Moje dziecko chrapie…

Kiedy z pokoju dziecięcego dobiega odgłos chrapania, budzi to obawy każdego rodzica. Chrapanie u dorosłych raczej nie dziwi… Ale u dzieci? Czy jest niebezpieczne? Czym spowodowane? I jak je leczyć?

Chrapanie u osób dorosłych – najczęstsza przyczyna:

  • kiedy człowiek leży na plecach masa języka cofa się, przez co następuje zwężenie kanału przepływu powietrza. Jeśli dodamy do tego zwiotczenie mięśni podniebienia miękkiego i języczka (które zaczynają wibrować), otrzymamy nieprzyjemny efekt akustyczny.

PRZYCZYNY CHRAPANIA U DZIECI

Przeziębienie lub alergia:

  • jeśli dziecko jest zakatarzone, śluzówki nosa są obrzęknięte, co utrudnia przepływ powietrza i wywołuje dźwięk chrapania.

Powiększony trzeci migdał:

  • jeśli dziecko chrapie przez dłuższy czas i nie jest to spowodowane katarem, przyczyną może być przerośnięty trzeci migdał. Konieczna jest wówczas konsultacja laryngologiczna. Zazwyczaj jedynymi możliwymi do zaobserwowania dla rodzica objawami są nocne chrapanie, ciągłe oddychanie ustami, zmęczenie dziecka i problemy z koncentracją. Nie wolno zwlekać z wizytą u laryngologa, ponieważ przerośnięty migdał prowadzi do częstych infekcji dróg oddechowych. Jeśli dziecko nie jest leczone przez dłuższy czas, może pojawić się także m.in. pogorszenie słuchu, skrzywienie przegrody nosa i wady zgryzu.

Wady anatomiczne:

  • skrzywiona przegroda nosa (leczy się chirurgicznie),
  • wiotkie tkanki krtani (zwykle mija do ok. 2-3 roku życia); objawia się ciężkim „świszczącym” oddychaniem.

Chrapania u dziecka pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć! Należy powiedzieć o tym swojemu logopedzie oraz udać się na wizytę do laryngologa.

Źródło: www.ulogopedy.pl

Oprac. mgr Katarzyna Roszkowska-Świerczek