

Źródło: www.ulogopedy.pl

Oprac. mgr Katarzyna Roszkowska-Świerczek