Witamy na stronie Serdecznych Sarenek
Witamy na stronie naszej grupy. Jesteśmy przedszkolakami, mamy 3 lata. Lubimy bawić się, śmiać i radośnie spędzać czas ze sobą oraz z naszymi Paniami. A bawi się i uczy z nami nauczycielka: Pani Hania.
Z Panią Hanią można kontaktować się wysyłając wiadomość mailową na poniższy adres:
Jest też z nami Pani Agnieszka, która pomaga nam we wszystkim, jeśli trzeba oraz druga Pani Agnieszka, która również nam pomaga oraz dba o naszą salę i przynosi nam pyszne posiłki z kuchni.
Na tej stronie pokazujemy, jak miło i ciekawie spędzamy czas w Przedszkolu. Prezentujemy tu też ogłoszenia i ważne informacje dla rodziców.
Zapraszamy do uważnego śledzenia wpisów.
Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością
We wtorek 25 czerwca podsumowaliśmy program „Każdy z nas ma supermoc”. Tematem zajęć był savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Najpierw przywitaliśmy się ze sobą na różne sposoby, następnie porozmawialiśmy o tym jakie niepełnosprawności poznaliśmy przez cały okres trwania projektu – niepełnosprawność ruchowa, wzroku, słuchu, ADHD, Autyzm, Zespół Downa. Przypomnieliśmy sobie znaczek, który mówi nam o niepełnosprawności. Wybraliśmy się w podróż tramwajem, w którym odgrywaliśmy scenki, w których ustępowaliśmy miejsca osobie niewidomej, robiliśmy miejsce dla osoby na wózku inwalidzkim i najważniejsze, pytaliśmy czy dana osoba nie potrzebuje pomocy.
Dzień Rodziny
W środę 5 czerwca występowaliśmy dla naszych Rodziców. Zaprosiliśmy ich na Dzień Rodziny. Śpiewaliśmy piosenki, recytowaliśmy wiersze i tańczyliśmy. Na koniec jedliśmy poczęstunek, rozmawialiśmy i cieszyliśmy się ze wspólnych chwil. Mamy nadzieję, że nasze podarunki podobały się Rodzicom.
Dziękujemy, że byliście z nami!
Wioska pod Kogutem
We wtorek 21 maja wybraliśmy się na wycieczkę do „Wioski pod Kogutem”. Tam przywitała nas pani i przedstawiła, co będziemy robić przez cały dzień. Zaczęliśmy od zwiedzania mini ZOO. Zobaczyliśmy mnóstwo zwierząt, a pani opowiadała nam o nich mnóstwo ciekawostek. Mogliśmy pogłaskać królika i dotknąć skorupy żółwia. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w warsztatach tworzenia twarożku, doiliśmy krowę i kozę, a także sami ubijaliśmy masło. Dodatkowo tworzyliśmy własne magnesy z kogutem, które własnoręcznie ozdabialiśmy. Braliśmy udział w quizie dotyczącym piór i jajek, który nie był taki prosty. Dodatkowo bawiliśmy się na placu zabaw. Nie zabrakło też pysznego jedzenia i picia. To był długi dzień pełen atrakcji.
Na wsi
W pierwszym i drugim tygodniu kwietnia poznawaliśmy wiejskie zwierzęta. Dowiedzieliśmy się, co lubią jeść, jakie wydają dźwięki i jakie korzyści płyną z ich hodowli. Zrobiliśmy własne pastwiska dla krów.
Konkurs plastyczny „Moja mama”
W środę 3 kwietnia przygotowywaliśmy pracę na konkurs plastyczny "Moja Mama". Naszym zadaniem było namalowanie portretu mamy lub czynności, jakie lubimy z nią wykonywać.
W oczekiwaniu na święta
W ostatnim tygodniu marca zapanowała u nas świąteczna atmosfera. Rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych, wykonaliśmy pracę plastyczną, podczas której zobaczyliśmy, że widelec może posłużyć nie tylko do jedzenia. Oczywiście nie zabrakło zabaw ruchowych tych w sali, jak i na świeżym powietrzu.
Zabawy na placu zabaw
Kiedy tylko pogoda nam sprzyja wychodzimy na spacer. Naszym ulubionym miejscem jest oczywiście plac zabaw, na którym uwielbiamy się razem bawić.
Alpaki
We wtorek 26 marca nasze przedszkole odwiedziły alpaki - Cziko i Gucio. Na samym początku wspólnie powiedzieliśmy wierszyk, a następnie opiekun alpak powiedział nam, co jedzą, gdzie żyją. Na zdjęciach porównaliśmy alpaki i lamy. Poprzez dotyk sprawdziliśmy, jaką mają miękką sierść, zobaczyliśmy wykonane z ich sierści czapkę i ponczo. Dużo radości sprawiło nam karmienie alpak kawałkami marchewki oraz głaskanie i przytulanie.
Krople wody
Warsztaty Karoliny
We wtorek 19 marca odwiedziła nas pani Karolina. Na początku spotkania wymienialiśmy zwierzęta, które mają zęby: koń, rekin, pies, ślimak, słoń. Pani Karolina zadała nam pytanie, które zwierzę z przedstawionych na zdjęciu ma najwięcej zębów. Niestety, nikt nie odgadł, że najwięcej zębów ma ślimak. Przypomnieliśmy sobie spotkanie z Tolą, która nie dba o zęby i Olkiem, który odżywia się zdrowo i myje zęby. Podczas piosenki „Myję zęby” dzieliliśmy obrazki na zdrowe i niezdrowe dla zębów. Pani Karolina przypomniała etapy prawidłowego szczotkowania zębów. Samodzielnie zrobiliśmy sobie szczotkę do zębów, którą czyściliśmy ilustrację z zębami.
Nasze roślinki
W środę 13 marca bawiliśmy się w ogrodników. Oglądaliśmy różne nasiona, które różniły się wielkością i kształtem. Poznaliśmy określenia: siejemy, sadzimy. Dowiedzieliśmy się, co jest potrzebne roślinom: ziemia, woda i słońce. Posialiśmy pestki słonecznika oraz nasiona bazylii, zasadziliśmy też ziemniaka i cebulę. Teraz obserwujemy nasze roślinki.
Zabawy konstrukcyjne
W wolnych chwilach bardzo lubimy budować z klocków. Dzięki temu rozwijamy naszą wyobraźnię przestrzenną, uczymy się współpracy, wytrwałości oraz szacunku do wytworów pracy innych. Potrafimy również stworzyć własne zabawki, np. zamieniając papierowe kartki w perkusję.
Ptaki powracające na wiosnę
W poniedziałek i wtorek 11 i 12 marca rozmawialiśmy o ptakach, powracających na wiosnę. Poznaliśmy wybrane nazwy ptaków, m.in. szpak, skowronek, bocian, jaskółka, oglądaliśmy ich zdjęcia i poznaliśmy wybrane zwyczaje. Oglądaliśmy również film edukacyjny. Bawiliśmy się w bociany i wydawaliśmy odgłosy za pomocą drewnianych kołatek. Wykonaliśmy również pracę plastyczną, przedstawiającą bociana.
Na placu zabaw
W czwartek 7 marca wybraliśmy się na nowy plac zabaw. Mieliśmy czas na wypróbowanie wszystkich sprzętów i na wybieganie się.
Kolorowa rybka
Wspólnie wykonaliśmy plakat przedstawiający kolorową rybę. Podczas jej ubarwiania ćwiczyliśmy nasze palce, nabierając i przenosząc farbę zakraplaczem.
Bohaterskie psy
W czwartek 29 lutego rozmawialiśmy o psach, które pomagają ludziom. Oglądaliśmy zdjęcia psa opiekuna, ratownika, policyjnego. Dowiedzieliśmy się, że psy policyjne i ratownicze mają bardzo dobry węch, dzięki któremu odszukują ludzi. Poszukiwaliśmy w sali kopert, spośród odnalezionych wybieraliśmy te z zapachem. Ułożyliśmy historyjkę o psie ratowniku. Na zakończenie uczestniczyliśmy w zabawie ruchowej, na sygnał dzieci – pieski miały się schować w budzie.
Mój przyjaciel pies
We wtorek 27 lutego rozmawialiśmy o naszych czworonożnych przyjaciołach, czyli psach. Poznaliśmy wybrane rasy psów, oglądaliśmy ich zdjęciach i porównywaliśmy wygląd. Na koniec zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną.
Kodeks opiekunów zwierząt
W ostatnim tygodniu lutego rozmawialiśmy o opiece nad zwierzętami domowymi. Wspólnie utworzyliśmy kodeks opiekuna zwierząt.
Dlaczego serce jest niegrzeczne?
We wtorek 20 lutego wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Dlaczego serce jest niegrzeczne?”. Pani opowiadała nam, jak odbywa się obieg krwi w naszym ciele. Dowiedzieliśmy się, z czego składa się nasza krew i za co każdy ze składników jest odpowiedzialny. Zobaczyliśmy, z czego zbudowane jest serce, a także posłuchaliśmy jego bicia. Na koniec zajęć wykonaliśmy buteleczki, które odzwierciedlają naszą krew.
Dzień kota
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowe, dachowe, bywają też bezdomne. Oczywiście chodzi o naszych przyjaciół - koty. W piątek 16 lutego mieliśmy okazję osobiście zapoznać się z kotkiem Pani Agnieszki - Mią. Uczyliśmy się tego dnia odpowiedzialności za zwierzęta, poznawaliśmy ciekawostki o kotach, bawiliśmy się w zabawy ruchowe o tematyce kotów, śpiewaliśmy i tańczyliśmy, a na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną malując bajeczne kotki.
Co to jest altówka?
W środę 14 lutego Pani Marta postanowiła podzielić się z nami swoją pasją. Przyniosła do przedszkola instrument - altówkę. Opowiedziała nam historię jej powstania, jak odróżnić ją od skrzypiec, na jakie sposoby możemy na niej grać i wiele innych ciekawostek. Każdy mógł potrzymać altówkę w rękach i przeanalizować jej wygląd. Podjęliśmy również próbę grania smyczkiem po strunach. Po zaprezentowaniu altówki Pani Marta, przy akompaniamencie Pani Lidki na pianinie, umiliła nam czas krótkim koncertem.
Bal Karnawałowy
Po co nam te wszystkie kości?
We wtorek 30 stycznia mieliśmy okazję po raz kolejny uczestniczyć w ciekawych warsztatach, prowadzonych przez dobrze nam już znaną Panią Karolinę. Tym razem opowiedziała nam, po co w naszym ciele są kości i jak o nie dbać. Z pomocą przyszedł nam Kostek, dzięki któremu mogliśmy dokładnie przeanalizować szkielet człowieka. Dowiedzieliśmy się na przykład, że czaszka chroni nasz mózg, a żebra chronią nasze serce i płuca. Wiemy też, że najmniejsze kostki znajdują się w uchu, a najdłuższa kość znajduje się w naszym udzie. Po dokładnym poznaniu Kostka, wspólnie z nim zatańczyliśmy taniec. W kolejnej części warsztatów stworzyliśmy plakat, na którym rozróżniliśmy, co nasze kości lubią, a czego nie. Następnie samodzielnie stworzyliśmy swoich Kostków ze słomek i eksperymentowaliśmy z latarką oraz zdjęciem naszego nowego "kolegi". Na koniec Pani Karolina wytłumaczyła nam, na czym polegają zdjęcia rentgenowskie, pokazując kilka z nich. Jak zwykle niezawodne warsztaty były dla nas kolejną wspaniałą dawką wiedzy.
Niepełnosprawność ruchowa
W styczniu, w ramach IV modułu projektu "Każdy z nas ma supermoc", na zajęciach zajmowaliśmy się tematyką, związaną z niepełnosprawnością ruchu. Oglądaliśmy znaki drogowe, które informują o miejscach dla osób niepełnosprawnych, a następnie bawiliśmy się w "parking". Obejrzeliśmy film o niepełnosprawności i trudnościach z tym związanych. Rozmawialiśmy o pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz podziwialiśmy zmagania paraolimpijczyków. Na koniec wspólnie wykonaliśmy plakat pt. Niepełnosprawność w kolorach.
Dzień Babci i Dziadka
W środę 24 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przedstawiliśmy krótki program artystyczny. Po zakończonym występie wręczyliśmy dziadkom własnoręcznie zrobione laurki oraz zaprosiliśmy babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać naszym bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!
Dokarmiamy ptaki
Kontynuując temat radzenia sobie zwierząt podczas zimy wykonaliśmy pracę plastyczną pt. Karmnik dla ptaków.
Ptaki zimą
W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o zimie i ptakach, zimujących w Polsce. Obejrzeliśmy film edukacyjny "Kazio i ptaki zimą", z którego dowiedzieliśmy się, jakie ptaki zimują w Polsce i w jaki sposób możemy im pomagać przetrwać mroźne dni. Oglądaliśmy i dotykaliśmy ziarenek, przeznaczonych dla ptaków, które później umieściliśmy w zbudowanym przed nas karmniku. Podczas zabawy ruchowej zmieniliśmy się w wybrane ptaki i lataliśmy tak, jak one. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną, przedstawiająca gila.
Mikołaj
W środę 20 grudnia ćwiczyliśmy nasze dłonie wycinając i wyklejając portret Świętego Mikołaja.
Spotkanie świąteczne z rodzicami
We wtorek 19 grudnia w naszej grupie i w grupie Pracowitych Pszczółek odbyło się spotkanie świąteczne. Wspólnie zatańczyliśmy oraz zaśpiewaliśmy piosenki o tematyce świątecznej i zimowej. Podczas spotkania odbyła się również nasza uroczystość pasowania na przedszkolaka. Mówiliśmy przysięgę, śpiewaliśmy piosenki, a także otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i prezenty. Po części artystycznej nadszedł czas na poczęstunek. Nasze spotkanie było świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wspólnie kolorowaliśmy obrus z rodzicami i rozmawialiśmy.
Łańcuch choinkowy
W piątkowe popołudnie stworzyliśmy piękny, długi łańcuch choinkowy, który przystroi naszą tablicę na korytarzu.
Zmysłowisko
W piątek 8 grudnia nasze przedszkole odwiedziła pani Karolina, która opowiedziała o zmysłach. Poznaliśmy narządy zmysłu: smaku, węchu, słuchu, wzroku i dotyku, za które odpowiada mózg. Rozwiązaliśmy zagadki słuchowe, sprawdziliśmy, jak wygląda język. Okazało się, że nasz wzrok jest doskonały, szybko odnajdywaliśmy obrazki. Poradziliśmy sobie podczas rozpoznawania zapachu, szczególnie podobał nam się zapach czekolady. Zmysł dotyku wykorzystaliśmy podczas dotykania miękkiego koca, kamieni oraz zimnych gwiazdek. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy elementy do własnej gry.
Sala zabaw "Sensorysie"
We wtorek 5 grudnia wszyscy poszliśmy do sali zabaw "Sensorysie". Wzięliśmy udział w warsztatach kreatywnych, podczas których każdy z nas miał możliwość stworzyć swoje własne mydełko. Podczas, gdy nasze pracy zastygały, świetnie bawiliśmy się na sali zabaw, skacząc w kulkach, zjeżdżając lub budując z klocków.
Wędrówka wody
W ostatnim tygodniu listopada omawialiśmy tematy związane z pogodą oraz wodą. Oglądaliśmy film edukacyjny o występowaniu wody w przyrodzie, kolorowaliśmy i wycinaliśmy krople wody oraz robiliśmy deszczowy obrazek przy pomocy kredek, farb oraz słomek.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Dnia 13 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych. W związku z tym, w piątek 24 listopada rozmawialiśmy na ten temat. Dowiedzieliśmy się, jak takie osoby radzą sobie w codziennym życiu i co pomaga im w funkcjonowaniu. Postanowiliśmy sprawdzić nasz słuch i orientację, dlatego zgadywaliśmy dźwięki puszczane z głośnika, bawiliśmy się w zabawę "Kto to powiedział?" oraz w "Ciuciu babkę". Wybraliśmy się nawet na krótki spacer zasłaniając nasze oczy. Na koniec malowaliśmy żółte pasy dla niewidomych.
Sarenki
W środę 8 listopada wspólnie kolorowaliśmy sarenki, które później wykorzystamy do dekoracji podczas uroczystości pasowania na przedszkolaka. Po drzemce tworzyliśmy opaski z wybranymi postaciami z bajek.
Jesienne liście
Korzystając z darów jesieni ćwiczyliśmy naszą wyobraźnię oraz motorykę małą tworząc obrazki z wykorzystaniem kolorowych liści.
Podwodny świat
W drugiej połowie października poznawaliśmy świat podwodny. Oglądaliśmy filmy przyrodnicze oraz fragment bajki "Gdzie jest Nemo?". Ćwiczyliśmy nasze ręce podczas kolorowania, wycinania i przyklejania podwodnych zwierząt. Rozmawialiśmy również o konieczności ochrony przyrody i czyściliśmy ocean ze śmieci podczas gry na tablicy multimedialnej.
Historia o Antku
W piątek 20 października w ramach kolejnego modułu z programu „Każdy z nas ma supermoc”, razem z pozostałymi grupami wspólnie oglądaliśmy scenkę, którą zaprezentowała nam Pani Hania. Była to historia o Antku, który przez swoją nieuwagę zniszczył ptaszkowi gniazdo. Zasmucił się, ale na szczęście znalazł rozwiązanie, by je naprawić. Wspólnie rozmawialiśmy o emocjach, jakie towarzyszyły bohaterom i ustaliliśmy kolejność zdarzeń. Bawiliśmy się w zabawę „Wolno-szybko”, uważnie słuchając melodii. Na koniec już w swoich grupach, kolorowaliśmy i numerowaliśmy ilustracje do historii o Antku.
W Stajni na Kępie
We wtorek 17 października pojechaliśmy na wycieczkę do Stajni na Kępie w Skierdach. Już sama podróż autokarem była dla nas dużą atrakcją.
Na miejscu Pani opowiedziała nam o koniach i o różnych akcesoriach, potrzebnych do utrzymania koni, m.in. pokazała nam podkowę, szczotkę do czyszczenia koni. Pokazała też ziarna owsa, którymi są karmione konie. Następnie zaprosiła nas na dwór, gdzie czekały na nas zadania do wykonania; szukaliśmy ukrytych w terenie akcesoriów, które wcześniej poznaliśmy. Po wykonaniu wszystkich zadań udaliśmy się na drugie śniadanie, które zjedliśmy ze smakiem.
Karmiliśmy też konia marchewką i wcale nie baliśmy się.
Następnie udaliśmy się do domu gospodarzy, gdzie czekała na nas kolejna niespodzianka. Po wysłuchaniu i poznaniu różnych maści końskich wspólnie malowaliśmy dużego konia z tektury kolorowymi farbami.
Na koniec czekały na nas chyba największe atrakcje: ognisko z pysznymi kiełbaskami...
i przejażdżka na koniach! Wszyscy jeździliśmy, wcale nie baliśmy się!
Po dniu pełnym wrażeń wsiedliśmy do autokaru, gdzie w drodze do przedszkola smacznie spaliśmy.
To była bardzo fajna przygoda!
Przedszkolaki na start
Podczas zajęć w ramach programu "Przedszkolaki na start" rozwijamy naszą sprawność fizyczną oraz świetnie się bawimy.
Zabawy na świeżym powietrzu
We wtorek 10 października wybraliśmy się na osiedlowy plac zabaw, gdzie świetnie spędziliśmy czas korzystając z tamtejszego sprzętu. Było energicznie, wesoło i bezpiecznie.
Międzynarodowy Dzień Niesłyszących
Przedszkolaki na start
W trzecim tygodniu września rozpoczęliśmy zajęcia sportowe Przedszkolaki na start. Pani Natalia zapoznała nas z obowiązującymi na zajęciach zasadami, a następnie zaczęliśmy zabawę.
Mój znaczek
Zabawy na świeżym powietrzu
Wspólnie się bawimy
Pierwsze dni września spędziliśmy na wesołych zabawach i poznawaniu się. Zapoznaliśmy się z naszą salą oraz zabawkami znajdującymi się w kącikach zainteresowań. Wspólnie oglądaliśmy książkę o "znaczkach pomagaczkach" i wykonaliśmy pracę plastyczną, gdzie każde z nas kolorowało swój znaczek. Codziennie korzystamy z pięknej pogody i spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu.