Zamierzenia dyd.-wych.Język angielski

Witamy na stronie Biedronek

Logo grupy "Biedronek"

Witamy na stronie naszej grupy. Jesteśmy wesołymi 5 i 6-latkami. Lubimy bawić się, śmiać i radośnie spędzać czas ze sobą oraz z naszymi Paniami. A bawią się i uczą z nami nauczycielki, Pani Patrycja i Pani Paulina.

Z nauczycielkami można kontaktować się wysyłając wiadomość mailową na poniższe adresy mailowe:

Jest z nami również Pani Beata, która dba o naszą salę i przynosi nam pyszne posiłki z kuchni.

Na tej stronie pokazujemy, jak miło i ciekawie spędzamy czas w Przedszkolu. Prezentujemy tu też ogłoszenia i ważne informacje dla rodziców.

Zapraszamy do uważnego śledzenia wpisów.

Uroczystość Zakończenia Przedszkola

Dzieci ubrane w galowe stroje oraz cztery panie pozują do zdjęcia. Za nimi stoi granatowy parawan, na którym widnieje napis: Stary rozdział zamykamy, nowy teraz otwieramy. Są też zdjęcia na sznurkach oraz papierowa książka, z której wylatują motylki.

W czwartek 22 czerwca oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny wspólnie z Rodzicami. Przedstawiliśmy dla nich piosenki i wiersze, a także przygotowaliśmy niespodziankę muzyczną – zarapowaliśmy piosenkę, do której słowa ułożyła Pani Beatka. Ci z nas, którzy od września idą do szkoły, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz podarunek w postaci książki. Nie zabrakło też podziękowań dla rodziców za lata owocnej współpracy. Na koniec tego wspaniałego wydarzenia odbył się poczęstunek.

Chłopcy ubrani w galowe stroje stoją w półkolu i recytują wiersze. Za nimi siedzą dziewczynki oraz stoi granatowy parawan, na którym widnieje napis: Stary rozdział zamykamy, nowy teraz otwieramy. Są też zdjęcia na sznurkach oraz papierowa książka, z której wylatują motylki.
Dzieci ubrane w galowe stroje stoją w półkolu i recytują wiersze. Za nimi stoi granatowy parawan, na którym widnieje napis: Stary rozdział zamykamy, nowy teraz otwieramy. Są też zdjęcia na sznurkach oraz papierowa książka, z której wylatują motylki.
Dziewczynki ubrane w galowe stroje stoją w półkolu i recytują wiersze. Za nimi siedzą chłopcy oraz stoi granatowy parawan, na którym widnieje napis: Stary rozdział zamykamy, nowy teraz otwieramy. Są też zdjęcia na sznurkach oraz papierowa książka, z której wylatują motylki.
Dzieci oraz Pani stoją ubrane w bluzy, mają kaptury na głowach. Za nimi stoi granatowy parawan, na którym widnieje napis: Stary rozdział zamykamy, nowy teraz otwieramy. Są też zdjęcia na sznurkach oraz papierowa książka, z której wylatują motylki.
Dzieci stoją ubrane w bluzy, mają kaptury na głowach. Za nimi stoi granatowy parawan, na którym widnieje napis: Stary rozdział zamykamy, nowy teraz otwieramy. Są też zdjęcia na sznurkach oraz papierowa książka, z której wylatują motylki.
Dzieci oraz Pani stoją ubrane w bluzy, mają kaptury na głowach. Za nimi stoi granatowy parawan, na którym widnieje napis: Stary rozdział zamykamy, nowy teraz otwieramy. Są też zdjęcia na sznurkach oraz papierowa książka, z której wylatują motylki.
Dziękujemy, że byliście z nami!

Wizyta w Muzeum Rzeźby

Na stoliku leżą ulepione z gliny połówki serca z napisem love.

W piątek 16 czerwca wybraliśmy się do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Najpierw zatrzymaliśmy się, by zjeść bułki i napić się ciepłej herbaty. Następnie udaliśmy się na zajęcia. Rozmawialiśmy o tym, czym się różni rzeźba od obrazu, czym w ogóle jest rzeźba oraz jakie są jej wymiary. Udaliśmy się do trzech sal i rozmawialiśmy na temat rzeźb, które się tam znajdowały. Na koniec zajęć mieliśmy możliwość wykonania własnych rzeźb z gliny, które zabraliśmy do domu.

Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach siedzą na ławce i jedzą bułki.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach siedzą na ławce i jedzą bułki.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach siedzą na ławce i jedzą bułki.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach siedzą w kółku na podłodze w sali. Pani pokazuje im rzeźbę.
Dzieci siedzą razem z panią na podłodze w sali z rzeźbami. Rzeźby stoją na półkach i na podłodze.
Dzieci siedzą razem z paniami na podłodze w sali z rzeźbami. Jedna rzeźba świeci.
Dzieci pracują przy stole na stojąco. Używają drewnianych przyrządów, tworząc coś z gliny.
Dzieci pracują przy stole na stojąco. Używają drewnianych przyrządów, tworząc coś z gliny.
Dzieci pracują przy stole na stojąco. Używają drewnianych przyrządów, tworząc coś z gliny.
Dzieci pracują przy stole na stojąco. Używają drewnianych przyrządów, tworząc coś z gliny.

Warsztaty z Panią Karoliną

Dzieci siedzą na matach na podłodze z panią. Pani pokazuje im coś.

W czwartek 15 czerwca odbyły się kolejne zajęcia z Panią Karoliną. Mówiliśmy na nich o bakteriach i wirusach. Dowiedzieliśmy się, jak dbać o nasze ręce, jaką odległość powinniśmy zachowywać stojąc w kolejce w sklepie oraz w jaki sposób kichać, by nie zarażać innych osób. Sami stworzyliśmy też własne bakterie z plasteliny.

Dzieci siedzą i stoją w sali. Trzymają w rękach lupy i patrzą przez nie.
Dzieci przyporządkowują swoje kartoniki do większych plansz, na których znajdują się papierowe wirusy i bakterie.
Dzieci siedzą wokół pani, która w zabawkowym zlewie wrzuca brokat do wody.
Dzieci stoją z wyciągniętymi rękoma przed siebie oraz z zamkniętymi oczami, czekając na to co im Pani do nich włoży.
Dzieci siedzą na podłodze w sali, na matach. Pani pokazuje im obrazek z postacią Elzy, która rzuca chusteczką do nosa.
Dzieci siedzą przy stolikach i pracują z plasteliną tworząc własne bakterie na okrągłych kartonikach. Na stoliku stoją pudełka z plasteliną.

Łąka

W czwartek 15 czerwca utrwalaliśmy wiadomości o łące przy pomocy tablicy multimedialnej i portalu wordwall. Ćwiczyliśmy czytanie globalne poprzez dopasowywanie nazw mieszkańców łąki do ich sylwet oraz wykonywaliśmy zadania logopedyczne i ruchowe, wylosowane w kole fortuny.

Dziewczynka stoi przy tablicy multimedialnej, na której wyświetlony jest obraz przedstawiający łąkę i jej mieszkańców oraz nazwy wybranych zwierząt. Dziewczynka dopasowuje wyraz ważka do wybranego zwierzęcia.
Dzieci siedzą na podłodze przed tablicą multimedialną, na której wyświetlony jest obraz przedstawiający łąkę i jej mieszkańców oraz nazwy wybranych zwierząt. Przy tablicy stoi chłopiec, który dopasowuje wyraz motyl do wybranego zwierzęcia.
Dziewczynka stoi przed tablicą multimedialną, na której wyświetlony jest fragment koła fortuny z opisanymi zadaniami. Strzałka na ekranie wskazuje wylosowane zadanie- zjedz owoc jak myszka.

Dzień Przyjaciela

W piątek 9 czerwca obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. Rozmawialiśmy o tym co oznacza słowo przyjaciel, kogo możemy tak nazwać i jakie cechy powinien posiadać prawdziwy przyjaciel. Obejrzeliśmy również bajkę o Kubusiu Puchatku, w której Prosiaczek tworzył portret przyjaźni. Na koniec dzieci narysowały portrety swoich przyjaciół.

Dzieci siedzą przed tablicą multimedialną i oglądają bajkę pt. Kubuś Puchatek i przyjaciele. Na ekranie widnieje Kubuś Puchatek i Prosiaczek.
Na stole ułożone są prace dzieci przedstawiające ich przyjaciół.

Wycieczka do Labiryntu

W poniedziałek 5 czerwca wzięliśmy udział w wycieczce autokarowej do Milanówka. Przed wejściem do labiryntu otrzymaliśmy kartę z narysowanymi obrazkami związanymi z latem. Naszym zadaniem było przejść przez labirynt i odszukanie obrazków z otrzymanej karty. Po trudnym zadaniu zjedliśmy bułkę, a następnie ruszyliśmy do zabawy. Mieliśmy możliwość huśtania się na huśtawce, puszczania baniek oraz zabawy w piasku.

Cztery dziewczynki bawią się w piasku. Dwie z nich siedzą na leżakach, przy stoliku z parasalką.
Grupa dzieci w kamizelkach odblaskowych stoi przed drewnianym domkiem, w którym stoi pani i pokazuje im kartkę.
Dzieci w odblaskowych kamizelkach spacerują w drewnianym labiryncie.
Cztery dziewczynki w odblaskowych kamizelkach zapisują coś na podkładkach. Za nimi stoi pani w białej bluzce.
Dzieci siedzą w odblaskowych kamizelkach przy stołach, jedzą i piją. Na stole leżą podkładki z kartkami.
Dzieci w odblaskowych kamizelkach trzymają kijki do robienia baniek.

Dzień Dziecka

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy biedronek. Na zdjęciu znajduje się 18 dzieci. Dzieci przebrane są za pantery, kolorowe ptaki, orła, nietoperza, jelenia, niedźwiedzia, słonia, tygrysa, dinozaura. Jeden z chłopców trzyma Panią za rękę.

Dzień Rodziny

Dzieci stoją w półkolu i patrzą na panie, a za nimi trzy panie. W tle za dziećmi stoi parawan, na którym widnieją papierowe wizerunki mamy i taty z dziećmi, a pomiędzy nimi czerwone serce. Po bokach parawanu widać napisy: 26 maj dzień mamy, 23 czerwiec dzień taty.

We wtorek 29 maja występowaliśmy dla naszych Rodziców. Zaprosiliśmy ich na Dzień Rodziny. Śpiewaliśmy piosenki i recytowaliśmy wiersze. Na koniec jedliśmy poczęstunek, rozmawialiśmy i cieszyliśmy się ze wspólnych chwil. Mamy nadzieję, że nasze podarunki podobały się Rodzicom.

Dzieci stoją w półkolu i patrzą na panie, które rozdają im paczki. W tle za dziećmi stoi parawan, na którym widnieją papierowe wizerunki mamy i taty z dziećmi, a pomiędzy nimi czerwone serce. Po bokach parawanu widać napisy: 26 maj dzień mamy, 23 czerwiec dzień taty.
Dzieci stoją w półkolu i trzymają w rękach paczki. W tle za dziećmi stoi parawan, na którym widnieją papierowe wizerunki mamy i taty z dziećmi, a pomiędzy nimi czerwone serce. Po bokach parawanu widać napisy: 26 maj dzień mamy, 23 czerwiec dzień taty.
Piątka dzieci siedzi przy stoliku i je owoce i ciastka ze stolika.
Dziękujemy, że byliście z nami!

Maria Curie-Skłodowska

We wtorek 23 maja poznaliśmy postać Marii Curie-Skłodowskiej. Po przeczytaniu jej historii rozmawialiśmy o tym, kim dzieci chciałyby zostać w przyszłości.

Na zdjęciu znajduje się 19 prac, które przedstawiają kim chciałyby zostać dzieci w dorosłym życiu.

W krainie muzyki

We wtorek 23 maja na zajęciach tworzyliśmy własne krainy, na podstawie słuchanego utworu muzycznego. Był to utwór czeskiego kompozytora Bedricha Smetany „Vltava”.

Dzieci siedzą przy stolikach i rysują pastelami po białych kartkach A4. Na monitorze wyświetlany jest film z roślinnością i wodą.
Dzieci siedzą przy stoliku i rysują pastelami po białych kartkach A4. Na środku stołu leży opakowanie pasteli.
Na podłodze leżą ułożone prace plastyczne dzieci, wykonane pastelami. Przedstawiają różne krainy wymyślone przez dzieci.

Frida Kahlo

W poniedziałek 22 maja poznaliśmy postać Fridy Kahlo. Czytaliśmy jej historię, oglądaliśmy zdjęcia jej i jej obrazów. Dzieci zainspirowane twórczością Fridy Kahlo również namalowały własne autoportrety.

Zdjęcie przedstawia 18 prac dzieci przedstawiających ich autoportrety.

Masażyki CMC

Dzieci pracują w parach na podłodze. Jedno dziecko z pary leży na macie, drugie znajduję się przy nim i go masuje.
Chłopiec i dziewczynka leżą na matach i są masowani. Na chłopcu widać dłoń, która drapie go po plecach.
Dzieci pracują w parach na podłodze. Jedno dziecko z pary leży na macie, drugie znajduję się przy nim i go masuje.

Dekoracja na okno

Trzy dziewczynki siedzą przy oknie i się uśmiechają do zdjęcia. Prezentują zrobioną przez siebie dekoracje na zielone tło, na oknie.

Wiosna w zielonych okularach

Miło nam poinformować, że nasz kolega Kamil zdobył III miejsce, a nasza koleżanka Blanka wyróżnienie, w konkursie plastycznym "Wiosna w zielonych okularach", organizowanym przez Przedszkole nr 244 "Niegocińskie Skrzaty" w Warszawie.

Dwie dziewczynki i chłopiec stoją przed granatowym materiałem i pozują z nagrodami w rękach do zdjęcia.

 Serdecznie Wam gratulujemy!

Konkurs „Moja Mama”

Część z nas wzięła udział w konkursie plastycznym „Moja Mama”, organizowanym przez Dom Kultury Dorożkarnia. Łucja, Krysia i Laura zdobyły nagrody. Natomiast pozostali z nas otrzymali wyróżnienie.

Grupa dzieci stoi w rzędzie z torebkami papierowymi i pozuje do zdjęcia. Za nimi w tle widać monitor, tablice z literami, plakatami, obrazkami.

Poznaliśmy J

W poniedziałek 15 maja poznaliśmy literę "J". Na rozgrzewkę zatańczyliśmy razem z Dannym "The Ice King Freeze Dance". Po pokonaniu Króla Mrozu, kreśliliśmy dużą i małą literę "J" palcem w powietrzu, na podłodze oraz na plecach kolegi/ koleżanki. Następnie wykonywaliśmy zadania na ekranie. Pisaliśmy po śladzie, odnajdowaliśmy literę "j" w wyrazach oraz wśród innych liter, zakreślaliśmy obrazki, zaczynające się na głoskę "j" oraz obejrzeliśmy krótką bajkę z serii nauka alfabetu - "Ubu poznaje literkę J".

Dzieci stoją przed ekranem na którym ukazana jest postać idącego mężczyzny na niebieskim tle. Na dole ekranu znajduje się napis Tiptoe, tiptoe, tiptoe, tiptoe, tiptoe.
 Dzieci skaczą przed ekranem na którym ukazana jest postać skaczącego mężczyzny na niebieskim tle. Na dole ekranu znajduje się napis hop.
Na ekranie umieszczona jest duża i mała litera J. Przed ekranem stoi chłopiec i kreśli na niebiesko palcem po śladzie małą literę j.
Na ekranie umieszczona jest duża i mała litera J. Przed ekranem stoi chłopiec i kreśli na żółto po śladzie dużą literę J.
Na ekranie znajduje się ilustracja i napis jajko oraz różne litery pisane różnorodnymi czcionkami. Przed ekranem stoi dziewczynka, która zaznacza odnalezioną wśród innych liter literę j.
Na ekranie umieszczone są wyrazy zawierające literę j. Przed ekranem stoi dziewczynka, która zaznacza literę j w wyrazie jamnik.

Przedszkolaki na start

W czwartek 11 maja braliśmy udział w zajęciach sportowych realizowanych w ramach programu "Przedszkolaki na start". Rozwijaliśmy naszą sprawność fizyczną poprzez zabawy ruchowe, bieganie, skakanie oraz ćwiczenia z okręgami.

Dzieci w strojach sportowych stoją ustawione w szeregu.
Dzieci ustawione w rozsypce. każde dziecko ćwiczy i trzyma w dłoni kolorowy okręg.
Dzieci ustawione w rozsypce. Każde dziecko wykonuje skłon do boku trzymając w dłoni okręg nad głową.
Dzieci ustawione w rozsypce trzymają w dłoni kolorowy okrąg. Część dzieci stoi na jednej nodze i próbuje przełożyć okrę pod podniesioną nogą.
Dzieci biegną trzymając w dłoniach kolorowe okręgi, które imitują kierownicę. Prowadząca trzyma uniesioną rękę w której trzyma zielony okręg.

Co burczy w brzuchu? - Warsztaty z Panią Karoliną

Dzieci siedzą na kolorowych matach w kole. Pani demonstruje im rekwizyt przedstawiający ludzką szczękę.

W czwartek 11 maja uczestniczyliśmy w warsztatach pt. "Co burczy w brzuchu?". Podczas zajęć Pani opowiedziała i pokazała nam, jak wygląda nasz układ pokarmowy oraz co się dzieje z jedzeniem, które spożywamy. Poznaliśmy takie narządy jak: przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube. Najbardziej podobał nam się tor przeszkód, który odwzorowywał nasz układ pokarmowy. Po skończonej zabawie wykonaliśmy pracę plastyczną oraz dostaliśmy na pamiątkę kupki szczęścia.

Dzieci siedzą w kole. Przed Panią znajduje się ilustracja przedstawiająca dziewczynkę z zaznaczonymi narządami układu pokarmowego. Wokół tej ilustracji prowadząca rozłożyła czerwoną linę, aby zademonstrować jak długie jest jelito.
Dzieci stoją ustawione w rzędzie przed wejściem do toru przeszkód, imitującego układ pokarmowy. Przed dziećmi ustawiony jest namiot z przyklejonymi oczami i ustami. Do namiotu przyczepiony jest tunel w którym znajdują się dzieci oraz kolejny namiot, w którym siedzi dziewczynka. Przy wyjściu od drugiego namiotu leży czerwona lina po której bokiem idzie dziewczynka.
Dzieci stoją ustawione w rzędzie przed wejściem do toru przeszkód, imitującego układ pokarmowy. Przed dziećmi ustawiony jest namiot z przyklejonymi oczami i ustami. Do namiotu przyczepiony jest tunel oraz kolejny namiot. Przy wyjściu od drugiego namiotu leży czerwona lina. Na końcu liny znajdują się piankowe puzzle oraz poduszka przedstawiająca kupę.
Dzieci stoją ustawione w rzędzie przed wejściem do toru przeszkód, imitującego układ pokarmowy. Przed dziećmi ustawiony jest namiot z przyklejonymi oczami i ustami do którego wchodzi chłopiec. Do namiotu przyczepiony jest tunel w którym znajdują się dzieci oraz kolejny namiot, z którego wychodzi chłopiec. Przy wyjściu od drugiego namiotu leży czerwona lina po której bokiem idzie chłopiec.
Dzieci stoją ustawione w rzędzie przed wejściem do toru przeszkód, imitującego układ pokarmowy. Przed dziećmi ustawiony jest namiot z przyklejonymi oczami i ustami. Do namiotu przyczepiony jest tunel oraz kolejny namiot, w którego wychodzi dziewczynka. Przy wyjściu od drugiego namiotu leży czerwona lina po której bokiem idą trzy dziewczynki.
Na stole znajdują się prace przedstawiające 3 chłopców i 3 dziewczynki oraz ich układ pokarmowy. Rysunki są pokolorowane. W miejscach przełyku mają przyklejone papierowe słomki. w miejscach jelit złote perełki symbolizujące dobre bakterie, w miejscu jelit różową włóczkę.

Tajemnice książek

Dzieci siedzą na podłodze i krzesłach przed monitorem, na którym wyświetlany jest film. Widać na nim panią w okularach, która przypatruje się stronie książki.

W dniach od 8 do 12 maja na zajęciach rozmawialiśmy o książkach. Obejrzeliśmy film, który pokazał nam proces ich tworzenia. Dzięki temu sami wiedzieliśmy, od czego musimy zacząć tworzyć swoje własne książki. Pomysł. Gdy każdy znalazł już swój, mógł przystąpić do pracy. Zrobiliśmy najpierw okładki, a następnie środek naszych książek. Następnie na forum grupy, każdy z nas pokazywał i opowiadał, o czym jest jego książka. Na koniec tygodnia bawiliśmy się w księgarnię. Musieliśmy dodawać, odejmować i wybierać odpowiednie banknoty i monety, tak by móc zapłacić za książki.

Trzy dziewczynki i chłopiec siedzą razem przy stoliku i kleją i wycinają elementy do kolorowych kartek. Na stoliku leży opakowanie flamastrów, nożyczki, kleje.
Dwie dziewczynki siedzą na podłodze i wybierają kawałki elementów, które rozłożone są w kilku miejscach.
Trzy dziewczynki siedzą przy stoliku i rysują ilustracje na białych kartkach. Na stoliku leży opakowanie flamastrów, kleje i kredki.
Dzieci siedzą obok siebie i patrzą na dziewczynkę w białej bluzce, która pokazuje im ilustracje, które narysowała.
Chłopiec stoi na środku kółka i zastanawia się, podnosząc swój palec do brody. Na podłodze przed nim leżą makiety banknotów i monet. Reszta dzieci na niego spogląda.
Chłopiec siedzi za domkiem dla lalek i trzyma na kolanach makietę banknotu 20 złotowego. Dziewczynka trzyma w rękach kolorową kartkę.

Dziecko w świecie wartości

Logo programu Dziecko w świecie wartości, realizowanego w Przedszkolu nr 148 w Warszawie

Na zdjęciu ukazane są rysunki obrazujące życzliwość.

W ostatnim tygodniu kwietnia realizowaliśmy projekt pt. "Dziecko 6-letnie w świecie wartości". Zaznajomiliśmy się ze znaczeniem takich wartości jak: życzliwość, tolerancja, uczciwość, wysiłek w pomoc drugiej osobie. Słuchaliśmy opowiadań, rysowaliśmy oraz odgrywaliśmy scenki dramowe. Pomogło nam to zrozumieć siłę tych wartości, wcielić się i zrozumieć uczucia innych, wspólnie szukać właściwych rozwiązań oraz współpracować.

Dzieci siedzą w kole na podłodze. Przez środek idą trzy dziewczynki niosące duże pudło z klockami.
Na środku sali stoi drewniany domek dla lalek. Za domkiem znajduje się dwoje chłopców, Jeden z nich biegnie. Po prawej stronie domku stoi dziewczynka. Dzieci uśmiechają się do siebie.
Na środku sali stoi domek dla lalek. Przed domkiem stoi dwoje chłopców, którzy wymieniają się przedmiotami. Po prawej stronie siedzi chłopiec, który wszystko obserwuje.

Ziemia w naszych rękach

W piątek 21 kwietnia w naszym przedszkolu wspólnie obchodziliśmy Dzień Ziemi. Po wspólnej części wróciliśmy do naszej sali, by wykonać pracę plastyczną. Zrobiliśmy ziemię na patyczkach, która ma nam przypominać, że to, jak na niej będzie, zależy również od nas samych.

Dzieci siedzą przy stoliku i wycinają niebieskie, duże koła. Na stoliku leżą zielone elementy, kleje oraz kolorowe karteczki i czarne paski.
Dzieci siedzą przy stoliku i przyklejają elementy do niebieskiego koła. Na stoliku leżą zielone elementy, kleje, nożyczki oraz kolorowe karteczki i czarne paski.
Prace plastyczne dzieci leżą na niebieskim stoliku. Są to papierowe kule ziemskie, z zielonymi kontynentami. Kule ziemskie są przyczepione do drewnianych patyczków.

Warsztaty stomatologiczne

Dzieci siedzą na matach na podłodze i spoglądają na panią, która pokazuje im sztuczną, zabawkową szczękę.

W czwartek 20 kwietnia uczestniczyliśmy w warsztatach stomatologicznych. Tym razem mówiliśmy o tym, jak wygląda taka wizyta w gabinecie dentystycznym oraz jakich narzędzi używa dentysta. Dodatkowo Pani pokazywała nam przykład chorych zębów. Następnie naszym zadaniem było zastanowić się, czy Elza, Spongebob, Minionek, bałwan Olaf oraz Robert Lewandowski mają zdrowe zęby. Mogliśmy użyć do tego lustereczek, które pani nam wręczyła. Potem mogliśmy chwilę się poruszyć do Bananowej piosenki. Na koniec wykonaliśmy własne buzie z zębami, które mogliśmy badać przy użyciu lusterek i rękawiczek, które potem zabraliśmy do domu.

Czworo dzieci siedzi na matach i otwiera buzie.
Dzieci stoją na matach i podnoszą jedną rękę z lustereczkami na patyku do góry i nimi machają.
Dzieci siedzą na podłodze i patrzą na ilustrację zębów z próchnicą, którą pokazuje im pani, która klęczy.
Dzieci siedzą na matach i zaglądają lustereczkami na patyku do zębów na ilustracji, którą pokazuje im pani. Na ilustracji znajduję się Robert Lewandowski.
Trzy dziewczynki siedzą przy stole i mają przed sobą różowe karteczkami złożone na pół w półkole.
Dzieci siedzą przy stoliku i naklejają białe naklejki bądź rysują coś flamastrami na różowych kartkach, które mają wyglądać jak buzie. Trójka dzieci ma nałożone niebieskie rękawiczki.

Dzięcioł nastukał do prasy

W środę 19 kwietnia na zajęciach słuchaliśmy piosenki „Dzięcioł nastukał do prasy”. Wsłuchiwaliśmy się w tekst, a następnie go wspólnie omawialiśmy, krok po kroku. Zastanawialiśmy się, co szkodzi ziemi i co możemy zrobić, by nasza planeta była zdrowsza.

Dzieci siedzą na matach przed monitorem. Przy monitorze stoi pani. Na monitorze wyświetlany jest dzięcioł.
Dzieci siedzą na matach przed monitorem. Przy monitorze kuca pani. Na monitorze wyświetlany jest las, w którym znajdują się śmieci.
Dzieci siedzą na matach przed monitorem. Przy monitorze kuca pani. Na monitorze wyświetlana jest ziemia i słońce z oczami.

Poznaliśmy Z

W poniedziałek 17 kwietnia na zajęciach poznawaliśmy literę „Z”. Posłuchaliśmy piosenki na „z” i usłyszeliśmy dźwięk instrumentu zanza. Dodatkowo pracowaliśmy na monitorze w aplikacji genially, w której wykonywaliśmy zadania utrwalające poznawaną literkę.

Chłopiec siedzi i układa kartoniki z literkami. Przed nim leżą ilustracje z literką z, głośnik oraz książka. Za chłopcem w półkolu siedzą pozostałe dzieci.
Dziewczynka stoi przy monitorze i trzyma go jedną ręką. Drugą ręką podkreśla literkę z, która wyświetlona jest na slajdzie. Napis na monitorze: Podkreśl wszystkie litery
Dziewczynka stoi przy monitorze i zaznacza w kółko zebrę. Reszta dzieci siedzi za nią i spogląda na to co robi.

Festiwal - Mam to !

Nasza koleżanka Rozalka wzięła udział w Festiwalu „Mam to! Młodzi Artyści Mokotowa 2023”, organizowanym przez Służewski Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Wystąpiła przed publicznością śpiewając piosenkę Sanah „2:00”. Na widowni dzielnie wspierała ją rodzina oraz nasza koleżanka Matylda z mamą. Na rytmice mieliśmy okazję wysłuchać jej wykonania. Świetnie sobie poradziła i serdecznie gratulujemy jej odwagi.

Podziękowanie za udział w Festiwalu mam to! Młodzi artyści Mokotowa 2023 otrzymuje Rozalia Zdońska.

Kosmos

Od wtorku 11 kwietnia rozmawiamy na zajęciach o kosmosie. Poznaliśmy, czym jest układ słoneczny, jakie planety wchodzą w jego skład. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na ich temat, ustaliliśmy też ich kolejność. Dodatkowo sami wydrapaliśmy swoje własne układy słoneczne. Zobaczyliśmy, jak to jest w statku kosmicznym. Obejrzeliśmy filmy, które pokazywały, jak astronauci jedzą, myją ręce i włosy oraz biegają na bieżni, będąc w stanie nieważkości. Rozwiązywaliśmy zagadki matematyczno – literowo – muzyczne, które dały nam hasło "kosmos". Zapoznaliśmy się też z postacią Mikołaja Kopernika i jego teorią. Już wiemy, że jego pomnik znajduję się na Krakowskim Przedmieściu. Zamieniliśmy się również w astronautów i wyobrażaliśmy sobie, co i kogo możemy spotkać w kosmosie. Stworzyliśmy też własne rakiety kosmiczne z rolek po papierze toaletowym.

Dzieci siedzą na podłodze i krzesełkach przed monitorem. Na monitorze wyświetlany jest film, na którym widać planety . Napisy: Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn.
Trzech chłopców siedzi przy stoliku i wydrapuje żółtymi patyczkami układ słoneczny na czarnych kartkach.
Prace plastyczne dzieci ułożone na niebieskim tle. Są to kolorowe układy słoneczne wydrapane na czarnych kartkach.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem, na którym wyświetlany jest film, w którym kobieta ma uniesione do góry wszystkie włosy i znajduję się w statku kosmicznym.
Na podłodze siedzą dzieci w kółeczku, na kolorowych poduszkach. W środku kółka znajdują się ułożone w pionie rysunki planet. Jedna dziewczynka znajduje się blisko ilustracji.
Dziewczynka w fioletowej bluzce i spódniczce siedzi na podłodze i piszę kredką coś na kartce. Przed nią leżą kartki ułożone w pionowym rzędzie. Za dziewczynką siedzą chłopcy i na nią spoglądają.
Dzieci siedzą na podłodze i krzesełkach przed monitorem. Na monitorze wyświetlany jest film, na którym widać pomnik Mikołaja Kopernika oraz animowaną dziewczynkę w różowej bluzce.
Dzieci siedzą przy stoliku i kolorują strój astronauty. Na stoliku stoi pudełko z kredkami.
Na podłodze znajdują się prace plastyczne dzieci, na których widać astronautę w stroju oraz inne elementy, które dzieci same wymyśliły.
Dzieci siedzą na podłodze i krzesełkach przed monitorem. Na monitorze wyświetlany jest film, na którym widać start rakiety kosmicznej.
Dzieci siedzą przy stoliku i kleją różne elementy do rolki od papieru toaletowego. Na stole leżą kawałki powycinanych kartek, kleje, nożyczki, flamastry.
Na stole leży sześć rakiet wykonanych z rolek po papierze toaletowym. Rakiety mają daszki z papieru oraz doczepione paski bibuły.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Kamila

za kolorowanki.

W szkole podstawowej

W środę 5 kwietnia wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 202. Udało nam się zobaczyć bibliotekę, salę klasową, informatyczną oraz świetlicę. Zwiedziliśmy również korytarze szkolne oraz dwie sale gimnastyczne. Na jednej z nich nawet mogliśmy pobiegać i pograć w piłki. Odwiedziliśmy też klasę 3 podczas lekcji. Trzecioklasiści opowiadali nam, co fajnego jest w szkole i co się w niej robi. Dodatkowo pokazali nam, w czym przynieśli swoje rzeczy szkolne, gdyż mieli dzień bez plecaka. Jedno dziecko przyniosło garnek, inne siatkę na zakupy, a jeszcze kolejne torbę prezentową. Bardzo nam się podobało i część z nas, już się nie może doczekać pójścia do szkoły.

Dzieci stoją i siedzą w bibliotece szkolnej. Za dziećmi znajdują się regały z książkami.
Dzieci znajdują się w sali klasowej między stolikami.
Dzieci znajdują się w sali informatycznej. Pani w czarnej bluzce pokazuje im drukarki 3D.
Dzieci stoją na trybunie i obserwują dzieci, które biegają na sali gimnastycznej i grają w piłkę nożną.
Dzieci siedzą na trybunie i obserwują to, co dzieje się przed nimi. Siedzą w dwóch rzędach.
Dzieci biegają po sali gimnastycznej i grają w piłki. Sala gimnastyczna ma niebieską podłogę i namalowane linie. Znajduję się w niej również bramka i kosze go grania w koszykówkę.

Wiosenne odrodzenie

W czwartek 30 marca ponownie wybraliśmy się na wycieczkę do CEPL w Powsinie. Tym razem szukaliśmy w lesie oznak wiosny. Najpierw Pani opowiedziała nam bajkę, której głównym bohaterem był Bogdan, sikorka bogatka. Spotykał on różnych leśnych przyjaciół, z którymi rozmawiał, a my poznawaliśmy, czym jest ptasi śpiew, dlaczego łoś traci poroże oraz jak wygląda gniazdo i jajko kruka. Następnie pomogliśmy jeżowi się najeść, szukając w sali ukrytych robaczków. Zobaczyliśmy, jak wygląda klucz ptaków i co oznacza, a także sprawdziliśmy, jak tańczą żurawie. Na koniec bawiliśmy się w małe dziki.

Grupa dzieci siedzi na poduszkach w półkolu i spogląda na panią w zielonej bluzce, która siedzi przed nimi.
Pani pokazuje dzieciom koszyk z gniazdem ptaka. Dzieci siedzące na poduszkach spoglądają na gniazdo.
Troje dzieci siedzi na poduszkach. Dziewczynka w warkoczach ogląda i dotyka poroże łosia.
Cztery dziewczynki i chłopiec znajdują się przy makietach drzewa oraz zwierząt. Jedna z nich klęczy pod drzewem.
Dzieci siedzą na poduszkach na podłodze. Pani rozkłada ręce na boki. Na ścianie, na projektorze wyświetlany jest slajd z kluczem ptaków - żurawi.
Dzieci chodzą na czworakach po podłodze. Na brązowej części podłogi leżą poduszki.

Przed pójściem do lasu oczywiście zjedliśmy i napiliśmy się ciepłej herbaty. Spacer po lesie rozpoczęliśmy od oglądania budek dla ptaków, rozpoznawaliśmy też ptaki, które napotkaliśmy. Dodatkowo udało nam się znaleźć liścia z domkiem galasówki, czarkę austriacką, czyli czerwonego grzyba, barwinka oraz mrowisko, w którym mrówki już dzielnie pracowały.

Dzieci w kurtkach, czapkach i zielonych, odblaskowych kamizelkach wraz z panią w szarej czapce i zielonej kurtce, znajdują się przy budce dla ptaków. Pani przykłada pluszaka ptaka do budki.
Dzieci w kurtkach, czapkach i zielonych, odblaskowych kamizelkach wraz z panią w rękawiczce stoją w lesie.
Dzieci w kurtkach, czapkach i zielonych, odblaskowych kamizelkach wraz z panem w zielonej kurtce i czarnej czapce, stoją nad małymi kwiatkami czyli barwinkiem. Dzieci i pan znajdują się w lesie.

Przebiśniegi

We wtorek 28 marca na zajęciach wysłuchaliśmy opowiadania "Tajemniczy lot" M. Bennewicza. Następnie rozmawialiśmy o pierwszych oznakach wiosny, które możemy zobaczyć w przyrodzie. Jedną z nich są pojawiające się kwiatki, takie, jak przebiśniegi. I właśnie je wykonaliśmy przy stołach.

Piątka dzieci siedzi przy stoliku. Na nim znajdują się kartki - białe, zielone oraz blado żółte, nożyczki oraz kleje. Dzieci wycinają i przyklejają kwiatki do kartek.
Czwórka dzieci siedzi przy stoliku. Na nim znajdują się kartki - białe, zielone oraz blado żółte, nożyczki oraz kleje. Dzieci wycinają i przyklejają kwiatki do kartek.
Na podłodze znajdują się prace dzieci. Przedstawiają białe kwiatki z zielonymi łodygami i listkami.

A po podwieczorku ćwiczyliśmy kodowanie przy użyciu monitora. Wspólnie otrzymaliśmy obrazek jeża.

W sali na podłodze siedzą dzieci. Przy tablicy znajduje się dziewczynka, która rozwiązuje zadanie a reszta dzieci obserwuje. Na tablicy wyświetlona jest plansza z zakodowanym obrazkiem. Po lewej stronie napisana jest legenda przedstawiająca kolory i współrzędne w których trzeba je zamalować.
W sali na podłodze siedzą dzieci. Przy tablicy znajduje się chłopiec, który rozwiązuje zadanie a reszta dzieci obserwuje. Na tablicy wyświetlona jest plansza z zakodowanym obrazkiem. Po lewej stronie napisana jest legenda przedstawiająca kolory i współrzędne w których trzeba je zamalować.
W sali na podłodze siedzą dzieci. Przy tablicy znajduje się chłopiec, który rozwiązuje zadanie a reszta dzieci obserwuje. Na tablicy wyświetlona jest plansza z zakodowanym obrazkiem. Po lewej stronie napisana jest legenda przedstawiająca kolory i współrzędne w których trzeba je zamalować.

Poznaliśmy Ł

W poniedziałek 27 marca poznaliśmy literę "Ł". W nauce pomogły nam zadania rozwiązywane na monitorze. Wymienialiśmy wyrazy zaczynające się od głoski "ł", dzieliliśmy je na sylaby oraz szukaliśmy litery "ł" w wyrazach. Dodatkowo kreśliliśmy literę "Ł" na tablicy, palcem w powietrzu, na podłodze oraz na plecach kolegi/ koleżanki.

W sali na podłodze siedzą dzieci. Przy tablicy znajduje się jeden chłopiec, a reszta dzieci obserwuje. Na tablicy wyświetlona jest ilustracja ławki i zbiór różnych liter. Zadaniem dzieci jest znalezienie i podkreślenie litery Ł.
W sali na podłodze siedzą dzieci. Przy tablicy znajduje się jeden chłopiec, a reszta dzieci obserwuje. Na tablicy wyświetlone są obrazki orła, piłki, jabłka i łopaty. Pod każdym obrazkiem znajdują się 4 kółka. Zadaniem dzieci jest podział wyrazu na sylaby o zamalowanie odpowiedniej liczby kółek.
W sali na podłodze siedzą dzieci. Przy tablicy znajduje się jeden chłopiec a reszta dzieci obserwuje. Na tablicy wyświetlone są obrazki orła, piłki, jabłka i łopaty. Pod każdym obrazkiem znajdują się 4 kółka. Zadaniem dzieci jest podział wyrazu na sylaby o zamalowanie odpowiedniej liczby kółek.

Zabawy z Krokietem i Lamą

Mimo, że program "Akademia Veolia - Zdrowie i Integracja" zakończył się w lutym i nie mamy już dostępu do wszystkich kolekcji i filmów, to dalej korzystamy z zasobów dostępnych na Youtubie. Bardzo polubiliśmy Lamę i Krokieta, i trudno nam się z nimi rozstać. Razem z nimi ćwiczymy zarówno małą, jak i dużą motorykę, a także język angielski. Dla naszych kolegów i koleżanek z Ukrainy również są filmy w języku ukraińskim.

Dzieci leżą na podłodze i mają podkurczone nogi w kolanach. Patrzą na to, co jest wyświetlane na monitorze. Na nim znajduję się pani oraz obrazek z leżącym kotem na trawie.
Dzieci stoją przed monitorem, na którym wyświetlany jest film z panią i kotem w trawie.
Dzieci wznoszą ręce do góry i patrzą na to, co jest wyświetlane na monitorze.
Dzieci siedzą przed monitorem w siadzie skrzyżnym i patrzą na monitor. Na nim wyświetlana jest pani w samochodzie oraz telefon i treść wiadomości.
Dzieci siedzą na podłodze i krzesełkach i trzymają się za uszy.
Dzieci stoją przed monitorem, na którym wyświetlany jest film z panią oraz napis stand up.

Mokre w mokrym

Prace dzieci ułożone na stole. Są to kartki z namalowanymi farbami różnymi elementami.W piątek 24 marca tworzyliśmy kolorowe obrazy techniką mokre w mokrym. Bardzo chętnie eksperymentowaliśmy na swoich pracach oraz obserwowaliśmy efekt rozmycia i przenikania się kolorów.

Stół, kolorowe farby, pędzle, obrazek z kolorową tęczą, obrazek z 6 tulipanami, chłopiec trzyma obrazek wypełniony rozmazanym i kolorami
Stół, kolorowe farby, pędzle, chłopiec maluje niebo i niebieskiego kwiatka, dziewczynka maluje różowego motyla, druga dziewczynka maluje kolorowa tęczę
Niebieski stół, kolorowe farby, pędzle, 2 dziewczynki malują tęczę, jedna dziewczynka ma kartkę zapełnioną rozmytymi kolorami
Stół, kolorowe farby, pędzle, 3 chłopców maluje kolorową tęczę, 1 chłopiec maluje serce

Warsztaty ceramiczne

Na papierze ułożone prace dzieci : węże, żółwie, koty, jeż, dinozaur, tygrys

We wtorek 21 marca braliśmy udział w organizowanych w naszym przedszkolu warsztatach ceramicznych. Na początku wysłuchaliśmy bajki o żółwiu i tygrysie, a następnie własnoręcznie lepiliśmy z gliny nasze ulubione zwierzęta. Gdy kotki, żółwie, węże, jeże nabrały kształtu malowaliśmy je specjalnymi farbami.

Przy stole siedzi 4 dzieci. Jedna dziewczynka skończyła lepić węża, druga nadaje kształt swojej glinie, chłopcy długimi patyczkami formują detale swojej pracy
Przy stole siedzi 4 chłopców i malują na żółto swoje prace.
Przy stole siedzi 5 dzieci. Jedna dziewczynka maluje swoją pracę, druga dziewczynka nabiera farby.

I miejsce w Konkursie na Stroik Wielkanocny

Na brązowej półce leży stroik wielkanocny, wykonany na korze z drzewa.

Nasza grupa zdobyła pierwsze miejsce w XVII edycji Konkursu na Palmę i Stroik Wielkanocny, organizowany przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 326 „Chatka Skrzatka”. Cała grupa zaangażowała się w jego przygotowanie. Pani Beatka przyniosła nam korę, na której cały stroik był wykonany. Wymyśliła również cały projekt stroika. Pomagała też nam przy rozmieszczaniu i przyklejaniu wszystkiego. Całą grupą wybraliśmy się natomiast wcześniej na spacer, w poszukiwaniu zieleni do stroika. Część z nas malowała elementy, inni lakierowali korę. Stroik wyszedł piękny, a nasza praca została doceniona.

Dwie dziewczynki klęczą nad korą drzewa ułożoną materiale. Dziewczynka w różowej bluzce przykłada kurę do kory.
Dziewczynka w fioletowej bluzie klęczy nad korą drzewa ułożoną materiale i dokłada do gniazda małe jajka.
Chłopiec kuca przy korze drzewa ułożonej na materiale i dokłada kurę do niej.
Dwie dziewczynki i chłopiec kucają i klęczą przy korze ułożonej na materiale. Jedna dziewczynka trzyma coś w ręku i nachyla się nad korą.
Dziewczynka w kurtce kuca nad korą drzewa i ją maluje.
Chłopiec w kurtce kuca nad korą drzewa i ją maluje.
Dwie dziewczynki siedzą przy stole i malują farbami wspólnie białego, styropianowego królika.
Dwie dziewczynki siedzą przy stole i malują żółtą farbą, wspólnie białą, styropianową kurę.
Grupa dzieci stoi w szatni i się uśmiecha do zdjęcia. Dwie dziewczynki z przodu trzymają w dłoniach stroik wielkanocny.
Dwie dziewczynki z przodu trzymają w dłoniach stroik wielkanocny. Reszta dzieci stoi obok nich i za nimi.
Serdecznie dziękujemy Wszystkich Rodzicom, którzy przynieśli wielkanocne artykuły do stroika.

Zabawy logopedyczne

W poniedziałek 20 marca z okazji Dnia Szczęścia, Pani Kasia przygotowała dla nas i Tygrysków, zabawy usprawniające nasze aparaty mowy. Były to zabawy wykonane w aplikacji Wordwall, takie jak: Koło emocji, Wiosenny quiz oraz Wiosenne memory. Zadania rozwiązywaliśmy uważnie i dokładnie, bawiąc się przy tym doskonale.

Na podłodze siedzą dzieci i spoglądają na nauczycielkę w beżowym swetrze, która stoi przy monitorze. Na monitorze wyświetlane jest koło z emocjami i obrazkami ukazującymi pogodę.
Na podłodze siedzą dzieci i spoglądają na chłopca w brązowej bluzce oraz na nauczycielkę w beżowym swetrze, która kuca przy monitorze. Na monitorze wyświetlane jest koło z emocjami i obrazkami ukazującymi pogodę.
Na podłodze siedzą dzieci i spoglądają na chłopca w buzce moro oraz na nauczycielkę w beżowym swetrze, która kuca przy monitorze. Na monitorze wyświetlane jest koło z emocjami i obrazkami ukazującymi pogodę.
Dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym. Wszystkie uśmiechają się.
Dziewczynka w spódnicy i z dwoma kucykami, stoi przy monitorze i palcem wskazuje obrazek. Przy niej kuca pani w beżowym swetrze oraz chłopiec w niebieskiej bluzce.
Przy monitorze znajduje się chłopiec, który wskazuje obrazki w memory. Obok niego kuca pani w beżowym swetrze.

W marcu jak w garncu

Na podłodze znajdują się ułożone prace plastyczne, przedstawiające garnki, które wylepione są plasteliną.

Wycieczka do Chatki Spełnionych Marzeń

Dzieci siedzą na drewnianych ławkach przy miejscu na ognisko. Pani stoi na środku i pokazuje coś rękami dzieciom.

We wtorek 14 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Chatki Spełnionych Marzeń w Głoskowie. Wzięliśmy udział w warsztatach pt. "Marzanna". Po części wspólnej udaliśmy się na dwór, by wykonać własną Marzannę ze słomy, patyka i bibuły. Następnie z Panią udaliśmy się w różne miejsca, by odgonić zimę. Używaliśmy do tego specjalnego zaklęcia. Po wszystkim kukła została spalona. Potem udaliśmy się do budynku na warsztaty plastyczne. Wykonaliśmy własne lalki z łyżek, skrawków materiałów, naklejek oraz z drucików kreatywnych. Nie zabrakło też czasu na zabawę na placu zabaw oraz na poczęstunek, czyli pieczoną kiełbaskę, chleb i owoce.

Na trawie ustawione są dzieci. po środku kuca pani oraz dziecko, które układa słomę wokół patyków.
Pani trzyma słomianą kukłę, a dzieci zawieszają na niej białe wstążki. Z tyłu stoją pozostałe dzieci.
Na zdjęciu widać panią, która trzyma w dłoni słomianą kukłę – Marzannę. Przed panią ustawione są dzieci.
Dzieci stoją przy stole i ozdabiają drewniane łyżki kawałkami materiału, kolorowymi drucikami, cekinami.
Na zdjęciu widać drewniany plac zabaw. Dzieci chodzą po drewienkach w stronę czerwonej zjeżdżalni. Przed drewnianą zabawką stoi chłopiec, który w dłoniach trzyma zielony samochód.
Przy stole siedzą dzieci i jedzą kiełbasę. Przed każdym dzieckiem ustawiony jest talerz i kubeczek.

Czyste powietrze wokół nas

Od 6 marca do 10 marca realizowaliśmy program „Czyste powietrze wokół nas”. Wybraliśmy się na spacer i poszukiwaliśmy różnych rodzajów dymów. Skupialiśmy się na ich wyglądzie i zapachu. Następnie na zajęciach w sali, w grupach rysowaliśmy przykłady dymów i je wspólnie omawialiśmy. Dowiedzieliśmy się, że są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Dodatkowo wyobrażaliśmy sobie przyjemne zapachy i te, w których ciężko się oddycha. Zamienialiśmy się w kwiatki, które albo rosną albo więdną. Na koniec zastanawialiśmy się, jak możemy unikać dymu papierosowego, który źle wpływa na nasze zdrowie. Stworzyliśmy specjalne znaczki, które w łagodny sposób mają mówić innym, że nie chcemy, by przy nas palono papierosy.

Dzieci ubrane w kurtki, czapki i zielone kamizelki stoją w parach na chodniku. Obok nich stoi pan w oliwkowej kurtce.
Troje dzieci siedzi przy stoliku. Dziewczynka w różowym swetrze rysuje czarnym flamastrem na białej kartce A3.
Dzieci siedzą w kółku na podłodze w sali. W środku kółka leżą ułożone kartki z rysunkami dzieci. Część dzieci się zgłasza.
Dzieci siedzą w kółku na podłodze w sali. Na środku kółka leżą kartki z rysunkami dzieci. Część dzieci jest pochylona do przodu, z głową zwróconą do podłogi.
Trójka dzieci siedzi przy stoliku i koloruje kwiatki. Na środku stołu stoi pudełko z kredkami.
Dzieci siedzą w kółku na podłodze. NA środku kółka kółka znajdują się kartoniki mówiące o zakazie palenia. Jest też napis: Zakaz palenia.
Na niebieskim tle znajdują się małe kartoniki z napisem Nie pal przy mnie oraz z rysunkami mówiącymi o zakazie palenia.
Na podłodze znajdują się rysunki dzieci przedstawiające różne rodzaje dymów. Rysunki wykonane są flamastrami.

Wulkan

Na zielonej macie znajduję się butelka octu, opakowanie sody oczyszczonej oraz barwniki spożywcze.

W środę 8 marca grupa Tygrysków zaprosiła nas na wspólne oglądanie wybuchu wulkanu. Najpierw omówiliśmy z nimi, czym jest wulkan, jak wygląda i co się z niego wydostaje. Tygryski przygotowały potrzebne materiały, takie, jak: ocet, soda oczyszczona oraz barwniki spożywcze, które potem zostały dodane do makiety wulkanu. Sprawdziliśmy, jak pachnie ocet oraz jak wygląda soda oczyszczona. Gdy wszystkie składniki znalazły się już w naszym wulkanie, zobaczyliśmy wybuch.

Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach oraz krzesełkach w kółeczku. Na środku kółka znajduję się makieta wulkanu.
Chłopiec w czarnej bluzce wącha butelkę z octem. Chłopiec i dziewczynka siedzący obok niego zgłaszają się.
Chłopiec w brązowej bluzie wsypuje sodę oczyszczoną do środka czarnego worka. Reszta dzieci siedząca za nim, obserwuje go.
Dziewczynka w różowej sukience wsypuje coś do środka czarnego worka. Reszta dzieci i panie spoglądają na nią.
Pani wlewa ocet do środka czarnego worka.
Ze środka czarnego worka wydobywa się czerwona ciecz.

Ćwiczenia z woreczkami

Dzieci w strojach gimnastycznych poruszają się wokół koła z woreczkami na głowie.
Dzieci w strojach gimnastycznych, w parach rzucają do siebie woreczkami gimnastycznymi.
Dziewczynki pocierają stopami w skarpetkach, po woreczkach gimnastycznych

Szukamy śladów przeszłości

Z początkiem marca na zajęciach rozmawialiśmy na temat skamielin, bursztynów oraz dinozaurów. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuję się archeolog oraz paleontolog. Wybraliśmy się online do Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz do Muzeum Geologicznego w Warszawie. Bawiliśmy się matą do kodowania, grając w grę planszową „Wyprawa po bursztyny”. Wykonaliśmy też własną biżuterię – naszyjnik bursztynowy z owadem bądź rośliną w środku. A także obejrzeliśmy film, pokazujący inkluzję owadów w bursztynie.

Dzieci siedzą na podłodze na kolorowych poduszkach przed monitorem, na którym wyświetlane jest zdjęcie ze skamieliną.
Dziewczynka w różowym swetrze pokazuje dwóm dziewczynkom i chłopcu kamień.
Dzieci siedzą na podłodze na kolorowych poduszkach przed monitorem, na którym wyświetlane jest zdjęcie mrówki w bursztynie.
Dzieci siedzą wokół maty do kodowania. Na niej znajdują się różowe i fioletowe pola oraz białe strzałki na niebieskim tle. Na środku maty znajduję się znak stopu na szarym tle. Chłopiec w szarej bluzce ustawia plastikowe kubki na starcie maty.
Dzieci siedzą na podłodze na kolorowych poduszkach przed monitorem, na którym jest przedstawiony film z mrówką w bursztynie.
Troje chłopców pracuje przy stoliku. Na stoliku znajdują się kredki, kleje, nożyczki, pomarańczowe kartki papieru, białe kartki papieru z czarnymi narysowanymi owadami.
Na podłodze znajdują się rysunki dzieci przedstawiające inkluzje owadów w bursztynie.
Na niebieskim tle znajdują się papierowe naszyjniki zaczepione kolorowymi wstążkami. Na pomarańczowo żółtym tle przyklejone są papierowe owady i rośliny.,

Dinozaury

Na podłodze znajdują się prace plastyczne dzieci. Są to czarne dinozaury na kolorowych tłach.

We wtorek 28 lutego na zajęciach wykonywaliśmy dinozaury. Na początku wykonaliśmy farbami kolorowe tła. Każdy z nas wykonał je zupełnie inaczej. Gdy już farba wyschła, odbiliśmy dinozaury za pomocą gąbki.

Dzieci siedzą przy stoliku i malują farbami po białej kartce papieru.
Dziewczynka gąbką odciska czarną farbę na kolorowym tle.
Dzieci siedzą przy stoliku i odciskają czarną farbę na kolorowych kartkach. Na kolorowych kartkach znajduję się szablon dinozaura.

Kropelki deszczu

W poniedziałek 27 lutego na zajęciach wykonywaliśmy kropelki deszczu rysując oburącz pastelami, ćwicząc przy tym koordynację wzrokowo-ruchową oraz orientację w przestrzeni.

Dzieci siedzą przy stoliku i niebieskimi pastelami rysują na kartkach papieru kropelki deszczu.
Dzieci siedzą przy stoliku i niebieskimi pastelami rysują na kartkach papieru kropelki deszczu.
Dzieci siedzą przy stoliku i niebieskimi pastelami rysują na kartkach papieru kropelki deszczu.

Ćwiczenia gimnastyczne z piłką

Dzieci w strojach gimnastycznych odbijają piłki od podłogi i łapią je w ręce.
Dzieci w strojach gimnastycznych stoją w kolejce by strzelić chłopcu, który stoi przy szafie, bramkę.
Dzieci w strojach gimnastycznych biegają po szatni. Chłopiec próbuje je dotknąć.

Zabawy linijką

W czwartek 23 lutego na zajęciach bawiliśmy się linijkami, które przynieśliśmy z domu. Sprawdziliśmy, co się na niej znajduję oraz zobaczyliśmy, że są różne rodzaje linijek. Przy okazji poznaliśmy cyfrę 10. Następnie pojedynczo, w parach lub grupkach mierzyliśmy zabawki, stoły, krzesła, a nawet swoje stopy. Wszystko zapisywaliśmy na kartkach, ćwicząc tym samym pisanie cyferek.

Cztery dziewczynki siedzą na kolorowych poduszkach i oglądają linijki.
Dwie dziewczynki mierzą linijkami swoje stopy.
Chłopiec w czerwonej koszulce zapisuje coś na białej kartce, obok której leży linijka.

Obrączkowanie ptaków

We wtorek 21 lutego ponownie wybraliśmy się na wycieczkę do Powsina. Mieliśmy tam zajęcia z ornitologiem z obrączkowania ptaków. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuję się ornitolog i przyjrzeliśmy się jego pracy z bliska. Pan pokazywał nam księgę ptaków, swój magiczny kuferek z narzędziami, takimi, jak: waga, linijka oraz różnej wielkości obrączki dla ptaków. Zobaczyliśmy też pułapkę dla ptaków, w którą udało się złapać dwa ptaszki. Były to sikorki modraszki. Pan Janek chwilę nam o nich poopowiadał oraz pokazał, na czym polega ich badanie. Wszystkie dane przekazywał swojej asystentce, która wpisywała je do katalogu. Każdy ptak, który posiada obrączkę ma swój własny numer, tak, jak my mamy pesel, po którym można nas zidentyfikować. Po skończonych badaniach ptaki zostały od razu wypuszczone na wolność. Po zajęciach oczywiście zjedliśmy kanapkę i wypiliśmy ciepłą herbatę. Tym razem w drodze powrotnej jechaliśmy również tramwajem.

Dzieci w zielonych kamizelkach i strojach zimowych siedzą na ławkach przy stole i patrzą na pana, który rozkłada ręce.
Pan trzyma w rękach ptaka który dziobem dotyka mu palców.
Pan kładzie ptaka na wagę. Waga leży na książce, obok książki widać linijkę.
Pani zapisuje na kartce dane zielonym długopisem. NA stole znajdują się też książka, czarna torebka i pudełko.
Dzieci siedzą przy zielonych stolikach. Jedzą kanapkę, jabłka i piją herbatę.
Dzieci w strojach zimowych i zielonych kamizelkach trzymają się poręczy w tramwaju.

Walentynki

Na podłodze znajdują się kartki papieru z przyklejonymi sercami w różnych odcieniach różu. Dodatkowo mają przyczepione białe oczy.

Więcej wiem, mniej choruję

Od poniedziałku 6 lutego do piątku 10 lutego realizowaliśmy program „Więcej wiem, mniej choruje”. W ramach zajęć dowiedzieliśmy się, jak wyglądają wirusy i bakterie oraz jak się rozprzestrzeniają. Zauważyliśmy, że nasze ręce są głównym nośnikiem czynników chorobotwórczych – sprawdziliśmy to, podając sobie ręce ubrudzone bibułą. Odrysowywaliśmy swoje dłonie i rysowaliśmy na nich, te dobre i złe bakterie. Zastanawialiśmy się, jak możemy unikać chorób i jak możemy zadbać o nasz układ odpornościowy, żeby chronił nasz organizm przed chorobami zakaźnymi. Zapoznaliśmy się z piramidą zdrowia oraz ze zdrowym stylem życiem. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę, dzięki której poznaliśmy słowo "profilaktyka".

Dzieci siedzą na podłodze i wskazują palcami na kartkę z narysowanymi bakteriami i wirusami.
Chłopiec w czerwonej bluzce podaje dłoń ubrudzoną czarną bibułą, chłopcu w granatowej bluzce.
Dzieci siedzą przy stolikach i odrysowują swoje dłonie. Na środku stołu stoi pudełko z kredkami.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach i spoglądają na kartkę papieru z niebieskimi kółkami.
Prace plastyczne dzieci z odrysowanymi dłońmi z wirusami i bakteriami, znajdujące się na niebieskim tle.
Dziewczynka i chłopiec rysują na kartce papieru mazakami.
Dziewczynka w różowych spodniach i białej bluzce trzyma w rękach kartkę, na którą patrzy. Obok niej siedzą dziewczynki, które na nią spoglądają.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach i spoglądają na plansze z piramidami zdrowia.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach przed monitorem, na którym wyświetlane są zdjęcia w białych kółkach na niebieskim tle.

Warsztaty ze stomatologiem

W piątek 3 lutego spotkaliśmy się z panią stomatolog. Na zajęciach dowiedzieliśmy się, jak dbać o nasze zęby, by nie pojawiała się na nich próchnica. Karmiliśmy Olka i Tosię, zdrową żywnością oraz słodyczami. Bawiliśmy się w zabawę ruchową "Ząbki i wirusy" wskazując, kiedy wirusy mogą się pojawić. Dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo myć zęby i mieliśmy okazję tego spróbować. Na koniec każdy z nas otrzymał ząbka, którego całego musiał umyć pastą do zębów.

Dzieci siedzą na kolorowych matach i oglądają obrazek, który pokazuje im pani. Jeden chłopiec się zgłasza.
Dzieci siedzą na kolorowych matach i spoglądają na panią, która rysuje coś na białych kartkach. Przed nią, na podłodze leżą ilustracje.
Dziewczynka w kucykach wrzuca coś do buzi kartonowego chłopca, który ustawiony jest na krzesełku. Pani siedzi za krzesełkami.
Dzieci stoją po jednej i po drugiej stronie sali, podzieleni na pół. Pani stoi po środku i pokazuje im czerwoną, pluszakową truskawkę.
Chłopcy myją sztuczne zęby szczoteczkami.
Dzieci siedza na podłodze i w grupach myją zęby szczoteczkami.

Prezenty dla Babć i Dziadków

W pudełku leżą ułożone torebki z prezentami. Do każdej jest przyczepiona karteczka z imieniem dziecka.

Naszym Babciom i Dziadkom w tym roku podarowaliśmy wspaniałe prezenty, własnoręcznie przez nas wykonane. Były to kubki "Koty" na długopisy, poduszki oraz magnesy i breloczki w kształcie serc. Wszystko pięknie zapakowaliśmy i Im podarowaliśmy, a przygotowania zaczęliśmy już dawno temu.

Na białym tle widać kwiatki ułożone z czarnych serc z kolorowymi różnymi elementami wyskrobanymi na nich.
Na stoliku leżą ułożone koszulki, a na nich kubki koty, poduszka oraz czarne serce z wyskrobanymi elementami.

Serdecznie dziękujemy

Wszystkim Rodzicom

za zorganizowane poczęstunku.

A także

Dziadkowi i Rodzicom Vinha

Za tradycyjną przekąskę – sajgonki.

Na stoliku w talerzu leży sześć sajgonek.

Dzień Babci i Dziadka

Dzieci ubrane odświętnie stoją w półkolu. Na bluzkach mają przyczepione duże, papierowe kwiatki.

W czwartek 2 lutego spotkaliśmy się z naszymi Babciami i Dziadkami. Zaprosiliśmy Ich na nasz występ muzyczno-recytatorski. Zaśpiewaliśmy Im piosenki, wyrecytowaliśmy wiersze i na koniec zatańczyliśmy. Wszystkim się bardzo podobało, a my świetnie sobie poradziliśmy. Po wszystkim zasiedliśmy do stołów na poczęstunek i wychodząc zabraliśmy nasze paczki z prezentami, które podarowaliśmy bliskim.

Dziewczynka i chłopiec ubrani na galowo pozują do zdjęcia i się uśmiechają. Na swoich bluzkach mają papierowe, duże kwiaty.
Dzieci tańczą w trójkach. Mają do bluzek przyczepione duże, papierowe kwiatki.
Dzieci stoją w półkolu i trzymają w rękach bębenki, na których grają. Na bluzkach mają przyczepione duże, papierowe kwiatki.
Dzieci siedzą przy stolikach i jedzą przekąski. Nad nimi stoją dziadkowie. Dzieci mają przyczepione do bluzek duże, papierowe kwiatki.
Dziękujemy wszystkim za przybycie na spotkanie.

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Kamila i Kazika

za kolorowanki.

Dziewięć bałwanków

W czwartek 26 stycznia na zajęciach poznaliśmy cyfrę 9. Wysłuchaliśmy opowiadania o „Dziewięciu bałwankach”. Ułożyliśmy ilustracje w odpowiedniej kolejności oraz przyporządkowaliśmy im cyfry. Następnie zgadywaliśmy, które bałwanki zamieniły się miejscami. W ramach zabawy ruchowej bawiliśmy się w „Elzę i bałwanki”. Na zakończenie wzięliśmy udział w opowieści matematycznej i rozwiązaliśmy zadanie o bałwankach.

Dzieci wraz z panią w czerwonej bluzce siedzą w kółku na podłodze. Przed nimi leżą białe ilustracje.
Dzieci wraz z panią w czerwonej bluzce siedzą w kółku na podłodze. Przed nimi leżą białe ilustracje ułożone w jednym rzędzie. Chłopiec w niebieskim swetrze układa coś przy nich.
Dzieci wraz z panią w czerwonej bluzce siedzą na podłodze w szatni w kółeczku. Pani trzyma w rękach kartkę.

Po południu – zabawa z monitorem

Dwie dziewczynki stoją przy monitorze. Jedna z nich dotyka ekranu, na którym wyświetlone są puzzle.
Dziewczynka stoi przy monitorze i rozwiązuje na nim zadanie. Na monitorze widać sondę, rakietę oraz satelitę.
Dwie dziewczynki stoją przy monitorze i rozwiązują zadanie z przeliczaniem elementów.

Sporty zimowe

W środę 25 stycznia na zajęciach rozmawialiśmy o sportach zimowych. Obejrzeliśmy prezentację, w której rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy poszczególne dyscypliny. A następnie oglądaliśmy filmy, które nam je zaprezentowały.

Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem. Na monitorze wyświetlany jest slajd przedstawiający saneczkarstwo. Widać na nim kask, sanki, kombinezon oraz zawodnika.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem. Na monitorze wyświetlany jest film z łyżwiarką figurową.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem. Na monitorze wyświetlany jest film z saneczkarstwem.

Bal karnawałowy

Dzieci w strojach karnawałowych siedzą i stoją, pozując do zdjęcia.

Masażyki

W poniedziałek 23 stycznia w ramach odpoczynku wspólnie masowaliśmy się metodą CMC. Masaż sprawia nam dużo radości, rozluźnia nasze ciała oraz nas wycisza.

Dzieci pracują w parach na podłodze. Jedna osoba z pary leży na macie, druga siedzi przy niej. i ją masuje.
Dzieci pracują w parach na podłodze. Jedna osoba z pary leży na macie, druga siedzi przy niej. i ją masuje.
Dzieci pracują w parach na podłodze. Jedna osoba z pary leży na macie, druga siedzi przy niej. i ją masuje.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Solomii

za plansze edukacyjne.

Zima w lesie

Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach stoją w lesie. Obok nich stoi dwóch panów.

W czwartek 19 stycznia ponownie udaliśmy się na wycieczkę do CEPL w Powsinie. Tym razem mieliśmy okazję bliżej porozmawiać o ptakach, które zamieszkują las. Obejrzeliśmy film edukacyjny, a także rozpoznawaliśmy gatunki ptaków, na podstawie ich wyglądu. Zagraliśmy również ptasi koncert. Zobaczyliśmy las w różnych porach roku, pogłaskaliśmy leśne zwierzaki, a także zerkneliśmy do środka mrowiska. Sprawdziliśmy też naszą pamieć w zwierzęcym memory. Po części teoretycznej, jak zwykle była przerwa na jedzenie i picie.

Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach siedzą na krzesełkach w autobusie.
Dzieci siedzą na poduszkach w sali i są zwrócone twarzami w kierunku monitora, na którym przedstawiony jest łabędź.
Dzieci siedzą na poduszkach na sali i trzymają w dłoniach pluszaki ptaki.
Dzieci stoją za szklanymi gablotami i wpatrują się w panią w zielonym stroju. Obok pani znajdują się wypchane wilki.
Dzieci głaszczą kawałek z sierścią lisa.
Dzieci siedzą na podłodze w sali. Przed nimi ułożone są białe kartki a4. Dziewczynka odwraca dwie kartki.

Gdy już nabraliśmy sił, mogliśmy udać się na spacer po lesie. Znaleźliśmy w nim „obcego”, czyli śluzowca. Pani powiedziała nam, że bardzo trudno go spotkać, więc mieliśmy dużo szczęścia. Szukaliśmy poroża, które Pani starała się ukryć pod drzewami. Wybraliśmy się również pod paśnik. A także dowiedzieliśmy się, czym jest lizawka dla zwierząt. Była to kolejna udana wyprawa.

Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach stoją nad pniem drzewa i wskazują palcami na jego część.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach stoją w lesie. Przed nimi Pani w zielonej kurtce pokazuje im poroże.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach stoją przy paśniku dla zwierząt.

Na placu zabaw

Trzy dziewczynki bawią się na sprzętach na placu zabaw. Mają na sobie kurtki, czapki i rękawiczki, a także zielone, odblaskowe kamizelki.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach bawią się na sprzętach na placu zabaw.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach bawią się na sprzętach na placu zabaw.

Zegary

NA niebieskim tle znajdują się zegary wykonane z kartek i płyt Cd, ze wskazówkami przypiętymi pinezkami.

W piątek 13 stycznia na zajęciach rozmawialiśmy o zegarach. Zapoznaliśmy się z zawodem zegarmistrza, obejrzeliśmy bajkę, która nam ten zawód przybliżyła. Poznaliśmy, jak działa zegar i uczyliśmy się odczytywania pełnych godzin na zegarkach. Sami również wykonaliśmy własne zegary, na których będziemy mogli ćwiczyć.

Dzieci siedzą przed monitorem, na którym wyświetlony jest zegar ze wskazówkami, na niebieskim tle.
Dzieci siedzą przed monitorem, na którym wyświetlony jest pan, który trzyma w rękach zegar.
Dziewczynki siedzą przy stoliku i wycinają niebieskie i pomarańczowe elementy. Na stoliku znajdują się również kleje, flamastry oraz płyty cd.

Maleńki Król

W środę 11 stycznia nasza koleżanka Adela z Tygrysków przeczytała nam książkę "Maleńki Król", którą przyniosła z domu. Dziękujemy Adelko!

Dzieci siedzą na matach i patrzą na dziewczynkę siedzącą na krześle, która pokazuje im ilustracje z książki.
Dzieci siedzą na matach i patrzą na dziewczynkę siedzącą na krześle, która pokazuje im ilustracje z książki.

Zabawy z Lamą i Krokietem

Dzieci stoją przed monitorem, na którym wyświetlana jest pani oraz lama z różnymi częściami zimowej garderoby. Obok Pani znajduję się czerwony termometr.
Dzieci siedzą i podnoszą nogi przed monitorem, na którym wyświetlana jest pani oraz lama z różnymi częściami zimowej garderoby. Obok Pani znajduję się czerwony termometr.
Dzieci leżą na brzuchu przed monitorem, na którym wyświetlana jest pani oraz lama z różnymi częściami zimowej garderoby. Obok Pani znajduję się czerwony termometr.

Co można zrobić z 8

We wtorek 10 stycznia układaliśmy ze wstążek różne wzory, literki i cyferki. Udało nam się również stworzyć 8. Wykonaliśmy zadania tekstowe, ćwicząc dodawanie i odejmowanie w zakresie 8. A na koniec wymyślaliśmy, co możemy stworzyć z 8, rysując ją na kartce papieru.

Dzieci siedzą za kolorowymi poduszkami, na której ułożone są ósemki z zielonych wstążek.
Dzieci siedzą i leżą za kolorowymi poduszkami, na której ułożone są zielone wstążki oraz fioletowe patyczki.
Dzieci siedzą przy stoliku i rysują kredkami wzory na białych kartkach A4.

Ozoboty

W poniedziałek 9 stycznia poznaliśmy literkę U, na przykładzie słowa "ulica”. Wsłuchaliśmy się w dźwięki instrumentu na "u", czyli ukulele. Dodatkowo bawiliśmy się ozobotami, tworząc dla nich ulice. Świetnie się przy tym bawiliśmy.

Chłopiec układa słowo z rozsypanki literowej. Przed nim znajdują się planszę z literką U, głośnik oraz obrazek gitary. Inne dzieci przyglądają się temu co robi chłopiec.
Dwójka chłopców tworzy trasę, na której znajduję się czarny ozobot.
Dwie dziewczynki tworzą trasę, na której znajduję się czarny ozobot.

Kalendarz

W środę i czwartek, 4 i 5 stycznia, na zajęciach rozmawialiśmy o kalendarzu. Patrzyliśmy na to, co się w nim znajduję, wymienialiśmy nazwy miesięcy oraz dni tygodnia. Przyporządkowywaliśmy miesiące odpowiednim porom roku i liczyliśmy, ile ich jest. Ustawialiśmy się w odpowiedniej kolejności, tak jak dni tygodnia po kolei, tworząc cały tydzień.

Dziewczynka w białym swetrze nachyla się nad plakatem przedstawiającym drzewo w czterech porach roku. Obok plakatu leży kalendarz. Dzieci siedzą w kółku wokół plakatu i kalendarza.
Dzieci nachylają się nad plakatem przedstawiającym drzewo w czterech porach roku.
Dziewczynka w białym swetrze trzyma karteczkę w ręku. Obok niej siedzą inne koleżanki.
Dzieci siedzą wokół plakatu, na którym znajduję się drzewo przedstawione w czterech porach roku. Na plakacie ułożone zostały w odpowiedniej kolejności nazwy miesięcy od stycznia do grudnia. Nad plakatem znajduję się napis rok.
Dziewczynka w czerwonej bluzce przyporządkowuje kartoniki.
Dzieci stoją obok siebie i trzymają kartoniki w dłoniach.

W krainie zegarów

Dzieci siedzą przed monitorem. Na monitorze widnieje napis: W krainie zegarów. Przedstawione są też fotografie różnych rodzajów zegarów.

We wtorek 3 stycznia na zajęciach pracowaliśmy na monitorze. Zaczęliśmy od zgadywanki obrazkowej. Musieliśmy wykonać odpowiednie obliczenia, by poznać temat naszych zajęć. Udało nam się to bez mniejszych problemów i dzięki temu, mogliśmy bliżej poznać tematykę zegarów. Zobaczyliśmy, że jest ich wiele rodzajów. Bawiliśmy się w memory zegarowe. A na koniec poznaliśmy 7.

Dziewczynka stoi przy monitorze i dotyka go palcem. Na monitorze widnieją puzzle.
Dzieci siedzą przed monitorem, na którym wyświetlany jest slajd z cyfrą 7 oraz siedmioma zegarami.
Chłopiec stoi przy monitorze i wskazuje na niego palcem. Na monitorze widać memory zegarowe.

Renifery

Prace plastyczne dzieci, które leżą na stoliku. Na niebieskich kartkach zrobione są renifery z szarego papieru, naklejek z oczami oraz tekturowych paseczków.

Serdecznie dziękujemy

Wszystkim Rodzicom

za przygotowanie poczęstunku na spotkanie świąteczne.

Spotkanie świąteczne

Dzieci stoją w półkolu. Ubrane są w stroje świąteczne. W tle za nimi jest dekoracja.

W środę 21 grudnia odbyło się spotkanie świąteczne. Przygotowaliśmy dla rodziców występ, gdzie wspólnie śpiewaliśmy, recytowaliśmy wiersze oraz graliśmy na kołatkach. Następnie zaprosiliśmy rodziców do części plastycznej, w której ozdabialiśmy farbami stroiki bożonarodzeniowe. Po skończonej pracy zasiedliśmy do poczęstunku, który przygotowali dla nas rodzice.

Dzieci stają przed rodzicami w półkolu, którzy siedzą na krzesełkach i robią im zdjęcia.
Dzieci wraz z rodzicami siedzą przy stolikach i malują farbami po zielonych kartkach. Jedna pani dolewa farby na paletę.
Dzieci siedzą przy stolikach z poczęstunkiem. W koło nich stoją rodzice i dziadkowie.
Dziękujemy, że byliście z nami.

Przed występem

Dzieci siedzą przy połączonych stolikach i się bawią różnymi zabawkami. W tle widać regały z zabawkami i książkami.
Dzieci siedzą przy połączonych stolikach. Dziewczynki rysują na kartkach kredkami, a chłopcy bawią się klockami.
Chłopcy siedzą przy stoliku i bawią się klockami. Jeden z nich zbudował robota.

Utrwalamy literki

W poniedziałek 19 grudnia na zajęciach utrwalaliśmy poznane do tej pory literki. Wycięliśmy paski ze zużytych już kartek i zabraliśmy się do zabawy. Najpierw układaliśmy z nich różne wzory, które sobie wymyśliliśmy. Następnie każdy z nas układał literki, które już znamy.

Trójka dzieci siedzi przy stoliku i wycina paski nożyczkami.
Trójka dzieci siedzi na podłodze, na kolorowych poduszkach. Przed nimi leżą ułożone paski białych kartek.
Na podłodze znajdują się ułożone z białych pasków literki. A, I, E, T, M.

Nasze prace

Na stoliku leżą ułożone kartki, na których widnieją pokolorowane choinki z bombkami z plasteliny.
Na stoliku leżą ułożone zielone kartki, na których widnieją ozdobione naklejkami choinki.

Zajęcia sportowe

W piątek 16 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w ramach rozgrywek piłkarskich. Nasze ostatnie spotkanie upamiętniliśmy pamiątkowym zdjęciem.

Na zdjęciu widać dzieci oraz panią. Część dzieci stoi, a pozostałe siedzą na podłodze, każde dziecko trzyma piłkę.

Listy do Mikołaja i zaproszenia dla rodziców

Na podłodze znajdują się kolorowe kartki z rysunkami wykonanymi flamastrami i kredkami.
Na podłodze leżą czerwone koperty, które ozdobione są rysunkami wykonanymi kredkami i flamastrami oraz naklejkami świątecznymi.

Dzik nie jest taki zły

W czwartek 8 grudnia nasza grupa udała się na wycieczkę do CEPL w Powsinie. Podróżowaliśmy dwoma autobusami i dotarliśmy do celu. Zaczęliśmy zajęcia od spaceru w lesie, na którym wspólnie z panem zastanawialiśmy się nad tym, czy zwierzęta możemy podzielić na te dobre i złe. Pan pokazał nam co kryje w sobie szyszka, a także zorganizował nam szukanie poroża w ściółce leśnej.

Dzieci stoją na przystanku autobusowym. Mają na sobie kurtki i czapki oraz odblaskowe, zielone kamizelki. Na plecach mają plecaki.
Dzieci idą z panem do lasu. Dzieci mają na plecach plecaki. Są ubrane w czapki, kurtki oraz odblaskowe, zielone kamizelki.
Pan pokazuje dzieciom fragment szyszki. W drugiej ręce trzyma pojemnik z szyszkami.
Pan pokazuje dzieciom obrazek. Dzieci na niego spoglądają. Są ubrane w czapki, kurtki oraz odblaskowe, zielone kamizelki.
Pan pokazuje dzieciom obrazek oraz poroże. Dzieci na niego spoglądają. Są ubrane w czapki, kurtki oraz odblaskowe, zielone kamizelki.
Dzieci szukają czegoś w lesie. Są ubrane w czapki, kurtki oraz odblaskowe, zielone kamizelki.

Gdy wróciliśmy do budynku najpierw posililiśmy się bułką i jabłkiem oraz wypiliśmy kubek ciepłej herbaty, gdyż mocno zmarzliśmy podczas spaceru. Pan puścił nam dwa filmy edukacyjne i chwilę o nich rozmawialiśmy. Potem zaczęliśmy szykować się do drogi powrotnej. To był bardzo miły dzień i pogoda nam dopisała.

Dzieci siedzą na podłodze w sali i zjadają bułki. Przed nimi stoją kolorowe kubki z herbatą.
Dzieci siedzą na podłodze w sali i oglądają film, wyświetlany na projektorze.
Dzieci stoją i głaszczą zwierzę. Pozują do zdjęcia, uśmiechając się.

Poznaliśmy R

W poniedziałek i wtorek 5 i 6 grudnia, na zajęciach poznaliśmy literkę R na przykładzie słowa "rysunek". Doskonaliliśmy analizę i syntezę głoskową i sylabową, a także szukaliśmy innych wyrazów, które rozpoczynają się od tej literki. Rozmawialiśmy o marzeniach dużych i małych, a także wykonaliśmy swoje listy do Świętego Mikołaja.

Dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym. Przed nimi dziewczynka układa słowo z rozsypanki literowej. Przed nią znajdują się plansze z literką r i słowo rysunek.
Dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym. Jedne chłopiec coś mówi i pokazuje, a dwie dziewczynki zgłaszają się.
Troje dzieci siedzi przy stoliku i rysuje kredkami i flamastrami coś na kartkach.

Diamonds Academy

W piątek 2 grudnia na zajęciach wcielaliśmy się w smerfy i wykonywaliśmy dużo ciekawych ćwiczeń.

Dzieci biegają po sali z piłkami. Są przebrane w stroje gimnastyczne.
Dzieci biegają po sali z piłkami. Są przebrane w stroje gimnastyczne. Na podłodze leżą obręcze i koszulki.
Dzieci wraz panią stoją w gromadce i szykują się do oddania okrzyku.

Ćwiczenia popołudniowe z Krokietem i Lamą

Razem z piratem odkrywaliśmy ukryty skarb. Nie było to łatwe zadanie, ale daliśmy radę.

Dzieci stoją przed monitorem, na którym wyświetlany jest pan pirat, który znajduję się na wyspie skarbów.
Dzieci kucają przed monitorem, na którym wyświetlany jest pan pirat, który znajduję się na wyspie skarbów. Obok niego znajduję się mapa skarbów.
Dzieci klęczą przed monitorem, na którym wyświetlana jest kostka ruchowa z zestawem ćwiczeń.

Zorza polarna

Na podłodze znajdują się prace plastyczne dzieci. Są to czarne kartki, na których narysowane są zorze polarne pastelami.

We wtorek 30 listopada na zajęciach rozmawialiśmy o „Krainie wiecznego lodu”. Oglądaliśmy prezentację ze zdjęciami i ciekawymi informacjami, na temat życia na Antarktydzie. Obejrzeliśmy filmik z pingwinami, które wskakują do wody. Na koniec zajęć wykonaliśmy swoje zorze polarne, pastelami, które rozcieraliśmy palcami.

Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem. Na monitorze wyświetlany jest bałwan z termometrem.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem, na którym wyświetlane są pingwiny stojące na lodzie, pływającym po wodzie.
Troje dzieci siedzi przy stole i na czarnych kartkach rysują pastelami. Dwoje z nich narysowało góry.

Pudełko mocy

W poniedziałek 28 listopada pani Kasia zaprosiła naszą grupę oraz Tygrysy na zajęcia grupowe. Z Pudełka mocy każdy z nas mógł wybrać jeden przedmiot, który zachęcał nas do wykonywania ćwiczeń buzi.

Dzieci siedzą na podłodze, na środku widać dziewczynkę, która z pudełka wyjmuje muszlę.
Dzieci siedzą na podłodze, chłopiec trzyma w ręku muszlę.
Dzieci siedzą i patrzą w stronę osoby dorosłej, która dłonią pokazuje jak należy ułożyć usta.

Poznaliśmy K

W poniedziałek 28 listopada na zajęciach wysłuchaliśmy piosenki na literę K „Karliku, karliku”. Wymyślaliśmy słowa na głoskę K, a także układaliśmy słowo kot i koperta z rozsypanych liter. Poznaliśmy również instrument na K – kontrabas.

Chłopiec układa słowo kot z rozsypanych liter. Za nim siedzą dzieci na poduszkach. Przed chłopcem znajdują się plansze z literą k, na których widnieją napisy: kokarda, koperta, korale.
Chłopiec układa słowo koperta z rozsypanych liter. Za nim siedzą dzieci na poduszkach. Przed chłopcem znajdują się plansze z literą k, na których widnieją napisy: kokarda, koperta, korale.
Czwórka dzieci stoi przed monitorem i ogląda pana, który gra na kontrabasie.

Po południu natomiast nasza koleżanka Basia czytała nam książkę. Basia dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem, ale naprawdę dobrze sobie radzi. Dziękujemy Basia i czekamy na więcej!

Dziewczynka z książką siedzi na krzesełku przed dziećmi, które siedzą na matach.

Serdecznie dziękujemy

Basi i jej mamie

za przyniesione puzzle i gry planszowe.

Poznaliśmy Y

W środę 23 listopada na zajęciach poznaliśmy literkę Y. Rozmawialiśmy o niej i dowiedzieliśmy się, że gdy dodamy ją do pewnych słów, to może nam się zwiększyć ilość danych elementów. Sprawdziliśmy to na przykładzie słowa dom – domy. Wysłuchaliśmy wiersza „Zagadka” M. Barańskiej. Próbowaliśmy też kreślić literkę Y, najpierw jednak sprawdzaliśmy palcami, jak się ją pisze.

Dzieci siedzą na poduszkach w siadzie skrzyżnym. Układają swoje ręce w kształt litery Y.
Dziewczynka w beżowej bluzie w białe kropki układa wyraz z rozsypanych na podłodze liter. Przed nią leżą dwie plansze z literą D i Y. Za nią siedzą dzieci na poduszkach i się jej przypatrują.
Dwóch chłopców i dziewczynka siedzą na poduszkach i przypatrują się kartce z napisaną literą Y, małą i wielką, którą trzyma w dłoniach dziewczynka.

W Dyniolandii

W czwartek 17 listopada uczestniczyliśmy w wycieczce na farmę dyń. Na miejscu czekały na nas ciekawe atrakcje. Mogliśmy spróbować doić krowę, karmić zwierzęta wiejskie takie, jak: kury, kaczki, króliki, kozy, owieczki oraz gęsi. Wybraliśmy się również do szklarni, gdzie zgadywaliśmy nazwy warzyw, które tam rosną. Spróbowaliśmy też jak smakuje jarmuż i zielona pietruszka. Mieliśmy również przerwę na posiłek – bułkę, jabłko i gorącą herbatę, która pomogła nam się trochę rozgrzać. Następnie mieliśmy czas dla siebie, który wykorzystaliśmy w labiryncie, na różnego rodzaju huśtawkach oraz na dobrze nam już znanej tyrolce. Gdy czas zabawy dobiegł końca, wróciliśmy autokarem do przedszkola.

Dziewczynka w zielonej, odblaskowej kamizelce, siedzi na drewnianym taborecie i ściska ręką wymiono plastikowej krowy. Pod wymionem stoi wiadro.
Dzieci w odblaskowych kamizelkach stoją przy ogrodzeniu, z którego nachyla się do nich koza. Obok dzieci stoją panie.
Dziewczynki w zielonych, odblaskowych kamizelkach stoją przy krzaku z pomidorami, który znajduję się w szklarni.
Dzieci w odblaskowych kamizelkach siedzą w jednym rzędzie i jedzą bułki. Przed nimi na stoliku leżą kawałki ręcznika papierowego oraz brązowe kubki.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach biegają w labiryncie z siana.
Dzieci w zielonych, odblaskowych kamizelkach bujają się na piłkach.

Poznaliśmy D

Dzieci siedzą na podłodze i się uśmiechają do zdjęcia. Przed nimi leżą papierowe duszki.

Od poniedziałku 14 listopada na zajęciach bawimy się literką D. Poznaliśmy ją w różnych wyrazach oraz próbowaliśmy ją kreślić. Bawiliśmy się w zabawę „Dinozaur”, którą bardzo lubimy. W ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy duszki.

Dziewczynka w zielonej opasce układa wyraz z rozsypanych liter. Przed nią leży książka i plansze z literą D.
Dzieci biegają po szatni.
Na podłodze leżą papierowe duszki. Każdy z nich ma inną minę wykonaną czarną kredką.

Wycieczka do strażaków

W czwartek 10 listopada nasza grupa wybrała się pierwszy raz na wycieczkę metrem. Towarzyszyło nam przy tym mnóstwo emocji, ale z powodzeniem dotarliśmy na miejsce. Na stacji metra dotknęliśmy tablicy dla niewidomych, a także porozmawialiśmy o punkcie, w którym znajduję się defibrylator do ratowania życia.

Dzieci stojące w parach wraz z dorosłymi schodzą po schodach.
Dzieci stoją w grupce i dotykają palcami tablicy dla niewidomych.
Dzieci wraz z dorosłymi stoją na stacji metra. Pani w fioletowej kurtce pokazuje palcem na tablice ostrzegawcze z ogniem i z serduszkiem.

Na miejscu przywitali nas strażacy, którzy od razu zaczęli nas oprowadzać po swoim garażu. Zobaczyliśmy wozy strażackie oraz sprzęt strażaka, którego używa się przy różnych wypadkach. Mieliśmy okazje zmierzyć czas strażakowi, który zjechał z rury i musiał szybko ubierać się do akcji ratowniczej. Sprawdziliśmy też jak działa wąż strażacki, celując wodą w pachołki. Na koniec wizyty przekazaliśmy strażakom prezent w formie naszych rysunków, o których im opowiedzieliśmy. To był naprawdę udany dzień.

Dzieci stoją w kamizelkach odblaskowych w garażu. Spoglądają na strażaka, który zjeżdża na rurze strażackiej.
Dzieci w kamizelkach odblaskowych spoglądają na strażaków. Jeden z nich ubrany jest w strój strażaka, który jedzie na akcje ratowniczą i ma na sobie hełm.
Dzieci w kamizelkach odblaskowych spoglądają na strażaka, który ubrany jest w strój gdy jedzie na akcje ratowniczą, ma na sobie hełm oraz maskę gazowniczą.
Strażak i dzieci stoją przy wozie strażackim. Chłopiec wskazuje palcem na samochód.
Dzieci siedzą wraz ze strażakiem i oglądają książeczkę z rysunkami.
Dziecko w hełmie strażaka celuję wężem strażackim z wodą w pachołek. W tle stoją samochody straży pożarnej.

Spotkanie ze Strażnikiem Miejskim

W poniedziałek 7 listopada na zajęciach z panią Strażnik poznaliśmy zasady bezpiecznej zabawy w sali i na podwórku. Na koniec zajęć mogliśmy przetestować zrozumienie zasad w praktyce w trakcie świetnej zabawy.

Dzieci siedzą na matach. Przed nimi siedzi pani z pluszakiem w ręku. Pani ubrana jest w granatowy mundur.
Dzieci chodzą po sali i rozglądają się.
Dzieci siedzą w kółeczku na podłodze w sali. Dziewczynka w żółtej bluzce trzyma w dłoniach pluszaka.

Zabawy z trójką i biedronką

Na parapecie leżą dwie prace wykonane z plasteliny, liści i kasztanów, przedstawiające owady.

W czwartek i piątek, 3 i 4 listopada, na zajęciach poznawaliśmy cyfrę 3. Bawiliśmy się w zabawę „Policz kółka”, a także określaliśmy ilość rzeczy, przypasowując do nich odpowiednią cyfrę. Na zajęciach plastycznych tworzyliśmy biedronki i inne owady, przy użyciu kasztanów, liści i plasteliny. Słuchaliśmy również utworu Śpiewających Brzdąców "Biedronka i muchomor".

Chłopiec na środku koła dzieci, klęczy przy czerwonej obręczy, w której znajdują się dwie zabawki i plansza z cyfrą 2. Na podłodze znajduję się jeszcze żółta i czerwona obręcz. Pozostałe dzieci przyglądają mu się.
Chłopiec zbiera fioletowe kółko. Na podłodze leżą kółka zielone, czerwone i fioletowe oraz kostka czerwona i biała do gry.
Trójka dzieci siedzi przy stoliku . Na stoliku znajdują się maty, na których dzieci lepią z plasteliny.

Poznaliśmy M

W środę 2 listopada na zajęciach poznaliśmy literkę M. Układaliśmy wyraz „mama” z rozsypanych liter, słuchaliśmy piosenki „Mango”, a także próbowaliśmy kreślić literkę "m" w naszych zeszytach ćwiczeń.

Dziewczynka siedzi na środku kółka i układa kartoniki z literkami. Przed nią leżą planszę z obrazkami i literką M. Reszta dzieci z kółka się jej przygląda.
Dzieci siedzą przy stoliku. Trzymając w dłoni ołówek kreślą literkę M w zeszycie ćwiczeń.
Dzieci siedzą przy stoliku. Trzymając w dłoni ołówek kreślą literkę M w zeszycie ćwiczeń.

Diamonds Academy

Dzieci w strojach gimnastycznych biegają po sali. Trzymają w rękach czapeczki do ćwiczeń.
Dzieci siedzą i stoją na podłodze. Przed nimi na podłodze ustawione są pomarańczowe pachołki oraz stoi pani w bordowej bluzie.
Dziewczynka stoi przy szafkach, między pachołkami. Druga dziewczynka kopie do niej piłką, a trzecia się temu przygląda i trzyma w rękach piłkę.

Tańce i hulanki na jesienne dni

W środę 26 października na zajęciach bawiliśmy się tanecznie do piosenki „Dwóm tańczyć się zachciało”. Łączyliśmy się w pary, „kłóciliśmy się ze sobą” i je zmienialiśmy. Wykonywaliśmy sobie nawzajem masażyki, zwracając uwagę na potrzeby naszego partnera. Na koniec rozpoznawaliśmy instrumenty z piosenki „Muzykanci, Konszabelanci”, śpiewaliśmy ją, a także graliśmy na kołatkach w jej rytm.

Dzieci tańczą w parach, trzymając się pod ręką.
Dzieci siedzą w parach na podłodze. Jedna osoba z pary siedzi do drugiej plecami. Druga osoba palcem ją masuje.
Dzieci siedzą na podłodze i krzesełkach i trzymają w rękach kołatki. Uderzają nimi o dłonie.

Poznaliśmy E

W poniedziałek i wtorek, 24 i 25 października bliżej przyglądaliśmy się literce E. Z rozrzuconych liter układaliśmy słowo "ekran", a także podejmowaliśmy próbę pisania "e" w naszych książeczkach. Wykonywaliśmy pracę plastyczną „Ekran”. Przy użyciu stron z książek, na naszych ekranach przedstawialiśmy prognozy pogody.

Chłopiec w czarnej bluzce układa literki na podłodze w kolejności. Reszta dzieci siedząca za nim, patrzy na to.
Dwie dziewczynki i chłopiec siedzą przy stoliku i piszą ołówkiem w książkach.
Trzy dziewczynki i chłopiec siedzą przy stoliku. Na stoliku leżą białe kartki, czarne pudełko z flamastrami, nożyczki, kleje i strony z gazet.
Trzy dziewczynki i chłopiec siedzą przy stoliku. Na stoliku leżą białe kartki, czarne pudełko z flamastrami, nożyczki, kleje i strony z gazet.
Prace plastyczne dzieci leżą na podłodze. Są to ekrany wykonane z białych i szarych kartek i żółtych antenek.
Prace plastyczne dzieci leżą na podłodze. Są to ekrany wykonane z białych i szarych kartek i żółtych antenek.

Jesienny rozruch z Lamą i Krokietem

W październiku oglądaliśmy filmy o jesieni z programu "Akademia Veolia - Zdrowie i Integracja". Decydowaliśmy, które czynności lubimy robić jesienią, a także rzucaliśmy kostką i wykonywaliśmy odpowiednie ćwiczenia.

Dzieci stoją przed monitorem i wykonują ćwiczenia, które wykonuje na monitorze pani.
Dzieci stoją przed monitorem i wykonują ćwiczenia, które wykonuje na monitorze pani.
Dzieci stoją przed monitorem i wykonują ćwiczenia, które wykonuje na monitorze pani.

Kałuże

W piątek 21 października na zajęciach ćwiczyliśmy nasz oddech, robiąc kałuże z farb. Świetnie się przy tym bawiliśmy.

Dzieci przy stolikach siedzą i trzymają w rękach słomki. Na stoliku przed nimi leżą kartki z kleksami farby. Dzieci w nie dmuchają.
Dzieci przy stolikach siedzą i trzymają w rękach słomki. Na stoliku przed nimi leżą kartki z kleksami farby. Dzieci w nie dmuchają.
Prace plastyczne dzieci. Kartki białe A4 z kleksami farby żółtej, niebieskiej, różowej i czerwonej.

Figury geometryczne

W czwartek 20 października na zajęciach układaliśmy figury geometryczne z patyczków. Przeliczaliśmy elementy, układaliśmy swoje własne pomysły sami oraz w grupach, ćwicząc współpracę.

Dwóch chłopców i dziewczynka układają na stoliku z kolorowych patyczków dwa kwadraty.
Trzy dziewczynki przy stoliku dzielą patyczki na odpowiednie kolory.
Dwie dziewczynki i chłopiec układają budowlę z kolorowych patyczków.

Jesień

W środę 19 października na zajęciach rozmawialiśmy o jesieni. Zaczęliśmy od zabawy ruchowej „Jesienna pogoda”. Musieliśmy zapamiętać, jak mamy się poruszać do danej pogody. Potem układaliśmy historyjkę w odpowiedniej kolejności, rozwiązywaliśmy zagadki, a także nazywaliśmy części garderoby potrzebne podczas jesiennej, zmiennej pogody.

Dziewczynki siedza w siadzie skrzyżnym na poduszkach. Jedna z nich w różowej bluzce nachyla się nad białymi kartonikami ułożonymi w rzędach. Przed dziećmi znajdują się również ilustracje.
Pani wskazuje elementy na białych kartonikach. Dzieci siedzą w kółku i na to patrzą. Przed dziećmi ułożone są ilustracje.
Dzieci siedzą w kółku na kolorowych poduszkach, przed nimi ułożone są ilustracje. Jedna dziewczynka się zgłasza. Pani wskazuje jej kartonik z ilustracją.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Poli, Mamie Laury oraz Mamie Basi

za przyniesione zabawki i książki.

Jeże

W piątek 14 października na zajęciach plastycznych wykonywaliśmy jeże. Najpierw Pani zapoznała nas z niektórymi zwyczajami jeży. Następnie wyjaśniła nam, co mamy robić. Każdy z nas doskonale poradził sobie z tym zadaniem.

Dwie dziewczynki siedzą przy stoliku. Jedna z nich wycina beżowy element. Na stoliku leżą brązowe paski, kleje, białe kartki A3 oraz nożyczki.
Dwóch chłopców i dziewczynka siedzą przy stoliku i wykonują pracę plastyczną. Dziewczynka i chłopiec przyklejają elementy do białej kartki A3. Drugi chłopiec wycina beżowe elementy.
Prace plastyczne dzieci. Na białych kartkach A3 przedstawione są beżowe jeże z odstającymi brązowymi pętelkami.

Serdecznie dziękujemy

Mamie Matyldy

za glinę.

Detektywi w akcji

W środę 12 października na zajęciach zamieniliśmy się w detektywów i szukaliśmy ukrytych w sali kopert, a następnie rozwiązywaliśmy zagadki w nich ukryte. Dzieliliśmy zwierzęta na te, które zasypiają na zimę oraz na te, które tego nie robią. Na koniec bawiliśmy się w zabawę ruchową „Wiewiórki do dziupli”.

Dzieci z paniami siedzą wokół białych kartoników ułożonych w rzędzie. Dziewczynka w fioletowej bluzie wskazuje jeden z kartoników.
Dzieci i panie spoglądają na dziewczynkę w fioletowej bluzie, która stoi przy stoliku.
Dziewczynka w fioletowej bluzie odsłania kartonik z ilustracją. Przed panią leżą kartoniki z ilustracjami .

Ćwiczymy razem z Akademią Veolia

Popołudniami lubimy bawić się razem z Mary z kamery. Ostatnio zamieniliśmy się w koszykarzy i rozgrzewaliśmy się jak oni. Rzucaliśmy też kostką i ćwiczyliśmy to, co akurat wypadało.

Dzieci stoją przed monitorem i wykonują ćwiczenia, które wykonuje na monitorze pani.
Dzieci stoją przed monitorem i wykonują ćwiczenia, które wykonuje na monitorze pani.
Dzieci stoją przed monitorem i wykonują ćwiczenia, które wykonuje na monitorze pani.

Poznajemy I

W poniedziałek 10 października na zajęciach poznawaliśmy literkę I. Bawiliśmy się w zabawę ruchową „Jeżyk” – każdy z nas musiał wykonywać ćwiczenia, które proponował ktoś, ze środka kółka. Słuchaliśmy piosenki na I oraz poznaliśmy instrumenty na tę literę (idiofony). Zastanawialiśmy się wspólnie nad rodzajami igieł. A także podejmowaliśmy próby pisania literki I.

Dziewczynka stoi w środku kółka i stoi na jednej nodze. Reszta dzieci w kółku również stoi na jednej nodze.
Chłopiec układa słowo z rozsypanych kartoników z literkami. Przed nim leżą ilustracje igieł, a także monografia litery I. Reszta dzieci za chłopcem na niego spogląda.
Dzieci siedzą wokół ilustracji z igłami, monografią litery I oraz słowem igła. Dwoje chłopców leży na brzuchu.

Liczymy przetwory

W czwartek 6 października na zajęciach liczyliśmy owoce w przetworach. Ćwiczyliśmy przeliczanie w zakresie 10 i rozwiązywanie zadań tekstowych. Przydały nam się do tego liczmany.

Dzieci siedzą w rzędzie obok siebie na kolorowych poduszkach i mają przed sobą liczmany.
Czwórka dzieci siedzi na poduszkach i ma obok siebie kolorowe liczmany. Przed nimi leży brązowa półka papierowa, na której stoją papierowe słoiki, z owocami.
Czwórka dzieci siedzi obok siebie na poduszkach i ma ze sobą liczmany. Dziewczynka wskazuje papierowe słoiki z owocami, które stoją na brązowej papierowej półce.

Na rytmice

W środę 5 października na zajęciach z Panią Lidką, graliśmy na instrumentach oraz ćwiczyliśmy układ taneczny do koziorajki.

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na podłodze w kółeczku. Pani kuca przy jednym dziecku i trzyma w ręku kołatkę. Na środku kółka leży pudełko z instrumentami.
Dzieci stoją w małych grupkach trzyosobowych i trzymają się za ręce.

Przedszkolaki na start

Dzieci stoją w rozsypce w sali. Mają wzniesione głowy do góry. Są przebrane w stroje gimnastyczne.
Dzieci przebrane w stroje gimnastyczne siedzą na ławkach. Przed nimi na podłodze leżą kolorowe kółka.
Dwoje chłopców i dziewczynka w strojach gimnastycznych, pokonują tor przeszkód.

Nasz Kocyk Mocyk

We wtorek 4 października gościliśmy mamę Matyldy, która czytała nam książkę pt. „Tappi i Kocyk Mocyk”. Byliśmy mocno zasłuchani w opowieść. Na koniec każdy z nas narysował to, co mu się najbardziej podobało z opowieści.

Dzieci siedzą w kółeczku w siadzie skrzyżnym, na podłodze. Razem z nimi na krześle siedzi Pani w fioletowym swetrze i trzyma książkę na kolanach. Dzieci spoglądają na panią.
Na podłodze leżą prace plastyczne dzieci narysowane kredkami.
Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za wizytę!

Literka A

W poniedziałek 3 października na zajęciach poznawaliśmy literkę A. Ćwiczyliśmy jej zapis na monitorze. Układaliśmy słowo album z rozsypanych liter. A także rozmawialiśmy o domowej aptece, czyli o przetworach, które możemy gromadzić początkiem jesieni, tak, by służyły naszemu zdrowiu.

Na podłodze znajdują kartki z monografią litery A, książka z ilustracjami i literką A i B. Dziewczynka w białej kamizelce układa wyraz z literek.
Dzieci siedzą przed monitorem i się w niego wpatrują. Na monitorze wyświetlone są słoiki z przetworami.
Chłopiec stoi przy monitorze i piszę literkę A. Dziewczynka za nim na niego spogląda.

Ćwiczymy z Lamą i Krokietem

Od początku roku nasza grupa dzielnie ćwiczy z Lamą i Krokietem korzystając z programu "Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja". Uwielbiamy tańczyć dzikie densy i wygłupiać się razem z Mary z kamery.

Dzieci stoją przed monitorem i spoglądają na niego. Na monitorze wyświetlany jest filmik z panią, która wykonuje ćwiczenia.
Dzieci stoją przed monitorem i spoglądają na niego. Na monitorze wyświetlany jest filmik z panią, która wykonuje ćwiczenia.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego

W piątek 30 września w naszym przedszkolu odbył się Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Nasza grupa dzielnie ćwiczyła z pozostałymi przedszkolakami. Jak zwykle świetnie bawiliśmy się z "Akademią Veolia - Zdrowie i Integracja". Nie zabrakło dzikich densów, z także zabaw do piosenki "Głowa, ramiona, kolana, pięty" w wersji ukraińskiej.

Dzieci stoją ustawione w gromadzie i trzymają ręce zaciśnięte w pięść, udając, że grają na trąbce.
Dzieci stoją w gromadce i wpatrują się w ekran monitora. Na monitorze wyświetlane są postaci Lamy i Krokieta.
Dzieci opierają ręce o podłogę i unoszą jedną nogę do góry. Jeden chłopiec się temu przygląda.

Spotkanie z architektem

W środę 28 września naszą grupę i grupę Tygrysków odwiedziła mama Rozalki. Pani Magdalena opowiedziała nam o swojej pracy. Obejrzeliśmy projekty rozrysowane na papierze, ale i rysunek wykonany na komputerze. Dowiedzieliśmy się, jak należy być ubranym idąc na budowę. Rozwiązaliśmy quiz, dotyczący nazw różnych maszyn budowlanych. Na zakończenie naszego spotkania sami zaprojektowaliśmy swoje pokoje.

Dzieci siedzą na podłodze w sali i spoglądają na panią siedzącą na krześle. Pani jest ubrana w odblaskową, żółtą kamizelkę, na głowie ma hełm, a w rękach trzyma tableta.
Dwie dziewczynki siedzą na podłodze i przyklejają do białej kartki papieru małe elementy.
Dzieci siedzą na podłodze i przyklejają do białej kartki papieru małe elementy.
Serdecznie dziękujemy mamie Rozalki za spotkanie!

Serdecznie dziękujemy

Wszystkim Rodzicom

za przyniesione ryzy papieru.

Ciastolina

We wtorek 27 września na zajęciach mieliśmy okazje pobawić się ciastoliną. Początkowo wykonaliśmy literkę o, którą poznaliśmy dzień wcześniej. Następnie mieliśmy już dowolność w lepieniu i formowaniu ciekawych kształtów. Bardzo dziękujemy naszej koleżance Laurze i jej rodzicom, za super pomysł i możliwość świetnej zabawy.

Dziewczynka trzyma na dłoni ułożoną literkę o z ciastoliny. Na stole znajdują się maty, foremki oraz pudełka z ciastoliną. Dzieci lepią ciastolinę.
Dzieci siedzą przy stole. Na stole znajdują się maty, foremki oraz pudełka z ciastoliną. Dzieci bawią się nimi i lepią.
Dzieci siedzą przy stole. Na stole znajdują się maty, foremki oraz pudełka z ciastoliną. Dzieci bawią się nimi i lepią

Woreczki w ruch

W czwartek 15 września bawiliśmy się woreczkami. Ćwiczyliśmy naszą równowagę, stopy, celność i koordynację wzrokowo-ruchową. Na koniec zajęć relaksowaliśmy się głęboko oddychając i poruszając woreczkami przy pomocy naszego brzucha.

Dzieci w krótkich spodenkach i bluzkach, leżą na podłodze na plecach. Mają nogi zgięte w kolanach.
Dzieci siedzą w parach na przeciwko siebie, w strojach sportowych i trzymają w rękach woreczki.
Dzieci leżą na plecach na podłodze. Ubrane są w stroje sportowe. Na brzuchach mają woreczki.

Pamiątki z wakacji

W poniedziałek 12 września wspominaliśmy wakacje. Wysłuchaliśmy piosenki „Pamiątki z wakacji”. Pani przyniosła nam pudełko z wakacyjnymi skarbami, które odgadywaliśmy za pomocą dotyku. Na koniec bawiliśmy się w zabawę „Czego nam będzie brakowało”, w której musieliśmy pokazać czynność lub przedmiot wakacyjny, za którą, bądź którym będziemy tęsknić.

Dziewczynka dotyka dmuchanego kółka. Przed nią na podłodze leży pudełko. Dwoje chłopców i dziewczynka się temu przygląda.
Dwie dziewczynki siedzą na podłodze. Jedna ma na nosie różowe okulary przeciwsłoneczne, a druga na głowie oliwkowy kapelusz.
Dzieci siedzą w kółku na podłodze. Jedna dziewczynka leży w środku niego, na plecach.

Spotkanie w bibliotece

W czwartek 8 września wybraliśmy się na wycieczkę do Biblioteki nr XXXIII. Poznaliśmy jej zakamarki, a Pan pokazał nam ciekawe książki dla dzieci. Ustaliliśmy wspólnie zasady, które należy stosować podczas oglądania i czytania książek. Wysłuchaliśmy bajki o gąsienicy, którą później sami wykonaliśmy z kolorowych kółek. Na koniec zajęć mieliśmy możliwość zabawy w kąciku.

Dzieci stoją w rozsypce w sali z książkami, ustawionymi na regałach.
Dwoje chłopców ogląda wspólnie książkę. Jeden chłopiec trzyma książkę opartą na kolanach.
Dziewczynka przykłada twarz do książki. Na ilustracjach widnieje słoń. Książka ma w środku dziurę, przez którą wystaje twarz dziewczynki.
Dzieci siedzą na dywanie i oglądają ilustracje książki. Na dywanie lezą kartoniki z ilustracjami.
Dzieci przyklejają kolorowe kółka do białych kartek A4. Pracują na drewnianej dykcie, która leży na dywanie.
Dzieci bawią się w kąciku na dywanie zabawkami.

Pociąg naszych imion

W kolejnych dniach dalej się bliżej poznawaliśmy. Układaliśmy pociąg z naszych imion, od najkrótszego do najdłuższego. Odrysowywaliśmy nasze dłonie, wycinaliśmy je i przyczepialiśmy do tablicy z naszymi zasadami. Bawiliśmy się w odnajdywanie par, kierując się kolorem szarfy.

Dzieci siedzą przy stoliku i wycinają nożyczkami odrysowane dłonie. Na stoliku stoją kubki z flamastrami i kredkami.
Dziewczynka przygląda się kawałkom papierków z czarnymi napisami. Reszta dzieci siedzi wokół niej.
Dzieci chodzą po całej sali z szarfami przewieszonymi na szyjach.

Integrujemy się

W poniedziałek 5 września rozpoczęliśmy tydzień zabaw integracyjnych, które pozwolą nam bliżej siebie nawzajem poznać. Stworzyliśmy promienie słońca z naszych imion i omówiliśmy zasady, które będą nas obowiązywać w nowej grupie. Wspólnie razem zawiesiliśmy je na tablicy. Dzięki temu będzie nam je lepiej zapamiętać.

Dzieci siedzą w kółku na podłodze. Przed nimi na środku podłogi leży żółta poduszka, wokół niej widnieją karteczki ułożone w odstępach od siebie.
Dzieci siedzą na podłodze w kółeczku. Przed nimi na środku podłogi leży żółta poduszka, odchodzące od niej karteczki z napisami ułożone w odstępach, a wokół nich znajdują się ilustracje, na które dzieci spoglądają.
Na podłodze lezą ilustracje z podpisami. Nad nimi znajduję się ilustracja dzieci i napis nasze zasady. Obok ilustracji leży żółta poduszka, od której odchodzą ułożone w odstępach karteczki z napisami.