Zamierzenia dyd.-wych.Język angielski
Witamy na stronie Tygrysków
Witamy na stronie naszej grupy. Jesteśmy wesołymi 4 i 5-latkami. Lubimy bawić się, śmiać i radośnie spędzać czas ze sobą oraz z naszymi Paniami. A bawią się i uczą z nami nauczycielki, Pani Małgosia i Pani Monika. Pani Małgosia uczy nas też języka angielskiego.
Z naszymi Paniami można kontaktować się wysyłając wiadomość mailową na poniższe adresy:
Jest z nami również Pani Ela, która dba o naszą salę i przynosi nam pyszne posiłki z kuchni.
Na tej stronie pokazujemy, jak miło i ciekawie spędzamy czas w Przedszkolu. Prezentujemy tu też ogłoszenia i ważne informacje dla rodziców.
Zapraszamy do uważnego śledzenia wpisów.
Spotkanie z pielęgniarką
Przedszkolaki na start
Dzień Życzliwości
W piątek 10 czerwca, z okazji Dnia Życzliwości wykonaliśmy dla naszego ulubionego kolegi laurkę. Nasze rysunki włożyliśmy do kolorowych kopert, które następnie zakleiliśmy i zaadresowaliśmy do przyjaciela.
W sali zabaw Digiloo
W środę 8 czerwca ruszyliśmy tramwajem do sali zabaw, gdzie mieliśmy okazję chować się przed naszymi paniami wysoko na drabinkach oraz zjeżdżalniach. Bawiliśmy się w kulkach, pokonywaliśmy tory przeszkód oraz jeździliśmy na samochodach.
Portret Mamy
Wydrapywanki
Spotkanie z pielęgniarką
W czwartek 12 kwietnia spotkaliśmy się z panią pielęgniarką, która opowiedziała nam historię swojego zawodu. Wysłuchaliśmy ciekawostek na temat Florence Nightingale, która uważana jest za matkę współczesnego pielęgniarstwa. Pani pielęgniarka pokazała nam również, w jaki sposób pobierana jest krew oraz dlaczego nie należy się tego bać.
Nasi pupile
Na wiejskim podwórku
Owies wielkanocny
Pisanki
Owies wielkanocny
W czwartek 7 kwietnia dowiedzieliśmy się, co jest potrzebne, aby rośliny prawidłowo rosły. Wspólnie posialiśmy również owies wielkanocny.
Serdecznie dziękujemy
Mamie Krystiana
za chusteczki higieniczne dla dzieci.
Kolorowe zwierzęta
W piątek 1 kwietnia odgadywaliśmy zwierzęta po ich cieniu. Następnie kolorowaliśmy zwierzaki w ramkach palcami umoczonymi w farbach.
Piłki z plasteliny
Projekt "Piłka"
W tym tygodniu zobaczyliśmy film na temat powstania piłki nożnej. Dowiedzieliśmy się, jak piłka ta zmieniała się na przestrzeni lat. Porównywaliśmy je ze współczesnymi piłkami.
Projekt "Piłka"
Kolejnym etapem naszego projektu było ważenie piłek wagą kuchenną i ustawianie ich w kolejności od najlżejszej do najcięższej.
Dzień Kolorowej Skarpetki
Dzień Świętego Patryka
W czwartek 17 marca poznaliśmy tradycję obchodzenia Dnia Świętego Patryka. Wysłuchaliśmy ciekawostek o skrzacie Leprechaunie i jego garncu złota. Dowiedzieliśmy się, dlaczego trzylistna koniczyna jest symbolem Irlandii. Obejrzeliśmy również film edukacyjny o Dniu Św. Patryka. Na koniec wykonaliśmy własne koniczynki.
Projekt - piłka
W dalszym ciągu pracujemy metodą projektu. Ostatnio poznaliśmy piłkę do baseballu. Porównywaliśmy ją z innymi piłkami, określaliśmy jej cechy. Następnie za pomocą wagi sprawdzaliśmy, które piłki są lekkie, a które ciężkie. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Co ma wpływ na ciężar piłek? Następnie tworzyliśmy piłki własnego pomysłu. Oblepialiśmy piłeczki ping-pongowe plasteliną.
"Skacze piłka” - uczymy się piosenki
Skacze piłka po podłodze,
klap, klap, klap.
Gdy do ciebie rzucam piłkę,
To ją złap!
Skacze piłka po podłodze
Stuk, stuk, stuk,
gdy nie złapiesz to ucieknie,
chociaż nie ma nóg!
Projekt - Piłka
W marcu wspólnie z grupą Mróweczek rozpoczęliśmy pracę metodą projektu. Tematem naszych zajęć jest piłka. Coś, co każdy z nas lubi, ma w domu, coś nam bliskiego. Na początku opisywaliśmy wygląd i rodzaje piłek. Podczas burzy mózgów wskazywaliśmy różnice w wyglądzie piłek. Wzbogacaliśmy nasze słownictwo oraz rozwijaliśmy logiczne myślenie. Dotykaliśmy je, ugniataliśmy, dokładnie opisywaliśmy. Próbowaliśmy samodzielnie wyciągać wnioski, wykonywać doświadczenia na temat: co potrafi robić piłka: skakać, turlać się, odbijać, kozłować, leżeć itd. Wspólnie z panią Hanią i Panią Gosią stworzyliśmy mapę myśli, która będzie nam towarzyszyła do końca projektu. Na kolejnych zajęciach porównywaliśmy wielkości piłek, liczyliśmy je. Wskazywaliśmy, kóra piłka jest pierwsza, druga, ostatnia itd. Oczywiście bawiliśmy się piłkami, ćwiczyliśmy rzuty i chwyty, turlanie. Przez cały czas trwania projektu w naszej sali jest zorganizowana przez nas wystawa piłek.
Klocki z emocjami
W piątek 4 marca bawiliśmy się naszymi nowymi klockami Lego. Pracowaliśmy w parach i układaliśmy ludziki według instrukcji obrazkowej. Ćwiczyliśmy umiejętności współpracy w grupie oraz spostrzegania wzrokowego. Na koniec opisywaliśmy nasze ludziki: jak wyglądają, jakie mają miny, jak według nas się czują.
Dinozaury
Pogadanki Pielęgniarki:
"Bo zdrowie jest najważniejsze"
We wtorek 22 lutego odwiedziła nas pani pielęgniarka. Wspólnie z Mróweczkami dowiedzieliśmy się, co jest najważniejsze dla naszego zdrowia. Zajęcia rozpoczęliśmy od gimnastyki. Poznaliśmy zdrowe zamienniki dla słodyczy, a mianowicie chipsy z ziemniaków, buraków i pietruszki, które mogliśmy spróbować. Wspólnie omawialiśmy piramidę żywienia, uzupełniając ją o odpowiednie produkty. Następnie wykonaliśmy wesołe buzie z warzyw i owoców na papierowych talerzykach.
Nasze akwarium
Pozycja boczna bezpieczna
W środę 16 lutego wspólnie z dziećmi z grupy Mróweczek przypomnieliśmy sobie i omówiliśmy numery alarmowe. Opisaliśmy, co robi policjant, lekarz i strażak. Następnie obejrzeliśmy film, w którym trzyletnia dziewczynka układa swojego tatę w pozycji bocznej bezpiecznej. Dowiedzieliśmy się, dlaczego powinniśmy umieć wykonać tę pozycję i dlaczego jest taka ważna. Następnie krok po kroku samodzielnie ją ćwiczyliśmy.
Strażnik Miejski
W środę 9 lutego nasze przedszkole odwiedzili strażnicy miejscy. Dużo rozmawialiśmy o pracy strażnika miejskiego, o bezpieczeństwie w domu i poza nim. A na koniec mogliśmy zobaczyć z bliska radiowóz. Pan strażnik był bardzo miły i pozwolił nam nawet wejść do środka.
Serdecznie dziękujemy
Mamie Matyldy
za balony.
Nasze serca
Buty
W piątek 14 stycznia uczestniczyliśmy w zajęciach na temat butów. Opisywaliśmy ich wygląd. Porównywaliśmy różnego rodzaju buty. Ustalaliśmy, które obuwie zakłada się podczas konkretnej okoliczności. Poznaliśmy między innymi buty sportowe, buty na siłownię, górskie, zimowe, na obcasie, japonki, kapcie oraz eleganckie buty męskie. Bawiliśmy się w siedmiomilowe buty. Liczyliśmy oczka na kartonie i tyle wykonywaliśmy kroków. Dopasowywaliśmy buty do ich właścicieli. Na koniec każdy z nas ozdobił buty według własnego pomysłu.
W oceanie
W środę 5 stycznia wysłuchaliśmy ciekawostek na temat zwierząt morskich. Ćwiczyliśmy analizę i syntezę słuchową, liczyliśmy sylaby, układaliśmy tyle kół, ile słyszeliśmy sylab, wskazywaliśmy pierwszą z nich. Łączyliśmy obrazki w pary, ćwiczyliśmy skoki obunóż. Na koniec wykonaliśmy papierowe rekiny.
My friend robot - Mój przyjaciel robot
W okresie świątecznym przesłaliśmy nasz występ gwiazdkowy z języka angielskiego naszym kolegom z Przedszkola nr 65 "Tarchominek". Mogliśmy zaprezentować nasze umiejętności innym dzieciom w ramach partnerstwa w programie "My friend robot". Poniżej przedszkolaki z Przedszkola nr 65 oglądają nasze nagranie. Mamy nadzieję, że się podobało.
Mikołaje
My friend robot - Mój przyjaciel robot
W piątek 17 grudnia wysłuchaliśmy opowiadania w języku angielskim pt. "The robot with no bottom", które przeczytała nam Pani Gosia. Opowiadanie bardzo się nam spodobało, ponieważ była to historia o robocie, który zgubił pupę. Tę książeczkę oraz kilka innych, również o robotach i w języku angielskim, otrzymaliśmy od Przedszkola nr 65 "Tarachominek" w ramach partnerstwa w projekcie "My friend robot" Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne. Wspólnie zbudowaliśmy robota z klocków oraz wykonaliśmy własne roboty z papieru. Zdjęcia naszych prac przesłaliśmy naszym kolegom i koleżankom z Przedszkola nr 65.
To jeszcze nie koniec naszej współpracy...
Serdecznie dziękujemy
Rodzicom Matyldy
za artykuły papiernicze.
Nasze choinki
Elfy Świętego Mikołaja
Cały tydzień dzielnie pomagaliśmy stworzyć w przedszkolu atmosferę świąteczną. Samodzielnie pomalowaliśmy drewnianą choinkę oraz wykonaliśmy papierowe ozdoby, które przystroiły nie tylko drzewko w naszej sali, ale również przedszkolną choinkę.
Kończy się jesień, nadchodzi zima
W piątek 3 grudnia powtarzaliśmy cechy charakterystyczne jesieni oraz zimy. Rozmawialiśmy na temat rzeczy, sytuacji, które kojarzą nam się z daną porą roku. Omawialiśmy zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie, co dzieje się z pogodą oraz co można robić jesienią, a co zimą. Graliśmy również w bingo z ubraniami. Ćwiczyliśmy orientację przestrzenną, określaliśmy położenie przedmiotów względem siebie, opisywaliśmy ich wygląd. Na koniec każdy z nas ozdobił buta dla gąsienicy Różyczki. To jej pierwsza zima. Tak, ta gąsienica postanowiła aktywnie spędzić czas zimowy, zobaczyć, jak wygląda świat przykryty śniegiem, więc pomogliśmy jej przygotować się do zimy. Ubraliśmy ją w szalik, czapkę i rękawiczki oraz przyozdobione przez nas buty.
Wycieczka do Żabiej Woli "Natura wzywa"
W czwartek 2 grudnia ponownie pojechaliśmy do Żabiej Woli na przedświąteczną wycieczkę. Pogoda nam dopisała, więc bawiliśmy się w ogrodzie, byliśmy na spacerze w lesie, podczas którego wysłuchaliśmy wiele ciekawostek na temat świąt Bożego Narodzenia. W czasie spaceru towarzyszył nam pies Brooklyn. Wykonaliśmy samodzielnie ozdoby choinkowe z cynamonu oraz brokatu. Byliśmy na przejażdżce kolejką, podczas której widzieliśmy owce. Głaskaliśmy młodą krówkę, króliki oraz oglądaliśmy kury. Na koniec zjedliśmy przepyszną kiełbaskę z ogniska.
Kartki dla Domu Pomocy Społecznej Pracowników Oświaty
Piosenka na grudzień
Zima, zima, zima - pada, pada śnieg
Jadę, jadę w świat sankami
Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......
Zasypane pola - w śniegu cały świat
Biała droga hen przed nami
Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......
Jaka pyszna sanna - parska raźno koń
Śnieg rozbija kopytkami
Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......
Wycinamy
Pilnie ćwiczymy wycinanie nożyczkami. Następnie tworzymy wspólnie kompozycje według własnego pomysłu.
Dzień i noc
W piątek 26 listopada rozmawialiśmy na temat dnia i nocy. Co robimy w ciągu dnia, a co w nocy. Jakie posiłki jemy rano, a jakie wieczorem. Wskazywaliśmy i omawialiśmy ich cechy charakterystyczne. Dopasowywaliśmy ilustracje do odpowiedniej pory. Wiemy też, że po dniu następuje noc, a po nocy przychodzi dzień. Na koniec wykonaliśmy niebo nocą oraz w ciągu dnia.
Mój elementarz finansowy
W środę 24 listopada odwiedziła nas pani, która porozmawiała z nami na temat pieniędzy. Na początku przeczytała nam historię pieska Sebastiana oraz jego przygody z zakupami. Porozmawialiśmy na temat znaczenia pieniędzy oraz tego, co można z nimi zrobić i w jaki sposób je otrzymać. Oglądaliśmy wielkie modele banknotów oraz monet. Dowiedzieliśmy się, jak nazywają się polskie pieniądze oraz czym się różnią od siebie. Nasz gość wyjaśnił nam, co znaczą symbole na banknotach oraz kim są osoby na nich zamieszczone. Układaliśmy banknoty według nominału, wskazywaliśmy różnice oraz ich wartości. Dowiedzieliśmy się, czym jest karta płatnicza oraz na czym polega płacenie nią. Wiemy już do czego służą banki. Na koniec każdy z nas otrzymał dyplom.
Co pływa, a co tonie
W środę 24 listopada rozmawialiśmy o wodzie. Zastanawialiśmy się, skąd się bierze, co można z nią zrobić i dlaczego jest taka ważna. Obejrzeliśmy też animację na temat powstawania deszczu. Następnie przeprowadziliśmy eksperymenty. Wiemy, że drewniane przedmioty unoszą się na wodzie, tak samo, jak plastikowe, a metalowe toną. Następnie każdy z nas ozdobił mazakami swój papierowy okręt. Cały dzień obserwowaliśmy, jak nasze statki unoszą się na wodzie. Zauważyliśmy, że pod wpływem wody mazaki zaczynają puszczać farbę. Widzieliśmy, jak woda zaczyna się barwić, a nasze okręty robiły się coraz cięższe i w końcu zatonęły.
Jesienne zadania
W listopadzie często wykonywaliśmy zadania związane z jesienią. Układaliśmy pocięte obrazki w całość, tworzyliśmy zbiory liści ze względu na rodzaj oraz wielkość, układaliśmy je w kolejności rosnącej i malejącej. Rozwiązywaliśmy zagadki związane z darami jesieni.
Ozoboty
W poniedziałek 22 listopada przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób działają ozoboty. Układaliśmy dla nich trasę ze specjalnych puzzli oraz próbowaliśmy odszyfrować znaczenie sekwencji kolorów. Następnie rozwiązywaliśmy zadania na monitorze związane z jesienią.
Pieczemy pierniczki
W czwartek 18 listopada upiekliśmy pierniczki. Najpierw dowiedzieliśmy się, jakich produktów potrzebujemy oraz skąd je wziąć. Następnie samodzielnie dodawaliśmy składniki, mieszaliśmy i wałkowaliśmy ciasto oraz wycinaliśmy kształty.
Wiatrak matematyczny
W środę 17 listopada bawiliśmy się wiatrakiem matematycznym. Utrwalaliśmy kolory oraz reagowanie na sygnał. Ćwiczyliśmy naszą koordynację ruchową oraz równowagę. Następnie na kratownicy segregowaliśmy ilustracje ze względu na kolor oraz rodzaj przedmiotu. Dopasowywaliśmy ilustracje do odpowiednich kubeczków, chodząc bardzo ostrożnie, aby nie przewrócić żadnego kubeczka.
Czyste ręce to zdrowy przedszkolak
We wtorek 16 listopada nasze przedszkole ponownie odwiedziła pani pielęgniarka. Na dzisiejszym spotkaniu dowiedzieliśmy się o zarazkach, które są wokół nas. Rysowaliśmy flamastrami zarazki na odrysowanej dłoni, a następnie próbowaliśmy je zmyć. To było bardzo trudne. By zarazki zniknęły potrzebne jest mydło. Ćwiczyliśmy prawidłowe etapy mycia dłoni. Na koniec oglądaliśmy pod mikroskopem preparaty z różnymi zarazkami.
Godło Polski
10 listopada ponownie omawialiśmy symbole narodowe. Oglądaliśmy flagę oraz godło Polski. Wiemy, że symbole narodowe trzeba szanować. Każdy z nas bardzo dokładnie wykonał na koniec orła białego na czerwonym tle. Po tym zadaniu byliśmy już gotowi odśpiewać hymn Polski wspólnie z innymi dziećmi podczas akcji "Szkoła do hymnu".
W zdrowym ciele zdrowy duch
We wtorek 19 października odwiedziła nas Pani Pielęgniarka. Podczas pogadanek dowiedzieliśmy się, co zrobić, żeby zachować zdrowie. Teraz jesień nam nie straszna.
W co się ubrać?
W piątek 15 października rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie w różnych porach roku. Dopasowywaliśmy ubrania do obrazków jesieni, zimy, wiosny i lata. Porządkowaliśmy ubrania w "szafach".
Jesienny las
W piątek 15 października z zebranych w naszej sali darów jesieni wykonaliśmy makietę jesiennego lasu.
Wycieczka do Żabiej Woli
We wtorek 12 października uczestniczyliśmy w wycieczce do Żabiej Woli. Podczas całego pobytu towarzyszył nam tam bardzo przyjazny pies Brooklyn oraz kot. Cały dzień spędziliśmy na powietrzu. Jeździliśmy na tyrolce, wspinaliśmy się po drabinkach, bawiliśmy się na placu zabaw oraz graliśmy w piłkę. Pan gospodarz pokazał nam owce, które mieliśmy szansę nakarmić. Jeździliśmy też kolejką po polach i łąkach, gdzie zobaczyliśmy młodą krówkę. Spacerowaliśmy po lesie. Wysłuchaliśmy ciekawostek o zwierzętach szykujących się do zimy. Zbieraliśmy liście, z których zrobiliśmy domek dla jeża. Samodzielnie obraliśmy i kroiliśmy jabłka, z których następnie został zrobiony przepyszny dżem.
Serdecznie dziękujemy
Rodzicom Krystiana
za kolorowe papiery, chusteczki i papierowe ręczniki.
Jesienne liście
Ordery na Dzień Uśmiechu
Rzeźby z plasteliny
Zabawy z monitorem
W czwartek 30 września wspólnie z Mróweczkami wykonywaliśmy zadania na monitorze. Rozwiązywaliśmy zagadki w aplikacji WordWall. Wskazywaliśmy i nazywaliśmy wybrane owoce.
Serdecznie dziękujemy
Rodzicom Matyldy oraz Matyldzie
za pastele dla dzieci.
Dzień Jabłka
We wtorek 28 września przypadł Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji porozmawialiśmy sobie o jabłkach oraz ich zdrowych właściwościach. Wiemy, dlaczego należy jeść jabłka oraz co można z jabłek zrobić. Opisywaliśmy wygląd i smak tego owocu, a na koniec każdy z nas wykonał papierowe jabłuszko, które zawisło na naszej jabłonce.
Na rytmice z Mróweczkami
Zabawy matematyczne
W poniedziałek 27 września dowiedzieliśmy się, skąd się biorą rodzynki. Obejrzeliśmy video o tym, jak przebiega proces przemiany winogrona w rodzynki. Następnie tworzyliśmy zbiory rodzynkowe, liczyliśmy kropki, porównywaliśmy zbiory oraz odtwarzaliśmy wzory. Dodawaliśmy i odejmowaliśmy kasztany, liczyliśmy je i układaliśmy z nich różne kształty, według wzoru i z wyobraźni.
Zabawy z kropkami
W czwartek 16 września oglądaliśmy prezentację o zwierzętach w kropki. Nazywaliśmy je i wskazywaliśmy na ilustracjach. Liczyliśmy kropki, utrwalaliśmy kolory i graliśmy w kropkowe memory. Na koniec każdy z nas domalował kropki zwierzętom.
Piosenka na wrzesień
Śpiewające Brzdące "Biedronka i muchomor"
1. Zobaczyła raz biedronka,
Czerwonego muchomorka,
Co kapelusz miał w kropeczki,
Tak jak wszystkie biedroneczki.
Ref. Tu kropeczka, tam kropeczka,
Kropka w kropkę jest kropeczka. (4x)
2. Miał muchomor kropki białe,
Okrąglutkie i wspaniałe,
Więc biedronka je zabrała
I się sama w nie ubrała.
Ref. Tu kropeczka, tam kropeczka,
Kropka w kropkę jest kropeczka. (4x)
3. Kropki stracił pan muchomor
I ze złości tupnął nogą,
Jednak nic to nie zmieniło,
Bo biedronki już nie było.
Ref. Tu kropeczka, tam kropeczka,
Kropka w kropkę jest kropeczka. (4x)
Zajęcia sportowe
We wtorek 14 września po raz drugi uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych, podczas których ćwiczyliśmy naszą sprawność fizyczną, reagowanie na sygnał dźwiękowy, równowagę oraz mięśnie.