Zamierzenia dyd.-wych.Język angielski
Witamy na stronie Biedronek
Witamy na stronie naszej grupy. Jesteśmy wesołymi 5 i 6-latkami. Lubimy bawić się, śmiać i radośnie spędzać czas ze sobą oraz z naszymi Paniami. A bawią się i uczą z nami nauczycielki, Pani Hania i Pani Monika. Pani Małgosia przychodzi do nas dwa razy w tygodniu i uczy nas języka angielskiego.
Z naszymi Paniami można kontaktować się wysyłając wiadomość mailową na poniższe adresy:
Jest z nami również Pani Ela, która dba o naszą salę i przynosi nam pyszne posiłki z kuchni.
Na tej stronie pokazujemy, jak miło i ciekawie spędzamy czas w Przedszkolu. Prezentujemy tu też ogłoszenia i ważne informacje dla rodziców.
Zapraszamy do uważnego śledzenia wpisów.
Kolejowe ABC
W poniedziałek 1 marca uczestniczyliśmy w zajęciach online Kolejowe ABC. Kampania ta jest realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego. Jest to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Podczas zajęć poznaliśmy zasady korzystania z komunikacji kolejowej oraz sprawdziliśmy znajomość zasad bezpieczeństwa.
Serdecznie dziękujemy
Mamie Weronki
za przeczytanie ciekawostek o koniach.
W marcu nauczymy się...
- "Pisanki" D. Gellner – wiersz
Patrzcie, ile na stole pisanek!
Każda ma oczy malowane, naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc przypadkiem w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie – pisanki nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują świąteczne życzenia!
- "Śmigus – dyngus wodą chlapie" – piosenka
Śmigus-dyngus wodą chlapie!
Wodą chlapie, wodą chlapie.
Uciekajmy, bo nas złapie!
Bo nas złapie, bo nas złapie.
Śmigus-dyngus wodą pryska!
Wodą pryska, wodą pryska.
Gdy jest blisko – pryska z bliska!
Pryska z bliska, hej!
Ref. Śmigus-dyngus ta ra, ra,
śmigus- dyngus ta ra, ra,
śmigus- dyngus ta ra,ra,
Śmigus mokry jest!
Śmigus-dyngus wodą leje!
Wodą leje, wodą leje.
My piszczymy, on się śmieje!
On się śmieje, on się śmieje.
Śmigus-dyngus wodą chlapie!
Wodą chlapie, wodą chlapie!
Uciekajmy, bo nas złapie!
Bo nas złapie, hej!
Ref. Śmigus-dyngus ta ra, ra...
Koty
Walentynki
W piątek 12 lutego przygotowaliśmy kartki z okazji Walentynek. Rozmawialiśmy o konieczności wykonywania drobnych gestów codziennie, a nie tylko z okazji święta. W tym dniu otrzymaliśmy drobne prezenty.
Wulkan Etna
W piątek 12 lutego obejrzeliśmy prezentację o Włoszech. Szczególnie zainteresowały nas informacje o wulkanie Etna. W sali obejrzeliśmy model wulkanu, a następnie po użyciu octu, wody i sody obserwowaliśmy jego wybuch. Dzięki rodzicom Basi mogliśmy obejrzeć i dotknąć lawę z Etny. Na zakończenie w zespołach rysowaliśmy miejsce, które nam się najbardziej podobało we Włoszech.
Zawody
Zaczynamy cykl zajęć związanych z periodyzacją zawodową. Oto plany na przyszłość naszych Biedronek.
Miasta we Włoszech
W czwartek 11 lutego obejrzeliśmy prezentację o Włoszech, wysłuchaliśmy informacji z książki przyniesionej przez Gustawa, zaś Leon przeczytał wiadomości o Krzywej Wieży w Pizie. Następnie z drewnianych klocków budowaliśmy własne wieże. Przy pomocy poziomicy sprawdziliśmy własne umiejętności w budownictwie.
Układaliśmy nazwę Rzymu po włosku: ROMA, a następnie odczytywaliśmy litery od końca, co dało nam słowo: AMOR. Z drewnianych klocków stworzyliśmy włoskie miasto, o czym świadczy włoska flaga.
Dużo radości mieliśmy budując Koloseum z kubeczków.
Pizza



Następnie wykonaliśmy własne pizze dodając swoje ulubione dodatki. O tym, że pizzę każdy lubi przekonaliśmy się podczas obiadu, na który była PIZZA.



Włochy
W poniedziałek 8 lutego rozpoczęliśmy tydzień włoski. Pracując metodą projektu stworzyliśmy siatkę pojęciową, zapisaliśmy to, co nas interesuje, np.:
- Gdzie leżą Włochy?
- Co jedzą Włosi?
- Czy są tam wulkany?
Kształt Włoch poznaliśmy odkodowując kolorowankę. Wiele informacji przekazała nam Ania, która przyniosła książkę oraz włoską monetę.
Śnieżynki
W czwartek 4 lutego obejrzeliśmy film o powstawaniu śniegu. Dowiedzieliśmy się, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu. Następnie sami zaczęliśmy układać z patyczków swoje gwiazdki śniegu. Rzeczywiście każda wyszła inaczej.
Doświadczenia
W pierwszym tygodniu lutego robiliśmy doświadczenia związane z lodem i śniegiem. Dobrze, że zdążyliśmy zanim stopniał. Już wiemy, dlaczego nie można jeść śniegu.


Serdecznie dziękujemy
Babci i Mamie Marianki
za zorganizowanie dla dzieci lekcji online pt. "Karnawał".
Karnawał - lekcja online
Dzięki babci Marianki uczestniczyliśmy w lekcji online, zorganizowanej przez Muzeum Etnograficzne. Dowiedzieliśmy się, co to są zapusty i jak wyglądają dziady żywieckie. Obejrzeliśmy bułgarską maskę, związaną z obrzędem survikari. Najładniejsze maski zobaczyliśmy we Włoszech. Ostatnim krajem, który odwiedziliśmy była Brazylia, gdzie zakończenie karnawału jest wielkim świętem. Zdobyte wiadomości sprawdziliśmy podczas rozwiązywania quizu. Na zakończenie wykonaliśmy z papieru kolorowe pióropusze.
Dziecko w świecie wartości
W piątek 22 stycznia, przed wysłuchaniem "Bajki nie bajki o gwiazdce z nieba" spróbowaliśmy na podstawie ilustracji opowiedzieć jej treść. Po wysłuchaniu bajki porównaliśmy nasze przypuszczenia z usłyszaną historią, wskazywaliśmy jej bohaterów.
Rozmawialiśmy na temat rodziny, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, po czym poznajemy, że rodzina się kocha. W grupach odgrywaliśmy scenki, przedstawiające rodzinny spacer, czytanie książki przez mamę. Na zakończenie bawiliśmy się w zabawę "Słońce - deszcz".
W krainie liczb
W czwartek 21 stycznia wysłuchaliśmy opowiadania, którego bohaterem była liczba osiem. W zespołach układaliśmy tę właśnie liczbę.
Wyklejaliśmy wzór 8 kolorowymi papierkami. Poznaliśmy pojęcie liczby: parzyste i nieparzyste. Na tablicy tworzyliśmy zbiory zgodnie z liczbą.
Podczas zajęć układaliśmy w kolejności liczby, liczyliśmy domy stosując liczebniki porządkowe. Stosując działanie dodawania obliczaliśmy motyle na łące. Poznaliśmy ogród ósemki - ośmiokąt, z patyczków układaliśmy figurę ośmiokąta. Ćwiczyliśmy pisanie ósemki, rysowaliśmy leniwą ósemkę.
Biedronki dla Babci i Dziadka
W środę 20 stycznia podczas rytmiki wystąpiliśmy dla naszych Babć i Dziadków.
Z okazji Waszego Święta życzymy Wam wszystkiego dobrego!
Bracia Grimm
W drugim tygodniu stycznia poznaliśmy ojczyznę Braci Grimm. Na mapie odnaleźliśmy Niemcy, a w zespołach układaliśmy flagę. Słuchaliśmy i oglądaliśmy baśnie Braci Grimm. Dzięki znajomości bajek poradziliśmy sobie z ułożeniem ilustracji do bajek. Obejrzeliśmy film "Byli sobie wynalazcy - Gutenberg", który wynalazł druk.
Zabawy na śniegu
W środę 13 stycznia Zima przyszła do przedszkola.
Nasz bałwan ma na imię Olaf.
Dziękujemy rodzicom Lilki za marchewkę.
Serdecznie dziękujemy
Mamie Marianki
za udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i przesłanie nagrania.
Bal Karnawałowy
We wtorek 12 stycznia w naszej grupie odbył się bal karnawałowy. Wszystkie dzieci były przebrane w fantastyczne stroje. Na szczególne uznanie zasługują stroje wykonane przez rodziców. Zabawy nie było końca. Muzyka, konkursy, prezenty. Zachęcamy Państwa do zainicjowania rozmowy z dziećmi na temat balu i przygotowanych dla nich atrakcji.
Podczas balu odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na "Najbardziej niekonwencjonalny pojazd Świętego Mikołaja". Gratulujemy Wszystkim uczestnikom zajęcia pierwszego miejsca.






Działaj z ImPETem
W pierwszym tygodniu stycznia poznaliśmy Miecię (śmieciarkę) i imPETa (butelkę) - bohaterów programu "Działaj z impetem". Za pomocą dotyku próbowaliśmy odgadnąć, co było ukryte w worku. Opisywaliśmy, jaka jest butelka cała i zgnieciona.



Sprawdziliśmy, ile butelek mieści się w pojemniku, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Czy może ich być więcej? Okazało się, że więcej butelek będzie w pojemniku po ich zgnieceniu.



Bawiliśmy się w ustawianie butelek w rzędzie, tańczyliśmy przy muzyce tak, by nie potrącić żadnej butelki. Na koniec każdy zgniótł swoją butelkę - śmiechu i hałasu było dużo. Do zgniatania butelek wykorzystaliśmy specjalne urządzenie.






Obejrzeliśmy filmy o przygodach Mieci i imPETa, którzy pokazali nam, jak należy segregować śmieci. Swoją wiedzę sprawdziliśmy bawiąc się w grę "Segreguj na 5".



Wykorzystując butelki wykonaliśmy postać imPETa oraz Miecię.



Spotkanie z Mikołajem
W piątek 18 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Odpowiedział nam nasz list, który przesłaliśmy mu wcześniej. Każdy z nas otrzymał piękny prezent. Chyba byliśmy grzeczni w tym roku.
Śnieżki
W czwartek 17 grudnia robiliśmy z papieru gwiazdki śniegu. Po złożeniu kartki papieru rysowaliśmy projekt gwiazdki, a następnie je wykonaliśmy.
Konkurs plastyczny "Jesienne liście"
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Weronice, Hani i Ninie za udział w konkursie.
Pracujemy z monitorem
Dzięki monitorowi oglądaliśmy prezentacje o Mikołaju i Laponii. Następnie rysowaliśmy ozdoby na choince.

Poznajemy cyfrę 6
W czwartek 17 grudnia poznaliśmy cyfrę 6. Staramy się zapamiętywać nowe rzeczy na różne sposoby. Tym razem wykorzystaliśmy ozdoby choinkowe oraz monitor. Każdy mógł wybrać samodzielnie kolor i napisać cyfrę na ogromnym monitorze. Na zakończenie robiliśmy quiz ze znajomości cyfr.
Ubieramy choinkę
W środę 16 grudnia po południu ubraliśmy choinkę. Każdy miał szansę zawiesić bombki. Teraz czekamy na prezenty.
Christmas is coming
W środę 16 grudnia podczas zajęć języka angielskiego utrwalaliśmy słownictwo związane ze świętami. Rozwiązaliśmy świąteczny test w aplikacji WordWall oraz wykonaliśmy zadania na monitorze.
List do Świętego Mikołaja
Nadchodzą Święta, więc przygotowaliśmy kartki z reniferami. Dzieci, które miały ochotę tworzyły kartki według własnych pomysłów. Wspólnie przygotowaliśmy list do Mikołaja - mieliśmy kłopot z adresem, ale znaleźliśmy go w internecie. Może dzieci opowiedzą rodzicom, o co prosiły... Starszaki nie prosiły tym razem o zabawki...
Kartki Świąteczne
W kopalni
W poniedziałek 14 grudnia obejrzeliśmy prezentację o pracy górnika. Oglądaliśmy pamiątkę z kopalni soli w Wieliczce.
W grudniu nauczymy się...
"Grająca piosenka"
-
- Przyniosły krasnoludki choinkę
ubraną w nutki -
Wesoło srebrem dzwoniące
jak bombki błyszczące.
- Przyniosły krasnoludki choinkę
Ref.: Choinka cała nam gra,
piosenki cichutko śpiewa.
La, la, la, la, la, la, la, la,
Kolęda serca nam rozgrzewa.
2. Na szczycie gwiazda mruga,
zimowa nocka jest długa.
Usiadły wkoło śnieżynki
by słuchać choinki.
Ref.: Choinka cała nam gra...
3. Kluczyki wiolinowe
przypięło drzewko jodłowe.
Łańcuszek jak pięciolinia
gałązki owija.
Zabawy z kodowaniem
Podczas zajęć poruszaliśmy się według kodu. Sami tworzyliśmy obrazki do szyfrowania.
Życzenia dla Mikołaja
W piątek 4 grudnia rozmawialiśmy o zbliżającym się święcie- Mikołajkach. Każdy wykonał piękny rysunek z najlepszymi życzeniami dla Mikołaja.
Skarby Dominika
W czwartek 3 grudnia Dominik pokazał nam i opowiedział o zwierzętach wykonanych przez niego z masy solnej.
Kryształki soli
W czwartek 3 grudnia przeprowadziliśmy doświadczenie. W dwóch pojemnikach rozpuściliśmy sól, do jednego dodaliśmy pięć kropel czerwonego tuszu. Następnie w każdym pojemniku zamoczyliśmy włóczkę.
Na pytanie: Co się stanie? Odpowiedzieliśmy:
- nitka zmieni kolor,
- zniknie sól,
- sól zmieni kolor,
- zrobi się kryształ.

Lód i sól
Grudzień przywitał nas bardzo mroźno. W ogrodzie obserwowaliśmy, co się stanie po posypaniu zamarzniętej kałuży solą. W sali układaliśmy gwiazdki śniegu, każda wyszła wspaniale.
Kalendarz adwentowy
W poniedziałek 30 listopada ozdabialiśmy szablony bombek, które zawiesiliśmy na naszym kalendarzu adwentowym.
W krainie liczb
W czwartek odwiedziliśmy Krainę liczb. Wysłuchaliśmy opowiadania, a następnie podzieleni na zespoły zbudowaliśmy ogród liczb 1-5.
Chcąc dostać się do ogrodu liczby 5 musieliśmy wykonać działania dodawania: 1+4; 2+3.
W kopalni
W tym tygodniu rozmawialiśmy o pracy górnika. Po wysłuchaniu opowiadania i obejrzeniu zdjęć rysowaliśmy białą kredką po czarnej kartce.
Rozmawialiśmy o kopalni soli i sposobie wykorzystania soli. Z masy solnej lepiliśmy skarbnika kopalni.
W grudniu nauczymy się...
"Sanie Mikołaja"
W białych saniach, pod gwiazdami,
jedzie do nas z prezentami,
obdarować nimi pragnie
dziś każdego z nas…
Mikołaju, już czekamy
z kolędami, z pierniczkami,
więc przybywaj jak najszybciej
w ten świąteczny czas!
Dzwoneczkami dzwonią dzieci:
dzyń, dzyń, dzyń,
a na niebie gwiazdka świeci:
dzyń, dzyń, dzyń.
Spróbuj barszczu z pierogami,
zjedz makowca razem z nami
i odpocznij sobie chwilę,
zanim ruszysz w świat.
Nie masz w saniach GPS -u,
zawsze dotrzesz bez adresu,
podróżując tak wytrwale
od tysięcy lat!
"Orszak mikołajowy" autor Dorota Gellner
Polem srebrzystym,
polem zimowym,
wędruje orszak
mikołajowy.
Najpierw Aniołki
idą parami.
Niosą koszyczki.
Z czym?
Z prezentami!
Potem Mikołaj
poważnie kroczy,
wśród zmarszczek błyszczą
niebieskie oczy.
Mikołaj także
ma paczek mnóstwo,
a lód na rzece
świeci jak lustro.
Za Mikołajem
w śnieżnej zamieci
idą choinki.
Dokąd?
Do dzieci!
Wędruje orszak
Dalej i dalej…
A dzieci w domach
nie śpią dziś wcale!
Zjawisko szronu
W czwartek 26 listopada obserwowaliśmy zjawisko szronu, sprawdziliśmy, jak szybko się rozpuszcza. Dużo radości mieliśmy podczas ślizgania się po nawierzchni w ogrodzie.



Sznur korali
W czwartek 26 listopada wraz z Mróweczkami układaliśmy kolorowe kwadraty według ustalonego wzoru. Następnie każdy wykonał swój sznur korali.






Dzień Pluszowego Misia
W środę 25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji rysowaliśmy misia według kodu.



Nasze zakodowane misie.
Wykonaliśmy maski przedstawiające misie.



Po południu wysłuchaliśmy informacji na temat niedźwiedzia brunatnego, a następnie odpowiadaliśmy na pytania. Łączyliśmy kropki, a po otrzymaniu obrazka niedźwiedzia wycięliśmy go, by stworzyć własne obrazki.



Mrówka Gapcio
We wtorek 24 listopada wysłuchaliśmy opowiadania o przyjaźni wśród owadów. W parach zdecydowaliśmy o kolejności ilustracji do opowiadania. Rozmawialiśmy o prawdziwym przyjacielu, jaki powinien być. Każdy wykonał swoją mrówkę, która zamieszkała w mrowisku.






Zabawa w teatr
W czwartek 19 listopada bawiliśmy się w prawdziwy teatr. Poprzedniego dnia wykonaliśmy z papieru lalki na patykach. Dziś wykorzystujemy je do zabawy. Oficjalnie graliśmy 4 spektakle w grupach: apteka, lekarz, biblioteka i przedszkole.





Serdecznie dziękujemy
Dziadziowi Leosia
za dzwonek.
Serdecznie dziękujemy
Mamie Dominika
za koszulki.
Fotograf
We wtorek 17 listopada rozmawialiśmy o pracy fotografa. Najpierw próbowaliśmy rozpoznać za pomocą dotyku co jest w worku. Zadanie było trudne i potrzebna była podpowiedź.
Oglądaliśmy stare aparaty fotograficzne, bawiliśmy się w wykonywanie zdjęć. Zobaczyliśmy najstarszy aparat fotograficzny, który ma prawie 200 lat.



W swojej pracy fotograf często wykorzystuje tła. My wykonaliśmy swoje projekty, był kosmos, las i sceneria świąteczna.


Starówka
W czwartek 12 listopada oglądaliśmy albumy przedstawiające zdjęcia Starówki. Opowiadaliśmy o zdobieniach na kamienicach. Efektem naszych zajęć jest praca plastyczna. Oto ona:
Święto Niepodległości
We wtorek 10 listopada wzięliśmy udział w akcji "Szkoła do Hymnu", organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Serdecznie dziękujemy
Tacie Natalki
za odbitki ksero.
Polska nasz kraj
W tym tygodniu oglądaliśmy mapę Polski, poznaliśmy różne krajobrazy, które pokazywaliśmy na mapie.



Przygotowując się do uroczystego odśpiewania hymnu wykonaliśmy kokardy narodowe.


We wtorek odkodowaliśmy obrazek. Po odczytaniu kodu musieliśmy ułożyć kartkę w odpowiednim kolorze i miejscu.



Rysowaliśmy też godło Polski.


Obejrzeliśmy film pt. "Symbole narodowe". Układaliśmy układankę, uczyliśmy się też wiersza Czesława Janczarskiego.
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień- to miłość,
biel- serca czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste



Bohaterowie II wojny światowej
W poniedziałek 9 listopada obejrzeliśmy prezentację pt. "Bohater", przygotowaną przez Panią Hanię. Rozpoznaliśmy pomniki znajdujące się w naszej okolicy. Wysłuchaliśmy opowieści o bohaterstwie Jerzego Horczaka oraz odwadze małych warszawiaków.


Serdecznie dziękujemy
Mamie Helenki
za papier ksero.
Poznajemy zawody
W tym tygodniu poznaliśmy zawód architekta i projektanta. Wykonaliśmy projekt wymarzonego placu zabaw. Następnie nastąpiła realizacja projektu. A oto efekt.


Legenda o Warsie i Sawie
Na zajęciach wysłuchaliśmy Legendy o Warsie i Sawie. Układaliśmy obrazki z pomnikiem warszawskiej syrenki.


Wykonaliśmy pracę plastyczną: wykleiliśmy ogon syrenki kółkami, ozdobiliśmy tarczę i miecz.



Zabawy z korkami
Zebrane korki wykorzystaliśmy do zabaw matematycznych: liczyliśmy, dodawaliśmy i odejmowaliśmy. Układaliśmy obrazki, bawiliśmy się w kółko i krzyżyk.


Masaż CMC
Uczestniczyliśmy w masażu CMC, który pomaga się wyciszyć oraz wsłuchać w potrzeby drugiego dziecka.



Nasz kraj
W tym tygodniu uczymy się o naszym kraju, żeby w przyszłości zostać prawdziwymi patriotami. Wybraliśmy się na wycieczkę po naszej stolicy. Niestety była to tylko wymyślona zabawa, bo nie możemy pozwiedzać miasta. Byliśmy na stadionie, na starym mieście, w Łazienkach Królewskich, przy pomniku Syreny. Oto efekty.



W listopadzie nauczymy się...
Piosenka "Jesteśmy Polką i Polakiem"
Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty
1. Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele
Na pewno w drodze spotka Nas
Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem …
2. Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałe
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare w nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok
Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem …
3. Teraz to już Warszawa to ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych pięknych miejsc
Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem …
4. Toruń z daleka pachnie, bo słodki zapach
Pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdańsku
Skąd szarym morzem
Można wyruszyć dalej w świat
Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem …
Serdecznie dziękujemy
Mamie Tomka
za papier ksero.
Serdecznie dziękujemy
Mamie Dominika
za kredki do malowania twarzy.
Bal dyniowy
W piątek 30 października nasza zabawa Halloweenowa rozpoczęła się od szukania małych pajączków, które ukryły się w sali. Układaliśmy sekwencje zgodnie ze wzorem, a następnie same tworzyliśmy nowy wzór.


Pierwszym zadaniem było przeniesienie kawałków papieru za pomocą słomki. Z pomarańczowych papierków wykleiliśmy dynię.



Następnym zadaniem było nawleczenie na sznurek drewnianej dyni.
Nasza zabawa zakończyła się wspólnym tańcem i śpiewaniem piosenki "Duszki leśne". Dominik rysował nam na rękach elementy związane z Halloween.


Pani Dyrektor przeczytała nam fragmenty książki pt."Pinokio"
Dzień bez zabawek
W piątek 30 października czekała na nas niespodzianka. Zamiast zabawek na półkach leżały różne opakowania.


Ze zgromadzonych skarbów zaczęliśmy tworzyć swoje dzieła. Niektóre samodzielne, inne w zespołach.






A o to efekty końcowe naszej pracy.


Przeciąganie liny
W piątek 30 października przeciągaliśmy linę w ogrodzie. Najpierw rozgrzewka. Potem czekała na nas para silnych zawodników - Pani Hania i Pan Piotr. Wygraliśmy!





Serdecznie dziękujemy
Mamie Kariny
za kolorowanki i dynię ze świeczkami.
Serdecznie dziękujemy
Tacie Natalki
za kolorowanki.
Poznajemy literę "T"



Serdecznie dziękujemy
Rodzicom Szymona
za kartki do rysowania.
Serdecznie dziękujemy
Rodzicom Liliany
za rolki po papierze.
Serdecznie dziękujemy
Mamie Kariny
za książki i rolki po papierze.
U jak Ul
Przy okazji poznania głoski "u" jak "ul" obejrzeliśmy film o życiu pszczół, a swoją wiedzę sprawdziliśmy podczas ćwiczeń z wykorzystaniem tablicy. Wykonaliśmy własne pszczoły, które zamieszkały na oknie.



Jesienny potwór
Po wysłuchaniu wiersza Doroty Gellner pt. "Jesienny potwór" narysowaliśmy potwora z warzyw.
Ozoboty i owoce
W piątek 16 października przypomnieliśmy sobie zasady korzystania z ozobotów. Układaliśmy trasę z gotowych elementów. W zespołach układaliśmy jabłko i gruszkę, następnie sprawdziliśmy, jak ozobot się porusza. Każdy z nas zamalował narysowany kontur - tu liczyła się dokładność. Im staranniej pokolorowane, tym robocik poruszał się sprawniej.






Zapasy
W tym tygodniu rozmawialiśmy o warzywach i owocach. Rozpoznawaliśmy warzywa, dzieliliśmy nazwy na sylaby, mówiliśmy, na jaką głoskę zaczyna się dany wyraz. Tworzyliśmy zbiory w zależności od wykorzystania warzyw w kuchni. Stworzyliśmy swoją spiżarnię - rysowaliśmy warzywa i owoce w słoikach. Wiedzę utrwalaliśmy podczas ćwiczeń przy tablicy - tworzyliśmy zbiory warzyw i owoców.



Serdecznie dziękujemy
Mamie Helenki i Rozalki
za przesłanie nagrań opowiadań.
Dary Jesieni
Na zajęciach robiliśmy stworki z darów jesieni. Zabawy do południa było bardzo dużo. Oto efekty.



Na spacerze
W poniedziałek 5 października wybraliśmy się na spacer po okolicy w poszukiwaniu jesieni. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę. Nasze bystre oczy zaobserwowały nawet hubę drzewną. Z wycieczki przynieśliśmy różne dary jesieni: kasztany, żołędzie i liście. Na pewno do czegoś je wykorzystamy.



Piosenka "Jesienny pociąg"
Słowa: Dorota Gellner
Muzyka: Adam Skorupka
I. Stoi pociąg na peronie -
żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie-
dokąd z nimi jechać będzie,
dokąd z nimi jechać będzie?
Ref.
Przed siebie, przed siebie wprost!
Przez mokry, deszczowy most!
Przed siebie, przed siebie w dal!
Na pierwszy jesienny bal!
II. Rusza pociąg sapiąc głośno.
Już w przedziałach grzyby rosną,
a na półce, wśród bagaży,
leży sobie bukiet z jarzyn.
Ref.
Przed siebie, przed siebie wprost…
III. Pędzi pociąg lasem, polem
pod ogromnym parasolem.
Zamiast kół kalosze ma,
za oknami deszcz mu gra.
Ref.
Przed siebie, przed siebie wprost…
W bieżącym roku szkolnym uczestniczymy w realizacji programu "Mały miś w świecie wielkiej literatury". Naszą grupową maskotką został miś o imieniu Damisia. Elegancki miś obserwuje i uważnie słucha, co czytają nam nasze Panie. Wspólnie z Damisią wysłuchaliśmy m.in. bajki "O rybaku i złotej rybce", nagranej przez Panią Dyrektor.



Dzień uśmiechu
W piątek 2 października Jaś przyniósł wykonane wraz z mamą uśmiechy. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że takie święto jest. Rozmawialiśmy o tym, jak ważny jest uśmiech.



Mamie Jasia i Jasiowi bardzo dziękujemy.
Zabawy z kredą
Korzystając z ładnej pogody pobyt w ogrodzie wykorzystaliśmy na stworzenie małych dzieł. Dziewczynki narysowały klasy i zaczęły w nie grać. Chłopcy rozegrali mecz piłkarski na narysowanym boisku.



Koncert Marimba - Chcemy być razem



Piosenka Biedronek "Duszki, duszki"
1. Żyją w lesie małe duszki,
które czyszczą leśne dróżki.
Mają miotły i szufelki
i do pracy zapał wielki.
Ref. Duszki, duszki,
duszki leśne
wstają co dzień
bardzo wcześnie
i ziewając
raz po raz
zaczynają
sprzątać las.
2. Piorą liście, myją szyszki,
aż dokoła wszystko błyszczy.
Muchomorom piorą groszki,
Bo te duszki to czyścioszki.
Ref. Duszki, duszki,
duszki leśne …
3. Gdy ktoś czasem w lesie śmieci,
zaraz duszek za nim leci.
Zaraz siada mu na ręce,
grzecznie prosi: Nie śmieć więcej!
Język angielski
W środę 30 września Biedronki utrwalały słownictwo związane z kolorami oraz zwierzętami za pomocą aplikacji Wordwall. Ćwiczyły zwroty takie, jak: "What is this?" oraz "This is a...".



Jesteśmy bezpieczni
W ramach tematu o bezpieczeństwie utrwalaliśmy numery alarmowe, ćwiczyliśmy wzywanie pomocy. Po obejrzeniu filmu nt. zachowania się podczas ataku psa ćwiczyliśmy postawę żółwia, układaliśmy numery alarmowe, napisy WOPR, GOPR, pies.












Gimnastyka korekcyjna w ogrodzie



Serdecznie dziękujemy
Rodzicom Hani, Szymona, Natalki, Jasia i Tomka
za papier xero.
Sprzątanie Świata
W piątek 18 września w ramach akcji "Sprzątanie Świata", wyposażeni w rękawiczki, sprzątaliśmy teren przedszkola. Doskonale posegregowaliśmy zebrane śmieci na papier i metal. Na placu przedszkolnym wyzbieraliśmy też żołędzie.




Przedstawienie "Pinokio"
W czwartek 17 września obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Pinokio" Teatru Forma, które zostało zakupione w formie online dla dzieci przez Radę Rodziców.



Dzień Kropki


We wtorek 15 września z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki obejrzeliśmy film o Vashtii, dziewczynce, która uwierzyła w siebie i poznała swój talent. Opowiadaliśmy o swoich umiejętnościach, bawiliśmy się kropkami - określaliśmy ich kolor, liczyliśmy. Na koniec zamieniliśmy się w Vashtii i namalowaliśmy swoją kropkę.









Poznajemy głoskę "o"








Zajęcia dodatkowe
Oprócz codziennych zajęć, prowadzonych przez nauczycielki Panią Hanię i Panią Monikę, uczestniczymy w zajęciach gimnastyki korekcyjnej, prowadzonych przez Panią Anię, rytmiki, prowadzonej przez Panią Lidkę i języka angielskiego z Panią Małgosią.





