Zamierzenia dyd.-wych.Język angielski

Witamy na stronie Tygrysków

Witamy na stronie naszej grupy. Jesteśmy wesołymi 4 i 5-latkami. Lubimy bawić się, śmiać i radośnie spędzać czas ze sobą oraz z naszymi Paniami. A bawią się i uczą z nami nauczycielki, Pani Sylwia i Pani Patrycja. Pani Małgosia przychodzi do nas dwa razy w tygodniu i uczy nas języka angielskiego.

Z naszymi Paniami można kontaktować się wysyłając wiadomość mailową na poniższe adresy:

Jest z nami również Pani Beata, która dba o naszą salę i przynosi nam pyszne posiłki z kuchni.

Na tej stronie pokazujemy, jak miło i ciekawie spędzamy czas w Przedszkolu. Prezentujemy tu też  ogłoszenia i ważne informacje dla rodziców.

Zapraszamy do uważnego śledzenia wpisów.

Olimpiada sportowa

Pani zakłada dziewczynce pomarańczowy medal na szyję

Po zajęciach ze strażniczką, wzięliśmy udział w olimpiadzie sportowej w ramach zajęć „Przedszkolaki na start”. Mieliśmy do wykonania trzy zadania – bieg wahadłowy między pachołkami, rzut do celu oraz skok w dal. Każdy z nas wzorowo wykonał zadania i otrzymał medal.

Dziewczynka biegnie wokół pachołka
Dziewczynka rzuca woreczkiem do pudełka. W tle za nią stoją inne dzieci, które czekają na swoją kolej
Dziewczynka przygotowuje się do oddania skoku w dal

Straż Miejska w Przedszkolu

W piątek 25 czerwca spotkaliśmy się z panią ze Straży Miejskiej. Porozmawialiśmy o tym, czym się zajmuje strażnik miejski, a także przypomnieliśmy sobie inne służby i ich zadania – policję, straż pożarną oraz pogotowie. Pani pokazała nam, z czego składa się jej mundur i jakie nosi atrybuty. Dodatkowo każdy z nas mógł obejrzeć z bliska kajdanki. Na koniec mogliśmy wsiąść do samochodu i zobaczyć go od środka.

Dzieci siedzą na podłodze w sali. Patrzą w kierunku Pani, która jest strażnikiem miejskim
Dziewczynka trzyma w ręku i ogląda kajdanki.
Pani strażnik otwiera dzieciom drzwi wozu. Napis straż miejska

Gdyby kózka nie skakała…

Logo programu "Mały bohater w Europie"

We wtorek 22 czerwca odwiedziła nas pani pielęgniarka, która przeprowadziła z nami zajęcia na temat tego, co warto spakować do plecaka wakacyjnego. Następnie rozmawialiśmy na temat różnych niebezpiecznych sytuacji, które mogą nam się przytrafić na plaży. Na lalce Zuzi ćwiczyliśmy opatrywanie ran i guzów oraz to, w jaki sposób należy działać, gdy widzimy, że ktoś leży nieprzytomny. Poznaliśmy łatwy sposób na zapamiętanie numeru alarmowego 112 – jeden nos, jedne usta i dwoje oczu. Na końcu sami na sobie ćwiczyliśmy zakładanie opatrunków i bandaży.

Dzieci siedzą na matach i ławeczkach. Są zwrócone w kierunku pani. Pani pokazuje im produkty z plecaka.
Pani pokazuje dzieciom apteczkę. Dzieci są zwrócone w jej kierunku
Chłopiec opatruje lalce guza nabitego na czole. Obok siedzi pani
Chłopiec opatruje lalce nogę. Pani jest zwrócona do dzieci
Pani potrząsa lalką, która leży na podłodze
Pani pokazuje numer alarmowy jeden, jeden, dwa. Lalka leży na podłodze przed nią.
Pani pokazuje dzieciom jak należy opatrzyć ranę na dłoni.
Dzieci w parach opatrują sobie rany na rękach, naklejając plaster i zakładając bandaż
Pani rozdaje dzieciom pojemniki z artykułami pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc

Logo programu "Mały bohater w Europie"

kobieta układa dziewczynkę z pozycji bocznej
dzieci ćwiczą układanie nieprzytomnego w pozycji bocznej
dzieci ćwiczą reanimację na fantomach

W Kurkowie

W środę 16 czerwca wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Kurkowa. Na miejscu wzięliśmy udział w warsztatach, w których dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o pszczołach. Przymierzyliśmy kapelusz pszczelarski oraz obejrzeliśmy pszczoły w ich naturalnym środowisku. Samodzielnie wykonaliśmy świeczki z wosku pszczelego. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie terenu. Zaglądaliśmy do kurnika i podziwialiśmy różne gatunki kur. Bawiliśmy się na placu zabaw, próbując swoich sił w chodzeniu na szczudłach. Strzelaliśmy z katapulty, puszczaliśmy bańki mydlane, pokonywaliśmy tor przeszkód z opon oraz biegaliśmy po labiryncie. Mieliśmy bardzo aktywnie i wesoło zorganizowany czas.

Mężczyzna opowiada o pszczołach na podstawie prezentacji wyświetlanej na ekranie telewizora. Dzieci siedzą zwrócone twarzami do niego.
Na pierwszym planie siedzi trójka dzieci, która ma nałożony biały kapelusz pszczelarski.
Grupa dzieci stoi przed kurnikami
Dzieci stoją na drewnianej zabawce, czekając na swoją kolej by zjechać na zjeżdżalni. Dwoje dzieci zjeżdża na zjeżdżalni.
Pani w pomarańczowej bluzce, pokazuje dwójce dzieciom jak chodzić na szczudłach.
Dziecko naciąga liny i strzela piłką w stronę ustawionych w wieżę wiader.
Dzieci stoją przy dużym, prostokątnym stole. Mają w rękach szablony i robią bańki mydlane.
Dzieci pokonują tor przeszkód ułożony z kolorowych opon.
Dzieci znajdują się w środku brązowego labiryntu i szukają wyjścia.

Jak postępujemy?

Logo programu "Dziecko w świecie wartości" opracowanego i realizowanego przez nauczycieli Przedszkola nr 148 w Warszawie

We wtorek 15 czerwca na zajęciach przypominaliśmy sobie bajki, które poznawaliśmy przez cały rok oraz rozmawialiśmy o najważniejszych wartościach, które ze sobą niosły. W grupach wykonaliśmy puzzle wyrazowe i układaliśmy nazwy wartości. Posłuchaliśmy wiersza pt. „Nie wypada” I. Michty. Na koniec zajęć wykonaliśmy ćwiczenia praktyczne z prawidłowego układania sztućców.

Dzieci siedzą na podłodze i układają wyraz szacunek z pojedynczych liter
Dzieci siedzą na podłodze i układają wyraz miłość z pojedynczych liter
Dzieci siedzą na podłodze i układają wyraz piękno z pojedynczych liter
Dzieci siedzą na podłodze i układają wyraz przyjaźń z pojedynczych liter
Dzieci siedzą na podłodze i układają wyraz dobroć z pojedynczych liter
Na stoliku znajduję się kartki papieru z narysowanymi sztućcami i talerzem. Dodatkowo dzieci układają w odpowiednie miejsce na kartkach plastikowe naczynia i sztućce.

Spotkanie z przedszkolakami online

W poniedziałek 14 czerwca wspólnie z Mróweczkami zaprosiliśmy na wirtualne odwiedziny dzieci z Przedszkola nr 344. Spotkaliśmy się online z grupą Żabek, która najpierw zawitała do naszych Mróweczek. Po krótkiej rozmowie maluchy zaśpiewały naszym nowym kolegom piosenkę w języku angielskim. Następnie Żabki "przesiadły się w pojazd", jakim był laptop i wyruszyły na wirtualny spacer na górę do naszej grupy. Także zaśpiewaliśmy dla nich piosenkę. Po rozmowie Żabki odwiedziły salę Biedronek, gdzie zobaczyły, jak dzieci wykonują flagę Norwegii. Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej znajomości i w końcu spotkamy się na prawdziwym placu zabaw.

dzieci siedzą przed monitorem
dzieci siedzą przed monitorem
pani pokazuje dzieciom na monitorze dzieci na video rozmowie

"Dziecko w świecie wartości: Przyjaźń"

Serdecznie gratulujemy naszej koleżance Wiktorii zajęcia 2 miejsca w kategorii 4-latków w I Międzydzielnicowym Konkursie plastycznym „Dziecko w świecie wartości: Przyjaźń", organizowanym przez nasze przedszkole.

Praca plastyczna dziecka, na której znajdują się trzy postaci dziewczynek, które trzymają balony w rękach. Obok nich znajduję się huśtawka. Napisy: Zuzia, Łucja, Sara.

Rozstrzygnięcie Międzydzielnicowego Konkursu Plastycznego

"Dziecko w świecie wartości: Przyjaźń"

Logo programu "Dziecko w świecie wartości" opracowanego i realizowanego przez nauczycieli Przedszkola nr 148 w Warszawie

W czwartek 10 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie I Międzydzielnicowego Konkursu pt. „Dziecko w świecie wartości: Przyjaźń”. Konkurs był objęty  patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów.

Na uroczystości pojawili się goście: Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Rafał Miastowski oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Mokotów Cezary Kocon. Z tej okazji  przygotowaliśmy oraz zaprezentowaliśmy występ dla przybyłych gości, który umilił im spotkanie. Powiedzieliśmy wierszyk "Zostań moim przyjacielem" E. Rozdoby, zaśpiewaliśmy piosenkę „Przyjaciel przyrody”, a na koniec dziewczynki zatańczyły "Taniec wróżek".

Dzieci znajdują się w sali. Stoją w półokręgu. W tle widać parawan ze zdjęciami. Napis: Dziecko w świecie wartości
Dzieci znajdują się w sali. Czwórka dzieci stoi na środku sali. Napis w tle: Dziecko w świecie wartości

Historia klocków LEGO

W środę 2 czerwca na zajęciach poznawaliśmy historię klocków LEGO. Obejrzeliśmy film, w którym dowiedzieliśmy się, jak powstały i kto je wymyślił. Następnie konstruowaliśmy budowle z klocków. Każdy z nas dostał ich po 7. Musieliśmy uważnie słuchać poleceń Pani i liczyć, z ilu klocków składa się nasza konstrukcja. Na koniec sami w parach tworzyliśmy budowle, które potem pokazywaliśmy na forum grupy.

Dzieci znajdują się na podłodze. Twarze mają zwrócone do tablicy interaktywnej, na której wyświetlany jest film. Na ekranie widać cztery postacie męskie.
Dzieci konstruują budowlę z klocków LEGO przy stołach. Przed każdym dzieckiem leży zestaw klocków.
Dzieci znajdują się w sali na podłodze. Dziewczynka pokazuje swoją budowlę. Reszta dzieci patrzy.

Zabawy z okazji Dnia Dziecka

Zabawa dzieci z boiskiem materiałowym do grania w piłkę.
Dzieci znajdują się na dworze i robią duże bańki wodne
Dzieci trzymają w rękach boisko materiałowe do grania w piłkę

Poznajemy Danię

Logo programu "Mały bohater w Europie"

Na zdjęciu znajduję się dziewięć małych flag Danii

W poniedziałek 31 maja na zajęciach poznaliśmy kolejny kraj – Danię. Początkowo dowiedzieliśmy się, jak wygląda flaga Danii. Obejrzeliśmy jej mapę. Posłuchaliśmy, jak brzmi język duński, słuchając dobrze nam znanej w wersji polskiej, piosenki o autobusie. Poznaliśmy zabytki znajdujące się na niektórych wyspach Danii. Na koniec zajęć stworzyliśmy własne flagi Danii.

Dziewczynka wskazuje palcem innym dzieciom mapę Danii
Dzieci siedzą przed tablicą interaktywną. Na tablicy widać zdjęcie małej syrenki
Na stoliku znajdują się czerwone i białe kartki, kleje i nożyczki. Dzieci wycinają białe paski i przyklejają je na czerwoną kartkę

Pierwszy Mokotowski Mundial Przedszkolny

Piątka chłopców stoi na trawie. W rękach trzymają dyplomy, medale oraz puchar

W piątek 28 maja reprezentacja naszej grupy wzięła udział w Pierwszym Mokotowskim Mundialu Przedszkolnym. Nasi chłopcy bardzo dobrze się bawili. Rozgrzewali się przed każdym meczem i starali się strzelać przeciwnikom bramki. W ramach nagród otrzymali drobny upominek, medale, dyplomy oraz puchar dla naszego przedszkola. Gratulacje!

Piątka chłopców pozuje do zdjęcia w niebieskich strojach sportowych
Piątka chłopców rozgrzewa się przed meczem wykonując przysiady
Piątka chłopców rozgrzewa się przed meczem wykonując slalom pomiędzy przeszkodami
Piątka chłopców siedzi na trawie
Piątka chłopców stoi po bramką z piłką. Po prawej stronie stoi dwóch przeciwników. W tle widać sędziego
trójka chłopców rozgrywa mecz przeciwko trzem chłopcom ubranym w białe koszulki

Trójkąt

W czwartek 27 maja na zajęciach rozmawialiśmy o trójkącie. Zaczęliśmy od przeczytania wiersza „Trójkąt”. W trakcie czytania nasza koleżanka rysowała nam na tablicy to, co było w tekście. Następnie Pani rozdała nam kolorowe patyczki i musieliśmy z nich ułożyć trójkąty i policzyć, ile ich mamy. Na koniec zajęć wykonaliśmy kartę pracy o trójkątach.

Dziewczynka stoi przy tablicy magnetycznej i rysuje rzeczy w kształcie trójkąta niebieskim pisakiem
Czwórka dzieci siedzi na podłodze w sali. Na białych kartkach A4 układa z kolorowych patyczków trójkąty.
Dzieci siedzą przy stole. Kredkami kolorują karty pracy. Na stole leży pudełko kredek

Tygryski dla Mamy i Taty

Drodzy Rodzice, nagranie z całego występu zostanie wysłane Wam pocztą mailową. Życzymy wielu miłych wrażeń podczas jego oglądania

Koncert muzyczny "Słoneczko i chmurka - wiejski bębenek"

Dzieci stoją zwrócone w kierunku dwóch panów. Jeden z nich trzyma w rękach gitarę.
Dzieci siedzą na podłodze, zwrócone są w kierunku dwóch panów. Jeden z nich trzyma w rękach gitarę, drugi deszczownie
Dzieci siedzą na podłodze, są zwrócone w kierunku dwóch panów. Jeden z nich trzyma w rękach gitarę, a drugi bębenek.

Świat pszczoły

Na stoliku znajdują się pszczoły. Każda wykonana z dwóch żółtych kółek, piórek, oczek, kredek. Przyczepione są do drewnianych patyczków.

We wtorek 25 maja na zajęciach mówiliśmy o pszczołach. Przeczytaliśmy krótki wierszyk, a następnie pracowaliśmy w aplikacji Genially, gdzie odkrywaliśmy świat pszczoły. Obejrzeliśmy dwa filmiki o życiu pszczoły oraz schemat jej budowy. Na koniec zajęć stworzyliśmy własne pszczoły.

Dzieci siedzą przed tablica interaktywną. Na niej znajduję się postać pszczoły siedzącej na kwiecie. Napis: Świat pszczoły.
Dzieci znajdują się przed tablicą interaktywną. Na tablicy wyświetlany jest film o pszczole.
Dziecko siedzi przy stoliku, w ręku trzyma klej. Na stole znajdują się artykuły plastyczne takie jak: klej, nożyczki, żółte kółka papierowe, piórka.

Przedszkolaki na start

W piątek 21 maja odbyły się kolejne zajęcia gimnastyczne z Panią Kasią. Tym razem ćwiczyliśmy z woreczkami.

Dzieci znajdują się na sali gimnastycznej. Na środku sali stoi Pani, która wskazuje ćwiczenia dzieciom
Dzieci znajdują się na sali gimnastycznej. W rękach trzymają woreczki
Dzieci znajdują się na sali gimnastycznej. Przygotowują się do rzutu woreczkiem

Uroki wiosny

W piątek 21 maja na zajęciach pracowaliśmy w parach. Wspólnie malowaliśmy uroki wiosny przy pomocy farb i gąbek.

Na stole znajdują się kartki A3 oraz dwie palety farb. Dzieci trzymają w rękach gąbki, którymi malują
Dzieci znajdują się nad umywalką, z której leci woda. Dzieci płuczą gąbki po farbach.
Na podłodze znajdują się prace plastyczne, namalowane przy pomocy farb.

Warsztaty pierwszej pomocy z Misiem Edziem

Logo programu "Mały bohater w Europie"

Dzieci stoją z brązowym misiem i się uśmiechają do zdjęcia

We wtorek 18 maja odwiedził nas Miś Edzio, który pokazał nam, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Omówił z nami numery alarmowe oraz w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Dowiedzieliśmy się, co należy zrobić, kiedy leci krew z nosa, kiedy stłuczemy rękę oraz jak zakładać opatrunki. Wiemy, w jaki sposób trzeba sprawdzić, czy ktoś stracił przytomność oraz jak ułożyć nieprzytomnego w pozycji bocznej ustalonej. Na koniec nasi goście zaprezentowali nam, jak wykonać resuscytację. Sami również mieliśmy szansę sprawdzić nasze możliwości.

Dzieci stoją na podłodze, zwrócone są w kierunku Pani, która pokazuje im ćwiczenia
Dziewczynka głaszczę misia po głowie
Dziewczynka podała misiowi mokrą chusteczkę do przyłożenia na głowę
Dziewczynka polewa misiowi ranę wodą utlenioną
Chłopiec opatruje misiowi ranę bandażem
Dwóch chłopców i Pani zawiązują chustkę na zwichniętej ręce misia
Chłopiec układa misia w pozycji bezpiecznej
Chłopiec wykonuje resuscytację
Dziewczynka wykonuje resuscytację

Bajka o słoneczku

Dziecko trzyma balony w ręku. Napis: Dziecko w świecie wartości. Przedszkole 148 w Warszawie

Prace plastyczne dzieci wykonane pastelami. Znajdują się na podłodze.

W poniedziałek 17 maja zaczęliśmy zajęcia od wysłuchania bajki „O tym, jak słonko dzień spędziło”. Następnie chwilę o niej porozmawialiśmy i potem bawiliśmy się w zabawę „Słonko parzy”. Towarzyszyło nam przy tym dużo emocji. Na koniec zajęć wykonaliśmy ilustracje do bajki.

Dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w kółeczku i podają sobie małą piłkę
Dzieci siedzą przy stole i rysują pastelami po białych kartkach. Jedna dziewczynka rozciera pastele chusteczką.

Przegląd piosenki angielskiej

Logo programu "Mały bohater w Europie"

Dzieci z grupy Tygryski po występie trzymają dyplomy w rękach

Zwyczaje hiszpańskie

Logo programu "Mały bohater w Europie"

W środę 5 maja na zajęciach obejrzeliśmy prezentację o strojach i zwyczajach hiszpańskich. Pracowaliśmy również w aplikacji learningapps, gdzie szukaliśmy takich samych par zdjęć związanych z naszym tygodniowym tematem. Po południu obejrzeliśmy bajkę „Bolek i Lolek – Corrida”. Dowiedzieliśmy się, na czym polega corrida. Było dużo śmiechu.

Przy tablicy multimedialnej stoi chłopiec, trzyma w ręku długopis. Na tablicy znajdują się szare kafelki.
Przy tablicy multimedialnej stoi dziewczynka, trzyma w ręku długopis. Na tablicy znajduję się grafika z postaciami w strojach ludowych.
Dzieci siedzą na podłodze, zwrócone twarzami do tablicy multimedialnej. Na tablicy wyświetlany jest film o corridzie.

Poznajemy Hiszpanię

Logo programu "Mały bohater w Europie"

We wtorek 4 maja na zajęciach wybraliśmy się w podróż, by poznać nowy kraj – Hiszpanię. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda flaga Hiszpanii, gdzie znajduje się na mapie oraz jak mówimy na osoby mieszkające w niej. Poznaliśmy słowa na przywitanie się po hiszpańsku – Beunos dias i Hola. Obejrzeliśmy filmiki z tańcami hiszpańskimi – macarena i flamenco. Sami próbowaliśmy swoich sił w macarenie. Na koniec zajęć wykonaliśmy własne flagi hiszpańskie.

Dzieci siedzą na podłodze, zwrócone twarzami do tablicy multimedialnej. Na tablicy znajduję się godło Hiszpanii.
Dzieci stoją przed tablicą multimedialną, na której widać dzieci, które tańczą.
Na podłodze znajdują kartki z narysowanymi flagami Hiszpanii.

Nieśmiałość

Na brązowym tle znajduję się pomarańczowy miś z otwartą książką oraz napis Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

Na białej tablicy magnetycznej znajdują się wycięte serca, ozdobione flamastrami.

W ostatnim tygodniu kwietnia w ramach akcji „Mały miś w świecie wielkiej literatury", rozmawialiśmy na temat nieśmiałości. Każdego dnia słuchaliśmy ciekawych opowiadań na ten temat. Pracowaliśmy w zespołach, rysując rusałki, tworząc „Mini poradnik dla Nieśmiałka” oraz „Herby przyjaźni”. Rozwijaliśmy umiejętności komunikacyjne szukając osób, które lubią to, co my, zbierając autografy, a następnie je przeliczaliśmy. Pokonywaliśmy swoją nieśmiałość bawiąc się w „Krzesło odwagi”, czy rozśmieszając się w parach. Nie wszystkie ćwiczenia były łatwe, ale dzięki nim zrozumieliśmy, jak może czuć się osoba nieśmiała i co można zrobić, by pomóc jej oswoić się z nieśmiałością.

Przy stoliku siedzi szóstka dzieci, trzymająca w rękach flamastry. Na stoliku znajdują się serca z papieru.
Na pierwszym planie znajduję się dwójka dzieci, siedząca przy stoliku i trzymająca w rękach nożyczki i kartkę papieru. Na stoliku znajduję się pudełko z napisem nożyczki. W dalszym planie widać czwórkę dzieci siedzącą przy stoliku.
Na podłodze znajdują się dzieci, które siedzą trzymając w rękach kartki i flamastry. Dzieci są zwrócone w swoim kierunku.

Kształcenie zdalne, czwartek 22.04.2021 r.

Język angielski

Cele

 • rozwijanie zainteresowań językiem angielskim,
 • zachęcanie do zabaw w języku angielskim.

Przedszkolaku, obejrzyj video o robieniu kanapki oraz wysłuchaj piosenki “Let’s make a sandwich”

Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich, you and me.
Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich, I’m hungry.

Bread, bread.
I want bread.
Butter, butter.
I want butter.
Ham, ham.
I want ham.
Lettuce, lettuce.
I want lettuce.

And don’t forget the tomato, please.
But the most important thing is cheese!

Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich, you and me.

Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich.
Let’s make a sandwich, I’m hungry.

 • Co potrzebowaliśmy do zrobienia kanapki?

Bread - chleb
Butter - masło
Ham - szynka
Lettuce - sałata
Tomato - pomidor
Cheese - ser

 • Przygotujcie z rodzicami papierowe składniki kanapki z papieru.

na stole leżą wycięte z papieru: chleb, ser, sałata, masło, szynka, pomidorki
papierowa kanapka ułożona z papierowych składników
 • Przedszkolaku, połóż je przed sobą. Następnie pobawcie się do piosenki tak, jak dzieci z filmiku poniżej.
  "Let's make a sandwich"
 • Powtarzaj nazwy składników i pokazuj wymieniane składniki.

Kształcenie zdalne, wtorek 20.04.2021 r.

Gimnastyka z Panią Anią

Drogie przedszkolaki, ćwiczymy w wygodnym stroju sportowym, boso lub w skarpetkach antypoślizgowych, nie po jedzeniu i oczywiście z uśmiechem.

Ćwiczenie nr 1
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, ramiona „skrzydełka”, plecy wyprostowane, wzrok skierowany przed siebie. Skłon głowy w przód, w tył i na boki, powrót do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie nr 2
Siad skrzyżny. Plecy wyprostowane. Głowa wyciągnięta w górę, wzrok skierowany przed siebie. Ręce wyprostowane, wyciągnięte w górę. W dłoniach piłka. Wyrzut piłki prostymi rękami w tył.

Oddziaływanie korekcyjne:

 • odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego,
 • wzmacnianie mięśni prostownika grzbietu odcinka piersiowego,
 • wzmacnianie mięśni ściągających łopatki,
 • wzmacnianie mięśni karku,
 • wzmacnianie mięśni kończyn dolnych.

Ćwiczenie nr 3
Marsz z woreczkiem/ książeczką/ na głowie – wdech nosem, wydech ustami jak najdłużej.

Oddziaływanie korekcyjne:

 • wzmacnianie mięśni oddechowych,
 • nauka przedłużonego wydechu,
 • korekcja chodu.
 1. „Ćwiczenia dla dzieci – prawidłowa postawa” – „Ćwiczenia dla dzieci wycieczka do ZOO”
 2. "Maszynista zuch" – zabawa ruchowa.

Kształcenie zdalne, piątek 16.04.2021 r.

Bohater na co dzień

Cele:

 • zachęcanie dzieci do niesienia pomocy innym,
 • kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
 • wzbogacanie słownictwa.

Pomoce: wiersz P. Korońskiego “Warto pomagać”.

Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem na temat bycia bohaterem każdego dnia. Zwróć uwagę, że bohaterowie (na przykład lekarz, strażak, czy policjant) nie tylko ratują życie, czy zdrowie, ale i pomagają.

Przeczytaj wiersz Piotra Korońskiego „Warto pomagać”.

Czy warto pomagać?
Niejeden zapyta.
Przecież pomaganie to rzecz znakomita!
Ty też kiedyś możesz
Znaleźć się w potrzebie.
Wtedy pomoc przyjdzie
Również i do ciebie.

Porozmawiajcie wspólnie na temat pomagania innym. Zadaj dziecku pytania:

 • Co to znaczy być dobrym i uczynnym dla innych?
 • Komu możemy pomagać i w jakich sytuacjach?
 • Dlaczego warto pomagać innym?
 • Czy ktoś ostatnio wam pomógł? Jeśli tak, to jak się wtedy czuliście?
 • Czy wy w ostatnim czasie pomogliście komuś? Jeśli tak, to w jaki sposób?

A jakbyś zareagował w podobnej sytuacji?

 • Mama prosi Cię o pomoc przy sprzątaniu mieszkania. Co robisz?
 • Koleżance w przedszkolu rozsypują się wszystkie kredki. Co robisz?
 • Twoja babcia dźwiga ciężką siatkę. Co robisz?
 • Twój kolega płacze, bo został pobity. Co robisz?

Parasol bezpieczeństwa
Wyznaczcie w mieszkaniu przestrzeń, która będzie azylem dla dziecka. W razie czego, gdy dziecko w danym momencie poczuje się źle, czy będzie mu smutno, będzie mogło się schronić i poczekać na pomoc w specjalnym ochronnym miejscu, to jest pod zawieszonym parasolem. Przywieście symboliczny parasol w tym miejscu, wykonany przez dziecko.

Zadanie domowe
Tygryski, zróbcie jakiś dobry uczynek w domu. Pomóżcie mamie, tacie, rodzeństwu, dziadkom. A gdy wrócicie do przedszkola to opowiecie nam, co zrobiliście.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • ćwiczenia stóp zapobiegające płaskostopiu,
 • wzmacnianie mięśni nóg,
 • wzmacnianie mięśni pleców.

Pomoce: rolka po papierze toaletowym lub ręczniku kuchennym.

Tygryski, zapraszamy na ćwiczenia!

Żonglerka
Leżenie tyłem, stopami obejmij rolkę, unieś nogi nad podłogę i obracaj rolkę stopami.

Po drabinie
W leżeniu tyłem – tocz rolkę stopami po ścianie, nogi w kolanach zgięte.

Wałkujemy
Usiądź na piętach, trzymaj z przodu pod rozłożonymi dłońmi rolki tocząc je w przód i w tył na zmianę lewą i prawą oraz obiema dłońmi.

Leniuszek
W leżeniu tyłem, ugnij nogi w kolanach, dłonie połóż wzdłuż tułowia – wznieś biodra na kilka sekund i przełóż rolki pod sobą, a następnie powróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie szyi
Maszeruj w tempie wybranej piosenki z rolką włożoną pod brodą.

Luneta
Połóż się na brzuchu i unosząc tułów do góry patrz przez lunetę, raz prawym, raz lewym okiem.

Prace Kalinki i Ignasia

Na kartce A4 znajdują się dwie bazie zrobione z brązowego sznurka i kulek z waty. Napis: Kalinka
Na kartce A4 znajduję się czerwony wazon z baziami zrobionymi z brązowego sznurka oraz kulek z waty.
W rękach dziecka znajduję się kartka A4 z narysowaną żółtą apteczką
W rękach dziecka znajduję się kartka A4 z narysowanymi przedmiotami higienicznymi

Kształcenie zdalne, czwartek 15.04.2021 r.

Co w apteczce

Cele:

 • rozwijanie zachowań prozdrowotnych,
 • utrwalenie wiadomości na temat właściwego postępowania podczas wypadku lub choroby,
 • zapoznanie dzieci z prawidłową zawartością apteczki,
 • rozwijanie umiejętności liczenia.

Pomoce - w pełni wyposażona apteczka: plastry, gazy, nożyczki, rękawiczki lateksowe, opatrunki, chusta trójkątna, rękawiczki, kompresy, opaski elastyczne, ustniki do sztucznego oddychania (jeśli nie ma określonych przedmiotów w domu warto jest pokazać ich zdjęcia), symbol apteczki – rysunek, kartka A4, flamastry/kredki.

Rodzicu, zacznij od zagadki dla dziecka - Symbol apteczki. Zadaj dziecku pytania:

 • Co to za symbol?
 • Gdzie widziałeś podobny?
 • Czy masz w domu apteczkę?
 • Jeśli tak, to czy wiesz, gdzie się znajduje?
 • Gdzie kupuje się przedmioty, które znajdują się w apteczce?

Niech dziecko samo narysuje symbol apteczki.

Co możemy znaleźć w apteczce? Niech dziecko spróbuje wymienić przedmioty. Wspólnie zastanówcie się, do czego potrzebne Wam będą:

 • Nożyczki - cięcie ubrań, plastrów, bandaży.
 • Rękawiczki lateksowe - chronią przed wirusami i bakteriami nas, jak i poszkodowanego.
 • Chusta trójkątna - wykorzystywana jako temblak – pokaż dziecku, jak to wygląda.
 • Gazy, bandaże, opatrunki - aby zatamować krwawienie z ran.
 • Ustnik do sztucznego oddychania – chroni nas przed kontaktem z chorobami zakaźnymi poszkodowanego w chwili, gdy udzielamy mu pomocy.

A teraz sprawdźcie zawartość swojej apteczki. Co się w niej znajduje? Czy czegoś Wam brakuje, a jest ważne? Nazwijcie wspólnie te przedmioty i policzcie, ile ich macie. Jak je możecie wykorzystać? Przykładowo: naklejenie plastra, przyłożenie gazy, zmierzenie temperatury, przemycie rany.

Zabawa praktyczna
Rodzicu, rozłóż wybrane przedmioty z apteczki na podłodze/stole. Następnie opisz jakąś sytuację. Zadaniem dziecka jest podejść do przedmiotów, wybrać jeden z nich i opisać, w jaki sposób wykorzystałby ten przedmiot. Może zaprezentować naklejenie plastra/przemycie rany i inne.

Przykłady sytuacji:

 • Małe zadrapanie na kolanie - przemycie rany wodą i plaster.
 • Wychłodzenie organizmu - okrycie poszkodowanego kocem termicznym złotą stroną do góry.
 • Przegrzanie organizmu - okrycie poszkodowanego kocem termicznym srebrną stroną do góry.
 • Dreszcze i gorące czoło - prawidłowe zmierzenie temperatury.
 • Zwichnięta ręka - założenie chusty trójkątnej.

Uświadom dziecku, że nawet dzieci są w stanie udzielić podstawowej pierwszej pomocy takiej, jak opatrunek, plaster i inne.

Do wykonania karta pracy „Przeziębienie” ze str. 40 w „Elementarzu pięciolatka”.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • ćwiczenie mięśni grzbietu,
 • ćwiczenie równowagi,
 • ćwiczenie czworakowania i szybkiej reakcji na sygnał.

Pomoce: chustka.

Tygryski, zaczynamy ćwiczenia. Gotowi?

Dotknij chustkę
Połóż chustkę przed sobą na podłodze, stań w małym rozkroku i wykonaj skłon w przód, dotknij rękami środka chustki, następnie wyprostuj się i zaklaszcz nad głową.

Wędrująca chustka
Uklęknij, chustkę połóż przy kolanach. Odsuwaj chustkę jak najdalej w przód (tułów cały czas dotyka nóg), a następnie przysuń do kolan.

Utrzymaj równowagę
Stań na jednej nodze, drugą podnieś do góry i zegnij w kolanie pod kątem prostym, połóż przez nią chustkę. Ręce wyciągnij w bok i wytrzymaj przez chwilę (możesz liczyć, jak długo utrzymasz równowagę). Ćwiczenie wykonaj ponownie wykorzystując drugą nogę.

Chowamy się
Poruszaj się na czworaka wokół chustki rozłożonej na podłodze, na sygnał usiądź skrzyżnie i nakryj się chustką.

Na zakończenie ćwiczeń składaj chustkę, nazywając powstające figury.

Kształcenie zdalne, środa 14.04.2021 r.

Co zrobić kiedy…?

Cele:

 • ćwiczenie pamięci poprzez naukę piosenki,
 • utrwalanie numeru alarmowego 112,
 • zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w różnych wypadkach,
 • zapoznanie dzieci z prawidłowym sposobem postępowania podczas spotkania z bezpańskim psem,
 • rozwijanie poczucia wiary i siły we własne możliwości.

Pomoce: piosenka, karteczki z ilustracjami przedstawiającymi różne wypadki, filmiki z youtube.

Zacznijcie od wysłuchania piosenki Śpiewających Brzdąców 112 Numer alarmowy. Przypomnijcie sobie i zapamiętajcie numer alarmowy, śpiewając słowa tej piosenki.

Jedno połączenie,
Czy się domyślicie?
Może uratować
Komuś cenne życie.

Ref. Jeden, jeden, dwa!
Jeden, jeden, dwa!
Numer ratunkowy,
Każde dziecko zna! (2x)

Gdy jest niebezpiecznie
Musisz być gotowy,
I zadzwonić pod ten
Numer alarmowy!

Ref. Jeden, jeden, dwa!
Jeden, jeden, dwa!
Numer ratunkowy,
Każde dziecko zna! (2x)

Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem na temat różnych wypadków, które mogą się nam przytrafić w domu, przedszkolu, czy też na wakacjach. Przygotuj różnego rodzaju ilustracje (piktogramy), przedstawiające różne wypadki i rozłóż je na stole/podłodze. Zadaniem dziecka jest wybrać jedną ilustrację, opisać ją oraz wymyślić, co należy zrobić.

Na stole znajdują się dwie ilustracje. Na jednej narysowany jest ogień i ręka, na drugiej postać z ręką.
Na stoliku znajdują się dwie ilustracje. Na jednej narysowana jest postać z ręką i pszczołą, na drugiej zaś ręka oraz pies

Do wykorzystania i wydrukowania gotowe piktogramy: oparzenie i ugryzienie , użądlenie i otarcie. 

Opowiedz dziecku, jak powinien  zadziałać w określonych wypadkach:

Oparzenie
Jak najszybciej polej oparzone miejsce chłodną wodą. Polewaj je nawet przez 10 – 20 minut. Nie schładzaj oparzenia lodem! Jeżeli masz na ręku zegarek, bransoletki lub ubrania delikatnie i ostrożnie je zdejmij, zachowaj ostrożność. Koniecznie zawołaj dorosłego, on będzie wiedział, co robić dalej.

Otarcia kolana, łokcia itp.
Jeżeli rana nie wygląda bardzo poważnie przemyj ją zwykłą wodą lub wodą z mydłem i naklej plaster.

Użądlenie przez pszczołę lub osę
Zawołaj dorosłego. Przemyjcie ranę wodą z mydłem. Zimne kompresy z lodu przez ściereczkę. Niech dorosły posmaruje ci użądlenie specjalnym kremem. Możecie wykonywać kwaśne okłady z octu lub cytryny. Następnie obserwujcie użądlonego, czy nie występuje u niego reakcja alergiczna. Jeśli coś was zaniepokoi, jedźcie do szpitala.

Ugryzienie psa
Koniecznie zawołaj dorosłego. Jeżeli rana nie wygląda poważnie przemyj ranę wodą z mydłem, co spowolni przenikanie bakterii do rany. Ustalcie, czy pies był szczepiony. Jeśli nie był, lub nie wiesz tego, jedź do szpitala.

Kontakt z bezpańskim psem - co robić?
Obejrzyjcie wspólnie filmy edukacyjne o prawidłowym zachowaniu się podczas spotkania z bezpańskim psem oraz w przypadku, kiedy pies jest agresywny.

Porozmawiajcie teraz chwilę o filmach. Czy mieliście kiedyś trudną sytuację z psem? Spróbujcie wymienić najważniejsze zasady postępowania z psem.

A teraz przejdźcie do ćwiczeń praktycznych.

Żółwik – tak nazywa się pozycja bezpieczna podczas kontaktu z agresywnym psem. Obejrzyjcie film edukacyjny Co zrobić, gdy zaatakuje pies, a następnie poćwiczcie tę pozycję.

Zabawa - udzielam pomocy
Spróbuj z dzieckiem odegrać przykładową scenkę. Jedno z Was jest poszkodowanym, drugie ma za zadanie udzielić pomocy. Poszkodowany losuje karteczkę z ilustracją (piktogramem) z wypadkiem z poprzedniej zabawy. Nie mówi dokładnie, co mu się stało. Stara się opisać gdzie boli, dlaczego. Zadaniem ratującego jest odgadnięcie, co takiego mu się przytrafiło oraz powiedzenie, w jaki sposób zamierza mu pomóc. Potem zmiana ról.

Kształcenie zdalne, wtorek 13.04.2021 r.

Pozycja boczna ustalona

Cele:

 • zapoznanie dzieci z pozycją boczną,
 • uświadomienie, że nawet dziecko może pomóc osobie dorosłej w potrzebie,
 • wzmacnianie poczucia własnej wartości i pewności siebie,
 • rozwijanie empatii i uważności na potrzeby drugiego człowieka.

Pomoce:​ filmiki z youtube na temat pozycji bocznej ustalonej.

Rodzicu, przybliż dziecku historie małych bohaterów, które uratowały życie dorosłym.

Historia Darii, Diany, Szymona i Damiana
Dzieci udzieliły pomocy rannemu motocykliście. ​Zdaniem lekarzy i policji, gdyby nie ich szybka reakcja, ranny mógłby nie przeżyć. 13-letnia dziewczynka ułożyła mężczyznę w pozycji bocznej, natychmiast zaalarmowała też odpowiednie służby.
Na kartce A4 narysowana jest dziewczynka, która leży na boku.

Wyjaśnij dziecku, czym jest pozycja boczna ustalona oraz jakie jest jej znaczenia dla zdrowia i życia człowieka.
Pozycję boczną ustaloną stosujemy, kiedy widzimy, że człowiek jest nieprzytomny, ale oddycha np. kiedy zemdlał, zasłabł. W takiej pozycji człowiek lepiej oddycha. Zdarza się, że kiedy człowiek jest nieprzytomny, zaczyna wymiotować. Pozycja boczna, czyli leżenie na boku sprawia, że poszkodowany nie zakrztusi się wymiocinami.

Obejrzyjcie wspólnie filmik, w jaki sposób prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej:
Pozycja boczna bezpieczna

Spróbujcie wspólnie przećwiczyć poznaną pozycję, a potem obejrzyjcie filmik Pozycja boczna ustalona - pokaz 3latki.

Uświadom przedszkolakowi, że nawet małe dziecko jest w stanie uratować komuś życie.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • rozwijanie sprawności fizycznej,
 • zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego,
 • rozwijanie równowagi,
 • zachęcanie do swobodnej ekspresji ruchowej.

Tygrysy, gotowe na ćwiczenia? Zaczynamy.

Piłeczki
Zamieniamy się w piłeczki i skaczemy 10 razy obunóż, 10 razy na prawej nodze, 10 razy na lewej. Powtórz tyle razy, ile dasz radę. Piłeczki turlają się po dywanie.

Zawody w przysiadach
Zaproś do ćwiczeń mamę, tatę, brata lub siostrę. Stańcie naprzeciwko siebie i zróbcie zawody – kto wykona więcej przysiadów.

Taniec wyginaniec
Włączcie wesołą muzykę – zatańcz taniec wyginaniec.

Kształcenie zdalne, poniedziałek 12.04.2021 r.

Mali bohaterowie, którzy ratują życie dorosłym

Cele:

 • zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy,
 • rozwijanie poczucia wiary i siły we własne możliwości,
 • utrwalanie numerów alarmowych oraz prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Pomoce: piktogramy/ilustracje przedstawiające kolejne czynności postępowania podczas zawiadamiania służb o wypadku, kartoniki z cyframi 112, telefon lub ilustracja klawiatury telefonu.

Rodzicu, przybliż dziecku historie małych bohaterów, które uratowały życie dorosłym.

Historia Brajana
W 2005 roku w jednej z łódzkich kamienic wybuchł pożar. Niespełna siedmioletni wówczas Brajan Chlebowski zareagował natychmiast i wezwał straż pożarną. Strażacy nie mieli wątpliwości. Chłopiec uratował nie tylko swoich bliskich, ale też kilkudziesięciu mieszkańców kamienicy.

Historia Angeliki
Dziewczynka uratowała życie starszemu małżeństwu poprzez podjęcie szybkiej decyzji o zawiadomieniu służb ratowniczych. Dyspozytorka pochwaliła dziewczynkę za niezwykle konkretne podanie miejsca pobytu poszkodowanych. A to niezwykle ważne, by pomoc mogła przyjść szybko.

Historia Suzie
Czteroletnia Suzie z Anglii wezwała pomoc w chwili, gdy jej mama dostała silnej reakcji alergicznej. Dziewczynka sama zadzwoniła pod numer alarmowy, odpowiadała na pytania, otworzyła drzwi ratownikom. Gdyby nie jej szybka reakcja, kobiety nie udałoby się uratować.

Historia Tilly
Dziesięcioletnia dziewczynka wraz z rodzicami przyjechała na wakacje do Tajlandii w 2004 roku. Przebywając na jednej z plaż zauważyła, że woda zaczyna się dziwnie zachowywać – fale cofają się bardzo gwałtownie, a na jej powierzchni powstają pieniące się pęcherzyki. Skojarzyła to z wiadomościami o tsunami, o których uczyła się dwa tygodnie wcześniej. Swoimi obserwacjami podzieliła się z rodzicami, którzy potraktowali córkę bardzo poważnie. Zaalarmowali odpowiednie służby, które rozpoczęły ewakuację plażowiczów i mieszkańców pobliskiego hotelu. Dziewczynka, którą zaczęto nazywać „aniołem z plaży”, uratowała ponad 100 osób.

Reakcja na zagrożenie – porozmawiaj z dzieckiem na temat tych historii.

 • Co takiego zrobiły dzieci, że udało im się uratować tych ludzi?
 • W jaki sposób przekazały informacje o wypadkach?
 • Co musiały wiedzieć, potrafić, aby wezwać pomoc? (numer alarmowy, zachowanie spokoju, jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi)
 • Jak myślicie, skąd dzieci wiedziały, jak postąpić?

Rodzicu, zwróć uwagę na to, jak ważne jest szybkie wezwanie pomocy i że nigdy nie należy dzwonić pod numery alarmowe dla zabawy​. Zastanówcie się wspólnie dlaczego?

Następnie zapiszcie na kartce numer alarmowy lub ułóżcie go z cyfr zapisanych na kartonikach. Niech dziecko go głośno przeczyta: 112.

Ustalcie wspólnie sposoby właściwego postępowania w razie wypadku. Pokaż dziecku przykładowe piktogramy (ilustracje), określające kolejne czynności. Zadaniem dziecka jest nazwanie ich, omówienie oraz ułożenie w odpowiedniej kolejności:

Na białej kartce A4 znajdują się narysowane zaciśnięte dwie ręce
Na białej kartce A4 znajduję się narysowany dom
Na białej kartce A4 znajduję się narysowany ogień i zapałka
Na białej kartce A4 znajduje się narysowana dziewczynka ze słuchawką od telefonu w ręku
Na białej kartce A4 znajduję się narysowany telefon i przekreślone usta
 1. Przedstaw się.
 2. Powiedz, gdzie jesteś.
 3. Poinformuj, co się stało.
 4. Nie rozłączaj się pierwszy.
 5. Nigdy nie dzwoń dla zabawy.

Jeśli dziecko będzie miało ochotę, może narysować własne piktogramy.

Wzywanie pomocy
Spróbuj z dzieckiem odegrać przykładową scenkę. Jedno z was udaje, że jest nieprzytomne. Zadaniem drugiej osoby jest wybranie numeru alarmowego 112 na telefonie (lub klawiaturze narysowanej na kartce) oraz wezwanie pomocy według instrukcji (piktogramów).

W trakcie zabawy zwróć uwagę na konieczność zapamiętania przez dziecko swojego adresu zamieszkania. Uświadom mu, że bardzo ważne jest zachowanie spokoju podczas rozmowy z dyspozytorem.

Do wykonania karta pracy „Wóz strażacki” ze str. 58 z „Elementarza pięciolatka”.

Język angielski

Cele:

 • przypomnienie słownictwa,
 • utrwalanie poleceń w języku angielskim.

Hello - zabawa na powitanie

 • “Hello hand” - podajcie sobie ręce
 • “Hello head” - dotknijcie się głowami
 • “Hello foot” - dotknijcie się stopami
 • “Hello belly”- dotknijcie się brzuchami
 • “Hello knee” - dotknijcie się kolanami
 • "Hello nose" - dotknijcie się nosami
 • "Hello toes" - dotknijcie się palcami u stóp
 • "Hello fingers" - dotknijcie się palcami u rąk

Przedszkolaku, wysłuchaj piosenki "This is me"

This is my head.
These are my eyes.
This is my nose.
These are my ears.
This is my mouth.
These are my teeth.
This is my chin.
These are my cheeks.

Sing along with me.
La, la, la, la, la.
Jump along with me.
Wiggle along with me.
Point along with me.

Head!
Eyes!
Nose!
Ears!
Mouth!
Teeth!
Chin!
Cheeks!

This is my neck.
This is my chest.
This is my back.
This is my stomach.
These are my shoulders.
These are my arms.
These are my hands.
These are my fingers.

Sing along with me.
La, la, la, la, la.
Jump along with me.
Wiggle along with me.
Point along with me.

Neck!
Chest!
Back!
Stomach!
Shoulders!
Arms!
Hands!
Fingers!

These are my legs.
These are my knees.
These are my feet.
These are my toes.

Sing along with me.
La, la, la, la, la.
Jump along with me.
Wiggle along with me.
Point along with me.

Legs!
Knees!
Feet!
Toes!

Sing along with me.
La, la, la, la, la.
Jump along with me.
Wiggle along with me.
This is me!

Jakie części ciała są wymienione w piosence?

 • Head - głowa
 • Eyes - oczy
 • Nose - nos
 • Ears - uszy
 • Mouth - buzia
 • Teeth - zęby
 • Chin - broda
 • Cheeks - policzki
 • Neck - szyja
 • Chest - klatka piersiowa
 • Back - plecy
 • Stomach - brzuch
 • Shoulders - ramiona
 • Arms - ręce
 • Hands - dłonie
 • Fingers - palce
 • Legs - nogi
 • Knees - kolana
 • Feet - stopy
 • Toes - palce u nóg

What is missing? - rysowanie brakujących części twarzy
Rodzicu, narysuj kilka twarzy, jednak na każdym rysunku musi brakować jakiegoś elementu, np. nosa. Pytasz dziecko: “What is missing?” “Czego brakuje?”. Zadaniem dziecka jest dorysować i nazwać brakujące części twarzy. Możecie utrudnić grę rysując całe ciało. 

Prace Oli i Ignasia

Karty pracy. Na ilustracjach znajduję się labirynt z bocianem oraz pokolorowana pisanka
Biała kartka A4 z namalowanymi farbami kwiatkami
Karty pracy. Na ilustracjach znajdują się kwiatki oraz obrazki zajączków, drzew, ptaszków oraz kamizelek

Kształcenie zdalne, piątek 09.04.20201 r.

Kwiatki - bratki

Cele:

 • ćwiczenie podążania za słowem i wykonywania odpowiednich ruchów,
 • kształtowanie wyrażania świata poprzez ekspresje plastyczną,
 • zapoznanie z nową techniką plastyczną- próby ukazania symetrii.

Drogi Rodzicu, zacznijcie dzień od opowieści ruchowej i przedstawcie ją najpierw wspólnie. Potem niech dziecko wykona ją samo.

Opowieść ruchowa „Spacer na łąkę”

Jest pogoda słonko świeci, dziś na łąkę idą dzieci - raz, dwa, trzy.
(dziecko maszeruje rytmicznie)

A tu nagle pada deszczyk - kap, kap, kap.
(dziecko w przysiadzie uderza rytmicznie o podłogę)

I po liściach tak szeleści - szur, szur, szur.
(dziecko pociera dłonią o dłoń)

Deszcz ustaje - słonko świeci i na łąkę biegną dzieci - hyc, hyc, hyc.
(dziecko biega i rytmicznie podskakuje)

Dzieci bawią się z ochotą, nagle patrzą - wszędzie błoto - hop, hop, hop.
(dziecko robi duże podskoki – rodzic wyznacza rytm klaszcząc)

Jest pogoda słonko świeci żabka wyszła im naprzeciw - bęc, bęc, bęc.
(dziecko rytmicznie naśladuje skoki żabki)
Do odpoczynku zachęciła i opowiadanie szybko wymyśliła.

Praca plastyczna „Kwiatki-bratki”

Pomoce: kartka A4, farby, gąbka.

Instrukcja wykonania pracy:

Przygotujcie potrzebne materiały.

na kartce leży butelka żółtej farby i gąbka Zadaniem dziecka jest malowanie gąbką po jednej stronie kartki kwiatka.

kartka papieru z odciśniętym kwiatkiem w dolnym rogu
dwa żółte stemple z farby

Następnie należy złożyć kartkę na pół i docisnąć ją. W ten sposób powstanie odbicie lustrzane – Kwiatek-bratek.

kartka zgięta na pół. sześć stempekówNa koniec należy otworzyć kartkę i zobaczyć dzieło.

praca plastyczna. Żółte kwiatki

Pora na gimnastykę

Cele:

 • ćwiczenie dużych grup mięśniowych,
 • ćwiczenie oddechowe,
 • ćwiczenie mięśni brzucha,
 • ćwiczenie naprzemienności ruchów.

Tygryski, pora na ćwiczenia. Gotowi?

Raz – dwa
Połóż się na plecach – ręce wyciągnij do przodu, trzymaj piłkę. Na „raz” unieś piłkę i trzymaj kilka sekund w powietrzu. Na „dwa” połóż piłkę na dywanie i odpocznij.

Lewa ręka – prawa stopa
Lewą ręką dotknij prawej stopy, następnie prawą ręką dotknij lewej stopy – 4x

Kukułka
Na hasło „Fruwamy” wyciągnij ręce na boki i poruszaj się robiąc małe kroki. Na hasło „Kukamy” – powtarzaj „kuku”, ale tyle razy, ile wskazuje/mówi osoba dorosła.

Wąchamy kwiatki
Spaceruj po pokoju, co jakiś czas pochyl się i naśladuj wąchanie kwiatów.

Stokrotki Oli i Ignasia

Rysunek dziecka. Stokrotki zrobione z patyczków do uszu i żółtej plasteliny
Rysunek dziecka. Stokrotki zrobione z patyczków do uszu i żółtej plasteliny

 

Kształcenie zdalne, czwartek 08.04.2021 r.

Liczymy stokrotki

Cele:

 • ćwiczenie uważnego słuchania i reagowania na polecenie,
 • ćwiczenie liczenia w zakresie do 10,
 • ćwiczenie kompetencji matematycznych.

Zabawa ruchowa „Kwiaty rosną, kwiaty więdną”

Rodzicu, wysłuchajcie wczorajszej piosenki Gdy strumyk płynie z wolna. Rób przerwy w piosence. Na hasło: Kwiaty rosną! dziecko staje na palcach jak najwyżej i wyciąga ręce do słońca. Na hasło: Kwiaty więdną!  kuli się i przykuca.

Zabawa matematyczna „Liczymy stokrotki i motylki”

Przygotujcie z dzieckiem sylwety stokrotek oraz motylków, będą one liczmanami (można użyć też do tego klocków).

Na brązowym tle znajduję się dziesięć narysowanych kwiatków oraz sześć motylków.
Na brązowym tle znajduję się pięć narysowanych kwiatków.
Na brązowym tle znajduję się osiem narysowanych kwiatków.
Na brązowym tle znajduję się sześć narysowanych kwiatków, na pięciu z nich leżą motyle.
Na brązowym tle znajduję się sześć narysowanych kwiatków, na trzech z nich leżą motyle. Trzy motyle znajdują się powyżej trzech kwiatków.
Na brązowym tle znajduję się dziesięć narysowanych kwiatków.

Przedstaw dziecku różne sytuacje. Zadaniem dziecka jest układać liczmany, liczyć je i odpowiadać na pytania.

 1. Pewnego dnia zakwitły na łące 2 stokrotki. Następnego dnia zakwitły jeszcze 3. Ile stokrotek zakwitło na łące?
 2. Na łące rosło 8 stokrotek. Dzieci zerwały 4 stokrotki. Ile stokrotek zostało?
 3. Na łące rosło 6 stokrotek. Za chwilę przyleciało 5 motylków. Każdy usiadł na jednej stokrotce. Ile stokrotek było bez motylka?
 4. Na 6 stokrotkach siedziało po jednym motylku. 3 motylki odfrunęły. Ile motylków zostało na stokrotkach?
 5. Na łące rosło 5 stokrotek. Następnego dnia zakwitło jeszcze 5. Ile stokrotek jest teraz na łące?

Do wykonania karty pracy „Takie same” i „Śmigus - dyngus” ze str. 77 i 81 w „Elementarz pięciolatka”.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • wzmacnianie mięśni brzucha i karku,
 • zwiększanie ruchomości w stawach,
 • kształtowanie równowagi.

Tygryski, pora na ćwiczenia. Gotowi?

Ćwiczenie na plecach
Połóżcie się na plecach, nogi ugnijcie w kolanach, stopy oparte o podłoże. Ręce skrzyżujcie na klatce piersiowej. Gotowe!

 • Unoście i opuszczajcie głowę – brodą dotknijcie do ciała.
 • Przyciągnijcie kolana do klatki piersiowej, a następnie powoli opuśćcie.
 • Chwyćcie stopy /kończyny górne znajdują się między kolanami/, teraz kręćcie kółka.

Klęk podparty
Wykonajcie skręt głowy w prawo, w lewo, skłon w górę, w dół – nie poruszajcie pozostałymi częściami ciała.

Ukłon japoński
Uklęknijcie, ramiona w górę, powoli pochylajcie się w przód, aż dotkniecie podłogi.

Język angielski

Cele:

 • zachęcanie dzieci do zabawy z językiem angielskim.

Wysłuchaj piosenki i obejrzyj video “Bug’n Roll”. Naśladuj ruchy owadów, tak jak dzieci na teledysku.

Dum diddy diddy doo
Dum diddy dum
Dum diddy diddy doo
Dum diddy dum
Oo-oo-oo!
Bug ’n Roll! 

The ants in the grass all
march, march, march.
March!
March, march, march.
March, march, march.
The ants in the grass all
march, march, march.
March!
All day long. 

The bees around the flowers all
buzz, buzz, buzz.
Buzz!
Buzz, buzz, buzz.
Buzz, buzz, buzz.
The bees around the flowers all
buzz, buzz, buzz.
Buzz!
All day long.
Oo-oo-oo!
Bug ’n Roll! 

The fireflies at night all
blink, blink, blink.
Blink!
Blink, blink, blink.
Blink, blink, blink.
The fireflies at night all
blink, blink, blink.
Blink!
All night long. 

The caterpilllars in the field all
creep, creep, creep.
Creep!
Creep, creep, creep.
Creep, creep, creep.
The catrepillars in the field all
creep, creep, creep.
Creep!
All day long.
Dum diddy diddy doo
Dum diddy dum
Yeah!

"Hide and seek" - Chowanego
Pobawcie się w chowanego. Nasze przedszkolaki doskonale znają zasady tej zabawy. Na początku obejrzyjcie video. Rodzicu, ty będziesz szukać. Przedszkolaku, ty się chowasz.

“Hide and seek”

Hide and seek. Hide and seek. (zakrywasz i odsłaniasz oczy)
Let's play hide and seek. (klaszczesz w dłonie do rytmu)

Hide and seek. Hide and seek.
Let's play hide and seek.

Are you ready? Yeah! (nadstawiasz ucho, potem unosisz ręce w górę)
Are you ready? Yeah!
Everybody...HIDE! (zataczasz ręką koło) 

Teraz jest czas, aby dziecko się schowało gdzieś w mieszkaniu/ogrodzie. Ty rodzicu masz zamknięte oczy i liczysz do dziesięciu.

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10... 

Ready or not, here I come! (gotowy, czy nie, nadchodzę) - zaczynasz szukać dziecka. Musisz znaleźć dziecko, dopóki trwa melodia. Jeżeli udało Ci się odnaleźć dziecko, druga tura i zmiana ról.

"Where is the phone?" - Gdzie jest telefon?
Rodzicu, ukryj telefon z puszczoną cichutko ulubioną piosenką dziecka. Możecie wybrać piosenkę ze strony internetowej naszego przedszkola z zakładek. Zadaniem dziecka jest odnaleźć telefon po dźwięku i zaśpiewać piosenkę (ewentualnie także zatańczyć).

Kształcenie zdalne, środa 07.04.2021 r.

Stokrotka

Cele:

 • ćwiczenie umiejętności odpowiadania na pytania,
 • rozwijanie sprawności manualnych,
 • ćwiczenie pamięci oraz uważnego słuchania utworów.

Zacznijcie dzień od wysłuchania harcerskiej piosenki. O kim była piosenka?

Gdy strumyk płynie z wolna,
Rozsiewa zioła maj,
Stokrotka rosła polna
A nad nią szumiał gaj. /2x

Wtem harcerz idzie z wolna:
„Stokrotko, witam Cię,
Twój urok mnie zachwyca,
Czy chcesz być mą, czy nie?” /2x

Stokrotka się zgodziła
I poszli w ciemny las,
A harcerz taki gapa,
Że aż w pokrzywy wlazł. /2x

A ona, ona, ona,
Cóż biedna robić ma?
Nad gapą pochylona
I śmieje się cha! cha! /2x

Drogi Rodzicu, powróćcie do wczorajszej bajki. Zastanówcie się wspólnie z dzieckiem:

 • Jakie emocje towarzyszyły bohaterom bajki: Radości, jej rodzicom, biedronce?
 • Jaka więź łączy Was z najbliższymi członkami rodziny?
 • Czy pamiętacie, skąd się wzięły stokrotki na świecie?

Pora na pracę plastyczną. Potrzebne wam będą: patyczki do uszu, kartka papieru, plastelina/guzik, flamaster/nitka, nożyczki, klej.

Na stoliku znajduję się zielony flamaster, zielona nitka, patyczki do uszu, żółta plastelina i guzik, nożyczki oraz biała kartka A4
Na kartce znajduje się żółta plastelina i guzik, do którego przyczepione są patyczki do uszu
Na stoliku znajduję się kartka A4 z dwiema stokrotkami z patyczków do uszu

Zadaniem dziecka jest stworzenie stokrotki z wymienionych wyżej materiałów. Patyczki do uszu należy przeciąć na pół. Należy je przyczepić do żółtej plasteliny lub przykleić do guzika. Łodygą może być nitka bądź można ją narysować flamastrem.

Do wykonania karty pracy „Bocian" i „Kwiaty” ze str. 70 i 76 w „Elementarzu pięciolatka”.

Kształcenie zdalne, wtorek 06.04.2021 r.

Skąd się wzięły stokrotki na świecie

Cele:

 • ćwiczenie uważnego słuchania,
 • ćwiczenie umiejętności odpowiadania na pytania,
 • nazywanie emocji,
 • rozwijanie wyobraźni.

Pomoce: bajka, kółka z emocjami, kartka A4, kredki.

Drogi Rodzicu, przeczytajcie wspólnie z dzieckiem bajkę pt. Skąd się wzięły stokrotki na świecie. Znajdziecie ją pod tym linkiem.

Następnie porozmawiajcie o niej. Zadaj dziecku pytanie:

 • Jak miała na imię dziewczynka? Dlaczego była niezwykła?
 • Jaka była Radość?
 • Co postanowiła zrobić jednego dnia?
 • Kogo spotkała na swojej drodze? (Złego, biedronkę)
 • Co się działo, gdy żegnała się z nimi?
 • Jaką bajkę opowiedziała jej stokrotka? O kim była ta bajka?
 • Czy Radość wróciła do domu? Czy rodzice za nią tęsknili?
 • Co się zmieniło po powrocie dziewczynki do domu?
 • Skąd się biorą stokrotki na świecie?

„Jak się dzisiaj czujesz”

Na fioletowym tle znajdują się cztery kółka z narysowanymi emocjami: radością, smutkiem, strachem i złością

Rodzicu, przygotuj kółka z emocjami: radość, smutek, złość, strach. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak się dzisiaj czuje. Niech wskaże odpowiednią emocje na kółku bądź samo ją narysuje. Podziel się z nim tym samym. Spróbujcie powiedzieć dlaczego.

Kolejnym zadaniem dla dziecka jest stworzenie ilustracji do wybranego fragmentu bajki bądź narysowanie bohatera, który w niej występował.

Do wykonania karty pracy „Święconka" i „W koszyku” ze str. 79 i 80. w „Elementarzu pięciolatka”.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • wzmacnianie mięśni barku,
 • ćwiczenie różnej grupy mięśniowej,
 • rozwijanie koordynacji ruchowej.

Skłon w dół – dziecko ma nogi rozsunięte w bok, ręce wyprostowane do góry, wykonuje skłon do przodu i dotyka podłogi – 5x.

Sadzimy kwiaty – dziecko chodzi po pokoju i co 3 kroki robi przysiad, naśladując sadzenie kwiatów.

Podlewamy kwiaty – dziecko stoi w lekkim rozkroku, ma ręce wyciągnięte przed sobą, macha rękoma w lewo i w prawo, zataczając szeroki łuk – naśladując w ten sposób podlewanie kwiatów konewką.

Język angielski

Cele:

 • zachęcanie do zabaw w języku angielskim.

Przedszkolaku, przywitaj się z rodzicem naszym wierszykiem:

Hello, hello,
How are you?
Hello, hello,
Make a move.
Hello, hello,
Jump up!
Hello, hello,
Have fun!

Wysłuchaj piosenki i obejrzyj video:

Butterfly, butterfly, butterfly.
Butterfly, butterfly, butterfly.
Butterfly, butterfly, butterfly.
Butter-, butter-, butter-, butter-, butterfly.

Ladybug, ladybug, ladybug.
Ladybug, ladybug, ladybug.
Ladybug, ladybug, ladybug.
Lady-, lady-, lady-, lady-, ladybug. 

Bumblebee, bumblebee, bumblebee.
Bumblebee, bumblebee, bumblebee.
Bumblebee, bumblebee, bumblebee.
Bumble-, bumble-, bumble-, bumble-, bumblebee. 

Butterfly, ladybug, and bumblebee.
Flying all around the trees.
Ladybug, bumblebee, and butterfly.
Flying high into the sky.

Butterfly, butterfly, butterfly.
Butterfly, butterfly, butterfly.
Butterfly, butterfly, butterfly.
Butter-, butter-, butter-, butter-, butterfly.

Ladybug, ladybug, ladybug.
Ladybug, ladybug, ladybug.
Ladybug, ladybug, ladybug.
Lady-, lady-, lady-, lady-, ladybug. 

Bumblebee, bumblebee, bumblebee.
Bumblebee, bumblebee, bumblebee.
Bumblebee, bumblebee, bumblebee.
Bumble-, bumble-, bumble-, bumble-, bumblebee. 

Butterfly, ladybug, and bumblebee.
Flying all around the trees.
Ladybug, bumblebee, and butterfly.
Flying high into the sky.

Butterfly, ladybug, bumblebee.
Butterfly, ladybug, bumblebee.
Butterfly, ladybug, bumblebee.
Butterfly, ladybug, and bumblebee.

Jakie owady występowały w piosence?

 • Butterfly - motyl
 • Ladybug - biedronka
 • Bumblebee - trzmiel

Spider is coming - pająk nadchodzi
Do tej zabawy potrzebujemy jednej osoby, która będzie pajączkiem, np. rodzic lub starsze rodzeństwo. Przedszkolaku, ty jesteś muszką. Kiedy pająk (rodzic) woła: “Fly is flying” (muszka lata) biegasz machając skrzydełkami. Kiedy pająk zawoła “Spider!” zatrzymujesz się bez ruchu. Jeżeli pająk zauważy, że się poruszysz, musisz wykonać zadanie, np.:

 • Jump five times - podskocz pięć razy
 • Stomp your feet - tupnij stopami
 • Find something green/blue/yellow/black - znajdź coś zielonego, niebieskiego, żółtego, czarnego
 • Touch your toes/head/belly/ears - dotknij palców u nóg/głowy/brzucha/uszu
 • Clap your hands - zaklaszcz w dłonie
 • Pat your knees - poklep się w kolana

Jumping Frog - skacząca żaba
Rozłóżcie na dywanie kartki z cyframi (np. od 1 do 6). Mogą to być również kartki z oczkami. Przedszkolaku, stajesz na wybranej przez siebie cyfrze (np. 3) Rodzicu, wydajesz komendę po angielsku, np. 3 plus 1 (three plus one). Zadaniem dziecka jest dodanie i przeskoczenie na kartkę z numerem 4.

Wierszyk na pożegnanie:

See you later,
Aligator.
Bye, bye,
Butterfly.
Give a hug,
Ladybug

Prace Krysi, Wandy i Oli

Dziewczynka kładzie głowę na książkę. Na ilustracji znajduję się zajączek
Dziewczynka jest zdziwiona, trzyma w rękach kółko z narysowaną emocją - zdziwienie
Dziewczynka jest uśmiechnięta i trzyma w ręku kółko z narysowaną emocją - radość

Na talerzu znajdują się ulepione z plasteliny postaci zajączka, kurczaczka i innych
Kartka świąteczna z naklejonymi jajkami
Kartka świąteczna z naklejonym zajączkiem i jajkiem
Na stole znajdują się ulepione z plasteliny postaci baranka, kurczaczka, koszyczek i inne
Kartka świąteczna z naklejonymi jajkami. Napis Wesołych świąt
Karta pracy - Ciasto. Na ilustracji znajduje się babcia i dziewczynka, które robią ciasto z jajek, mąki i jabłek
Karta pracy - W koszyku. Na ilustracji znajduje koszyk z barankiem, babką i jajkami
Karta pracy - Zajączek. Na ilustracji znajduję się pokolorowany zajączek

Kształcenie zdalne, piątek 02.04.2021 r.

Wielkanocny koszyczek

Cele:

 • rozwijanie mowy – usprawnianie warg i języka,
 • ćwiczenie rysowania zgodnie z instrukcją,
 • rozwijanie sprawności ruchowej,
 • rozwijanie małej motoryki.

Pomoce: „Elementarz Pięciolatka”, kredki.

Drogi Rodzicu, na początek spróbuj z dzieckiem wykonać ćwiczenie artykulacyjne z profilaktyki logopedycznej P. Siewiera – Kozłowskiej.

Wielkanocny koszyczek

W maleńkim koszyczku (przedszkolaki zamieniają język w koszyk – unoszą jego brzegi i czubek do góry, usta szeroko otwarte)
są same frykasy:
jedno jajko w kropki, (czubkiem języka rysujemy kropki na podniebieniu)
drugie jajko w pasy. (czubkiem języka rysujemy pasy na podniebieniu)
Jest też śmieszny zając (dzieci wysuniętymi do przodu wargami poruszają w prawą i lewą stronę)
z pyszczkiem czekolady. (górnymi ząbkami podgryzamy dolną wargę)
Cukrowy kurczaczek: pi, pi, pi (dzieci powtarzają onomatopeję)
i baranek z waty: be, be, be (dzieci powtarzają onomatopeję)

Zabawa ruchowo – naśladowcza „Zajączki i pisanki”

Dziecko skacze swobodnie w miejscu. Na hasło: Zajączki! – złapcie się za ręce i skaczcie z jednej nogi na drugą, kręcąc się w kółko. Na hasło: Pisanki! – połóżcie się na podłodze i turlajcie.

Do wykonania karta pracy „Zajączek” na str. 75 w „Elementarzu pięciolatka”.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • rozwijanie sprawności fizycznej,
 • ćwiczenie tułowia,
 • profilaktyka przeciw płaskostopiu.

Pomoce: pudełko od zapałek.

Tygrysy, sprawdźcie, czy potraficie!

Ćwiczenie orientacyjno-porządkowe
Kto potrafi położyć pudełko na głowie, podskoczyć, pobiegać w miejscu, usiąść skrzyżnie i nie zgubić pudełka? Spróbujcie – może się uda.

Ćwiczenie tułowia „Skłony w przód”
Usiądźcie skrzyżnie, włóżcie pudełko pod brodę i mocno trzymajcie. A teraz skłońcie się daleko w przód i połóżcie pudełko na podłodze. Podnieście pudełko, włóżcie pod brodę i powtórzcie ćwiczenie. Kto potrafi dłużej w skłonie przytrzymać pudełko brodą?

Ćwiczenie tułowia „Skłony boczne”
Usiądźcie skrzyżnie, weźcie jedną część pudełka w lewą, drugą w prawą rękę i przenieście ręce w bok (pudełka leżą na dłoniach odwróconych w stronę sufitu). Ważymy pudełka — skłaniając się w lewo i w prawo.

Ćwiczenie równowagi
Połóżcie pudełko na stopie. Idźcie ostrożnie opierając się na pięcie. Uważajcie, żeby pudełko nie spadło. Spróbujcie też nieść pudełko na drugiej nodze.

Ćwiczenie stóp
Usiądźcie skulnie (postawcie nogi na podłodze, kolana razem). Wyjmijcie środek pudełka. Chwyćcie za krawędź pudełka palcami stopy i podnieście do góry. Komu się udało?

Język angielski

Cele:

 • rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał w języku angielskim,
 • zachęcanie do zabaw w języku angielskim.

Wysłuchaj uważnie piosenki: “The way the bunny hops”

This is the way the bunny hops,
Hop hop hop,
Hop, hop, hop
This is the way the bunny hops
On Easter day!

This is the way he wiggles his nose,
Wiggle. wiggle, wiggle,
Wiggle, wiggle, wiggle
This is the way the bunny wiggles his nose
On Easter day!

This is the way he flops his ears,
Flop, flop, flop.
Flop, flop, flop
This is the way he flops his ears
On Easter day!

This is the way he shakes his tail,
Shake, shake, shake,
Shake, shake, shake
This is the way he shakes his tail
On Easter day!

This is the way the bunny hops,
Hop hop hop,
Hop, hop, hop
This is the way the bunny hops
On Easter day!
On Easter day!

Zabawa “Easter Bunny says”
Twoim zadaniem będzie wykonać polecenia zajączka wielkanocnego. Ale, żeby nie było za łatwo, utrudnimy zadanie. Połóż ugotowane jajko na łyżce. Musisz w taki sposób wykonywać polecenia zajączka, aby jajko nie upadło na podłogę. 

Ready? - Gotowy?

 • jump - skacz
 • wiggle your ears - poruszaj uszami
 • shake your tail - poruszaj ogonkiem
 • stomp your feet - tupnij
 • turn around - zakręć się
 • sit down - usiądź
 • stand up - wstań
 • walk - idź
 • run - biegnij
 • bend your knees - ugnij kolana

Kształcenie zdalne, czwartek 01.04.2021 r.

Kurczęta i jajka

Cele:

 • rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie do 6,
 • tworzenie zbiorów równolicznych,
 • ćwiczenie uważnego słuchania i podążania za instrukcją.

Zabawa matematyczna „Kurczęta i jajka”

Na niebieskim tle znajduje się sześć brązowych jajek ułożonych w kształcie kwiatu oraz sześć żółtych kurczątek.
Na niebieskim tle znajduje się po sześć brązowych jajek i żółtych kurcząt. Jajka leżą pod kurczętami.

Rodzicu, przygotuj sylwety sześciu kurcząt i sześciu jajek. Zadaniem dziecka jest sprawdzić, czy wszystkie kurczęta wykluły się z  jajka, wiedząc, że każde kurczątko mieszka w  jednym jajku. Dziecko tworzy pary – układa kurczę, a pod nim jajko i sprawdza, czy kurcząt jest tyle samo, co jajek – stwierdza, że liczba jajek jest równa liczbie kurcząt.

Następnie wydawaj dziecku polecenia:

 • Daj trzem kurczątkom po dwa jajka. Ile kurcząt zostało bez jajek?
 • Daj jednemu kurczątku dwa jajka, a pozostałym po jednym. Ile kurcząt nie dostało jajek?
 • Daj jednemu kurczątku trzy jajka, drugiemu dwa. Ile jajek zostało do rozdania?

Na niebieskim tle znajduje się po sześć brązowych jajek i żółtych kurcząt. Jajka leżą pod trzema kurczętami.
Na niebieskim tle znajduje się po sześć brązowych jajek i żółtych kurcząt. Jajka leżą pod pięcioma kurczętami.
Na niebieskim tle znajduje się po sześć brązowych jajek i żółtych kurcząt. Pięć jajek leży pod dwoma kurczętami, a jedno leży obok

Zabawa z kostką

Na niebieskim tle znajduje się sześć brązowych jajek oraz zielona kostka do gry z sześcioma białymi kropkami

Do zabawy potrzebna będzie kostka oraz sylwety jajek z poprzedniego zadania. Należy ułożyć sylwety jajek na środku stołu. Dziecko rzuca kostką. W zależności od wyrzuconej liczby na kostce zabiera ze stołu tyle jajek. Z każdym kolejnym rzutem, odkładamy zabrane wcześniej jajka i zaczynamy zabawę od nowa.

Do wykonania karta pracy „Ciasto” na str. 74 w „Elementarzu pięciolatka”.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • ćwiczenie skoczności,
 • ćwiczenie dużych grup mięśniowych,
 • ćwiczenie tułowia.

Zabawa – „Zajączki wielkanocne”
Zadaniem dziecka - zajączka - jest poruszanie się po domu/dworze skokami (na ugiętych nogach), ręce trzyma przy głowie, pokazując uszy zajączków.

Zabawa „Wysoko-nisko”
Zadaniem dziecka jest chodzić po pokoju. Na hasło: "Wysoko" dziecko przystaje, wspina się na palce, wyciąga ręce i porusza palcami – szuka wielkanocnego koszyczka na szafie. Na hasło: "Nisko" przykuca i naśladuje rękami czyszczenie obuwia przed świętami.

Zabawa „Kaczuszki szukają ziarenek”
Zadaniem dziecka jest chodzić po pokoju małymi kroczkami, kołysząc się na boki; co pewien czas wykonuje skłon tułowia do przodu – zbiera ziarenka i prostuje się.

Kształcenie zdalne, środa 31.03.2021 r.

Kura i gęś

Cele:

 • ćwiczenie uważnego słuchania,
 • ćwiczenie umiejętności odpowiadania na pytania,
 • swobodna ekspresja przy muzyce,
 • ćwiczenie umiejętności dzielenia słowa jajko na sylaby.

Pomoce: piosenka „Kurki trzy”, sylwety kury, gęsi, jajka.

Drogi rodzicu, zacznij z dzieckiem dzień od krótkiej zabawy.

Zabawa „Ciężkie siatki, lekkie siatki” - ćwiczenie tułowia

Dziecko robi przedświąteczne zakupy. Najpierw idzie lekko z pustymi siatkami, a potem niesie ciężkie siatki z zakupami – pochyla się do przodu, ugina nogi i naśladuje dźwiganie ciężkich zakupów.

 1. A teraz zaśpiewaj wspólnie z dzieckiem piosenkę Kurki trzy. Za drugim razem rób przerwy w piosence. W chwili, gdy muzyka przestaje grać, zadaniem dziecka jest ułożenie się na podłodze i przybranie kształtu pisanki swoim ciałem.
 2. Rodzicu, przeczytaj dziecku wiersz K. Datkun-Czerniak pt. „Jajko”. Zanim zaczniesz, przygotuj sylwety kury i gęsi oraz jajka. Połóż je przed dzieckiem w trakcie czytania.

Na stoliku znajduję się kartka z narysowanymi sylwetami gęsi, jajka oraz brązowo-pomarańczowej kury

Kura zniosła jajko i przetarła oczy:
-Jakie ono białe?
Zawołała głośno: kok- kodak, kok – kodak... (Dziecko naśladuje głos kury)
Co w kurzym języku może znaczyć tak:
- Ratunku! Pomocy!
Zbiegły się kury, kaczki i indyczki
cały podwórkowy drób.
A kura płacze i woła: - Jajko jest chore!
Patrzcie jakie jest blade. Och moje jajeczko!
Wezmą cię do szpitala. Już cię pewnie nie zobaczę!
Rzekła gąska: Gę, gę, gę... (Dziecko naśladuje głos gęsi)
Moja kurko przyjaciółko, jajko jest takie jak należy.
Przyjdzie gospodyni, jajko do domu zabierze,
Zrobi z niego pyszności
i twoje jajko na stole zagości.
A jeżeli- tak się zdarzyć może- będą święta,
Twoje jajko, razem z innymi jajkami...
Zalśni kolorami!

Zapytaj dziecka:

 • Jak wyglądało jajko, które zniosła kura?
 • Dlaczego kura myślała, że jest chore?
 • Co na pocieszenie powiedziała kurce gąska?
 • Dlaczego na święta jajko zalśni kolorami? Po wyjaśnieniu niech dziecko pokoloruje jajko, przygotowane do wiersza.
 • Ile sylab ma słowo jajko? Niech dziecko podzieli je na sylaby i policzy.

Zabawa dramowa – „Rozmowa kurki i gąski”

Razem z dzieckiem wcielcie się w rolę kurki i gąski. Manipulując sylwetami, stwórzcie własne dialogi. O czym rozmawiają Wasze kurki i gąski?

Do wykonania karta pracy „Wielkanoc” na str. 82 w „Elementarzu pięciolatka”.

Język angielski

Cele:

 • rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał,
 • utrwalanie nazw kolorów,
 • powtarzanie zwrotów w języku angielskim.

,,Easter hunt” - Poszukiwanie jajek wielkanocnych

Wytnijcie razem kolorowe jajka z papieru. Rodzicu, pochowaj je w mieszkaniu. Przedszkolaku, twoim zadaniem jest odnaleźć pisanki. Rodzicu, możesz podpowiadać dziecku, jeśli zbliża lub oddala się od schowanej pisanki słowami “hot - cold”, “ciepło - zimno”. Przedszkolaku, kiedy znajdziesz pisankę, podaj nazwę jej koloru w języku angielskim.

Przedszkolaku, wysłuchaj piosenki o zajączkach.

1 little, 2 little, 3 easter bunnies,
4 little, 5 little, 6 easter bunnies
7 little, 8 little 9 little 10 easter bunnies
hopping all around!

hop hop hop  STOP! - Skaczesz na około obunóż. STOP - zatrzymujesz się bez ruchu
hop hop hop STOP!
hop hop hop  STOP!
hop hop STOP!

1 little, 2 little, 3 easter bunnies,
4 little, 5 little, 6 easter bunnies
7 little, 8 little 9 little 10 easter bunnies
running all around!

run run run  STOP! - Biegniesz do rytmu. STOP - zatrzymujesz się bez ruchu
run run run STOP!
run run run  STOP!
run run STOP!

1 little, 2 little, 3 easter bunnies,
4 little, 5 little, 6 easter bunnies
7 little, 8 little 9 little 10 easter bunnies
walking all around!

walk walk walk STOP! - Idziesz do rytmu. STOP - zatrzymujesz się bez ruchu
walk walk walk STOP!
walk walk walk  STOP!
walk walk STOP!

1 little, 2 little, 3 easter bunnies,
4 little, 5 little, 6 easter bunnies
7 little, 8 little 9 little 10 easter bunnies
skipping all around!

skip skip skip STOP! - Przeskakujesz z nogi na nogę. STOP - zatrzymujesz się bez ruchu
skip skip skip STOP!
skip skip skip  STOP!
skip skip STOP!

Bunnies says - Zajączek mówi

Przedszkolaku, wykonuj polecenia zajączka:

Hop - podskakujemy
wiggle nose – kręcimy, ruszamy na boki noskiem
flap ears – nadstawiamy uszu
shake a tail - potrząsamy ogonkiem

Wysłuchaj piosenki o zajączkach.

See bunnies sleeping till it's nearly noon
Shall we wake them with a merry tune?
They're so still, are they ill?
Wake up soon!
Wake up little bunnies!
Hop little bunnies,
hop, hop, hop, hop,
hop, hop, hop, hop, hop
Hop little bunnies
hop hop hop, hop hop hop

Przedszkolaku, zamieniasz się w zajączka, który śpi zwinięty w kulkę przy piosence. Kiedy usłyszysz dźwięk budzika, zaczynasz skakać.

Kształcenie zdalne, wtorek 30.03.2021 r.

Tradycje wielkanocne

W koszyku znajdują się pisanki w kolorach: żółtym, zielonym, niebieskim, fioletowym, pomarańczowym i różowym

Cele:

 • rozwijanie mowy,
 • ćwiczenie logicznego myślenia w trakcie rozwiązywania zagadki,
 • zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi,
 • rozwijanie umiejętności posługiwania się przyimkami,
 • kształtowanie umiejętności prawidłowego przeliczania,
 • rozwijanie małej motoryki.

Pomoce: piosenka „Kurki trzy”, pisanki, „Elementarz Pięciolatka”, kredki.

 1. Drogi Rodzicu, na początek zadaj dziecku zagadkę związaną z Wielkanocą [źródło: „Zagadki przedszkolaka” Marcin Przewoźniak]

Tego jajka jak się zdaje,
Nie pomylisz z innym jajem.
Pokochały je kolory,
Spójrz, skorupkę ma we wzory.

 1. Następnie włącz dziecku filmik edukacyjny Tradycje wielkanocne
 2. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Wielkanocne porządki”
  Spróbujcie zatańczyć w rytmie piosenki „Kurki trzy”. Poproś dziecko, by na przerwę w muzyce naśladowało czynności porządkowe, np. podlewanie kwiatów, odkurzanie.
 3. Zabawa „Ciepło-zimno”
  Rodzicu, ukryj w pokoju dziecka kilka pisanek (tyle, ile dziecko jest w stanie policzyć. Mogą to być tradycyjne pisanki lub wykonane z papieru).
  Kiedy dziecko je znajdzie, niech spróbuje dokładnie opisać, gdzie zostały ukryte. Sprawdź, czy dziecko stosuje odpowiednio przyimki, np. pod stołem, w koszyku. Poproś, aby na zakończenie zabawy policzyło wszystkie pisanki.
 4. Wykonanie karty pracy „Pisanka” na str. 71 w „Elementarzu pięciolatka”.

Pora na gimnastykę

Cele:

 • rozwijanie sprawności fizycznej,
 • ćwiczenie tułowia,
 • ćwiczenie stóp.

Pomoce: nie są wymagane.

Zabawa orientacyjno – porządkowa o charakterze ożywiającym - „Kaczuszki do domu”
Dzieci – „kaczuszki” biegają na paluszkach, machając rękami „skrzydełkami”. Na hasło: „Kaczuszki do domu” – kucają – siadają w miejscu wyznaczonym wcześniej jako dom. Po chwili wstają i znowu biegają na paluszkach. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

Ćwiczenie tułowia - „Szukanie wielkanocnego zajączka”
Zaproponuj, aby dziecko usiadło w siadzie skrzyżnym, wyciągnęło wyprostowane przed siebie ręce w górę, a następnie wykonało skręty tułowia w lewo i prawo – szukając wielkanocnego zajączka.

Ćwiczenie stóp - „Kurczęta”
Poproś, aby dziecko chodziło drobnymi krokami z podkurczonymi palcami stóp, a rękami poruszało jak skrzydełkami – dłonie dziecka dotykają ramienia, a łokcie wykonują ruchy do góry i do dołu.

Kształcenie zdalne, poniedziałek 29.03.2021 r.

Wielkanoc tuż, tuż...

Cele:

 • rozwijanie kreatywności i wyobraźni,
 • ćwiczenia motoryki małej,
 • rozwijanie pamięci słuchowej,
 • rozwijanie umiejętności skupiania uwagi,
 • przypomnienie zwyczaju wysyłania kartek świątecznych do bliskich.

Pomoce: kolorowy papier, papier ozdobny, serwetka, sylweta pisanki do odrysowania, kredki świecowe, nożyczki, klej.

Drogi Rodzicu, wysłuchajcie razem dziecięcej piosenki francuskiej „Kurki trzy”, spopularyzowanej przez słynnego kompozytora W. A. Mozarta.

Wyszły w pole kurki trzy
I gęsiego sobie szły.
Pierwsza przodem, w środku druga,
Trzecia z tyłu oczkiem mruga.
I tak sobie kurki trzy
Raz dwa! Raz dwa! W pole szły!

A pod stogiem ziarnka są,
Zjadły kurki ziarnek sto.
Myśli sobie każda kurka:
"Po co wracać na podwórko?
Smaczne ziarnka tutaj są,
Nie na próżno więc się szło".

Chłop szedł miedzą do swej wsi
I zobaczył kurki trzy.
Krzyknął: "Pozwól kurze grzędy,
Ona wnet Ci wlezie wszędy!"
Klasnął w dłonie: raz, dwa, trzy
I wypłoszył kurki trzy!

 1. Następnie możecie spróbować zatańczyć do utworu, wykonując odpowiednie gesty, jak np. maszerowanie, głaskanie się po brzuchu, klaskanie w dłonie.
 2. Porozmawiaj z dzieckiem na temat wielkanocnego zwyczaju wysyłania kartek świątecznych bliskim, którzy mieszkają daleko od nas. Spróbujcie też zrobić własną kartkę świąteczną. Jeśli przedszkolakom spodoba się ten pomysł, może zechcą zrobić ich więcej, by później wysłać je babciom i dziadkom, których z powodu pandemii odwiedzenie nie będzie możliwe?

Zaprezentowana przez nas instrukcja jest tylko inspiracją do stworzenia własnych kartek z dostępnych dla was materiałów. Liczymy na pomysłowość i kreatywność naszych przedszkolaków. Powodzenia !

Na żółtej kartce znajdują się przyklejone trzy jajka: fioletowe, białe w szare kropki oraz blado niebieskie. Napis Wesołych świąt

Instrukcja wykonania kartek wielkanocnych:

 1. Przygotujcie potrzebne materiały.
 2. Odrysuj szablon pisanki dla dziecka; dziecko może wyciąć go samodzielnie, a następnie odrysować kolejne pisanki.
 3. Po wycięciu pisanek – dziecko może przykleić je na kartkę A4 złożoną na pół, tworząc odpowiednią kompozycję.
 4. Na koniec można przykleić wydrukowany napis „Wesołych Świąt”.

Chętne dziecko może spróbować napisać go samodzielnie.

Na stoliku znajdują się: żółta i fioletowa kartka, biała serwetka w szare kropki, kredki oraz czerwona temperówka
Na białej serwetce w szare kropki znajduje się szablon jajka oraz nożyczki z niebieskimi rączkami oraz nożycami w kwiatki
Na stoliku znajduje się kartka papieru z położonym na niej szablonem jajka oraz nożyczkami z niebieskimi rączkami i kwiatowymi nożycami
Na gazecie znajduje się biały szablon jajka z czerwoną temperówką oraz różową i niebieską kredką
Na gazecie znajduje się biały szablon jajka z różowymi i niebieskimi wiórkami z kredki
Na stoliku znajduje się żółta kartka z trzema jajkami: fioletowym, białym w szare kropki oraz blado-niebieskim

Jak ptaszki Bartusia odmieniły

Tablica magnetyczna. Na niej siedem ilustracji oraz napisy: Jak ptaszki Bartusia odmieniły, chichotek, pająk, ptak, przyjaciel, nie.

We wtorek 23 marca rozmawialiśmy o bajce „Jak ptaszki Bartusia odmieniły”. Po wysłuchaniu bajki pobawiliśmy się w zabawę „Ptaszki do gniazda” – musieliśmy dolecieć do odpowiedniego koloru gniazda. Następnie Pani wybrała dwóch kapitanów, którzy skompletowali swoje zespoły. W zespołach układaliśmy ilustracje do bajki w odpowiedniej kolejności, które następnie zawiesiliśmy na tablicy. Na koniec zajęć narysowaliśmy wybrane postacie z bajki.

Dzieci leżące i siedzące na podłodze w sali.
Dzieci mające na sobie czerwone szarfy i kucające przy czerwonym krążku.
Dzieci stojące na podłodze w sali. Dwójka dzieci siedzi.
Dzieci siedzące na podłodze w Sali i wpatrujące się w ilustracje na kartkach. Przed nimi leżą dwie kartki z obrazkami.
Dzieci stojące przy białej tablicy, zawieszające ilustracje na magnesy. Na tablicy wiszą trzy ilustracje.
Cztery białe kartki z narysowanymi kredkami postaciami kota, ptaka i chłopca

Dzień wody

W poniedziałek 22 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Wody. Zaczęliśmy od rozmowy, po co nam jest potrzebna woda. Sprawdziliśmy, co pływa w wodzie, a co tonie. Następnie wsłuchiwaliśmy się w odgłosy wody i odgadywaliśmy poszczególne dźwięki. Kolejnym zadaniem była zabawa „Kropelki” - każdy z nas musiał odnaleźć kropelkę ze swoim imieniem.

Dzieci siedzące na sali w siadzie skrzyżnym. Część dzieci zwrócona jest twarzą do tablicy. Jedno dziecko podnosi rękę do góry.
Dzieci siedzące na podłodze w sali, zaglądają do pojemnika. Na środku stoi plastikowy pojemnik z wodą, w którym pływają przedmioty. Dzieci patrzą w stronę pojemnika.
Dzieci siedzące na podłodze w sali, w dwóch rzędach. Część dzieci odwrócona tyłem. Na podłodze leży kartka A4.

Gdy już je przyczepiliśmy do bluzek, mogliśmy udać się do sali z tablicą interaktywną i przygotować do ostatniej części zajęć. By móc obejrzeć film o wodzie, musieliśmy rozwiązać cztery zagadki. Daliśmy radę. Na koniec obejrzeliśmy film i dowiedzieliśmy się, że nie wszyscy na świecie, mają tyle wody, co my oraz poznaliśmy sposoby na oszczędzanie wody.

Dzieci siedzące na podłodze w sali, w siadzie skrzyżnym. Na podłodze leżą wycięte z papieru niebieskie kropelki z imionami dzieci. Jedno dziecko patrzy na kropelki.
Dzieci siedzące na podłodze w sali, w siadzie skrzyżnym. Dzieci zwrócone twarzą do aparatu. Część dzieci ma podniesioną rękę do góry.
Dzieci siedzące na podłodze w sali, w siadzie skrzyżnym i oglądające film na tablicy interaktywnej. NA tablicy pustynia, na której stoi chłopiec ciemnoskóry i pompuje wodę.

Serdecznie dziękujemy

Zuzi i jej Rodzicom

za przyniesienie książki ekologicznej do naszego kącika przyrodniczego.

Dzień Świętego Patryka

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

Prace plastyczne dzieci, na których widnieje zielona koniczyna, wyklejona bibułą

W środę 17 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Św. Patryka”. Najpierw zapoznaliśmy się z legendą o Św. Patryku. Tego dnia nie mogło zabraknąć również ciekawych zabaw, m.in. sztafety z woreczkami, zabawy z wachlarzami i piórkami, czy quizu. Na zakończenie każdy zespół musiał policzyć zdobyte punkty.

Dziecko znajdujące się w sali, trzymające w ręku zielony woreczek. Przygotowujące się do biegu.
Dzieci siedzące w siadzie skrzyżnym na podłodze w kółku. Jedno z dzieci trzyma kartkę z czarnymi znakami zapytania.
Trójka dzieci tańcząca w kółku w sali i trzymająca się za ręce.

W przerwie od zabaw jedliśmy pyszną zieloną galaretkę z bitą śmietaną, a w ramach podsumowania dzisiejszego święta wykonaliśmy pracę plastyczną „Zielone koniczynki”, wyklejane kwadracikami  z bibuły.

Dzieci siedzące na podłodze w sali. Przed nimi leży żółte pudełko z kolorowymi żetonami.
Dzieci siedzące przy stolikach. Przed nimi stoją kubeczki z galaretką i łyżeczką. Część dzieci trzyma łyżeczkę w buzi.
Dzieci stojące na podłodze w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Zwrócone są do siebie twarzami. W rękach trzymają wachlarze z papieru.

Nasze skrzaty

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

Prace plastyczne dzieci przedstawiające skrzaty, wiszące na tablicy magnetycznej.

We wtorek 16 marca na zajęciach rozmawialiśmy o skrzatach. Przeczytaliśmy bajkę „Rodzina skrzatów”, bawiliśmy się w zabawę „Znajdź skrzata", tańczyliśmy do piosenki „Tańczące skrzaty” oraz poznaliśmy skrzata Leprechaun’a, który jest symbolem Irlandii. Na koniec zajęć sami tworzyliśmy swoje skrzaty i je nazywaliśmy.

Dziecko klęczy na podłodze w sali, chwyta w ręce mały kwadratowy kartonik ze skrzatem.
Dzieci trzymające się za ręce i tańczące w parach na podłodze w sali.
Dzieci siedzące przy stole. Na stole leżą żółte kartki papieru, kleje oraz flamastry.

Poznajemy Irlandię

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

W poniedziałek 15 marca zaczęliśmy omawiać tematykę związaną z Irlandią, w ramach programu „Mały bohater w Europie”. Na początek dowiedzieliśmy się, gdzie leży Irlandia, a następnie sami wskazywaliśmy ją palcem na mapie. Oglądaliśmy też ciekawe filmiki z krajobrazem, muzyką, a nawet tańcem irlandzkim. Po obejrzeniu filmików sami próbowaliśmy tańczyć do muzyki irlandzkiej. Na zakończenie zajęć kolorowaliśmy flagę Irlandii.

Dzieci siedzące na podłodze w kółku, w siadzie skrzyżnym. Przed nimi leżą książki, które oni wskazują palcem.
Dzieci siedzące na podłodze w siadzie skrzyżnym i oglądające film na tablicy interaktywnej. Na tablicy widać zielone drzewa.
Dzieci stojące w sali na podłodze i wykonujące różne figury swoim ciałem.

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Kalinki

za zabawki.

Straż Pożarna od kuchni

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

W środę 10 marca na zajęciach wysłuchaliśmy wiersza Władysława Broniewskiego „Pożar”. Rozmawialiśmy na jego temat. Następnie bawiliśmy się kolorowymi patyczkami i układaliśmy drabiny dla strażaków, według wzoru, który podawała nam Pani. Musieliśmy się skupić i zapamiętywać, co mówiła. Potem sami układaliśmy domek oraz to, co chcieliśmy. Na koniec zajęć bawiliśmy się chustą animacyjną w zabawę „W wozie strażaka”.

Dzieci siedzą na podłodze w sali i oglądają ilustracje, które leżą na środku sali.
Dzieci siedzą na podłodze w sali. Przed nimi leżą białe kartki A4, na których ułożone są kolorowe patyczki. Dzieci patrzą na kartki.
Dzieci siedzą i trzymają kolorową chustę animacyjną w dłoniach. Mają schowane nogi pod chustą

W ramach zajęć muzycznych graliśmy na instrumentach. Pani podzieliła nas na cztery grupy, sama zamieniła się w dyrygenta i pokazywała nam, która grupa ma grać. Graliśmy do utworu „Le Basque” Jamesa Galway'a. Na koniec sami mogliśmy poczuć, jak trudnym zadaniem jest dyrygować całą orkiestrą.

Dzieci siedzące w kółku w siadzie skrzyżnym. Trzymające w rękach instrumenty muzyczne. Jedno dziecko stoi tyłem i trzyma w ręku drewnianą pałkę.
Dzieci siedzące w kółku w siadzie skrzyżnym. Trzymające w rękach instrumenty muzyczne. Jedno dziecko stoi i trzyma w ręku drewnianą pałkę.

Strażak

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

We wtorek 9 marca na zajęciach rozmawialiśmy o zawodzie strażaka. Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy video do piosenki „Pali się” w wykonaniu Śpiewających Brzdąców. Zaczęliśmy też uczyć się jej na pamięć. Dzięki temu znamy już numer do straży pożarnej. Wspólnie bawiliśmy się w zabawę „Gasimy pożar”, gdzie musieliśmy jeździć i gasić pożary na ulicy Kazimierzowskiej, Madalińskiego oraz Różanej. Na koniec zajęć rysowaliśmy ogień i gasiliśmy go wodą, mówiąc przy tym rymowankę:

Straż pożarna szybko mknie,
do pożaru spieszy się.
Wiemy o tym doskonale,
przecież jadą na sygnale.

Dzieci siedzące na podłodze w siadzie skrzyżnym, wpatrujące się w tablicę interaktywną. Na tablicy – pani trzymająca przy uchu słuchawkę i patrząca na monitor komputera.
Dzieci trzymające skakankę w rękach, stojące w większej grupie. Trzymające skakankę w kierunku tablicy, na której jest napis: Kazimierzowska.
Dzieci siedzące w kółku, w siadzie skrzyżnym. Przed nimi leży biała kartka A4. Dzieci trzymają w rękach kredki.

Trzy ważne zawody

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

W poniedziałek 8 marca w ramach programu „Nie każdy bohater nosi pelerynę” rozmawialiśmy o tym, skąd superbohaterowie mają magiczne moce, a także, że nie każda moc jest magiczna. Poznaliśmy trzech superbohaterów, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo i zdrowie: strażaka, policjanta oraz lekarza. Na koniec zajęć sami narysowaliśmy wybrany zawód.

Prace plastyczne dzieci narysowane flamastrami, leżące na stole. Przedstawiające strażaka, lekarza oraz policjanta.
Prace plastyczne dzieci narysowane flamastrami, leżące na stole. Przedstawiające strażaka, lekarza oraz policjanta.
Prace plastyczne dzieci narysowane flamastrami, leżące na stole. Przedstawiające strażaka, lekarza oraz policjanta.

Strach

Miś czytający książkę. Napis Mały miś w świecie wielkiej literatury

W pierwszym tygodniu marca, w ramach realizacji projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” rozmawialiśmy o strachu. Słuchaliśmy bajek terapeutycznych i dużo rozmawialiśmy o naszych lękach. W poniedziałek za pomocą farb i słomek – tworzyliśmy śmieszne stworki. W oswajaniu strachu pomagały nam tradycyjne zabawy, np. „Stary niedźwiedź”, „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, „Ciuciubabka”.

Dzieci siedzące przy stoliku, trzymające w buzi słomki i dmuchające w nie, na kartkę papieru, na której znajduję się farba.
Dzieci bawiące się w parach. Jedna z dziewczynek stoi przed drugą i spogląda na nią. Druga ma założoną opaskę na oczy.
Dzieci stojące na podłodze w sali, wskazujące przed siebie ręką oraz stojące w bezruchu.

Rozwijaliśmy empatię poprzez zabawę w parach „Wystraszony kotek”. Staraliśmy się też dbać o nasze piórka, tak, by nie spadły na podłogę. Kolejnego dnia, kiedy farba już wyschła, kończyliśmy nasze Stworki – dorysowując im ręce, nogi  i doklejając oczy.

Dziecko na pierwszym planie stoi i się śmieje. Obok znajduje się para dzieci gdzie jedna z dziewczynek kuca, a druga klęczy. Z tyłu dziewczynka siedzi na pufie, a chłopiec wyciąga do niej rękę. Z boku zdjęcia stoi chłopiec, który opiera się o szafkę.
Dzieci siedzące przy stoliku i rysujące coś flamastrami na kartkach papieru, na których znajduję się farba. Jeden chłopiec trzyma kartkę w górze.
Dzieci chodzące po sali, trzymające coś w ręku i patrzące na to.

Rysowaliśmy też to, czego się boimy, a po drugiej stronie to, co nam pomaga pokonać ten strach. Najczęściej była to mama, która nas przytula, zwierzątko lub ulubiona maskotka.

Prace plastyczne dzieci, wiszące na tablicy, przyczepione magnesami. Na pracach znajdują się kleksy z farb oraz narysowane na nich minki flamastrami.
Prace plastyczne dzieci narysowane kredkami i przyczepione do tablicy korkowej. Na pracach widnieją głównie koty i postaci.
Tablica magnetyczna z przyczepionymi obrazkami np. lekarzy, burzy, węża, owadów. Duży napis strach.

W celu podsumowania zajęć oglądaliśmy bajkę pt. „Miś Uszatek: Strach ma wielkie oczy”. Dzięki temu wiemy już, co oznacza to powiedzenie. W piątek na ostatnich zajęciach pracowaliśmy w zespołach, zastanawiając się nad pytaniem: „Co się dzieje z człowiekiem, gdy się boi?”. Ćwiczyliśmy również małą motorykę poprzez lepienie stworków z plasteliny.

Dzieci siedzące na podłodze w sali, wpatrujące się w tablicę interaktywną. Na tablicy napis: Telewizja Polska przedstawia film z serii Miś Uszatek wg. Opowiadań Wiesława Janczarskiego.
Dzieci siedzące na podłodze i rysujące flamastrami na kartce rozmiaru A3.
Dzieci siedzące przy stoliku. Na stole leżą maty, na których dzieci lepią coś z żółtej plasteliny.

W marcu nauczymy się wiersza...

 • "Wszyscy oczy zamykamy" Autor nieznany

Wszyscy oczy zamykamy,
Wszyscy uszy nastawiamy,
I w ciemności i w ciemności,
Dokładnie słuchamy.
Kiedy dźwięki rozpoznamy,
Wtedy strachy precz, wygnamy.

W marcu nauczymy się piosenki...

 • "Pali się!" – Śpiewające brzdące

Uwaga! Uwaga! Uwaga!
Z ogniem to nie jest zabawa,
Właśnie zapalił się dom,
Po strażaków dzwoń!

Ref. Dziewięć, dziewięć, osiem!
Cały dom się pali!
Przyjeżdżajcie, szybko,
Strażacy wspaniali! (2x)

Uwaga! Uwaga! Uwaga!
Z ogniem to nie jest zabawa,
Właśnie zapalił się las,
Na strażaków czas!

Ref. Dziewięć, dziewięć, osiem!
Cały las się pali!
Przyjeżdżajcie, szybko,
Strażacy wspaniali! (2x)

Zimowe drzewo

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

We wtorek 23 lutego na zajęciach rozmawialiśmy o emocjach, jakie towarzyszyły bohaterom bajki „Czarodziejski dąb”. Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę „Przyjaciel przyrody”, zastanawiając się przy tym, kogo można nazwać przyjacielem przyrody. Na koniec zajęć wykonaliśmy w parach pracę plastyczną przedstawiającą zimowe drzewo.

Dzieci trzymające pędzle w ręku i malujące po kartce papieru, znajdującej się na stole. W tle dziecko wycina nożyczkami brązową bibułę.
Dzieci przyklejające srebrną bibułę na kartkę papieru, leżącą na stole. Obok siedzi dziecko z pędzlem w ręku. W tle widoczna jest praca, z przyklejoną brązową bibułą.
Sześć kartek papieru leżących obok siebie na podłodze, przedstawiających drzewa. Oklejone są srebrną i brązową bibułą oraz brązowym kartonem.

Czarodziejski dąb

Chłopiec i dziewczynka w czerwonej pelerynie, wyciągające ręce do przodu. W tle globus. Napis: Mały bohater w Europie. Przedszkole nr 148 w Warszawie

Kartki papieru z naklejoną korą i namalowanymi flamastrami postaciami

W poniedziałek 22 lutego zaczęliśmy zajęcia od wysłuchania bajki „Czarodziejski dąb”. Następnie pobawiliśmy się w zabawę „Rośniemy jak dąb”. Potem wspólnie porozmawialiśmy o bajce i w zespołach ułożyliśmy ilustracje do bajki w odpowiedniej kolejności. Na samym końcu obejrzeliśmy figurki z drewna, a potem sami wykonaliśmy takie na kartkach, pojedynczo lub w parach.

Dzieci siedzące w kółku, na podłodze w sali. w siadzie skrzyżnym. Dwójka dzieci leży
Dzieci wykonujące różne ruchy - klęczenie, stanie, wyciąganie rąk w górę.
Dzieci siedzące na podłodze, trzymające w rękach kartki bądź kładące je na podłodze
Dzieci siedzące w grupce na podłodze. Trzymające w rękach figurki z drewna, pokazując je sobie nawzajem. Obok na podłodze stoi koszyk z korą.
Dzieci trzymające pędzle lub korę w dłoni. Na stole znajdują się prace z naklejoną korą drzewa, klej, kora i plastikowa filiżanka.
Kartki papieru z naklejoną korą i namalowanymi flamastrami postaciami

Smok czy smog

Logo programu Mały miś w świecie wielkiej literatury

W czwartek 18 lutego na zajęciach dowiedzieliśmy się, czym tak naprawdę jest „smog” i czym różni się on od Smoka Wawelskiego. Najpierw omówiliśmy wiersz, a później wykonywaliśmy ciekawe zadania, które mogłyby pomóc w oczyszczeniu powietrza w naszym mieście, abyśmy w końcu mogli zwyczajnie pobawić się na dworze. Uświadomiliśmy sobie też, że działając razem – możemy zdziałać o wiele więcej !

Dzieci siedzące na podłodze, oglądające kolorowe obrazki
Dzieci siedzące na podłodze na przeciwko siebie, układające przed sobą kartoniki z kolorowymi obrazkami
Dzieci pracujące przy stole, kolorujące flamastrami prace

Dzień kota

Prace plastyczne wiszące na tablicy, przedstawiające koty z włóczką

W środę 17 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Kota”. Z tej okazji wysłuchaliśmy bajki pt. „Kot w butach”, która bardzo nam się podobała i bawiliśmy się, tańcząc do „Kocich piosenek”. A na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną. Dodatkowo dzieci, które brały udział w konkursie "Koty, kotki, kocięta" otrzymały dyplomy i nagrody.

Dzieci tańczące w parach na sali i trzymające się za ręce
Dzieci trzymające w rękach dyplomy, stojące obok siebie na sali
Dzieci siedzące na krzesełkach przy stole. Kolorujące prace kredkami

Zagrożone zwierzęta

Logo programu Mały miś w świecie wielkiej literatury

Zdjęcie pracy plastycznej dzieci

We wtorek 16 lutego mówiliśmy o zwierzętach zagrożonych wyginięciem. Zaczęliśmy od krótkiej rozmowy i dowiedzieliśmy się, co to znaczy „wyginięcie” oraz kto i co doprowadza do tego, że zwierzęta giną. Następnie wspólnie odgadywaliśmy zagrożone zwierzęta, widząc tylko jakąś część ich ciała. Potem pobawiliśmy się w zabawę ruchowo-naśladowczą „Szczęśliwe zwierzęta”, w której zamienialiśmy się w goryla, pandę oraz w niedźwiedzia polarnego, wykonując przy tym wcześniej ustalone ruchy.

Zdjęcie dzieci pracujących przy tablicy interaktywnej
Zdjęcie dzieci pracujących na tablicy interaktywnej
Zdjęcie dzieci pracujących na tablicy interaktywnej
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
Zdjęcie dzieci oglądających film na tablicy interaktywnej
zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Obejrzeliśmy również film edukacyjny na dany temat. Na koniec zajęć podzieliliśmy się na zespoły i rysowaliśmy lepszy świat dla zwierząt.

zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie prac plastycznych dzieci

Drodzy Rodzice!

Nasze Przedszkole realizuje projekt pt.

Zmisiowany Eko-Kalendarz

I potrzebujemy Waszej pomocy!

Pomóżcie nam zorganizować ekologiczny kącik książki.

Prosimy o książki o tematyce:

 • ekologicznej,
 • przyrodniczej,
 • o zwierzętach i roślinach.
Liczymy na Was!

Zielony szlaczek

Ekologia

Logo programu Mały miś w świecie wielkiej literatury

W poniedziałek 15 lutego na zajęciach rozmawialiśmy o „Ekologii”. Rozwiązywaliśmy ciekawe zagadki, tańczyliśmy ze wstążkami, a na koniec stworzyliśmy nasz własny „Eko-Kalendarz”.

zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali

Walentynki

Zdjęcie prac plastycznych dzieci

W piątek 12 lutego obchodziliśmy Dzień Walentego. Zaczęliśmy od rozmowy na temat tego, co wiemy o Walentynkach. Następnie tańczyliśmy w parach na sercach z papieru. Zadanie nie było proste – nie mogliśmy z niego wypaść.

Zdjęcie dzieci siedzących na podłodze
Zdjęcie dzieci tańczących na podłodze
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze

Potem bawiliśmy się w zabawę „Z serduszka na serduszko”. Gdy emocje już opadły, zasiedliśmy w kółku i losowaliśmy z magicznego kuferka serduszka z imionami kolegów i koleżanek – naszym zadaniem było zrobić coś miłego dla tej osoby.

Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
Zdjęcie dzieci oglądających prezentację na tablicy interaktywnej
Zdjęcie dziecka przymierzającego maskę

Następnie wspólnie udaliśmy się pod tablicę interaktywną, by móc obejrzeć prezentację ze zdjęciami z karnawału we Włoszech. Pani przyniosła nam weneckie maski, które mogliśmy przymierzyć. Na koniec zajęć sami wykonaliśmy walentynkowe maski karnawałowe.

Zdjęcie dziecka przymierzającego maskę
Zdjęcie dziecka przymierzającego maskę
zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Pizzicato

W środę 10 lutego przenieśliśmy się w świat Batti Strauss i słuchaliśmy utworu „Pizzicato” L.Delibes z włoskiego pizzicare, czyli szarpać. Zaczęliśmy od wyboru kolorowych chustek i zabawy w „Ducha Chucha”. Następnie stworzyliśmy własne instrumenty muzyczne z kubków, gumek recepturek, bibuły i taśmy klejącej.

Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Gdy instrumenty mieliśmy już gotowe, zamieniliśmy się w twórców i graliśmy do utworu w odpowiednich momentach, które pokazywała nam dyrygent, czyli Pani. Na koniec zajęć wykonaliśmy też taniec kubków.

zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Zdjęcie dzieci siedzących na podłodze

We wtorek 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Zaczęliśmy od zastanowienia się, co jedzą Włosi. Następnie obejrzeliśmy prezentację o historii pizzy. Potem pobawiliśmy się w dostawców pizzy – droga nie była łatwa, ale każdemu udało się ją pokonać.

Zdjęcie dzieci oglądających prezentację na tablicy multimedialnej
Zdjęcie dzieci oglądających prezentację na tablicy multimedialnej
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze

Na koniec zajęć sami wykonaliśmy własne pizze z kartonu i dodaliśmy dodatki, które każdy z nas lubi.

zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie prac plastycznych dzieci

Wspólnie z Panią zrobiliśmy piec i deskę do pieczenia pizzy – dzięki czemu każdy kawałek mógł się upiec. Pani też przygotowała dla nas niespodziankę smakową – spróbowaliśmy mozzarelli. Okazało się, że nie jest taka zła. Sprawdziliśmy, jak smakuje przed upieczeniem i po, gdyż Panie kucharki zrobiły nam na obiad pizzę, która była pyszna.

Zdjęcie dzieci bawiących się w sali
Zdjęcie dzieci bawiących się w sali
Zdjęcie dzieci bawiących się w sali

Włochy

Zdjęcie tablicy w sali

W poniedziałek 8 lutego rozpoczęliśmy tydzień włoski. Poznaliśmy flagę Włoch, ich występowanie na mapie, czyli tzw. „Bucik”. Dowiedzieliśmy się, że we Włoszech mieszka Włoszka i Włoch, a także jak możemy się z nimi przywitać i pożegnać po włosku. Dodatkowo słuchaliśmy znanej nam piosenki, ale w języku włoskim – „Mam tę moc”. Wspólnie do niej tańczyliśmy. Na koniec zajęć wykonaliśmy włoskie flagi.

Zdjęcie dziecka pracującego przy tablicy
Zdjęcie dziecka pracującego przy tablicy
Zdjęcie dziecka pracującego przy tablicy
Zdjęcie dzieci tańczących na podłodze
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie prac plastycznych dzieci

Na rytmice

Na rytmice bawiliśmy się w zabawę taneczną do piosenki „Bałwankowa rodzina”, co sprawiło nam dużo radości. Poznaliśmy też podstawowe kroki walca.

Zdjęcie dzieci tańczących na podłodze
Zdjęcie dzieci tańczących na podłodze

Ziemia

W piątek 5 lutego obejrzeliśmy ciekawy filmik dotyczący  Ziemi. Dowiedzieliśmy się jak wygląda jądro Ziemi i w jaki sposób powstają trzęsienia Ziemi. Tego dnia wykonaliśmy także eksperyment, który uświadomił nam, jak może wyglądać wybuch wulkanu. Emocje były ogromne! „Jakie to szczęście, że mieszkamy w Polsce !” – te słowa najlepiej podsumowują nasz dzisiejszy dzień.

Zdjęcie dzieci oglądających film na tablicy multimedialnej
Zdjęcie dzieci wykonujących eksperyment
Zdjęcie dzieci wykonujących eksperyment

Woda

W czwartek 4 lutego przeprowadziliśmy doświadczenia z wodą w 4 zespołach. Pierwsze doświadczenie polegało na założeniu mokrej chusteczki na szklankę z wodą i sprawdzeniu, co się stanie, gdy odwrócimy szklankę do góry dnem. Część z nas myślała, że woda się wyleje. Była jednak część osób, która mówiła, że woda pozostanie w środku i te osoby miały rację.

Zdjęcie dzieci wykonujących eksperymenty
Zdjęcie dzieci wykonujących eksperymenty
Zdjęcie eksperymentu wykonanego przez dzieci

W kolejnym doświadczeniu sprawdzaliśmy, co pływa w wodzie, a co tonie. Następnie wrzucaliśmy plasterki ziemniaka do szklanek ze zwykłą wodą i z roztworem soli. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że w zwykłej wodzie ziemniak opada na dno, za to w słonej swobodnie sobie pływa. W ostatnim eksperymencie obserwowaliśmy, co się stanie, kiedy do szklanki z wodą dodamy sól, cukier, kawę i herbatę liściastą. Na zakończenie zajęć każdy z nas wykonał instrukcję do swojego doświadczenia. W czasie wolnym możemy przeprowadzać swoje własne badania w kąciku eksperymentów.

zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie dzieci wykonujących eksperyment
Zdjęcie kącika badawczego dzieci
Zdjęcie kącika eksperymentów

 Powietrze

W środę 3 lutego na zajęciach szukaliśmy powietrza - wykonaliśmy doświadczenie z butelką i miską wody. Na początek sprawdziliśmy, czy rzeczywiście butelka jest pusta. Po zanurzeniu butelki w wodzie pojawiły się bąbelki, czyli powietrze, które z niej „uciekło”, gdy zaczęła wlewać się tam woda. W kolejnym doświadczeniu sprawdzaliśmy siłę powietrza. Wprawialiśmy przedmioty w ruch za pomocą papierowych talerzy lub plastikowych krążków i określaliśmy, co jest ciężkie, a co lekkie. Na koniec zajęć narysowaliśmy instrukcję potrzebną do wykonania doświadczenia z powietrzem.

Zdjęcie dzieci wykonujących eksperymenty
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Eksperyment ze świeczką

Zdjęcie pracy plastycznej dziecka

We wtorek 2 lutego rozmawialiśmy o wykonywaniu eksperymentów - jak należy się zachowywać, by być bezpiecznym w trakcie jego wykonywania. Zrobiliśmy doświadczenie ze świeczką. Najpierw obejrzeliśmy film, który pokazał nam, jakie materiały musimy przygotować oraz jak będzie przebiegał nasz eksperyment. Następnie sami zabraliśmy się za jego wykonanie. Początkowo sprawdziliśmy, czy Pani wzięła ze sobą wszystkie przyrządy, a potem obserwowaliśmy cały proces, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych.

Zdjęcie dzieci obserwujących eksperyment
Zdjęcie dzieci obserwujących eksperyment
Zdjęcie dzieci obserwujących eksperyment

Był to nasz pierwszy eksperyment w tym tygodniu, a będzie ich więcej. W związku z tym założyliśmy „Księgę Eksperymentów Małego Misia”, w której będziemy rysować i opisywać nasze eksperymenty. Musieliśmy stworzyć okładkę do naszej Księgi. Wybraliśmy ją wspólnie głosując na pracę, która nam się najbardziej podobała. Wygrała praca Krysi !

Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie prac plastycznych dzieci
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Żywioły

Zdjęcie prac plastycznych dzieci

W poniedziałek 1 lutego rozpoczęliśmy zajęcia podróżą do „Krainy Żywiołów”.  Każde z nas wylosowało bilet z nazwą żywiołu i odszukało w sali taki sam napis.

zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali

Następnie uczyliśmy się na pamięć wiersza „Żywiołowa wyliczanka”. Potem poruszaliśmy się po sali w rytmie żywiołowego utworu muzycznego, a na przerwie podnosiliśmy literę pasującą do naszego „Herbu żywiołów”. Na koniec  zajęć wykonaliśmy w zespołach pracę techniczną przedstawiającą „Cztery żywioły”.

zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole

W lutym nauczymy się wiersza...

 • "Żywiołowa wyliczanka" - M.Ledwoń

Matka Natura miała dzieci czworo.
Niech się w jednej krainie wszystkie szybko zbiorą.
I Ogień gorący, co tańczy z iskrami,
i Ziemia stateczna, co włada roślinami,
i Powietrze figlarne, co ciągle gdzieś gna,
i Woda wytrwała, co sięga mórz dna.
"A jak się spotkają i usiądą w kole,
to na małe figle czasem im pozwolę".

W lutym nauczymy się piosenki...

 • "Przyjaciel przyrody" 
  1. Z przyrodą zgodnie żyj,
   w powietrzu, lądzie oraz w wodzie.
   Bo każdy serce musi dać,
   k
   ochanej swej przyrodzie.

Ref.  Wszystko, co fruwa i co śpiewa,
i to, co pływa, rośnie i dojrzewa.
Słońce, powietrze, ziemia, woda,
z
aczarowana to przyroda.

  1. Z przyrodą zgodnie żyj,
   i całą nią się dzisiaj podziel.
   I pokaż, że naprawdę Ci,
   z
   ależy na przyrodzie.

Ref. Wszystko, co fruwa i co śpiewa,
i to, co pływa, rośnie i dojrzewa.
Słońce, powietrze, ziemia, woda,
z
aczarowana to przyroda / 2x

Naszym Babciom i Dziadkom

życzymy wszystkiego najlepszego!

Nasze pokoje

W piątek 29 stycznia tworzyliśmy kolaż swojego pokoju. Wycinaliśmy z gazet rzeczy, które mamy albo chcielibyśmy mieć w swoim pokoju.

zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie prac plastycznych dzieci

Dom

W środę 27 stycznia pracowaliśmy na tablicy interaktywnej. Szukaliśmy skojarzeń ze słowem dom. Przenieśliśmy się do domu marzeń. Słuchaliśmy muzyki relaksacyjnej i wymyślaliśmy, jak ten dom ma wyglądać, kto ma w nim być oraz jakie przedmioty powinien mieć. Na koniec wykonaliśmy kilka zadań, które przygotowała dla nas Pani.

Zdjęcie dzieci pracujących na tablicy interaktywnej
Zdjęcie dzieci leżących na podłodze
Zdjęcie dzieci pracujących na tablicy interaktywnej
Zdjęcie dzieci pracujących na tablicy interaktywnej
Zdjęcie dzieci pracujących na tablicy interaktywnej
Zdjęcie dzieci pracujących na tablicy interaktywnej

Bajka nie bajka o gwiazdce z nieba

W poniedziałek 25 stycznia rozpoczęliśmy tydzień od nowej bajki pt. „Bajka nie bajka o gwiazdce z nieba”. Temat dla nas niełatwy, bo dotyczył adopcji dzieci. Gwiazdka z bajki pomagała dzieciom znaleźć rodziców oraz kochający dom. Na koniec zajęć stworzyliśmy swoje własne gwiazdki – jak widać każda jest wyjątkowa. We wtorek 26 stycznia temat kontynuowaliśmy i wykonaliśmy pracę plastyczną malując farbami.

To nasze gwiazdki i szczęśliwe rodziny!

Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie prac plastycznych dzieci
Zdjęcie prac plastycznych dzieci
Zdjęcie prac plastycznych dzieci
Zdjęcie prac plastycznych dzieci
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Pinokio

W środę 20 stycznia razem z Mróweczkami wysłuchaliśmy bajki czytanej przez Panią Dyrektor w ramach popołudniowego odpoczynku i akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz „Mały miś w świecie wielkiej literatury".

Zdjęcie dzieci siedzących na macie i słuchających bajki
Zdjęcie dzieci siedzących na macie i słuchających bajki

Jak się drukuje

W piątek 15 stycznia na zajęciach poznaliśmy Jana Gutenberga, który wynalazł druk. Oglądaliśmy zdjęcia oraz dwa filmy, które pokazały, jak kiedyś drukowano książki, a jak dzisiaj się to robi. Na koniec przy stołach pisaliśmy piórkami z atramentem oraz stawialiśmy stemple.

Zdjęcie dzieci oglądających film na tablicy multimedialnej
Zdjęcie dzieci oglądających film na tablicy multimedialnej
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Las braci Grimm

W czwartek 14 stycznia w ramach zajęć matematycznych rozegraliśmy grę planszową, w  której wygrana drużyna jako pierwsza wydostała się z lasu Braci Grimm. Musieliśmy pokonać różne przeszkody i dobrze policzyć pola, więc emocji było przy tym, co nie miara. Radość zwycięskiej drużyny można zobaczyć na ostatnim zdjęciu !

Zdjęcie dzieci bawiących się matą do kodowania
Zdjęcie dzieci bawiących się matą do kodowania
Zdjęcie dzieci cieszących się

Tworzymy muzykę

Na zajęciach w środę 13 stycznia poznaliśmy zawód kompozytora i dyrygenta na przykładzie Jana Sebastiana Bacha. Potem sami zamieniliśmy się w dyrygentów i tworzyliśmy muzykę, grając na bum bum rurkach.

Zdjęcie dzieci grających na bum bum rurkach
Zdjęcie dzieci grających na bum bum rurkach
Zdjęcie dzieci grających na bum bum rurkach

Zabawy na śniegu

Zdjęcie bałwana

W środę 13 stycznia udało nam się wreszcie ulepić pierwszego wspólnego bałwana. Pracowaliśmy razem. Korzystaliśmy tez z łopaty, którą dostarczaliśmy śniegu dla bałwana.

zdjęcie dzieci bawiących się na śniegu
Zdjęcie dzieci z bałwanem

Udało nam się też stoczyć bitwy na śnieżki z Mróweczkami i Biedronkami.

Zdjęcie dzieci bawiących się na śniegu
Zdjęcie dzieci bawiących się na śniegu
Zdjęcie dzieci bawiących się na śniegu

Na koniec niektórzy z nas zrobili w śniegu aniołki.

zdjęcie dziecka robiącego aniołka na śniegu
zdjęcie dziecka robiącego aniołka na śniegu
zdjęcie dziecka robiącego aniołka na śniegu
zdjęcie dziecka robiącego aniołka na śniegu

To był dobry poranek!

Bal karnawałowy

We wtorek 12 stycznia wszyscy bawiliśmy się na „Urwanym z choinki balu karnawałowym”. Każdy z nas był bardzo pomysłowo przebrany. Wspólnie z rodzicami stworzyliśmy fantastyczne stroje. Tańczyliśmy i bawiliśmy się przy muzyce. Podczas balu odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na "Najbardziej niekonwencjonalny pojazd Świętego Mikołaja". Gratulujemy Wszystkim uczestnikom zajęcia pierwszego miejsca.

Zdjęcie grupowe dzieci z paniami
Zdjęcie dzieci bawiących się
Zdjęcie dzieci bawiących się
Zdjęcie dzieci bawiących się
zdjęcie dzieci jedzących przy stole
Zdjęcie dzieci bawiących się

Szukamy śniegu

Staramy się łapać każdą okazje zabawy śniegiem. Mimo, że było go nie dużo to wykorzystaliśmy go w celach badawczych. Sprawdziliśmy, jak wygląda nasz plac zabaw, gdy jest pokryty lodem i śniegiem. Z małej ilości śniegu udało nam się stworzyć jedną kulkę.

Zdjęcie dzieci bawiących się na placu zabaw
Zdjęcie dzieci bawiących się na placu zabaw
Zdjęcie dzieci bawiących się na placu zabaw

Gdzie leżą Niemcy

W poniedziałek 11 stycznia poznawaliśmy nowy kraj – Niemcy. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda flaga Niemiec, gdzie leżą na mapie oraz co to znaczy, że Niemcy są naszym sąsiadem. Następnie przywitaliśmy się ze sobą po niemiecku mówiąc: Guten Morgen oraz Hallo. Usłyszeliśmy, jak brzmi język niemiecki słuchając piosenki o małym krokodylku Schnappim. Sprawdziliśmy, co jedzą Niemcy na przykładzie Franfurterek i Bratwurst, czyli białej kiełbasy. Na koniec sami narysowaliśmy flagę Niemiec.

Zdjęcie dzieci siedzących na podłodze
Zdjęcie dzieci patrzących na mapę
Zdjęcie prac plastycznych dzieci

Sposoby na smutek

W ubiegłym tygodniu w ramach programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” rozmawialiśmy o emocjach, a dokładnie o smutku. Stworzyliśmy „Słoik dobrych wspomnień”, do którego wkładamy rysunki z naszymi najlepszymi wspomnieniami z przedszkola oraz „Kuferek Emocji”.

Zdjęcie dzieci pracujących w zespole
zdjęcie kuferka emocji
Zdjęcie dzieci pracujących w zespole

Pracowaliśmy w zespołach, opracowując wspólnie sposoby na smutek, stworzyliśmy również „Magiczne butelki”, do których możemy wrzucić wszystkie nasze smutki. Każdy z nas rysował też własny – ulubiony sposób na smutek. A oto efekty naszej pracy!

zdjęcie pracy plastycznej dzieci
zdjęcie słoika dobrych wspomnień
zdjęcie pracy plastycznej dzieci
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie ozdobionych butelek
zdjęcie prac plastycznych dzieci

Co można zrobić z rolki?

W czwartek 7 stycznia, razem z Biedronkami mieliśmy za zadanie stworzyć coś z rolki po ręczniku papierowym. Mieliśmy dużo ciekawych pomysłów. Powstały koty, psy, lalki, lunety, rakieta oraz tuby.

Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole
Zdjęcie dzieci pracujących przy stole

Zabawy popołudniowe

We wtorek 5 stycznia bawiliśmy się woreczkami z powietrzem w środku, które dostaliśmy od Pani Dyrektor. Początkowo ćwiczyliśmy w parach z nimi, trzymając je między sobą plecami. Następnie dostaliśmy flamastry i narysowaliśmy na nich coś, co chcieliśmy. A na koniec sprawdzaliśmy, jak nasze rysunki wyglądają, gdy w woreczku nie ma już powietrza.

Zdjęcie dzieci rysujących na podłodze na woreczkach z powietrzem
Zdjęcie dzieci rysujących na podłodze na woreczkach z powietrzem
Zdjęcie dzieci rysujących na podłodze na woreczkach z powietrzem

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Mikołaja

za zabawki.

Jak widać zabawki bardzo nam się podobają!

Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
Zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze

W styczniu nauczymy się wiersza...

 • "Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka" - Anna Deliś

Moja babcia ukochana
Śmieje do mnie się od rana.
Zawsze coś dobrego ma
i buziaka da.

Dziadek dużo bajek zna,
śmieje głośno się ha, ha.
A my dzisiaj zawołamy:
BARDZO WAS KOCHAMY!

W styczniu nauczymy się piosenki...

 • "Babciu, droga Babciu..." 
Babciu, droga Babciu powiedz mi
Czy potrafisz zrobić to, co my?
My tupiemy tup-tup-tup
Teraz babciu ty to zrób!
Babciu, droga Babciu powiedz mi
Czy potrafisz zrobić to, co my?
My klaszczemy raz dwa trzy
Teraz babciu zrób to ty.
Dziadku, drogi Dziadku powiedz mi
Czy potrafisz zrobić to, co my?
My skaczemy raz, dwa, trzy
Teraz dziadku podskocz ty!
Dziadku, drogi Dziadku powiedz mi
Czy potrafisz zrobić to, co my?
My całuski damy ci,
Teraz dziadku daj nam ty!

Spotkanie z Mikołajem

W piątek 18 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Każdemu z nas przyniósł prezent. Chyba byliśmy grzeczni.

List do Świętego Mikołaja

W czwartek 17 grudnia obejrzeliśmy prezentację wykonaną specjalnie dla nas przez Panią Hanię. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o Finlandii oraz Laponii, krainie Świętego Mikołaja. Zobaczyliśmy, jak wygląda jego wioska oraz poczta mikołajowa.

Następnie razem z Mróweczkami rozmawialiśmy na temat prezentów, które chcielibyśmy dostać pod choinkę. Po krótkiej rozmowie na temat zabawek, stwierdziliśmy, że w tym roku poprosimy Mikołaja o coś wartościowego: zdrowie dla całej rodziny, uśmiech i szczęście. Narysowaliśmy to, co chcielibyśmy dostać. Ciekawym rysunkiem był koronawirus w więzieniu oraz życzenie, abyśmy w końcu mogli zapraszać przyjaciół do siebie do domu.

Następnie każdy z nas włożył swój list do koperty i nakleił znaczek. List został wysłany. Ciekawe, czy Mikołaj nam odpisze...

Kartki Świąteczne

Ubieramy choinkę

We wtorek 15 grudnia pomogliśmy naszym młodszym kolegom z grupy Mróweczek ubrać choinkę. Teraz czekamy na prezenty!

Moja dzielnica, moja ulica

Serdecznie gratulujemy naszej koleżance Wiktorii zajęcia 2 miejsca w kategorii 4-latków w konkursie plastycznym "Moja dzielnica, moja ulica", organizowanym przez Przedszkole nr 344 w Warszawie.

zdjęcie dziecka i nauczyciela trzymających nagrody
zdjęcie dziecka trzymającego dyplom

Ile jest ptaków?

W czwartek 3 grudnia po południu liczyliśmy ptaki, które przylatywały do karmnika oraz karmiliśmy je odpowiednią ilością ziaren. Musieliśmy uważnie słuchać historii, którą opowiadała nam Pani.

zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali
zdjęcie dzieci pracujących na podłodze w sali

Placki z dyni

zdjęcie placków z dyni

W czwartek 3 grudnia robiliśmy placki z dyni. Na początek wyjęliśmy pestki, by móc następnie zetrzeć dynie na tarce o małych oczkach. Dalej placki robiliśmy wg przepisu: starannie odmierzaliśmy ilość potrzebnych składników, ćwicząc przy okazji umiejętność liczenia. Na koniec wymieszaliśmy wszystkie składniki, a panie z kuchni usmażyły placki. Wszystkim bardzo smakowały i nawet największe niejadki prosiły o dokładkę. Zachęcamy do wykonania placków w domu.

A to przepis: https://www.kwestiasmaku.com/przepis/placki-z-dyni

Smacznego!

zdjęcie dzieci pracujących przy stole z dynią
zdjęcie dzieci pracujących przy stole z dynią
zdjęcie dzieci pracujących przy stole z dynią
zdjęcie dzieci pracujących przy stole z dynią
zdjęcie dzieci pracujących przy stole z dynią
zdjęcie dzieci jedzących przy stole

Na rytmice

Na rytmice śpiewaliśmy piosenkę „Święty Mikołaju” oraz bawiliśmy się w Mikołaja, który rozwozi prezenty dzieciom. Gdy już dostaliśmy prezent, wymyślaliśmy co jest w jego środku.

zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
zdjęcie dzieci z woreczkami na głowie
zdjęcie dzieci bawiących się woreczkami

Dlaczego karmić ptaki zimą?

W środę 2 grudnia zaczęliśmy zajęcia od zabawy ruchowej, związanej z pogodą. Musieliśmy uważnie słuchać, by wiedzieć, co mamy robić. Rozpoczęliśmy naukę wiersza „Póki mróz nie zginie”. Rozmawialiśmy również o tym, dlaczego należy dokarmiać ptaki zimą i co można dawać im do jedzenia. Szukaliśmy ukrytych w sali ptaków oraz bawiliśmy się w ptaki, które jedzą ziarenka w karmniku.

zdjęcie dzieci ćwiczących na podłodze
zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze krążkami
zdjęcie dzieci szukających czegoś w sali

Zimowy krajobraz

We wtorek 1 grudnia rozmawialiśmy o tym, czy lubimy zimę i tworzyliśmy w parach zimowe krajobrazy, z różnych artykułów plastycznych.

zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie prac plastycznych dzieci

W grudniu nauczymy się wiersza...

 • "Póki mróz nie zginie” - E. Szelburg-Zarembina

Mam ja kromkę chleba,
z wróblem się podzielę.
O ptaszki dbać trzeba,
jedz, wróbelku, śmiele.

Mam kubeczek mleka,
naleję kotkowi,
bo ten kotek jest kulawy,
nic dzisiaj nie złowi.

Pali się ogieniek,
ciepło przy kominie.
Chodź, ogrzej się, piesku,
póki mróz nie zginie.

W grudniu nauczymy się piosenki...

 • "Choinka piękna jak las"
  1. Stała pod śniegiem panna zielona.
   Nikt prócz zająca nie kochał jej.
   Nadeszły święta i przyszła do nas.
   Pachnący gościu, prosimy wejdź!

Ref.: Choinko piękna jak las,
c
hoinko zostań wśród nas!
Choinko piękna jak las,
c
hoinko zostań wśród nas!

2. Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach
życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

Ref.: Choinko piękna jak las,
choinko zostań wśród nas!
Choinko piękna jak las,
choinko zostań wśród nas!

Bajka o misiu

W poniedziałek 30 listopada słuchaliśmy bajki o misiu, który nie mógł zasnąć. Układaliśmy również ilustracje w odpowiedniej kolejności. Dodatkowo bawiliśmy się w niedźwiadki, które jedzą miodek oraz w starego niedźwiedzia. Przed zajęciami ćwiczyliśmy też czworakowanie oraz czołganie.

zdjęcie dzieci pokonujących tor przeszkód
zdjęcie dzieci pokonujących tor przeszkód
zdjęcie dzieci siedzących w kole i patrzących na tablicę

Na dworze zaś bawiliśmy się po raz pierwszy śniegiem, a właściwie tym, co zostało z niego, na naszym placu zabaw. Co to była za zabawa!

zdjęcie dzieci bawiących się śniegiem na dworze
zdjęcie dzieci bawiących się śniegiem na dworze
zdjęcie dzieci bawiących się śniegiem na dworze

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Mikołaja

za zabawki.

Segregacja śmieci, a zwierzęta

W piątek 27 listopada rozmawialiśmy o tym, jaki wpływ na zwierzęta ma segregacja, a raczej jej brak. Oglądaliśmy bajkę edukacyjną na ten temat, a potem wykonaliśmy pracę plastyczną.

zdjęcie dzieci oglądających bajkę na tablicy multimedialnej
zdjęcie prac plastycznych dzieci
zdjęcie dzieci pracujących przy stole

W ramach podsumowania całego tygodnia - braliśmy udział w różnych zadaniach, które utrwaliły naszą wiedzę, poznaną na zajęciach. Nie zapomnieliśmy też o ruchu - ćwiczyliśmy z chustą animacyjną i pokonywaliśmy tor przeszkód. Zabawa była świetna!

zdjęcie dziecka pokonującego tor przeszkód
zdjęcie dziecka skaczącego przez kółka
zdjęcie dzieci bawiących się chustą animacyjną

Nasze popołudniowe zabawy

Często popołudniami bawimy się w kalambury. Dosyć szybko odgadujemy, co ktoś narysował. Pani zrobiła też nam tabliczki, po których możemy rysować kredą. Spróbowaliśmy też zabawy kolorowymi gumeczkami.

zdjęcie dzieci stojących i rysujących coś na tablicy
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie dzieci bawiących się gumkami

Dzień pluszowego misia

W środę 25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia i z tej okazji bawiliśmy się i tańczyliśmy przy piosenkach o misiach. Rozwiązywaliśmy zagadki i braliśmy udział w konkurencjach sportowych na jak najszybsze dotarcie do ula. Żeby nie było tak łatwo, musieliśmy przedostać się przez tajemniczy tunel. Na koniec każdy z nas zrobił swojego misia i dostaliśmy odznaki prawdziwego przyjaciela Pluszowego Misia.

zdjęcie dzieci bawiących się w kółku
zdjęcie dzieci bawiących się w kółku
zdjęcie dzieci bawiących się w parach bądź trójkach
zdjęcie dzieci trzymających dyplomy
zdjęcie dziecka pokonującego tor przeszkód
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie prac plastycznych dzieci

Co można zrobić z butelki PET

We wtorek 24 listopada dalej kontynuowaliśmy temat segregowania odpadów. Bawiliśmy się w zabawę "Odpady do koszy” – musieliśmy dopasować odpad do odpowiedniego kosza. Następnie malowaliśmy to, co można zrobić z butelki PET oraz sami wymyślaliśmy swój pomysł na jej wykorzystanie.

zdjęcie dzieci patrzących na obrazki
zdjęcie dzieci patrzących na obrazki
zdjęcie dzieci patrzących na obrazki
zdjęcie dzieci pracujących przy stole
zdjęcie prac plastycznych dzieci
zdjęcie prac plastycznych dzieci

Działaj z imPETem

W poniedziałek 23 listopada, w ramach programu "Działaj z imPETem" dowiedzieliśmy się, jak należy segregować odpady i co trzeba zrobić z butelką  PET, aby zajęła mniej miejsca w pojemniku na śmieci. Porównaliśmy też, ile przestrzeni zajmują butelki zgniecione i te wrzucone bez zgniatania i doszliśmy do wniosku, że jednak warto zgniatać butelki przed ich wyrzuceniem. Dzięki temu śmieciarki jeżdżą rzadziej i mniej zanieczyszczają powietrze. Na koniec oglądaliśmy filmiki o śmieciarce Mieci, żeby utrwalić wiedzę poznaną na dzisiejszych zajęciach.

zdjęcie dzieci bawiących się na podłodze
zdjęcie dzieci przed tablicą
zdjęcie butelek
zdjęcie dzieci bawiących się butelkami
zdjęcie dzieci bawiących się butelkami
zdjęcie dzieci bawiących się butelkami
zdjęcie dzieci bawiących się butelkami

Zabawy popołudniowe

W poniedziałek 23 listopada bawiliśmy się po południu woreczkami napełnionymi powietrzem. Tańczyliśmy w parach trzymając woreczek brzuchem, plecami oraz głową. Na koniec mogliśmy zrobić wybuch woreczków.

zdjęcie dzieci tańczących w parach z woreczkiem
zdjęcie dzieci tańczących w parach z woreczkiem
zdjęcie dzieci tańczących w parach z woreczkiem
zdjęcie dzieci tańczących w parach z woreczkiem

Droga mrówki do mrowiska

W piątek 20 listopada pokonywaliśmy drogę mrówki do mrowiska. Po drodze musieliśmy wykonać zadania – podzielić na sylaby rzeczy znajdujące się na obrazkach. Po skończonej zabawie, układaliśmy rytmy dwu- i trzyelementowe. Świetnie się przy tym bawiliśmy.

zdjęcie dziewczynki pracującej na macie do kodowania
zdjęcie dziewczynki pracującej na macie do kodowania
zdjęcie chłopca pracującego na macie do kodowania

Góra Gorsza

Drodzy Rodzice! Zapraszamy do przynoszenia groszówek (2 gr., 1 gr., 5 gr.) w ramach akcji Góra Grosza, w której bierze udział nasze przedszkole. Jak widać już przygotowaliśmy skarbonkę.

zdjęcie dziewczynki ozdabiającej skarbonkę
zdjęcie dziewczynki wrzucającej pieniądze do skarbonki
zdjęcie dziewczynki wrzucającej pieniądze do skarbonki
zdjęcie chłopca wrzucającego pieniądze do skarbonki

Poznajemy figury kontrastowe

W środę 18 listopada na rytmice ćwiczyliśmy układ taneczny do piosenki "Miś z laleczką" oraz bawiliśmy się w pokazywanie figur kontrastowych. Było to dla nas coś nowego.

Dzieci tańczące na rytmice

Świat mrówki

W środę 18 listopada pracowaliśmy na tablicy multimedialnej. Najpierw odkryliśmy, o czym będziemy mówić. Poznaliśmy budowę mrówki oraz mrowiska. Obejrzeliśmy film o życiu mrówek. A na koniec wykonaliśmy krótkie zadanie matematyczne.

zdjęcie dziecka wykonującego zadania na tablicy
zdjęcie dziecka wykonującego zadania na tablicy
zdjęcie dziecka wykonującego zadania na tablicy
zdjęcie dzieci oglądających prezentację multimedialną
zdjęcie dzieci oglądających prezentację multimedialną
zdjęcie dzieci oglądających prezentację multimedialną

Nasze mrówki

zdjęcie pracy plastycznej dzieci

We wtorek 17 listopada robiliśmy sobie nawzajem mrówkowe masażyki. Następnie wykonaliśmy swoje mrówki oraz stworzyliśmy mrowisko.

zdjęcie pracy plastycznej dzieci
Dzieci robią masażyki
zdjęcie dzieci robiących masażyki

Mrówka Gapcio

W poniedziałek 16 listopada zaczęliśmy tydzień od wysłuchania bajki o "Mrówce Gapciu". Historia ta dotyczy przyjaźni pomiędzy trzema owadami. Początkowo pracowaliśmy w dwóch zespołach i ułożyliśmy ilustracje do bajki w odpowiedniej kolejności. Sprawdziliśmy też, czy dobrze wykonaliśmy zadanie. Następnie przenieśliśmy się w świat mrówek i zamieszkaliśmy w mrowisku. Tam w trzech grupach pokonywaliśmy labirynty ukryte w ziemi. Odwiedzaliśmy swoje mieszkania i sprawdzaliśmy, co się w nich kryje.

zdjęcie dzieci pokonujących tor przeszkód
zdjęcie dzieci na sali gimnatsycznej
zdjęcie dzieci na sali gimnatsycznej
zdjęcie dzieci wykonujących zadania
zdjęcie dzieci wykonujących zadania
zdjęcie dzieci wykonujących zadania

Mały bohater w Polsce

W ostatnim tygodniu tematem przewodnim naszych zajęć była Polska. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną, a nawet udać się do "Escape roomu", z którego udało nam się wyjść, poprawnie rozwiązując wszystkie zagadki. Ćwiczyliśmy też umiejętność współpracowania w parach, dzięki czemu powstały prace plastyczne przedstawiające "Najpiękniejsze miejsca w Polsce".

zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci
zdjęcie pracujących i bawiących się dzieci

A oto nasze prace:

praca dziecka
praca dziecka
praca dziecka
praca dziecka
praca dziecka
praca dziecka

Polskie góry

W piątek 13 listopada rozmawialiśmy o górach i krajobrazie górskim. Odkrywaliśmy kolejne fragmenty krajobrazu górskiego, liczyliśmy owieczki, układaliśmy rytmy, których elementami były owieczki białe i czarne, w zabawie naśladowaliśmy te zwierzęta.

dzieci przy tablicy na zajęciach
dzieci przy tablicy na zajęciach
dzieci przy tablicy na zajęciach
dzieci przy tablicy na zajęciach
dzieci przy tablicy na zajęciach

A na koniec w parach malowaliśmy krajobraz górski - współpraca była bardzo udana i twórcza, czego efektem są nasze piękne, malowane obrazy.

dzieci malujące farbami
dzieci malujące farbami
dzieci malujące farbami

Święto Niepodległości

szkoła do hymnu plakat

We wtorek 10 listopada wzięliśmy udział w akcji "Szkoła do Hymnu", organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

zdjęcie grupowe dzieci

Wielka dynia

W piątek 6 listopada zaczęliśmy dzień od ćwiczeń gimnastycznych z kolorowymi laseczkami. Następnie obejrzeliśmy bajkę "Maks i Ruby - Idealna dynia, Latarnia z dyni". Potem przystąpiliśmy do sprawdzenia, co kryje się w środku dyni. Wspólnymi siłami wyjęliśmy pestki i miąższ. Pani Beatka wycięła dyni oczy oraz buzię. Na końcu wstawiliśmy do niej świeczkę. I tak oto wyszedł nam lampion z dyni.

zdjęcie dzieci patrzących na dynię
zdjęcie dzieci w czasie zajęć z dyniami
zdjęcie dzieci w czasie zajęć z dyniami
zdjęcie dzieci w czasie zajęć z dyniami
zdjęcie dzieci w czasie zajęć z dyniami
zdjęcie tańczących dzieci

Zabawy w ogrodzie

Pan Piotr, dozorca, ostatnio nam sprawił ogromną przyjemność - mimo, że pozamiatał już liście i miał je zapakować do worka, to pozwolił nam się nimi pobawić. Zaczęliśmy więc rzucać liśćmi w górę, układaliśmy też różne postacie z liści. Dobrze, że pogoda nam jeszcze na to pozwala.

zdjęcie dzieci w ogrodzie
zdjęcie dzieci w ogrodzie
zdjęcie dzieci w ogrodzie

Przedstawienie "Brzydkie Kaczątko"

W czwartek 5 listopada obejrzeliśmy przedstawienie teatralne online, zakupione przez Radę Rodziców, pt. "Brzydkie kaczątko".

zdjęcie dzieci oglądających bajkę
zdjęcie dzieci oglądających bajkę
zdjęcie dzieci oglądających bajkę

Zabawy matematyczne

Na zajęciach matematycznych w czwartek 5 listopada szukaliśmy marchewek ukrytych w sali. Dzieci, które odnalazły sylwety określały miejsce, w których były ukryte, posługując się odpowiednimi przyimkami, np. na, pod, obok, za. Nie zapomnieliśmy też o przeliczeniu wszystkich znalezionych marchewek. Następnie próbowaliśmy wykonać to samo zadanie, bawiąc się z krzesełkami. Nazywaliśmy też warzywa umieszczone w koszu. Określaliśmy ich kolor i wielkość względem siebie, np.: pomidor jest mniejszy od kapusty, ale większy od brukselki. Na sam koniec wykonaliśmy karty pracy, przeliczając i porównując elementy w zbiorach.

Pani Cebula

W środę 4 listopada zaczęliśmy się uczyć wierszyka o ,,Pani cebuli". Dowiedzieliśmy się, o co chodzi z tymi ,,płaszczykami", sprawdzając co cebula w sobie ma.

Nasze marchewki

We wtorek 3 listopada zaczęliśmy nasze zajęcia od zagadki. Musieliśmy sprawdzić za pomocą dotyku, co kryje się w worku. Zgadywaliśmy, czy może być to ogórek, kamień, patyk lub marchewka. Jedno z nas zgadło. Była to marchewka. Zrobiliśmy burzę mózgów i wymyślaliśmy sposoby jedzenia marchewki. Dodatkowo Pani pokazała nam, co można zrobić z marchewką za pomocą tarki. Następnie udaliśmy się do stołów i wykonywaliśmy nasze własne marchewki. Na koniec zajęć Pani poczęstowała nas marchewką, którą chętnie zjedliśmy.

Zbieranie pomidorów

W poniedziałek 2 listopada bawiliśmy się po południu w zbieranie pomidorów. Robiliśmy to jednak za pomocą naszej buzi i słomek. Ćwiczyliśmy wdechy i wydechy. Pomidor musiał trzymać się naszej słomki do momentu, aż został odłożony na tackę. Pracowaliśmy w dwóch drużynach i zbieraliśmy pomidory na czas. Różnica w zbiorach była niewielka, a zabawa przednia.

W listopadzie nauczymy się...

 • Piosenka "Pomidorek"
  1. Wyrósł pomidorek
   mały i zielony,
   Pięknie się rozejrzał na wszystkie strony.
   Tam czerwony goździk, a tam różę widzi,
   więc się zieloności swojej zawstydził.

Ref. Pomi-, pomi-, pomidorek
Krasnym okrył się kolorem.
Płaszczyk włożył gładki nowy
Pomi-, pomi-, pomidorowy.

2. A ten pomidorek dobrze jest nam znany
Dobrze jest nam znany, bardzo lubiany.
Bo i kolor ładny i potrawa zdrowa,
zupa lub sałatka pomidorowa.

Ref. Pomi-, pomi-, pomidorek
Krasnym okrył się kolorem.
Płaszczyk włożył gładki nowy
pomi-, pomi-, pomidorowy.

 • Wierszyk "Pani cebula" - Włodzimierz Ścisłowski

Pani Cebula poszła na koncert,
bo już jej było nudno na grządce.
Stanęła w szatni i zdjęła płaszczyk,
ale pan szatniarz aż czoło zmarszczył.
Pod płaszczykiem był drugi,
Pod drugim trzeci w złociste smugi.
Pod trzecim czwarty, pod czwartym piąty...
Pan szatniarz aż się w płaszczach zaplątał.
I ciągle nosił nowe płaszczyki –
takich kłopotów nie miewał z nikim.
Koncert się zaczął, koncert się skończył,
a szatniarz biegał, blady i drżący.
W szatni już wisiał płaszczyków szereg,
a tu znów trzeba wydać numerek!
-Nie ma numerków? Koncert skończony?-
biedna Cebula gęste łzy roni.
Poszła do domu smutna Cebula
i do tej pory tak się rozczula.

Dziękujemy!

Bal dyniowy

W piątek 30 października w naszej grupie odbył się Bal Dyniowy. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od pokazu mody. Każdy z nas zaprezentował swój strój. Następnie odnajdywaliśmy pochowane dynie, bawiąc się w zabawę ciepło-zimno. Gdy już wszystkie dynie zostały znalezione, mogliśmy chwilę im się przyjrzeć i dowiedzieć kilku ciekawostek na ich temat.

Sprawdziliśmy, która dynia jest najcięższa, a która najlżejsza. Następnie przeszliśmy do sportowych dyniowych konkurencji: dyniowego slalomu, dyniowego toru przeszkód oraz podawania dyni na różne sposoby. Podczas ćwiczeń wspieraliśmy się nawzajem oraz integrowaliśmy się. Na koniec zabawy tańczyliśmy przy muzyce.

Otrzymaliśmy też smaczne smakołyki, dyniowe medale, kolorowe bransoletki oraz inne haloweenowe prezenty.

Przygotowanie do balu dyniowego

Chcieliśmy, by nasze sale na bal dyniowy były ładnie przystrojone, dlatego sami zajęliśmy się dekoracją.

Mały bohater w Europie

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Unii Europejskiej. Poznaliśmy jej symbole - takie, jak hymn i flaga oraz charakterystyczne dla poszczególnych państw obiekty architektury, kultury, literatury itp. Układaliśmy wyrazy z rozsypanki literowej. Mieliśmy też okazję udać się na "matematyczną wyspę", gdzie uczyliśmy się liczyć sylaby i porównywać długość wyrazów, odtwarzać rytm według zaprezentowanego wzoru graficznego oraz układać schemat graficzny do usłyszanego rytmu.

Dzień Drzewa

W piątek 23 października z okazji Światowego Dnia Drzewa zaczęliśmy dzień od ćwiczeń gimnastycznych na świeżym powietrzu. Ćwiczyliśmy skoczność, równowagę oraz celność. Następnie wspólnie rozmawialiśmy o drzewach, o ich budowie i roli w środowisku. Odrysowywaliśmy też korę drzew na kartkach i sprawdzaliśmy, co nam wychodzi.

Zabawy w ogrodzie

Uwielbiamy bawić się na placu zabaw. Ostatnio skakaliśmy po chmurkach, narysowanych kredą na chodniku - w ten sposób ćwiczyliśmy równowagę i koordynację ruchową.

Sprzątamy ogród

Jesteśmy bardzo chętni do pomocy. W czwartek 22 października pomagaliśmy Panu Piotrowi w grabieniu jesiennych liści. Prawdziwi z nas mali bohaterowie.

Zajęcia matematyczne

W czwartek 22 października uczyliśmy się klasyfikowania w kilkuosobowych zespołach. Porównywaliśmy też liczebność zbiorów i rozwijaliśmy umiejętność liczenia w zakresie 7.

Poznajemy zawód rolnika

W środę 21 października poznaliśmy bliżej zawód rolnika. Dowiedzieliśmy się, skąd się biorą ziemniaki, które często jemy. Pani Patrycja przygotowała dla nas prezentację multimedialną i przeniosła nas w świat wykopków. Pokazała nam, jak wygląda ciągnik rolniczy, kombajn do ziemniaków oraz samo pole z ziemniakami. Oprócz zdjęć, mogliśmy też obejrzeć filmy, w których widać, jak się wykopuje ziemniaki.

Jeszcze raz uprzejmie dziękujemy mamie Krysi za cudowne nagrania opowiadań autorstwa J. Papuzińskiej w ramach projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury".

Serdecznie zachęcamy do czytania i nagrywania filmików innych rodziców.

Kasztanowe zwierzątka

We wtorek 20 października rozwijaliśmy swoje umiejętności manualne i kreatywność - wykonując kasztanowe zwierzątka. Efekty można podziwiać w naszym małym kąciku przyrody.

Piosenka "Pada deszcz"

Pada deszcz, pada deszcz,
pada deszcz na dworze
Taki mokry, że już bardziej
mokry być nie może.

Lecą w dół, lecą w dół
srebrne koraliki.
Zmoczą drzewa, zmoczą pola,
domy i chodniki.

Pada deszcz, pada deszcz,
pada deszcz na dworze.
Stuka, puka, stuka, puka,
straszy kogo może.

Mała mysz, mała mysz
chodzi na paluszkach.
I deszczowe koraliki
zbiera do fartuszka.

Jesienny Smok

We wtorek 20 października dalej kontynuowaliśmy przygodę z Hanią i smokiem. Najpierw ułożyliśmy smoka z rozsypanych obrazków. Tym samym dowiedzieliśmy się, co będziemy robić. A potem stworzyliśmy nasze jesienne smoki przy pomocy liści.

Dziecko w świecie wartości - "Hania i Smok"

W poniedziałek 19 października zaczęliśmy tydzień od wysłuchania bajki "O Hani, smoku i czarodziejskich okruszkach". Historia ta opowiada o Hani, która postanawia pomóc smutnemu smokowi w odzyskaniu jego czarodziejskiego złotego pierścienia, zabranego przez złego i zimnego północnego wiatru. Dziewczynka odzyskuje skradziony przedmiot i tym samym zyskuje nowego przyjaciela. Wspólnie układaliśmy ilustracje do bajki w odpowiedniej kolejności, a także bawiliśmy się w smoka. Smok był smutny i trzeba było go pocieszać. 

Tygrysy mierzą

W tym tygodniu poznawaliśmy Superbohaterów w ramach projektu "Nie każdy bohater nosi pelerynę". Wykonywaliśmy również zadania sprawnościowe w parach, rozwijające umiejętność klasyfikowania i przeliczania klocków różnej długości. Samodzielnie próbowaliśmy zmierzyć długość naszej sali za pomocą stóp - robiąc małe kroczki i oraz duże tak, jakbyśmy mieli na sobie "Siedmiomilowe buty".

Na koniec matematycznych zajęć mierzyliśmy w zespołach wszystko to, co nam przyszło do głowy za pomocą różnych akcesoriów: centymetra krawieckiego, metrówki, linijek, sznurka. Zabawy i uśmiechu było przy tym "co niemiara".

Jesienne liście

Pracowaliśmy w kilkuosobowych zespołach, rozwijając sprawności manualne (podczas kolorowania, wycinania i przyklejania liści) oraz umiejętność współpracy - wykonując pracę plastyczną "Nasze jesienne liście".

Superbohater

W tym tygodniu rozmawiamy o tym, kim jest bohater i kim superbohater. Już wiemy, że występują oni zarówno w bajkach w książkach, jak i w filmach, czy tv. Wczoraj nasza koleżanka obchodziła urodziny i w związku z tym wykonaliśmy dla niej prezent superbohaterki. Każdy z grupy wymyślił coś od siebie.

Naprawiacze uśmiechu

Nasz szczęśliwy portret

Dziecko w świecie wartości - "Szczęście"

W czwartek 8 października w ramach projektu "Dziecko w świecie wartości" próbowaliśmy znaleźć drogę Achacego do szczęścia. Droga została ułożona na macie do kodowania w formie gry planszowej. Po naszych minach widać było, że bardzo nam się podobało.

Dziecko w świecie wartości - "Szczęście"

W środę 7 października wspólnie pracowaliśmy na monitorze. Losowaliśmy i pokazywaliśmy emocje kręcąc ruletką oraz sprawdzaliśmy swoją wiedzę na temat bajki o Achacym poprzez mały "teścik". Pracowaliśmy na zadaniach przygotowanych przez Panią Patrycję w aplikacji Wordwall. Świetnie się przy tym bawiliśmy i okazało się, że znamy wszystkie odpowiedzi na pytania.

Na zajęciach uczyliśmy się na pamięć wiersza J. Brzechwy "Ryby, żaby i raki", a następnie wykonaliśmy do niego ilustracje.

Dziecko w świecie wartości - "Uśmiech"

W poniedziałek 5 października, w ramach realizacji programu "Dziecko w świecie wartości" wysłuchaliśmy bajki "O chłopcu, który zgubił uśmiech". Dowiedzieliśmy się, że uśmiech jest lekarstwem na wszystko. Wspólnie w grupach układaliśmy ilustracje do bajki we właściwej kolejności.

Spór o liście

W piątek 2 października, w ramach odpoczynku, wysłuchaliśmy teatrzyku pt. "Spór o liście". Następnie wybraliśmy się do sali multimedialnej, gdzie oglądaliśmy filmik nagrany przez naszą Panią Dyrektor. Pani Agnieszka, będąc na wakacjach nie zapomniała o przedszkolakach i przygotowała dla nas bajkę "O rybaku i złotej rybce". Byliśmy bardzo zaskoczeni i szczęśliwi z przygotowanej niespodzianki. Na koniec wspólnie wykonaliśmy złote rybki na monitorze.

Koncert muzyczny "Marimba - Chcemy być razem"

Na zajęciach w poniedziałek 28 września, realizowanych w ramach programu "Mały miś w świecie wielkiej literatury" przenieśliśmy się do krainy bajek. Na początek wysłuchaliśmy opowiadania pt. "Misja ratunkowa w Krainie Bajek" A. Bugajskiej. Następnie uczyliśmy się bajkowych zaklęć, ćwicząc poprawną wymowę trudniejszych głosek. Aby wejść do Krainy Bajek, musieliśmy też poćwiczyć swoją spostrzegawczość, aby odpowiednio dopasować klucze do kłódek. Na sam koniec współpracowaliśmy ze sobą w 4 zespołach, by uniknąć spotkania ze smokiem i uratować księżniczkę uwięzioną w wieży.

Nasze makiety miast

W piątek 25 września pracowaliśmy w grupach trzyosobowych i tworzyliśmy makiety własnych miast. Tworzyliśmy ulice, przejścia dla pieszych, ronda i znaki drogowe. Powstała: Warszawa, Warszawa i Warszawa Wileńska.

Serdecznie dziękujemy Mamie Krysi, która przeczytała dzieciom dwa opowiadania pt. "Lokator" i "Śpiąca królewna" autorstwa Renaty Piątkowskiej w ramach realizacji programu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury".

"Trzymaj się drogi"

Na zajęciach ćwiczyliśmy utrzymywanie równowagi na skakankowej drodze.

Bezpieczeństwo na drodze

W środę 23 września zapoznaliśmy się z takimi pojęciami, jak przejście dla pieszych, ścieżka rowerowa, rondo, skrzyżowanie i sygnalizator świetlny. Dodatkowo rozmawialiśmy na temat tego, kto pilnuje porządku na drodze. A więc poznaliśmy zawód policjanta oraz jego atrybuty. Mieliśmy również możliwość przymierzenia czapki policjanta oraz kamizelki odblaskowej, a także zobaczenia lizaka policyjnego oraz kabury, w której policjant trzyma broń.

Rytmika

Na zajęciach z Panią Lidką śpiewamy piosenkę "Leśne krasnoludki". Poniżej tekst piosenki - zachęcamy do wspólnego śpiewania w domu. A także bawimy się w rowerzystów i osoby na hulajnogach.

"Leśne krasnoludki"

słowa: Dorota Gellner, muzyka: Aleksander Pałac

1. W lesie wcale nie jest pusto!
Krasnoludków jest tam mnóstwo!
Chociaż bardzo uważamy,
Wciąż się o nie potykamy!

Ref.:

Są za nami,
i przed nami,
gubią czapki
z pomponami,
tu się kręcą,
pchają tam
i po piętach
depczą nam!

2. Przeskakują przez strumyki,
ciągną kosze i koszyki,
przewracają się i wstają,
muchomorom się kłaniają.

Ref.

Są za nami,
i przed nami,
gubią czapki
z pomponami,
tu się kręcą,
pchają tam
i po piętach
depczą nam!

3. Przemykają pod krzakami,
Rozpychają się łokciami,
chyba lepiej stanąć z boku,
by nie zgubić się w tym tłoku!

Przedstawienie "Pinokio"

W poniedziałek 22 września obejrzeliśmy online spektakl pt. "Pinokio" Teatru Forma, zakupionego dla nas przez Radę Rodziców.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Amelki

za klocki.

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Mikołaja

za zabawki.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Wiktorii

za ryzę papieru.

Sprzątanie Świata

Tak pracujemy

Serdecznie dziękujemy

Mamie Wandy

za ryzę papieru.

Gimnastyka korekcyjna w ogrodzie

Dzień Kropki

Prace plastyczne dzieci przedstawiające kropki

Kodeks Tygrysków

prace dzieci przyklejone na ścianie

Nasze zabawy

dzieci bawią się klockami na podłodze
dziewczynki rysują przy stole
dzieci układają klocki przy stole

Serdecznie dziękujemy

Mamie Kamila

za ryzę papieru.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Wandy

za książki.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Kuby i Mamie Kaliny

za ryzy papieru.

Nasza pierwsza praca plastyczna

papierowe misie wykonane z talerzyków