Zimowe zabawy sensoryczne
Zabawy sensoryczne są niezwykle ważne w wieku żłobkowym oraz przedszkolnym. Ale ze względu na ich uniwersalny charakter wiele radości sprawią także „szkolniakom”, a nawet samym rodzicom. Senso-zabawy stymulują zmysły, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Wpływają na pracę układu nerwowego – działają pobudzająco lub wyciszają. Są idealne na długie zimowe wieczory w czasie świątecznym, ferii i całego okresu zimowego.
Lodowe kule – wykorzystujemy do tego pojemniki na lód, foremki, silikonowe formy o różnych kształtach, gotowe plastikowe kule lub zwykłe balony, które wypełniamy wodą. Zamrozić możemy właściwie wszystko: naturalne gałązki, szyszki, patyczki, cytrynę, mandarynkę, cynamon, anyż, pompony, koraliki, figurki. Zadaniem dzieci jest wydobycie zamrożonego skarbu, na przykład poprzez polewanie lodu ciepłą wodą lub posypywanie solą.
Wodne gniotki – wykorzystujemy transparentny balon, do którego wsypujemy cekiny, brokat lub kulki hydrożelowe, następnie dolewamy wody, wypuszczamy nagromadzone powietrze i zawiązujemy. W tej zabawie dzieci dotykają, naciskają, ugniatają. W ten sposób stymulują układ dotykowy, proprioceptywny, wzrok, ćwiczą motorykę małą i wzmacniają mięśnie dłoni.
Zapachowe woreczki – potrzebne materiały to tiulowe woreczki, herbata sypana, suszona pomarańcza, cytryna, goździki, cynamon, gałązki świerkowe. Warto pamiętać, by nie mieszać więcej niż 3-4 zapachy, ponieważ większa ilość zapachów może doprowadzić do przebodźcowania. Woreczki idealnie nadadzą się do auta, szafy, torebki lub jako oryginalna dekoracja.
Galaktyczny kisiel – aby stworzyć najprostszą, bezpieczną wersję slime’a wystarczy mąka ziemniaczana i woda. Po dodaniu do masy barwnika spożywczego i brokatu otrzymamy kosmiczną wersję. Potrzebujemy 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej i 0,5 litra wody. Gotujemy wrzątek, mąkę rozpuszczamy w niewielkiej ilości zimnej wody z dodatkiem barwnika. Wlewamy zawiesinę do wrzątku i chwilę zagotowujemy, cały czas mieszając. Po przestudzeniu możemy dodać brokat. Masa powinna mieć konsystencję kisielu. Masa taka ma walor uspokajający i wyciszający.
Śmietankowy puch – potrzebujemy mąkę ziemniaczaną oraz mydło w płynie. Do miski wsypujemy 3 szklanki mąki i stopniowo dodajemy mydło, jednocześnie wyrabiając masę, by uzyskać pożądaną konsystencję (ok. 0,5 – 0,7 litra mydła). Na koniec możemy dodać zapach śmietankowy. Uzyskana masa jest aksamitna i plastyczna, łatwo się z niej lepi i modeluje.
Galaretki – galaretkę należy przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Następnie wlewamy ją do pojemnika i zatapiamy w niej różne skarby do wydobycia. Możemy wykorzystać małe miski, słoiki, silikonowe formy do babeczek, figurki, cekiny, koraliki, muszelki, kamyczki, brokat. Pojemniki z galaretką wkładamy do lodówki i pozostawiamy do stężenia. A potem wyławiamy, wyciągamy, ugniatamy. W zabawie z galaretką stymulujemy zmysły, ćwiczymy motorykę małą, koordynację ręka – oko.
Udanej zabawy!
Źródło: Charęzińska A., Zimowe senso-zabawy (e-book)
Oprac. mgr Katarzyna Roszkowska-Świerczek