Zamierzenia dyd.-wych.

Witamy na stronie Sumiennych Sów

Witamy na stronie naszej grupy. Jesteśmy wesołymi 5 i 6-latkami. Lubimy bawić się, śmiać i radośnie spędzać czas ze sobą oraz z naszymi Paniami. A bawią się i uczą z nami nauczycielki: Pani Patrycja, Pani Marta oraz Pani Kinga, która jest nauczycielem współorganizującym kształcenie.

Z Paniami można kontaktować się wysyłając wiadomość mailową na poniższe adresy mailowe:

Jest z nami również Pani Beata, która dba o naszą salę i przynosi nam pyszne posiłki z kuchni.

Na tej stronie pokazujemy, jak miło i ciekawie spędzamy czas w Przedszkolu. Prezentujemy tu też ogłoszenia i ważne informacje dla rodziców.

Zapraszamy do uważnego śledzenia wpisów.

Dziecko w świecie wartości

Od poniedziałku 15 kwietnia do końca tygodnia, na zajęciach realizowaliśmy program pt. "Dziecko 6-letnie w świecie wartości". Zaznajomiliśmy się ze znaczeniem takich wartości, jak: życzliwość, tolerancja, uczciwość, wysiłek w pomoc drugiej osobie. Słuchaliśmy opowiadań, rysowaliśmy oraz odgrywaliśmy scenki dramowe. Pomogło nam to zrozumieć siłę tych wartości, wcielić się i zrozumieć uczucia innych, wspólnie szukać właściwych rozwiązań oraz współpracować.

Dzieci stoją w parach w Sali. Część z nich trzyma się za ręce.
Na podłodze leży książka, z ilustracją dzieci z różnych krajów. Dzieci się nad nią nachylają.
Chłopiec układa z rozsypanki literowej słowo tolerancja.
Na podłodze chłopiec w zielonej bluzie układa słowo pomoc z kartoników z literami. Reszta dzieci się temu przygląda.
Dziewczynka podnosi kosz z klockami lego i próbuje go przenieść. Reszta dzieci na nią spogląda.
Chłopiec i dziewczynka przenoszą wspólnie kosz z klockami lego.
Dziewczynka i chłopiec rysują przy stole. Na stoliku znajduję się również pojemnik z kredkami.
Chłopiec w koszulce rzuca dziewczynce w różowej sukience książkę pod nogi. Inny chłopiec w czarnej bluzie stoi za domkiem dla lalek. Pozostali chłopcy się temu przyglądają.
Na podłodze znajdują się rysunki dzieci przedstawiające osoby, które pomagają dzieciom w różnych sytuacjach.

Sówki serdecznie dziękują

Idze i jej Rodzicom

za żonkile.

Na parapecie stoi doniczka z żonkilem. Na oknie wisi pluszak różowej sowy.

Wizyta w Bibliotece Garnizonowej

We wtorek 16 kwietnia nasza grupa udała się do Biblioteki Klubu Dowództwa Garnizonu w Warszawie. Na zajęciach wysłuchaliśmy ekobajki, a następnie o niej porozmawialiśmy. Szukaliśmy pluszaków, które wskazywały nam regały z książkami dla dzieci. Każdy z nas wybrał sobie jedną książkę, którą potem oglądaliśmy i analizowaliśmy. Wykonaliśmy pracę plastyczną, która przedstawiała smoka, który bardzo lubi książki. Smok składał się z różnych fragmentów, które ułożyliśmy w całość. Wzięliśmy udział w quizie, w którym mówiliśmy, co jest prawdą, a co nie, jeśli chodzi o dbanie o naszą planetę.

Dzieci leżą na poduszkach na dywanie, w kole. Nad nimi stoi pan, który czyta im coś z kartek.
Dzieci chodzą po bibliotece wśród regałów.
Dzieci siedzą w kółeczku na poduszkach i oglądają książki dla dzieci.
Dzieci stoją wokół stołu. Na stole leżą kolorowe kartki i pastele.
Dzieci układają kolorowe kartki z rysunkami na dywanie.
Dzieci stoją w rzędzie przed panią. Pani im coś mówi.

Wiosenne odrodzenie

We wtorek 9 kwietnia wybraliśmy się komunikacją miejską na wycieczkę do CEPL w Powsinie. Były to nasze kolejne zajęcia w tamtym miejscu, ale pierwsze tej wiosny. Pani leśnik mówiła nam o oznakach wiosny, o młodych, które teraz się rodzą i o tym, jak zachować się w momencie, gdybyśmy je spotkali. Graliśmy w memory ćwicząc naszą pamięć oraz oglądaliśmy film edukacyjny, w którym główną rolę grała wiewiórka i to ona oprowadzała nas po lesie.

Dzieci siedzą na poduszkach na podłodze z panią, która pokazuje im małą sarenkę. Za dziećmi stoi drewniany stojak drzewa oraz stół z ławką.
Dzieci siedzą na poduszkach na podłodze. Chłopiec w białej bluzce podnosi biały kartonik, który leży ułożony wśród innych białych kartoników.
Dzieci siedzą na podłodze na poduszkach. Pani w dotyka dłonią zdjęć ułożonych w kolumnach na podłodze.
Dziewczynka dotyka figurki wiewiórki, na którym jest przyklejony kawałek materiału.
Dzieci siedzą na podłodze na poduszkach i oglądają film edukacyjny wyświetlany na ścianie.
Dzieci siedzą pod wiatą na dworze i jedzą bułki. Na stole leżą plecaki oraz stoją butelki z wodą.

Po części teoretycznej w budynku, mieliśmy przerwę na jedzenie, a potem wyruszyliśmy w las. Poznawaliśmy śpiewy niektórych ptaków oraz ich miejsca lęgowe. W samym lesie szukaliśmy oznak wiosny przy użyciu lup, dzięki czemu mogliśmy z bliska obserwować prace różnych owadów. Zobaczyliśmy, jak mrówki rozpoczęły swoją pracę w mrowisku. Mieliśmy bardzo dobrą pogodę i mogliśmy cieszyć się ciszą i spokojem, jaka panowała tego dnia w lesie.

Czworo dzieci stoi na dworze w odblaskowych kamizelkach. Chłopiec w zielonej czapce trzyma paluszkowego ptaka i go naciska. Dziewczynki patrzą na niego.
Pani kuca przy przewalonym drzewie w lesie i wskazuje dzieciom coś patykiem. Dzieci spoglądają na panią.
Dzieci kucają z lupami w lesie i obserwują ściółkę.
Dziewczynka obserwuje mrowisko.

Konflikty i porażki – czyli jak sobie z nimi radzić

W czwartek i piątek, 4 i 5 kwietnia na zajęciach dalej poruszaliśmy temat emocji. Tym razem skupiliśmy się na rozwiązywaniu konfliktów i radzeniu sobie z porażką. Pracowaliśmy w parach i wykonywaliśmy ćwiczenia inscenizacyjne. Słuchaliśmy wiersza i opowiadania i wspólnie rozmawialiśmy na ich temat. Wykonywaliśmy prace plastyczne, które pomogły lepiej zrozumieć nam tematy.

Dzieci stoją w parach z założonymi rękami i twarzami do siebie.
Czworo dzieci siedzi przy stole i koloruje obrazki. Na środku stołu stoi pudełko z kredkami.
Dzieci siedzą w kółku. Jedna dziewczynka trzyma w dłoniach żółwia.
Dzieci siedzą w parach twarzami do siebie.
Dzieci siedzą w kółeczku. Mają wyciągnięte nogi bez butów, w samych skarpetkach.
Dziecko siedzi przy stole. Na stole znajduję się kartka z obrazkami. Przy trzech obrazkach zaznaczony jest czerwony krzyżyk, a przy dwóch zielony ptaszek.

Słoiki pełne emocji

Dzieci wraz z panią pochylają się nad czterema narysowanymi na kartkach słoikami. Na słoikach leżą obrazki.

W środę 3 kwietnia na zajęciach porozmawialiśmy na temat naszych emocji.  Na specjalnie przygotowanych biletach zaznaczyliśmy, jak się dzisiaj czujemy i w jakim jesteśmy nastroju, a także opowiedzieliśmy sobie, dlaczego tak się dzieje. Nauczyliśmy się nazywać i rozpoznawać nasze stany emocjonalne oraz rozumieć, co inni czują w danej sytuacji. Słoiki radości, smutku, wstydu i złości wypełniliśmy po brzegi zdjęciami, które pomogły nam zrozumieć to, że nie ma dobrych, czy złych emocji i wszyscy mamy prawo je odczuwać. Stworzyliśmy nasz przedszkolny kącik emocji. Pobawiliśmy się w pokazywanie różnych nastrojów, próbowaliśmy odpowiedzieć na wylosowane pytania, dotyczące stanów emocjonalnych innych osób. Stwierdziliśmy wspólnie, że dominującą emocją, która towarzyszyła nam w trakcie zajęć była radość.

Piątka dzieci siedzi przy stole i kredkami zaznacza coś na kartce w niebieskiej ramce.
Dzieci wraz z panią siedzą w kółku i podnoszą do góry kartki w niebieskiej ramce.
Na podłodze leżą cztery ilustracje ze słoikami. Pod nimi znajdują się obrazki. Dzieci wraz z panią siedzą wokół słoików.
Dzieci wraz z panią siedzą na około czterech ilustracji słoików. Pod słoikami znajdują się obrazki.
Dzieci przyporządkowują obrazki do odpowiednich ilustracji słoików. Dzieci siedzą w kółku.
Pani wędruję z workiem po kółeczku, które tworzą dzieci. Chłopiec sięga dłońmi do środka worka, które podaje mu pani.

Farma

W piątek 29 marca na zajęciach stworzyliśmy własną farmę z plasteliny.

Na zielonej macie znajdują się zwierzęta gospodarstwa wiejskiego zrobione z plasteliny oraz płot zrobiony w drewnianych patyczków.
Na zielonej macie znajdują się zwierzęta gospodarstwa wiejskiego zrobione z plasteliny oraz płot zrobiony w drewnianych patyczków.
Na zielonej macie znajdują się zwierzęta gospodarstwa wiejskiego zrobione z plasteliny oraz płot zrobiony w drewnianych patyczków.

Serdecznie dziękujemy

Mai i jej Rodzicom

za puzzle i gry planszowe.

Gorączka Złota PCK

Bardzo dziękujemy Bartkowi, Krystianowi oraz Dominikowi za wsparcie zbiórki Gorączka Złota PCK.

Chłopiec w granatowej bluzce wrzuca drobne pieniądze do plastikowej skrzynki. Obok niego stoi chłopiec, który się temu przygląda.
Chłopiec w niebieskiej bluzie wrzuca drobne pieniądze do plastikowej skrzynki. Obok niego stoi chłopiec, który się temu przygląda.

Chłopaki Alpaki

We wtorek 26 marca w naszym przedszkolu gościliśmy wyjątkowych gości. Byli nimi chłopaki alpaki - Chico i Gucio. Są to bardzo przyjazne zwierzęta. Znane są z wyjątkowo cennej sierści i terapeutycznego usposobienia. Najpierw Pan, z którym przyjechali nasi goście opowiedział nam o hodowli alpak, o ich wyjątkowych włosach, historii i ciekawostkach. Na pamiątkę wręczył nam ich mięciutkie futerko. Największą atrakcją było oczywiście karmienie alpak, które są w tym niezwykle delikatne. Gucio okazał się być wyjątkowym łakomczuchem, co wprawiło nas w bardzo radosny nastrój. Na koniec każdy z nas mógł przytulić się do jednej z alpak i zrobić sobie z nimi zdjęcie na pamiątkę.

W Sali przedszkolnej i w wydzielonej przez płotek przestrzeni stoją dwie rude alpaki- jedna w czerwonej apaszce, a druga w zielonej. Przed nimi stoi Pan ubrany w ponczo i czapkę z alpaczej wełny.
Dzieci siedzą na krzesełkach i machają do alpaki w czerwonej apaszce.
Pan z hodowli alpak stoi na środku sali pomiędzy alpakami, które patrzą na pudełko marchewek, które trzyma.
Pan przykłada kawałek marchewki do ucha i daje zjeść w ten sposób przekąskę alpace w zielonej apaszce.
Dzieci karmią alpaki. Chłopiec w czerwonej koszulce śmiejąc się karmi alpakę w czerwonej apaszce.
Dwie dziewczynki- jedna ubrana w różową koszulkę i legginsy w truskawki, druga w granatowej koszulce przytulają się do leżącej na podłodze alpaki.

Szukanie jajek Wielkanocnych

Tego dnia bawiliśmy się również w szukanie jajek wielkanocnych. Były to jajka pełne zagadek, działań matematycznych i zadań ruchowych do wykonania. Odnalezienie jajek i rozwiązanie zadań nie sprawiło nam żadnych problemów.

Na pierwszym planie są kolorowe pisanki wycięte z kolorowego papieru z działaniami matematycznymi. W tle dzieci szukają po Sali reszty jajek.
Chłopiec w czerwonej koszulce szuka jajek w pojemniku na poduszki sensoryczne .
Dzieci ustawione są w dwóch rzędach, podzielone na dwie drużyny. Dzieci biorą udział w zawodach w jak najszybszym przejściu z małą piłeczką na łyżce. Na zdjęciu konkuruje ze sobą chłopiec ubrany na szaro i dziewczynka w beżowej bluzie.

Zabawy ciastoliną

Po południu bawiliśmy się ciastoliną. Ćwiczyliśmy nasze ręce rolując i ugniatając różne kolory ciastoliny. Rozwijaliśmy również naszą inwencję twórczą.

Trzech chłopców siedzi przy stoliku i bawi się ciastoliną ugniatając ją na plastikowych tackach. Na stoliku znajdują się również pojemniki z ciastoliną.
Piątka dzieci siedzi przy stoliku i bawi się ciastoliną ugniatając ją na plastikowych tackach. Na stoliku znajdują się również pojemniki z ciastoliną.
Na tacce plastikowej znajdują się wyklejone z ciastoliny różne kształty.
Czworo dzieci siedzi przy stoliku i bawi się ciastoliną ugniatając ją na plastikowych tackach. Na stoliku znajdują się również pojemniki z ciastoliną.
Czwórka dzieci siedzi przy stoliku i bawi się ciastoliną ugniatając ją na plastikowych tackach. Na stoliku znajdują się również pojemniki z ciastoliną.
Na tacce plastikowej znajdują się wyklejone z ciastoliny różne kształty. Napis Ala.

Ł jak łapa

W poniedziałek 25 marca poznaliśmy kolejną literkę Ł jak łapa. Podczas burzy mózgów wymyślaliśmy wyrazy na literę Ł, dzieliliśmy słowa na sylaby oraz litery, a także wyodrębnialiśmy samogłoski i spółgłoski. Z naszych kapci ułożyliśmy jedną, wielką literę Ł, aby utrwalić jej wygląd. Na koniec na kartach pracy ćwiczyliśmy jej odszukiwanie w rozsypanych literek oraz ćwiczyliśmy pisanie.

Dzieci siedzą w kole. Po środku leżą obrazki z napisem ŁAPA, rysunki łopaty, jabłka, łuku, młotka, bałwana, stołka oraz ślady łap różnych zwierząt.
Dzieci siedzą przy stoliku i rozwiązują karty pracy z literą Ł.
Dzieci oglądają stworzoną ze swoich kapci wielką, drukowaną literę Ł.

Krople wody

Na podłodze leżą prace plastyczne dzieci przedstawiające krople wody wyklejone niebieską bibułą.

Poznajemy kontynenty

W czwartek 21 marca na zajęciach rozmawialiśmy o globusie. Wybraliśmy się w podróż samolotem, gdzie poznawaliśmy wszystkie kontynenty. Towarzyszyły nam w tym zwierzęta, które przygotowały dla nas różne zadania matematyczne. Wykonywaliśmy je bez mniejszych problemów. Między innymi dodawaliśmy, rozwiązywaliśmy zadania z treścią, ćwiczyliśmy ruchowo robiąc przysiady i podskoki, a także dopasowywaliśmy figury geometryczne do obrazków. Na koniec zajęć policzyliśmy, ile kontynentów odwiedziliśmy i powiedzieliśmy, gdzie nam się najbardziej podobało.

Dzieci siedzą na podłodze, na kolorowych poduszkach i się zgłaszają. Przed nimi na środku leży globus i napis globus z papierowych karteczek.
Pani wraz z dziećmi nachyla się nad stołem, na którym leży mapa. Dzieci na nią spoglądają.
Pani w okularach pokazuje dwie ilustracje zwierząt - wiewiórki i sowy. Dzieci i druga pani na nią patrzą. Na stoliku leży papierowa mapa.
Dzieci siedzą na podłodze i wskazują swoją jedną dłonią pięć palców podnosząc rękę do góry. Na środku kółka leży globus oraz napisy.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach na podłodze i mają przed sobą prostokątne małe karteczki. Obok nich leży globus oraz napisy.
Dzieci siedzą za kolorowymi poduszkami na podłodze i mają przed sobą prostokątne obrazki, na których ułożone są kolorowe figury geometryczne. Obok nich leżą pudełka z figurami geometrycznymi.

Zabawy z aplikacją Paint

W środę 20 marca na zajęciach bliżej przyjrzeliśmy się temu, co robi grafik. Sami nawet się w niego zamieniliśmy i pracowaliśmy w aplikacji Paint. Najpierw poznaliśmy część funkcji, zobaczyliśmy, co możemy zrobić i w jaki sposób. Pani pokazała nam również, jak wygląda tablet graficzny i jak działa. Potem sami przeszliśmy do działania i tworzyliśmy własne grafiki. Bardzo nam się to spodobało i będziemy czasem do tego wracać. Może też spróbujemy w domu, razem z rodzicami wspólnie coś potworzyć.

Dzieci siedzą przed monitorem. Pani w szarej kamizelce piszę na niebieskim ekranie słowo grafik.
Dzieci siedzą przed monitorem i patrzą na panią, która pokazuje im jak działa tablet graficzny, który trzyma na kolanach. Na monitorze wyświetla się niebieski ekran komputerowy z aplikacjami.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem. Pani rysuje niebieskie kółko na monitorze.
Dziewczynka w szaro różowej sukience rysuje kota w aplikacji Paint na monitorze.
Dziewczynka w opasce rysuje głowę tygrysa na monitorze w aplikacji Paint.
Chłopiec rysuje piłkę nożną i koszulkę z numerem 10 na monitorze w aplikacji Paint.

Wiem, ile ząbków mam

We wtorek 19 marca po raz kolejny mieliśmy warsztaty z Panią Karoliną. Początkowo rozmawialiśmy o zębach różnych zwierząt. Wspólnie zastanawialiśmy się, które z wymienionych zwierząt ma najwięcej zębów. Okazało się, że był to ślimak, który ma aż 20 tysięcy zębów. Następnie skupiliśmy się na naszych ludzkich zębach. Porównywaliśmy ze sobą zęby mleczne i stałe, wspólnie liczyliśmy, ile jest każdych z nich. Pani wyjaśniła nam, w jaki sposób zęby mleczne wypadają, pokazując to na rysunku. Na koniec zajęć wykonaliśmy pudełka dla wróżki zębuszki na nasze mleczne zęby i pięknie je ozdobiliśmy.

Dzieci siedzą na podłodze w zali i patrzą na panią, która trzyma w dłoniach zdjęcie psa pokazującego zęby.
Dwóch chłopców siedzi na macie i trzyma w dłoniach zabawkowego ślimaka. Chłopcy śmieją się do siebie
Dzieci wskazują na zdjęcie zębów. Zdjęcie przedstawia mleczaki i zęby stałe.
Dzieci siedzą na matach i dopasowują obrazki zębów do dużych zielonych planszy z pozostałymi obrazkami zębów.
Dzieci siedzą na podłodze. Patrzą na panią, która pokazuje im jamę ustną i wskazuje na zęby.
Dzieci siedzą przy stoliku i ozdabiają papierowe pudełka. Na stoliku leżą różne kolory flamastrów.

Sadzimy i siejemy

Jestem sobie ogrodniczka,
mam nasionek pół koszyczka.
Jedne gładkie, drugie w łatki,
a z tych nasion będą kwiatki.

We wtorek 19 marca stworzyliśmy kącik ogrodniczy. Posadziliśmy cebulki kwiatów hiacyntów oraz zasialiśmy bazylię i goździki brodate. Wspólnie będziemy je obserwować i dbać, aby pięknie nam rosły.

W dużych donicach ułożone są cebulki hiacyntów. Dzieci czekają ze słoiczkami, aby zasadzić swojego kwiatka.
Chłopiec w brązowej bluzie wsadza swoją cebulkę do słoika trzymanego przez Panią nauczycielkę.
Chłopiec w szarej bluzie czyści swój słoiczek z kwiatkiem z ziemi chusteczką.
Na parapecie ustawione są słoiczki podpisane imionami dzieci z zasadzonymi w nich kwiatkami.
Długa donica w kolorze szarym stoi na parapecie. Zasadzone są w niej bazylia i goździk brodaty, o czym świadczą umieszczone w ziemi plakietki. Doniczka ozdobiona jest naklejkami i biedronkami.

Co się dzieje w ptasich gniazdach?

W czwartek 14 marca dowiadywaliśmy się, co słychać w gniazdach ptaków. Przypomnieliśmy sobie ich nazwy oraz jak wyglądają i z czego budują swoje schronienia. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki, dotyczące zwierząt, które możemy spotkać wiosną. Na koniec wykonaliśmy bociany, na których powrót tak bardzo czekamy.

Dzieci siedzą w kole. Na środku leżą wizerunki ptaków z ich nazwami w formie puzzli.
Na środku koła leży plakat przestawiający stworzenia i ich schronienia pod ziemią. Na górze znajdują się obrazki tych zwierząt z podpisami. Dzieci szukają zwierzątek na plakacie.
Dzieci pokazują wykonane przez nie latające bociany z papieru na słomce.

W marcu jak w garncu

We wtorek 12 marca skupiliśmy się na marcowej pogodzie. Jesteśmy bacznymi obserwatorami i wiemy, że w marcu pojawiają się pierwsze oznaki wiosny oraz że możemy spotkać wszystkie pory roku. Wspólnie wybraliśmy się na wiosenny spacer w głąb naszej wyobraźni, aby później móc powiedzieć, co zwiastuje wiosnę. Całą wiedzę zgłębialiśmy przez wiele zabaw ruchowych, które poprawiały naszą wyobraźnię i sprawność fizyczną.

Dzieci chodzą po sali. Niektóre podnoszą ręce do góry naśladując bociany.
Dzieci siedzą w kole. Pani pokazuje im obrazek chmurki, z której pada deszcz.
Trzy dziewczynki, chłopiec i Pani nauczycielka trzymają krążki do ćwiczeń przed sobą.

Mata do kodowania

W czwartek 7 marca na zajęciach korzystaliśmy z maty do kodowania. Wykonywaliśmy różne zadania, które rozwijały nasze kompetencje matematyczne. Między innymi dopasowywaliśmy kubeczki do odpowiednich pól, ruszaliśmy pionkiem w różne kierunki i o określoną ilość pól, odwzorowywaliśmy plansze według wzoru, a co najważniejsze ćwiczyliśmy skupienie uwagi. Dzięki wykonanym zadaniom odkryliśmy tajemnicze rysunki, pod którymi kryły się poznane nam już wynalazki – telefon, radio, komputer i telewizor.

Dzieci siedzą na podłodze na poduszkach wokół maty do kodowania. Dziewczynka w beżowej bluzie i kucykach sięga po szary kubeczek, by móc go postawić na macie na odpowiednim koloru planszy.
Dzieci siedzą na podłodze na poduszkach wokół maty do kodowania. Na macie ułożone są kolorowe kubeczki. dziewczynka w kucykach układa kubeczki po drugiej strony planszy.
Dzieci siedzą na podłodze na poduszkach wokół maty do kodowania. Na planszy znajdują się cztery rysunki i napisy - telefon, radio, komputer i telewizor.

Wybraliśmy się również tego dnia na nowy plac zabaw. Mieliśmy czas na wypróbowanie wszystkich sprzętów i na wybieganie się.

Piątka dzieci znajduje się na karuzeli. Dzieci są ubrane w kamizelki odblaskowe. Chłopiec w żółtej czapce popycha karuzelę.
Dwie dziewczynki są przy huśtawkach. Dzieci są ubrane w kamizelki odblaskowe. Jedna dziewczynka siedzi na huśtawce.
Dzieci wspinają się na zabawki na placu zabaw. Dzieci są ubrane w kamizelki odblaskowe.
Trzy dziewczynki siedzą na ławce. Dzieci są ubrane w kamizelki odblaskowe.
Dzieci wspinają się na zabawki na palcu zabaw. Dzieci są ubrane w kamizelki odblaskowe. Obok zabawki stoi pani w czarnej kurtce.
Chłopiec w żółtej czapce i odblaskowej kamizelce siedzi na zabawkowym motorku.

Balon

Na podłodze znajdują się prace dzieci, przedstawiające balon. Prace wykonane są z kolorowych pasków, białych chmurek, koszy kartonowych i nitek.

We wtorek 5 marca na zajęciach rozmawialiśmy o podróżowaniu różnymi środkami lokomocji. Naszym zadaniem było stworzyć balon. Musieliśmy sami zaplanować to, jak nasza praca będzie wyglądać, ile danych elementów potrzebujemy, jak je przymocujemy oraz kto będzie podróżował w środku balonu. Dbaliśmy o porządek przy swoim stanowisku pracy i o bezpieczne korzystanie z nożyczek. Na koniec zajęć obejrzeliśmy filmy, które pokazywały nam, jak taka podróż balonem wygląda od środka.

Dzieci stoją wokół stołu i wybierają sobie artykuły plastyczne. Na stoliku obok nich znajdują się artykuły plastyczne schowane w pojemnikach - kolorowe paski, białe kartki, nożyczki, flamastry, kleje, nitki.
Dwie dziewczynki i chłopiec stoją przy stoliku i przecinają nitki. Każde z nich trzyma w dłoniach nożyczki. Na stoliku obok nich znajdują się artykuły plastyczne schowane w pojemnikach - kolorowe paski, białe kartki, nożyczki, flamastry, kleje, nitki.
Dwie dziewczynki znajdują się przy stoliku. Jedna przykleja pasek do kartki, druga stoi i wycina chmurki. Na stoliku znajdują się też dwie prace innych dzieci, nożyczki, kleje, kłębek nitki oraz kolorowe paski.
Czworo dzieci stoi przed monitorem i obserwuje film, w którym widać balon, który pompowany jest przez ogień.

Wynalazki

Od poniedziałku 4 marca zaczęliśmy mówić o wynalazkach. Nazywaliśmy różne pojazdy, które służyły kiedyś do podróżowania, a także te nowsze, z których teraz korzystamy. Wysłuchaliśmy opowiadania „Wynalazki”, w którym dowiedzieliśmy się, czym one są. Obejrzeliśmy wynalazki, które mają wpływ na nasze życie teraz – żarówka, pralka, lodówka, telegram, telefon, czy komputer. Wysłuchaliśmy również piosenki, by lepiej utrwalić poznane informacje.

Dzieci siedzą przed monitorem, na którym wyświetlana jest prezentacja o wynalazkach. Dzieci spoglądają na zdjęcie pani przy starej lodówce oraz na napisy przy zdjęciu. Jedna dziewczynka w różowej bluzce patrzy na panią.
Dzieci siedzą przed monitorem, na którym wyświetlana jest prezentacja o wynalazkach. Dzieci spoglądają na zdjęcie telegramu i napisy przy zdjęciu.
Dzieci siedzą przed monitorem, na którym wyświetlana jest piosenka o wynalazkach. Na filmie widać panią w okularach oraz stojące z a nią maszyny do robienia eksperymentów.
Dzieci siedzą na podłodze w kółeczku. Dziewczynka w fioletowych legginsach układa słowo w papierowych kartoników. Na środku kółka leżą obrazki z rzeczami na literkę w - worek, winogrona, wiśnia, walizka, waga, wazon, wąż, woda.
Dzieci siedzą przed monitorem, na którym wyświetlana jest prezentacja o pojazdach. Dzieci obserwują zdjęcia pojazdów ustawionych w rzędzie. Część dzieci siedząca w pierwszym rzędzie podnosi rękę.

Czyste powietrze wokół nas

Pod koniec lutego zrealizowaliśmy kolejny program edukacyjny. Tym razem był to program "Czyste powietrze wokół nas".

Program miał za zadanie:

  1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
  2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
  3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
  4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
  5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

Świetnie przyswoiliśmy wiedzę na temat szkodliwości wszelkich dymów. Podczas realizowania projektu wybraliśmy się na spacer w celu szukania ich źródeł, a w Warszawie ich nie brakuje. Wraz z postacią programu, którym jest zielony smok Dinuś, uczyliśmy się na temat zanieczyszczeń powietrza, ograniczania zanieczyszczenia powietrza, jak i ochrony dzieci czyli nas, przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększania naszych umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywamy w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nas tytoń.

Dzieci siedzą w kole. Na środku leżą obrazki przedstawiające kulę ziemską w maseczce, zanieczyszczoną dymami i źródła dymów.
Chłopiec w granatowej bluzce trzyma obrazek przedstawiający fabrykę stojącą tuż przy lesie. Palcem pokazuje na muchę.
Dzieci stoją przy plakacie ,,Jakie jest dziś powietrze w Warszawie?”. Za pomocą magnesu będą zaznaczać jaką jakość powietrza mieli tego dnia.

Program "Więcej wiem, mniej choruje"

Od poniedziałku 19 lutego do piątku 23 lutego realizowaliśmy program „Więcej wiem, mniej choruje”. W ramach zajęć dowiedzieliśmy się, jak wyglądają wirusy i bakterie oraz jak się rozprzestrzeniają. Zauważyliśmy, że nasze ręce są głównym nośnikiem czynników chorobotwórczych – sprawdziliśmy to, podając sobie ręce ubrudzone bibułą. Odrysowywaliśmy swoje dłonie i rysowaliśmy na nich, te dobre i złe bakterie. Zastanawialiśmy się, jak możemy unikać chorób i jak możemy zadbać o nasz układ odpornościowy, żeby chronił nasz organizm przed chorobami zakaźnymi. Zapoznaliśmy się z piramidą zdrowia oraz ze zdrowym stylem życiem. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę, dzięki której poznaliśmy słowo "profilaktyka".

Dzieci siedzą na podłodze i w podgrupkach wskazują palcami na kartki, które przedstawiają wirusy i bakterie.
Troje dzieci siedzi przy stole i rysują dłonie, na których widać bakterie. Na stole znajduję się również pudełko z kredkami.
Dzieci siedzą i kucają na podłodze. Chłopiec w granatowej bluzce układa napis piramida z kartoników. Reszta dzieci na niego spogląda.
Chłopiec stoi przy monitorze i dopasowuje obrazki do odpowiednich kolumn.
Dzieci siedzą na podłodze i oglądają obrazek wyświetlany na monitorze, który przedstawia piramidę zdrowia.
Pani wraz z dziećmi siedzi na podłodze i rozwiązuje wspólnie z nimi krzyżówkę pisząc flamastrem.
Czworo dzieci siedzi przy stoliku i wycina nożyczkami elementy piramidy zdrowego żywienia. na stoliku znajdują się również kleje oraz wycięte elementy kartki.
Na podłodze znajdują się prace plastyczne dzieci przedstawiające piramidy zdrowego żywienia.

Dzień kota

Prace plastyczne dzieci leżą na podłodze. Są to prace przedstawiające koty. Koty są pomalowane pastelami. Każdy kot wygląda inaczej i ma inny kolor.

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowe, dachowe, bywają też bezdomne. Oczywiście chodzi o naszych przyjaciół - koty. W piątek 16 lutego mieliśmy okazję osobiście zapoznać się z kotkiem Pani Agnieszki - Mią. Uczyliśmy się tego dnia odpowiedzialności za zwierzęta, poznawaliśmy ciekawostki o kotach, bawiliśmy się w zabawy ruchowe o tematyce kotów, śpiewaliśmy i tańczyliśmy, a na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną malując bajeczne kotki.

Pani w zielonej koszulce trzyma kota typu dachowiec na rękach. Dwóch chłopców głaszcze kotka.
Na monitorze wyświetlają się zdjęcia kotów z ciekawostkami o nich. Dzieci siedzą na podłodze i patrzą w stronę monitora.
Dzieci stoją w rozsypance po całej sali. Tańczą do piosenki o kotach i trzymają się za uszy.

Eksperymenty

W ramach podsumowania zajęć o prehistorii wykonaliśmy aż trzy eksperymenty, które uczyły nas cierpliwości, uwagi i odpowiedzialności. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od hodowli kryształów z nasyconego roztworu soli. Aby zobaczyć pierwsze efekty musieliśmy zaczekać około dwa tygodnie, ale wciąż czekamy. Po zajęciach o wulkanach sami za pomocą barwników, sody i octu bawiliśmy się w małych chemików, aby stworzyć własne tęczowe wulkany. Na koniec wykonaliśmy prehistoryczne, piękne kamienie księżycowe z masy sodowej.

Dzieci stoją przy jednym stoliku. Na środku stoi czerwona miska, w której znajdują się fiolki imitujące wulkan. Pani dodając sodę do fiolek wytwarza reakcję, która obrazuje erupcje wulkanu. Z fiolek wydobywa się kolorowa piana.
Przy stoliku siedzą dzieci. Obserwują wyhodowane kryształy osadzone na sznurkach włóczki przywiązanych do patyczka. Dwa słoiki zawierają roztwór soli zabarwionej na niebiesko.
Przy stoliku siedzą dzieci i obserwują swoje wyhodowane kryształy osadzone na sznurkach włóczki przywiązanych do patyczka. Dwa słoiki zawierają roztwór soli zabarwionej na niebiesko.
Na podpisanych różowych karteczkach ułożone są niebieskie, różowe lub zielone kamienie z masy sodowej.

Dlaczego serce jest niegrzeczne? - warsztaty Karoliny

Dzieci siedzą na podłodze na kolorowych matach w półkolu. Na jego brzegu siedzi pani, która w rękach trzyma szkielet z mięśniami i pokazuje go dzieciom.

We wtorek 20 lutego ponownie wzięliśmy udział w warsztatach pani Karoliny. Tym razem tematem było serce. Pani opowiadała nam, jak odbywa się obieg krwi w naszym ciele. Dowiedzieliśmy się, z czego składa się nasza krew i za co każdy ze składników jest odpowiedzialny. Czerwone krwinki mają tzw. plecaki i wędrują tętnicami, dostarczając nam tlen do wszystkich części naszego ciała, następnie wracają tętnicami do płuc. Białe krwinki chronią nas od wirusów i bakterii. Płytki krwi natomiast tamują krwawienie. Zobaczyliśmy, z czego zbudowane jest serce, a także posłuchaliśmy jego bicia. Na koniec zajęć wykonaliśmy buteleczki, które odzwierciedlają naszą krew – jest to więc osocze razem z czerwonymi i białymi krwinkami oraz z płytkami krwi.

Dzieci schylają się by podnieść czerwone plastikowe piłeczki ze środka kółka. Na środku podłogi znajdują się również białe kulki oraz białe gwiazdki.
Dzieci siedzą w półkolu i obserwują panią, która pokazuje im obrazek, na którym przedstawione są czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi.
Pani opiera na kolanach pudełko, w którym znajdują się czerwone kulki, zielona jedna kula. Pani przytrzymuje białe kule i kładzie je na zielonej. Dzieci siedząc na matach obserwują panią.
Dzieci siedzą w półkolu i obserwują panią, która pokazuje im obrazek, na którym przedstawiona jest budowa serca.
chłopiec trzyma w rękach model serca i go obserwuje. Dziewczynka, która siedzi obok chłopca patrzy na model serca.
Szóstka dzieci siedzi przy stoliku i wkłada czerwone i białe kulki do plastikowej butelki.

Co to jest altówka?

Pani podchodzi do dziewczynki w niebieskiej sukience, siedzącej w kole. Daje jej do ręki smyczek i pozwala zagrać jej na altówce, którą trzyma.

W środę 14 lutego Pani Marta postanowiła podzielić się z nami swoją pasją. Przyniosła do przedszkola instrument - altówkę. Opowiedziała nam historię jej powstania, jak odróżnić ją od skrzypiec, na jakie sposoby możemy na niej grać i wiele innych ciekawostek. Każdy mógł potrzymać altówkę w rękach i przeanalizować jej wygląd. Podjęliśmy również próbę grania smyczkiem po strunach. Po zaprezentowaniu altówki Pani Marta, przy akompaniamencie Pani Lidki na pianinie, umiliła nam czas krótkim koncertem.

Dwóch chłopców i dwie dziewczynki siedzą na podłodze i oglądają nuty.
Na środku stoi Pani z altówką, obok niej stoi Pani w żółtej bluzie, która będzie grała na pianinie stojącym w tle. Przed Paniami jako widownia siedzą przedszkolaki na podłodze.
Dzieci siedzą w kole na podłodze. Na środku leży futerał na instrument. Pani trzyma altówkę ze smyczkiem i opowiada dzieciom o tym instrumencie.

Obserwacja patyczaka

Dziewczynka w żółtej bluzie trzyma na ręku patyczaka. Koło niej przy stoliku czeka dwóch chłopców, którzy wyciągają rękę, aby patyczak przeszedł na nich. Sytuacje asekuruje Pani nauczycielka.
Chłopiec w beżowej bluzce z pokemonami trzyma patyczaka na ręku.
Piątka dzieci przy stoliku obserwuje jak po ręku Pani nauczycielki wspina się patyczak.

Serdecznie dziękujemy

Krystianowi i Mamie Krystiana

za gry planszowe.

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Blanki, Neli, Nastki, Igi, Krystiana

za ryzy papieru.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Na zielonym plakacie wykonanym przez dzieci przyklejone są obrazki związane z Internetem i komputerem oraz zasady bezpiecznego korzystania z sieci na przykład: nie podawaj nikomu swojego adresu, używaj silnych haseł, korzystaj z komputera, telefonu, tableta tylko pod kontrolą dorosłych

We wtorek 6 lutego obchodziliśmy Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Głównym celem zajęć edukacyjnych było zapoznanie z Internetem oraz uwrażliwienie na zagrożenia, związane z korzystaniem z sieci. Dowiedzieliśmy się, co to jest Internet, bezpieczeństwo i komputeromania. Filmy edukacyjne z serii Sieciaki.pl pomogły nam dokładniej zrozumieć konsekwencje niewłaściwego korzystania z sieci i pokazały, jak z niej korzystać w bezpieczny sposób. Bogatsi o nową wiedzę wspólnie stworzyliśmy plakat, przypominający nam wszystkie zasady bezpiecznego i mądrego korzystania z Internetu.

Dzieci siedzą w kole. Na podłodze ułożone są kartki z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. Pani pokazuje obrazek hackera
Dwóch chłopców, jeden ubrany na szaro, drugi na czerwono, siedzą na podłodze i czytają kartkę z napisem: Internet, Bezpieczeństwo, Komputeromania
Dzieci siedzą przed monitorem i oglądają film edukacyjny z serii Sieciaki.pl

Nowe zwierzątko

We wtorek 6 lutego powitaliśmy nowego członka naszej grupy, którym jest patyczak. Nadaliśmy mu imię Badyl. Patyczaki to bardzo ciekawe owady, które sztukę kamuflażu opanowały do perfekcji. Tak jak nazwa wskazuje, wyglądem bardzo przypomina zwykłego patyczka. Badylowi przygotowaliśmy przytulne terrarium ze szklanego słoika, w którym ułożyliśmy korę, a żywić go będziemy liśćmi bazylii. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak nasz nowy kolega świetnie tańczy, wyczuwając nieznane wibracje. Nasze zwierzątko znalazło swoje bezpieczne miejsce przy biurku Pań nauczycielek, gdzie wszyscy możemy obserwować te niezwykłe owady, ucząc się odpowiedzialności i rozwijając nasze zainteresowanie przyrodą.

Pani nauczycielka trzyma na ręku patyczaka. Na niebieskim stoliku obok stoi przygotowane terrarium dla owada. Grupa dzieci stojąca przed stolikiem macha w stronę patyczaka
Pani siedzi na podłodze czytając Wielką Księgę Robali. Podaje korę z drzewa dzieciom siedzącym obok niej. Na środku stoi doniczka z bazylią, worek z korą, przygotowane terrarium dla patyczaka i słoik z patyczakiem
Na ręku znajduje się patyczak uchwycony z bliska

Niepełnosprawność ruchowa

W styczniu w ramach IV modułu projektu "Każdy z nas ma supermoc" na zajęciach zajmowaliśmy się tematyką związaną z niepełnosprawnością ruchu. Oglądaliśmy znaki drogowe, które informują o miejscach dla osób niepełnosprawnych a następnie bawiliśmy w "parking". Obejrzeliśmy film o niepełnosprawności i trudnościach z tym związanych. Rozmawialiśmy o pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz podziwialiśmy zmagania paraolimpijczyków. Na koniec wspólnie wykonaliśmy plakat pt. Niepełnosprawność w kolorach.

Na zdjęciu widać 9 dzieci. Ustawieni są oni w 2 grupach i stoją na różowych matach. Pomiędzy nimi znajduje się niebieska mata z przyklejonym znaczkiem osoby na wózku inwalidzkim. W tle widać regały z zabawkami. Obok dzieci stoi tablica multimedialna, na której wyświetlone są znaki informujące o miejscu dla niepełnosprawnych.
Na zdjęciu widać 8 chłopców. Znajdują się oni w sali i stoją w 2 grupach po 4 osoby na różowych matach. Pomiędzy nimi na podłodze leży niebieska mata z przyklejonym znaczkiem osoby na wózku inwalidzkim.
Na zdjęciu widać 6 dzieci - 2 chłopców i 4 dziewczynki. Na podłodze położone są 4 maty - różowa, niebieska, różowa, niebieska. Dziewczynki stoją na jednej z różowych mat. na Drugiej stoi chłopiec. W tle widać drzwi wejściowe do sali oraz regał.
Dzieci siedzą w sali na podłodze. Przed nimi ustawiona jest ekran, na którym wyświetlony jest fragment zawodów pływackich dla osób niepełnosprawnych. W tle znajdują się stoliki oraz regały z zabawkami.
Przy stole siedzi chłopiec i dziewczynka. Przed sobą mają i kolorują kartki przedstawiające osoby niepełnosprawne. Obok kartek leży pudełko z kredkami.
6 dzieci - 2 chłopców i 4 dziewczynki trzymają przed sobą duży plakat wykonany przez przedszkolaki. Plakat złożony jest z pokolorowanych ilustracji przedstawiających osoby niepełnosprawne. Na środku znajduje się napis "niepełnosprawność w kolorach". Dzieci znajdują się w szatni. W tle widać kwiaty oraz pracę dzieci powieszone na tablicy.

Po co nam te wszystkie kości?

We wtorek 30 stycznia mieliśmy okazję po raz kolejny uczestniczyć w ciekawych warsztatach, prowadzonych przez dobrze nam już znaną Panią Karolinę. Tym razem opowiedziała nam, po co w naszym ciele są kości i jak o nie dbać. Z pomocą przyszedł nam Kostek, dzięki któremu mogliśmy dokładnie przeanalizować szkielet człowieka. Dowiedzieliśmy się na przykład, że czaszka chroni nasz mózg, a żebra chronią nasze serce i płuca. Wiemy też, że najmniejsze kostki znajdują się w uchu, a najdłuższa kość znajduje się w naszym udzie. Po dokładnym poznaniu Kostka, wspólnie z nim zatańczyliśmy taniec.

Dzieci siedzą na podłodze na matach. Pani Karolina siedzi razem z dziećmi w kole i prezentuje szkielet człowieka
Pani Karolina podchodzi do dziewczynek i pokazuje wnętrze czaszki
Dzieci tańczą w kole układ taneczny naśladując ruchy szkieletu, poruszanego przez Panią Karolinę

W kolejnej części warsztatów stworzyliśmy plakat, na którym rozróżniliśmy, co nasze kości lubią, a czego nie. Następnie samodzielnie stworzyliśmy swoich Kostków ze słomek i eksperymentowaliśmy z latarką i zdjęciem naszego nowego "kolegi”. Na koniec Pani Karolina wytłumaczyła nam, na czym polegają zdjęcia rentgenowskie, pokazując kilka z nich.

Dzieci tworzą plakat. Na czarnym brystolu przyklejone są elementy ludzkiego szkieletu. Dziewczynka w różowych spodniach i białej bluzce przykleja kość piszczelową i strzałkową. Obok leżą naklejki ze zdrową i niezdrową żywnością
Czworo dzieci siedzi przy stoliku. Prezentują wykonane szkielety ze słomek, przyklejone do czarnej rolki z brystolu
Pani Karolina trzyma brązowe pudełko z przyklejonym zdjęciem rentgenowskim dłoni. Do pudełka wkłada ręce dziewczynka w niebieskiej sukience, imitując, że jest to zdjęcie jej dłoni

Jak zwykle niezawodne warsztaty były dla nas kolejną wspaniałą dawką wiedzy.

B jak balon

W poniedziałek 29 stycznia poznaliśmy literę B jak balon. Tego dnia szukaliśmy i analizowaliśmy słowa, zawierające nową literkę, dzieląc je na sylaby, głoski i spółgłoski. Ćwiczyliśmy też pisownię B na kartach pracy. Nowa literka okazała się być wielką inspiracją do prac plastycznych, ponieważ można stworzyć z niej motyla, wielbłąda, lody i wiele innych pięknych i kreatywnych rysunków. Oczywiście tematem przewodnim były balony, których nie mogło zabraknąć w zabawie!

Dzieci bawią się kolorowymi balonami. Chłopiec w szarym swetrze trzyma zielonego balona między kolanami, tak jak i dziewczynki - jedna w fioletowych leginsach, a druga w niebieskiej sukience
Wszystkie dzieci biegają po sali i podrzucają kolorowe balony
Dzieci w dowolny sposób bawią się razem balonami

Dzień Babci i Dziadka

Dzieci stoją w rzędzie na tle dekoracji z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszyscy ubrani są w eleganckie i kolorowe stroje

W środę 24 stycznia świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Za ciepło i miłość naszych Babć i Dziadków podziękowaliśmy pięknymi wierszykami, piosenkami i tańcem. Część artystyczna została nagrodzona przez wzruszonych gości gromkimi brawami. Po występie wręczyliśmy prezenty, które samodzielnie przygotowaliśmy - krawaty dla Dziadków i wyszywane zakładki do książek dla Babć. Resztę dnia świętowaliśmy przy poczęstunku, nie mogąc nacieszyć się obecnością tak ważnych w naszym życiu osób. Jedzenie było przepyszne, a humory każdemu dopisywały.

Dzieci stoją w rzędzie na tle dekoracji z okazji Dnia Babci i Dziadka grając na dzwonkach
Dzieci tańczą układ taneczny dla swoich Babć i Dziadków
Na środku stoi stół z przygotowanym poczęstunkiem. Dzieci, dziadkowie i rodzice częstują się przekąskami ze stołu
Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!

Kodeks bezpiecznej zabawy zimą

W czwartek 18 stycznia stworzyliśmy Kodeks Bezpiecznej Zabawy Zimą. Za pomocą rysunków, które wykonaliśmy w grupach, przedstawiliśmy, jak nie należy bawić się podczas zimy. Zasad uzbierało się wiele, a o to kilka z nich:

  • Zachowujemy szczególną ostrożność, zjeżdżając na sankach z górki.
  • Bawimy się wyłącznie pod opieką kogoś dorosłego.
  • Nie wchodzimy na zamarznięte zbiorniki wodne.
  • Nie bawimy się w pobliżu jezdni.
  • Nie przyczepiany naszych sanek do żadnych pojazdów.
  • Nie rzucamy się śnieżkami w okolice głowy i rzucamy śnieżki delikatnie.

Na koniec wykonaliśmy śnieżki ze zużytego papieru i w bezpieczny sposób rozpoczęliśmy bitwę na śnieżki.

Dzieci rozstawione są po całej sali i rzucają się śnieżkami, stworzonymi wcześniej z zużytych kartek papieru
Na stoliku stoi błękitny koszyk z kulkami, zrobionymi z papieru. Chłopiec w zielonej bluzie tworzy kolejną kulkę. W tle stoją dwie dziewczynki i Pani nauczycielka
Na tablicy magnetycznej przyczepionych jest sześć kartek z rysunkami, przedstawiającymi zasady bezpiecznej zabawy zimą

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Tymofiia, Vinha, Matyldy, Bartka, Adeli oraz Illi

za ryzy papieru.

Zabawy figurami geometrycznymi

Na podłodze znajdują się prace plastyczne dzieci, które złożone są z figur geometrycznych.

W czwartek 11 stycznia na zajęciach poznaliśmy cyfrę 8. Rozwiązywaliśmy działania, rozwijając naszą umiejętność liczenia na palcach. Następnie bawiliśmy się figurami geometrycznymi. Tworzyliśmy dzieła z kółek różnej wielkości, kwadratów, prostokątów, czy trójkątów.

Troje dzieci siedzi przy stoliku i wkleja figury geometryczne na białe kartki A3. Na stoliku leżą też kleje.
Troje dzieci siedzi przy stoliku i wkleja figury geometryczne na białe kartki A3. Na stoliku leżą też kleje.
Troje dzieci siedzi przy stoliku i wkleja figury geometryczne na białe kartki A3. Na stoliku leżą też kleje.

Zimowa garderoba

We wtorek 9 stycznia na zajęciach rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób zimą należy się ubierać. Zaczęliśmy od zgadywania, co znajduję się w środku worka i co będzie tematem zajęć. Okazało się, że w środku znajdują się zimowe i letnie części garderoby. Podzieliliśmy je na dwie kategorie i nazywaliśmy. Następnie swoje zimowe czapki, szaliki i kominy porównywaliśmy ze sobą. Tańczyliśmy taniec dłoni w rękawiczkach, a na koniec zajęć projektowaliśmy czapki, szaliki i rękawiczki, które chcielibyśmy nosić.

Dziewczynka ma zamknięte oczy i sięga dłońmi do środka biało-czarnego worka. Obok niej siedzą dwie dziewczynki.
Dzieci siedzą w kółku na poduszkach. W środku kółka znajdują się ułożone róże części letniej i zimowej garderoby – to jest czapki, szaliki, kominy, rękawiczki, opaski.
Dzieci znajdują się w szatni i sięgają do swoich szafek. Wyjmują z nich czapki, szaliki, kominy i rękawiczki.
Dzieci tańczą na podłodze mając nałożone na dłonie rękawiczki.
Dzieci siedzą przy stolikach i rysują swoje projekty czapek, szalików i rękawiczek. Na stoliku znajduję się pudełko z kredkami.

Charytatywna Akcja "Dzieci Dzieciom"

Nasza grupa wzięła udział w II edycji charytatywnej akcji "Dzieci Dzieciom”.

Przygotowaliśmy dla dzieci z Domu Dziecka nr 13 świąteczne kartki.

Na stoliku leżą kartki świąteczne wykonane przez dzieci, przedstawiające bałwanki i choinki.

Ozoboty

W poniedziałek 8 stycznia poznaliśmy literkę U, na przykładzie słowa "ulica”. Wsłuchaliśmy się w dźwięki instrumentu na "u", czyli ukulele. Dodatkowo bawiliśmy się ozobotami, tworząc dla nich ulice. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Pracowaliśmy w parach i naszym zadaniem, oprócz układania pojedynczych puzzli, była opieka nad przydzielonym ozobotem.

Chłopiec w niebieskiej bluzie układa na podłodze napis ulica z papierowych kartoników. Przed nim leżą ilustracje oraz karty z literką U. Za nim siedzą dzieci, które się temu przyglądają.
Czworo chłopców siedzi na podłodze i łączy ze sobą drewniane puzzle.
Na podłodze siedzą dwie dziewczynki i dwóch chłopców, którzy spoglądają na zielone pudełko, które trzyma pani w żółtej bluzie. Pani wskazuje palcem do środka pudełka.
Chłopiec w bluzce w paski siedzi na podłodze i spogląda na ułożone drewniane puzzle, na których znajduję się mały robocik - ozobot.
Dwie dziewczynki siedzą na podłodze i układają drewniane puzzle.
Dwie dziewczynki siedzą na podłodze i układają drewniane puzzle.

Drzewa w różnych porach roku

Na stoliku znajduje się 8 prac plastycznych, przedstawiających drzewa w różnych porach roku na kolorowych kartkach. Drzewa mają przyczepiony popcorn, który jest pomalowany farbami.
Na stoliku znajduje się 6 prac plastycznych, przedstawiających drzewa w różnych porach roku na kolorowych kartkach. Drzewa mają przyczepiony popcorn, który jest pomalowany farbami.

Cztery pory roku i dwanaście miesięcy

Na stoliku ułożonych jest 12 rysunków dzieci przedstawiających ulubioną porę roku.

W czwartek 4 stycznia analizowaliśmy kalendarz – ile dni i tygodni ma jeden miesiąc i jak wygląda kartka z kalendarza. Podzieliliśmy rok na miesiące, a później dopasowaliśmy je do pór roku. Na naszej tablicy z datami urodzin sprawdzaliśmy, kto i w jakiej porze roku obchodzi swoje święto. Z uwagą wysłuchaliśmy wiersza "Jak bawią się miesiące z kalendarza” i rozwiązywaliśmy zagadki, związane z tematem zajęć. Na koniec namalowaliśmy naszą ulubioną porę roku.

Dzieci siedzą w kole. Na środku ułożone są obrazki z nazwami miesięcy i pór roku, kartka z kalendarza i plakat ze zdjęciami parku w różnych porach roku.
Dzieci stoją w rzędzie i trzymają kolejno obrazki z nazwami miesięcy.

Spotkanie świąteczne z rodzicami

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, których wyczekujemy każdego roku. Zbliżamy się do nich wielkimi krokami, dlatego w środę 20 grudnia zorganizowaliśmy spotkanie świąteczne z rodzicami. Dla przybyłych gości przygotowaliśmy przedstawienie. Musieliśmy wcielić się w role Elfów, Renifera, Aniołków - pomocników Mikołaja i oczywiście w samego Świętego Mikołaja. Nasz występ urozmaiciliśmy piosenkami o aniołkach, choince i siedmiu reniferach. Mieliśmy okazję zaprezentować nasze umiejętności grania na trójkątach oraz zatańczyliśmy taniec Pajacyka. Po części artystycznej nadszedł czas na poczęstunek. Nasze spotkanie było świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wspólnie kolorowaliśmy obrus i rozmawialiśmy. Po takim spotkaniu, każdy z nas z pewnością poczuł już klimat świąt.

Pani Dyrektor stoi na środku sali na tle dekoracji. Na parawanach zawieszona jest papierowa choinka, śnieżynki i kolorowe światełka.
Na scenie stoją cztery dziewczynki przebrane za aniołki, dziewczynka przebrana za renifera, dwóch chłopców przebranych za elfy i chłopiec przebrany za Świętego Mikołaja.
Dzieci w rozsypance stoją do publiczności i udają, że grają na bębenku.
Ośmioro dzieci tańczy w parach trzymając się pod łokcie.
 Na scenie stoi Pani Dyrektor i dzieci. Pani bije dzieciom brawo.
Na stoliku rozłożony jest papierowy obrus ze świątecznymi obrazkami. Dzieci wraz z rodzicami kolorują go.

Dzik nie jest taki zły

W czwartek 14 grudnia ponownie udaliśmy się na wycieczkę do CEPL w Powsinie. Tym razem tematem naszych zajęć były zwierzęta. Czekając na zajęcia, mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się obiektom, które znajdowały się przed budynkiem – nie traciliśmy więc ani chwili i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek. Gdy dotarł już do nas Pan, najpierw szukaliśmy ukrytych słoiczków, a następnie dopasowywaliśmy elementy w nich schowane, do wybranych zwierząt. Wybraliśmy się na spacer po lesie, w którym mieliśmy okazję rozmawiać o mrowisku, porożach, czy spróchniałych pniach.

Dzieci ubrane w stroje zimowe z czapkami oraz pan w zielonej kurtce i czapce, stoją w lesie przy mrowisku.
Dzieci w zimowych strojach oraz kamizelkach odblaskowych stoją wraz z panem w zielonej kurtce i czapce w lesie. Pan trzyma w rękach poroże.
Dzieci w zimowych strojach oraz kamizelkach odblaskowych stoją w lesie.
Dzieci w zimowych strojach oraz kamizelkach odblaskowych stoją wraz z panem w zielonej kurtce i czapce, w lesie. Dzieci i pan stoją przy spróchniałym pniu.

Po powrocie do środka centrum, mieliśmy przerwę na jedzenie i picie, a potem rozmawialiśmy o dzikach i dotykaliśmy ich sierści, czyli szczeciny. Współpracowaliśmy układając puzzle oraz bawiliśmy się w małe warchlaki. Była to kolejna udana wyprawa.

Dwie dziewczynki siedzą na podłodze, na poduszkach przypominające pnie drzew. Dziewczynki dotykają dłońmi kawałek sierści dzika.
Dzieci siedzą na podłodze i układają puzzle. Puzzle są duże i po ułożeniu pokazują dzika.
Dzieci czworakują na podłodze między poduszkami przypominającymi pnie drzew.

Poznajemy R

W poniedziałek 11 grudnia poznaliśmy literkę R. Pomógł nam w tym robot o imieniu Robi, który zostawił nam kilka zadań do rozwiązania. Jednak najpierw zabrał nas na wycieczkę po kosmosie i swojej planecie Robotkowo, w której wszystko miało kształt litery R. Zadania od Robiego polegały na odszukiwaniu litery R, wymyślaniu wyrazów z literką R i budowaniu z nimi zdań, sprawdzeniu naszego słuchania ze zrozumieniem i naszej pamięci, ćwiczeniu wymowy tej trudnej literki, a na koniec narysowaniu krainy Robotkowo. Żadne z zadań nie sprawiły nam większych kłopotów.

Dzieci stoją przy stoliku i szukają litery R wśród rozsypanych liter alfabetu.
Dzieci siedzą w kolei pokazują odnalezione litery R. Na środku koła ułożone są obrazki robota, rakiety, róży, roweru, rajstop i plakat edukacyjny z literą R.
Dzieci siedzą w kole uśmiechają się do zdjęcia i pokazują literkę R.

Zmysłowisko

W piątek 8 grudnia odwiedziła nas Pani Karolina, która opowiedziała nam o naszych zmysłach. Abyśmy mogli lepiej zrozumieć jak działa nasz mózg i zmysły, uczyliśmy się nie tylko teorii, ale i praktyki. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda nasze ucho w środku i na jakiej zasadzie ono działa, jak wygląda w powiększeniu nasz język i mózg. Testowaliśmy nasz zmysł powonienia zgadując różne zapachy. Sprawdzaliśmy nasz wzrok odszukując różne małe obrazki. Dotykając zamarzniętych gwiazdek, śliskich kamieni, puchatego koca i czapeczek Świętego Mikołaja poznawaliśmy zmysł dotyku. Na koniec wykonaliśmy własną grę sensoryczną, którą mogliśmy wziąć do domu i ćwiczyć nasze zmysły. Test zmysłów zaliczyliśmy na 100%!

Pani w opasce z czapką elfa trzyma duży obrazek przedstawiający ludzie ucho. Obok niej znajduje się styropianowa kula, do której dzieci przyklejały oczy, uszy, nos, ręce i usta.
Dzieci siedzą na kolorowych matach w kole. Na środku rozłożone są obrazki słonia, koguta, kota, sowy, psa i konia.
Dzieci chodzą w kole z wyciągniętymi przed siebie rękoma. Na środku znajdują się różne karty z obrazkami bajek.
Chłopiec w koszulce w paski białe i czarne wącha pudełko ukryte w czapce Św. Mikołaja.
Dzieci siedzą na niebieskim miękkim kocu. Dotykają czarne i śliskie kamienie.
Chłopiec w żółtej bluzie i chłopiec w bluzie w pieski siedzą przy niebieskim stoliku i grają w zrobioną przez siebie grę sensoryczną.

Zima w lesie

W czwartek 7 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do CEPL w Powsinie. Naszą przygodę z tym miejscem rozpoczęliśmy od spaceru w lesie. Początkowo rozmawialiśmy o wilkach i o tym, w jaki sposób się poruszają. Sami zamienialiśmy się w basiora i waderę, i prowadziliśmy nasze stada. Nie było to proste zadanie – musieliśmy iść po śladach i nie stawiać nowych. Następnie analizowaliśmy to, jak nam poszło. Mieliśmy też okazję porównać świerka i jodłę oraz zobaczyć, czym się różnią, patrząc na ich igły. Mówiliśmy też o różnych zwierzętach, które zmieniają swoje upierzenie na zimę. Mogliśmy sami sprawdzić, czy gdy zwierzę ma białą sierść, jesteśmy w stanie je zobaczyć. Ochotnicy więc nałożyli białą koszulkę i schowali się w lesie. Musieliśmy podejść bardzo blisko, by móc ich dostrzec.

Pan w oliwkowym stroju pokazuje dwójce dzieci zdjęcie, na którym widać watahę wilków idącą po śniegu.
Dzieci w strojach zimowych i kamizelkach odblaskowych idą po śniegu, gęsiego.
Pan w oliwkowym stroju i okularach pokazuje dzieciom zdjęcie łasicy. Dzieci stoją zwrócone do pana twarzami. Mają na sobie zimowe stroje i kamizelki odblaskowe.
Dzieci w zimowych strojach i kamizelkach odblaskowych stoją między drzewami, na śniegu i wypatrują czegoś.
Dzieci siedzą w sali na okrągłych poduszkach i jedzą bułki. Przed nimi znajdują się kolorowe kubki z piciem.
Dzieci siedzą na okrągłych poduszkach i oglądają film, na którym widać nurkującego w śniegu lisa.

Po spacerze udaliśmy się na poczęstunek i ciepłą herbatę. Potem Pan pokazał nam, jak w zimę poluje lis. Sami szukaliśmy myszek pod „śniegiem”. Na koniec omówiliśmy to, jak śpi borsuk i bawiliśmy się, wcielając się w niego.

Pan i dziewczynka siedzą obok pudełka, w którym znajdują się białe styropianowe kawałki. Dziewczynka dotyka je ręką.
Dzieci i pan siedzą wokół pudełka, w którym znajdują się liście oraz pluszakowe zwierzęta.,
dzieci chodzą na czworakach po sali. Na podłodze znajdują się również trzy tunele.

Poznajemy cyfrę 6

W środę 6 grudnia poznaliśmy cyfrę 6. Szukaliśmy różnych przedmiotów o długości 6 patyczków lub 6 guziczków. Wspólnie wymyślaliśmy zadania matematyczne z wynikiem równym 6. A na koniec relaksowaliśmy się wykonując nawzajem sobie masaż ilustrujący wiersz ,,Sześć parasoli".

Dzieci siedzą na podłodze i pokazują sześć palców. Przed nimi ułożone są cyfry od 0 do 6
Dwóch chłopców i dziewczynka stoją przy stoliku, na którym stoi domek dla lalek. Obok domku ułożonych jest 6 figurek.
Dzieci siedzą i liczą przedmioty przed nimi. Są to kredki, samochody, klocki oraz kartki z różną ilością obrazków.

Zabawa w „Sensorysiach”

We wtorek 5 grudnia byliśmy w „Sensorysiach”. Mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach i wykonać własne mydełka oraz pobawić się na różnych ciekawych atrakcjach. Każda z nich uruchamiała inny zmysł, dzięki czemu aktywowaliśmy nasz słuch, węch, czucie głębokie, równowagę, wzrok i dotyk.

Dzieci znajdują się w podświetlanym na różowo basenie z białymi kulkami.
Troje dzieci bawi się w sali sensorycznej i kręci się na okrągłej zabawce.
Dwie dziewczynki przechodzą przez wiszące, pomarańczowe pachołki.
Dzieci bawią się w sali sensorycznej. Trójka znajduję się na dużej przytulance i pozostała trójka wdrapuje się na górę.
Dzieci znajdują się na wiszących niebieskich kałużach i trzymają się sznurków, łapiąc równowagę.
Dziewczynka zjeżdza na zjeżdżalni.
Dziewczynka i chłopiec budują wieżę z klocków magnetycznych.
Dziewczynki i chłopiec wspinają się po zielonej ściance wspinaczkowej.
Troje dzieci siedzi przy stole i nakłada nasionka do silikonowych, różowych foremek.
Dzieci siedzą przy stole i dotykają rękami kawałków gliceryny, którą wyciągają z pudełka.
Dwoje dzieci siedzi przy stole. Na środku stołu stoi talerz z nasionkami i trzy foremki silikonowe. Do zielonej dorosły nalewa coś z niebieskiej miseczki z drewnianym patyczkiem.

K jak koperta

W poniedziałek 4 grudnia w naszej sali znaleźliśmy kopertę zaadresowaną do Sumiennych Sówek. W środku znajdował się list, od nie byle kogo, bo od samego Świętego Mikołaja. Miał dla nas 6 zadań. Ukrył w naszej sali 6 kopert, które wspólnie odnaleźliśmy. Zadania, które mieliśmy do wykonania to: wymyślanie prezentów na różne literki, przeanalizowanie słowa ,,koperta", tworzenie zdań, wyodrębnianie samogłosek i spółgłosek, tworzenie miłej i przyjaznej atmosfery w grupie i zabawa ruchowa berek. Na koniec ćwiczyliśmy pisownie nowej literki na kartach pracy.

Dzieci siedzą w kole. Na środku ułożony jest napis KOPERTA, obok leży list od Św. Mikołaja, obrazek kota i graficzny znak litery K. Pani nauczycielka pokazuje dzieciom karteczkę z literą K.
Pani nauczycielka trzyma kopertę z cyfrą 2. Dzieci chodzą koło niej i szukają pozostałych kopert. Dziewczynka w czerwonej sukience szuka pod papierową choinką, która stoi na szafce.
Dzieci szukają litery K wśród rozsypanych liter alfabetu.

Koncert duszków

W piątek 1 grudnia zagraliśmy koncert do poznanego wcześniej utworu, czyli „Pizzicato”. Zamienialiśmy się w dyrygentów i pokazywaliśmy innym, w którym momencie muszą szarpnąć za gumkę lub tańczyć bibułą. Następnie bawiliśmy się w zabawę „Duch hu-ha” i w określonym momencie utworu mówiliśmy hu-ha.

Dzieci siedzą na podłodze i trzymają w dłoniach plastikowe kubki z przyklejoną gumką recepturką i kolorową bibułą. Dzieci na nich grają.
Dzieci unoszą swoje kubki plastikowe z kolorową bibułą i nimi ruszają. Obok dzieci siedzi też pani w zielono-białym stroju.
Dzieci chodzą po sali i ruszają swoimi plastikowymi kubkami z kolorową bibułą.

Tego dnia poznaliśmy również pierwsze zadanie z naszego kalendarza adwentowego. Nasz kolega Oskar nam je przeczytał. Bawiliśmy się w zabawę „Raz, dwa, trzy Mikołaj patrzy”, a także kolorowaliśmy, wycinaliśmy i układaliśmy choinkowe puzzle.

Dwoje chłopców i pani siedzi na podłodze. Chłopiec o blond włosach czyta coś z karteczki, którą trzyma w dłoniach. Pani i drugi chłopiec zaglądają mu przez ramiona.
Dzieci i pani bawią się w zabawę ruchową. Dzieci idą w kierunku pani, która na nich spogląda.
Piątka dzieci siedzi przy stoliku i wycina lub koloruję choinkę, którą mają podzieloną na puzzle na kartce. Na stole znajduję się również pudełko z kredkami.

Rozwijamy nasze umiejętności matematyczne

W czwartek 30 listopada rozwijaliśmy swoje umiejętności matematyczne. Najpierw szukaliśmy różnic i podobieństw między kółkami, a następnie kategoryzowaliśmy je ze względu na kolor i miękkość. Liczyliśmy, po ile ich mamy, łączyliśmy je w pary ze względu na określoną cechę, ustawialiśmy je od najmniejszej do największej, a także wskazywaliśmy, które miejsce dane kółka zajmują, używając do tego liczebników porządkowych i licząc od prawej lub lewej strony. A przy okazji poznaliśmy cyfrę 5 i ćwiczyliśmy jej kreślenie.

Dwóch chłopców nachyla się nad zielonymi kółkami. Reszta dzieci siedzi na kolorowych poduszkach i się im przygląda.
Dzieci stoją na środku sali i segregują kółka o różnych kolorach, układając je na odpowiednie kupki.
Dziewczynka w różowej bluzce przesuwa czerwone kółka . Reszta dzieci siedzi na kolorowych poduszkach i się jej przygląda.
Troje dzieci siedzi przy stole i piszę ołówkiem cyfrę 5 na karcie pracy.

Gramy do „Pizzicato”

W środę 29 listopada na zajęciach tworzyliśmy własne instrumenty z plastikowych kubków, gumki recepturki i bibuły. Najpierw sprawdzaliśmy, jakie dźwięki wydają poszczególne rzeczy, a potem je ze sobą połączyliśmy. Wspólnie też graliśmy na nich do utworu „Pizzicato”, czyli po włosku "szarpać". Musieliśmy w odpowiednim momencie szarpać za gumkę recepturkę, a także tańczyć naszą bibułą.

Dwoje chłopców i dziewczynka siedzą na podłodze i mają w dłoniach plastikowe kubki i gumki recepturki.
Troje chłopców siedzi przy stolikach i łączy ze sobą fragmenty różnych kolorów bibuły. Obok nich znajdują się plastikowe kubki. Na stoliku leżą też dwie taśmy klejące oraz kleje.
Na podłodze dzieci siedzą obok siebie i ruszają swoimi kubkami z doczepionymi bibułami.

Duch

Na podłodze znajdują się prace plastyczne dzieci przedstawiające namalowane farbami duchy. Część z nich ma doczepione białe dłonie.

We wtorek 28 listopada zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy w „Jestem duchem”. Zamienialiśmy się w duchy i wykonywaliśmy różne „straszne” rzeczy. Następnie malowaliśmy własne duchy farbami. Niektórzy z nas odcisnęli też swoje dłonie i doczepili do swoich duchów.

Dzieci chodzą po sali i wcielają się w postać duchów.
Cztery dziewczynki siedzą przy stole i malują białą farbą po niebieskiej kartce. Na środku stołu stoi paleta z farbami.
Dziewczynka odciska swoje dłonie pomalowane na biało na czerwonej kartce. Na środku stołu stoi paleta z farbami. A obok niej leży kartka z namalowanym farbami duchem.

Zabawy z literą D

W poniedziałek 27 listopada na zajęciach mówiliśmy o literce „D”. Przypominaliśmy sobie też, jakie literki do tej pory poznaliśmy. Szukaliśmy słów na literkę „D”, usłyszeliśmy, jaki dźwięk wydają dzwonki chromatyczne, a także układaliśmy słowo "dom" z małych i wielkich liter. Ćwiczyliśmy kreślenie literki „D” oraz kolorowaliśmy przykłady słów na tę literkę, by lepiej ją zapamiętać. Po południu wykonywaliśmy zabawę paluszkową, a następnie odrysowywaliśmy swoje dłonie i w niej rysowaliśmy jakąś rzecz na literkę „D”.

Na podłodze dzieci klęczą nad kartką z napisanymi literkami i wskazują na nie palcami.
Dzieci siedzą na podłodze. Dziewczynka w dwóch kucykach i zielonej bluzce wskazuje palcem na ilustracje z książki, która leży na środku kółka. Obok książki leży niebieski głośnik.
Dzieci siedzą w półkolu. Na środku półkola znajdują się ilustracje przedstawiające słowa na literę d.
Chłopiec w niebieskiej bluzce trzyma w dłoniach dwa papierowe kartoniki z literami. Przed nim leżą ilustracje przedstawiające domy. Reszta dzieci patrzy na to, co on robi.
Cztery dziewczynki siedzą przy stołach i piszą flamastrem literkę D po śladzie. Na środku stołu stoi pojemnik z kredkami.
Troje chłopców odrysowuje swoje dłonie. Na środku stołu stoi pojemnik z kredkami.

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Dnia 13 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych. W związku z tym, w piątek 24 listopada rozmawialiśmy na ten temat. Dowiedzieliśmy się, jak takie osoby radzą sobie w codziennym życiu i co pomaga im w funkcjonowaniu. Postanowiliśmy sprawdzić nasz słuch i orientację, dlatego zgadywaliśmy dźwięki puszczane z głośnika, bawiliśmy się w zabawę "Kto to powiedział?" oraz w "Ciuciu babkę". Wybraliśmy się nawet na krótki spacer zasłaniając nasze oczy. Na koniec malowaliśmy żółte pasy dla niewidomych.

Pani w beżowym swetrze pokazuje dzieciom zdjęcie, na którym widać żółte pasy dla niewidomych.
Dzieci siedzą w dwóch rzędach. Przed nimi stoi Pani, która jest do nich zwrócona twarzą i chłopiec odwrócony do reszty grupy plecami.
Pani prowadzi za rękę chłopca w opasce na oczach między stolikami.
Dzieci siedzą w grupie. Chłopiec w czarnej bluzie ma zasłonięte oczy opaską. Pani kieruje chłopca w opasce, w którą stronę ma iść.
Dzieci przy stoliku kolorują na żółto obrazek pasów dla niewidomych.
Grupa dzieci stoi z zasłoniętymi oczami przez opaski.

Poznajemy cyfrę 4

W czwartek 23 listopada poznaliśmy cyfrę 4. Razem układaliśmy cyfry od największej do najmniejszej i na odwrót. Uczyliśmy się nie tylko jak ją zapisać, ale ile to jest w praktyce. Karty pracy pomogły nam świetnie się bawić i utrwalić nową wiedzę. Za pomocą patyczków układaliśmy graficzny znak cyfry 4 i liczyliśmy, ile ich do tego zużyliśmy. Na koniec układaliśmy puzzle matematyczne.

Dzieci siedzą w kole. Na środku leżą 4 maskotki, 4 ołówki i ułożone puzzle piankowe z oznaczeniami o zera do czterech.
Dzieci przy stolikach rozwiązują karty pracy.
Cztery dziewczynki układają z patyczków graficzny znak cyfry 4.

Zabawy z literką Y

W środę 22 listopada poznaliśmy się literkę "Y". Wiemy już, że jest dom i domy albo kot i koty. Wspólnie podejmowaliśmy próbę tworzenia nowych wyrazów z literką "Y", sylabizowaliśmy je i literowaliśmy. Uczyliśmy się pisać nowo poznaną literę, a na koniec przeczytaliśmy książkę o Yetim, w którego nikt nie wierzył.

Dzieci siedzą w kole. Na środku leży książka, obrazki i graficzny znak litery Y.
Dzieci przyglądają się graficznemu znakowi litery Y i palcem rysują po jej śladzie.
Dwie dziewczynki i chłopiec tworzą znak litery Y leżąc na podłodze.

Plamy i kolory, czyli warsztaty o abstrakcji

W piątek 17 listopada nasza grupa wybrała się metrem do Narodowej Galerii Sztuki, czyli Zachęty. Udaliśmy się na warsztaty o abstrakcji. Wspólnie zastanawialiśmy się, co ona oznacza. Oglądaliśmy dzieła artystów na prezentacji, zastanawiając się, po co malowali dzieła, na których nic nie ma. Wybraliśmy się też na wystawę i odszukiwaliśmy obrazy abstrakcyjne, sprawdzając, czy jesteśmy w stanie coś na nich rozpoznać, czy nie. Na zakończenie w sali, malowaliśmy obraz, łącząc kolory tak, jak chcieliśmy, a następnie porównywaliśmy je z dziełem malarza, który go stworzył. Wspólnie ocenialiśmy, który obrazek jest najbardziej zbliżony do oryginału. Weryfikowaliśmy też naszą wiedzę poprzez określanie, co jest dziełem abstrakcyjnym, a co nim nie jest.

Dzieci siedzą na podłodze w białej sali obok stolików. Przed nimi stoi pani w żółtym swetrze, która puszcza im prezentacje na projektorze. Na ścianie widnieje slajd z napisem: co to jest abstrakcja.
Na białej ścianie wyświetlony jest slajd, który przedstawia trzy obrazy.
Dzieci wraz z panią w żółtym swetrze stoją przed obrazem, na którym znajdują się zielone kwadraty mniejsze i większe. Chłopiec w czerwonym swetrze się zgłasza.
Dzieci siedzą przy stolikach i malują obrazki. Na stolikach stoją kredki w kubku oraz leżą farby w postaci pisaków.
Dzieci siedzą na podłodze w białej sali obok stolików. Przed nimi stoi pani w żółtym swetrze, która puszcza im prezentacje na projektorze. Na ścianie widnieje slajd z obrazem.
Dzieci wraz z panią w żółtym swetrze siedzą przy stoliku i oglądają prace plastyczne, które sami wykonali.

Przedszkolaki na start

Dzieci siedzą na podłodze w strojach sportowych, a jeden chłopiec stoi za nimi. W rękach trzymają dyplomy, a na szyjach mają zawieszone medale.

W czwartek 16 listopada wzięliśmy udział w zawodach sportowych. Musieliśmy zmierzyć się z trzema konkurencjami: rzut woreczkiem, skok w dal i bieg wahadłowy. Wszyscy świetnie sobie poradziliśmy z zadaniami. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy dyplom oraz medal.

Dzieci w strojach sportowych biegają po szatni. Jedna dziewczynka ma zawieszona na bluzce niebieską szarfę. Obok nich stoi pani w czarnej bluzie.
Dzieci w strojach sportowych ćwiczą w szatni obroty.
Dzieci w strojach sportowych stoją jedno za drugim. Jeden chłopiec trzyma rękę na pomarańczowym pachołku.
Dziewczynka w stroju sportowym stoi przy pomarańczowym pachołku. Przed nią przy hula hop kuca pani w czarnej bluzie. W hula hop leżą kolorowe woreczki.
Dziewczynka w stroju sportowym skacze do niebieskiej szarfy. Obok niej stoi dorosły w dżinsach i czarnej bluzie.
Dzieci w strojach sportowych biegają po szatni i bawią się w murarza. Obok jednej z dziewczynek stoi pani w czarnej bluzie.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W czwartek 16 listopada na zajęciach mówiliśmy o tolerancji. Wspólnie oglądaliśmy zdjęcia i zastanawialiśmy się, co łączy i różni osoby na nich widoczne. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czym jest tolerancja, dzieliliśmy to słowo na sylaby, sami je pisaliśmy, a także wrzucaliśmy składniki do magicznego kociołka, by ją wywołać. Zauważyliśmy, że każdy choć jest inny, jest wyjątkowy i celem każdego z nas na świecie jest to, by nie być samotnym. Takie zajęcia sprawiają, że uczymy się rozumieć i darzyć sympatią ludzi wykluczanych z powodu swojej odmienności. Akceptujemy i szanujemy innych, a także wzmacniamy poczucie własnej wartości.

Dzieci wraz z panią w okularach trzymają się za ręce w kole i kucają przy stole.
Dzieci wraz z panią łączą się w pary i łapią za ręce. NA podłodze znajdują się kolorowe poduszki oraz maty, na których leżą poskładane ubrania.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach i spoglądają na monitor, na którym pani w bluzie w kwiatki pisze napis tolerancja. Napis ten znajduje się na niebieskim tle.
Pani w okularach kuca i pokazuje kartkę papieru, na której znajduję się zadanie dla dzieci. Dwoje dzieci spogląda na kartkę papieru.
Dzieci siedzą na poduszkach przed monitorem, na którym wyświetlane jest zdjęcie dzieci z jakimiś niepełnosprawnościami.
Dzieci siedzą na poduszkach przed monitorem, na którym wyświetlane jest zdjęcie dzieci, które trzymają się za ręce i otaczają świat.
Dzieci siedzą przed monitorem i spoglądają na zdjęcie, na którym widać dzieci o różnych kolorach skóry i wyglądzie.
Na podłodze znajdują się pracę dzieci przedstawiające kociołki z bąbelkami. Kociołki są pokolorowane.
Na podłodze znajdują się prace dzieci, na których przyklejony jest napis tolerancja podzielony na sylaby. Pod spodem widać napis tolerancja.

Kim jest trener

W środę 15 listopada, przy okazji poznanej w tym tygodniu literki „T”, dowiedzieliśmy się, kim jest trener. Zastanawialiśmy się wspólnie, jakie ma zadania, a także co potrzebuje do swojej pracy. Poznaliśmy trenerów polskich drużyn - siatkarskiej i piłkarskiej. Zobaczyliśmy filmy pokazujące pracę trenerów, między innymi pracę trenera skoczków narciarskich. Okazało się, że nie jest to łatwe zadanie. Na koniec bawiliśmy się w zabawę „Move and freeze”, a także sami zamienialiśmy się w trenerów i musieliśmy zgadywać, czego uczymy.

Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach w Sali przed monitorem, na którym wyświetlany jest slajd z napisem: Na przykład pomaga sportowcom przygotować się do zawodów. Obok monitora stoi pani w okularach.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach w Sali przed monitorem, na którym wyświetlany jest slajd z napisem: Jego zadaniem jest przekazać: wiedzę, umiejętności, zmotywować do działania. Obok monitora stoi pani w okularach.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach w Sali przed monitorem, na którym wyświetlany jest slajd ze zdjęciami panów – trenerów siatkarzy oraz grupowe zdjęcie polskiej drużyny siatkarskiej.
Dzieci siedzą na kolorowych poduszkach w Sali przed monitorem, na którym wyświetlany jest slajd z atrybutami potrzebnymi do pracy trenera. Obok monitora stoi pani w okularach i trzyma w dłoniach zieloną podkładkę pod kartkę.
Dzieci i pani stoją przed monitorem i trzymają się za kolana. Na monitorze wyświetlani są nastolatkowie, którzy wykonują ćwiczenie – trzymanie się za kolana.
Dzieci wraz z panią stoją w kółku i unoszą dłonie do góry wykonując ćwiczenie podnoszenia ciężarów.

Zabawy z literką T

W poniedziałek 13 listopada poznawaliśmy literkę "T". Wspólnie wymyślaliśmy słowa, w których możemy ją znaleźć. Następnie wyszukiwaliśmy je w rozsypanych literach alfabetu oraz trenowaliśmy ich pisownię. Wspólnie poznaliśmy słowo ,,Tolerancja”, a w zrozumieniu tego słowa przyszło nam z pomocą opowiadanie o Smoku Edku.

Dzieci siedzą z Panią w kole. Na środku rozłożone są obrazki przedstawiające nutę, torbę, termometr i tort oraz graficzny zapis litery T.
Dzieci siedzą w kole, w którym ułożony jest wyraz Tolerancja. Dziewczynka i dwóch chłopców zgłasza się do odpowiedzi.
Dzieci siedzą w kole, w którym rozłożone są obrazki na literę T. Obok rozsypane są wszystkie litery alfabetu. Dziewczynka w niebieskiej sukience szuka pośród nich litery T.

Tworzymy matę sensoryczną

Aby pobudzić naszą aktywność umysłową rozpoczęliśmy tworzenie maty sensorycznej. Dzięki niej będziemy mogli stymulować nasz układ dotykowy, jak i słuchowy. Zanim jednak nasza mata powstała, musieliśmy ciężko pracować przy wyklejaniu i wycinaniu różnych elementów, poprawiając nasze zdolności motoryki małej. Mata wyszła nam kolorowa i pełna naszych kreatywnych pomysłów. Chodzenie po niej sprawia nam wiele radości i przyjemności, a to zaledwie początek jej tworzenia.

Trzech chłopców i jedna dziewczynka siedzą przy stoliku. Z materiału wycinają paski do stworzenia maty sensorycznej, która leży pośrodku stołu. Na macie znajdują się już przyklejone gąbki, pióra i pianki.
Cztery dziewczynki siedzą przy stoliku i uśmiechają się do zdjęcia. Na środku znajduje się stworzone przez nie mata sensoryczna, która składa się z piór, pokrywek, pianek i gąbek.
Na podłodze rozłożona jest stworzona przez dzieci mata sensoryczna. Chłopiec w żółtej bluzie idzie po macie, a reszta grupy czeka ustawiona w rzędzie.

Poznajemy literkę M

W środę 8 listopada poznaliśmy kolejną literkę. Na początku czekało na nas wyzwanie jakim były zagadki, których rozwiązaniem była literka "M". Rozglądając się po sali szukaliśmy rzeczy, które się na nią zaczynają. Następnie każdy z nas literował oraz sylabizował słowa, które wylosował spośród fiszek. Na koniec rozwiązywaliśmy karty pracy, na których musieliśmy odnaleźć nowo poznaną literę, ćwiczyliśmy jej zapis oraz rysowaliśmy myszkę Mariannę.

Dzieci siedzą w z Panią w kole. na środku rozłożone są obrazki na literę M jak na przykład maska, miska wraz z ich pisownią. Jedna z dziewczynek pokazuje swoją fiszkę do zdjęcia.
Dzieci siedzą przed ekranem. Na Monitorze włączona jest bajka edukacyjna o Myszce Mariannie, która prezentuje, jak piszemy małą i wielką literę M

Masażyki metodą CMC

W poniedziałek 6 listopada po południu, w ramach odpoczynku wykonywaliśmy masażyki metodą Dar Dotyku lub z angielskiego CMC (Children Massaging Children). Autorką tej metody jest pani Eva Scherer – Polka mieszkająca w Nowej Zelandii. Program "Dar Dotyku" polega na koleżeńskim masażu pleców, dłoni oraz głowy i jest wykonywany przy wesołych piosenkach. Dzieci masują kolegów w określony sposób, słuchając piosenki i zwracając uwagę na potrzeby osoby masowanej. Po skończonym masażu sobie dziękują - w ten sposób uczą się mówić i określać swoje potrzeby.

Część dzieci leży na matach, druga część siedzi przy swoim partnerze do masażu.
Część dzieci leży na matach, druga część siedzi przy swoim partnerze do masażu.

Ptasia matematyka

W czwartek 2 listopada na zajęciach wykonywaliśmy zadania matematyczne z treścią. W obliczeniach pomagały nam liczmany. Dodawaliśmy i odejmowaliśmy w zakresie 10. Musieliśmy się mocno skupiać, by móc usłyszeć wszystkie niezbędne dane. Układaliśmy cyfry od najmniejszej do największej, a także przyporządkowywaliśmy je do odpowiedniej ilości obrazków ptaków. Ćwiczyliśmy kreślenie cyfry 3, rozwijając naszą grafomotorykę. A także bawiliśmy się w podrzucanie jajek do gniazd.

Na podłodze siedzą dzieci, które mają przed sobą poduszki, na których znajdują się kolorowe kółka – liczmany.
Na podłodze siedzi dziewczynka, która układa cyfry od 1 do 6. Wokół niej siedzą dzieci, które na nią spoglądają.
Na podłodze znajduję się hula hop, w którym leżą kolorowe woreczki. Dzieci stoją jedno za drugim w kolejce by rzucić do hula hopu. Pierwszy rzuca chłopiec.
Przy stoliku siedzą dzieci, które piszą ołówkami cyfrę 3.

Ptaszki

Na parapecie pod oknem znajdują się ułożone prace plastyczne dzieci, które przedstawiają ptaszki. Prace wykonane są z kolorowych kartek, kółek. Mają doczepiony dziób, skrzydła oraz pióra.

Ptaki

W poniedziałek 30 października na zajęciach rozmawialiśmy o ptakach. Zaczęliśmy od wysłuchania odgłosów różnych gatunków, które próbowaliśmy odgadnąć. Następnie odkrywaliśmy kartoniki ze zdjęciami ptaków i ich nazwami, które dzieliliśmy na sylaby. Oglądaliśmy plakat, który wskazał nam przykłady ptaków, które odlatują na zimę, zostają z nami oraz przylatują do nas. Bawiliśmy się w zabawę ruchową „Lewe skrzydło – prawe skrzydło”, kształtując umiejętność rozpoznawania kierunków w przestrzeni. Na koniec oglądaliśmy filmik z ptakami, których odgłosy zgadywaliśmy. Dowiedzieliśmy się też jak wygląda klucz, w którym lecą żurawie.

Dzieci siedzą w kółku. Dziewczynka odkrywa kartonik na którym znajduję się zdjęcie gołębia i jego nazwa.
Dzieci siedzą wokół plakatu, na którym przedstawione są ptaki, które odlatują na zimę, przylatują bądź zostają.
Dzieci stoją w sali i podnoszą do góry prawą rękę, na której mają założoną szarfę.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem, na którym wyświetlany jest film przedstawiający kosa.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem, na którym wyświetlany jest film przedstawiający jaskółkę.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem, na którym wyświetlany jest film przedstawiający lecące w kluczu żurawie.

Na placu zabaw

Po zajęciach wykorzystaliśmy ładną, jesienną pogodę i znów poszliśmy na plac zabaw. Mieliśmy okazję się powspinać, pobiegać i poćwiczyć na różnych sprzętach.

Dzieci w odblaskowych kamizelkach bawią się na placu zabaw wchodząc na sprzęty.
Dzieci w odblaskowych kamizelkach bawią się na placu zabaw wchodząc na sprzęty.
Troje dzieci w odblaskowych kamizelkach znajduje się na placu zabaw. Chłopiec w niebieskiej czapce siedzi na ławce.
Trzy dziewczynki w odblaskowych kamizelkach bawią się na placu zabaw wchodząc na sprzęty.
Dwie dziewczynki w odblaskowych kamizelkach siedzą na ławce do ćwiczenia równowagi i rozmawiają.
Dzieci w odblaskowych kamizelkach bawią się na placu zabaw wchodząc na sprzęty.

Poznajemy nasze emocje

W środę 24 października na zajęciach rozmawialiśmy o emocjach. Emocje towarzyszą nam każdego dnia i o każdej porze. Pani Kinga przyszła nam z pomocą w określaniu naszego samopoczucia i przeżywania różnych doświadczeń. Za pomocą pięknych ilustracji przedstawiła nam podstawowe emocje. Następnie wspólnie określaliśmy, czy przedstawiane sytuacje są dobre, czy złe, a może neutralne. Kolejnym etapem zajęć była pantomima, podczas której zgadywaliśmy emocje naszych kolegów i koleżanek. Na koniec każdy wyraził swój dzisiejszy humor za pomocą rysunku. Oczywiście wszystkie rysunki przedstawiały radość.

Dzieci wraz z panią w czerwonej bluzce stoją przy korkowej tablicy i wskazują na kartkach emocje.
Chłopiec na środku koła pokazuje emocje radość. Wokół niego siedzą dzieci w kole.
Dzieci wraz z panią siedzą w kole. Na środku są ilustracje z emocjami.

Poznajemy literkę E jak ekran

W poniedziałek 23 października poznaliśmy kolejną literkę, tym razem E jak ekran. Najpierw przypominaliśmy sobie, czym są samogłoski i jakie je w języku polskim mamy. Następnie w burzy mózgów, dowiedzieliśmy się, jakie słowa na literę "e" znamy. Szukaliśmy również nowo poznanej literki w różnych słowach. Wspólnie uczyliśmy się piosenki o literce E, dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie eskimoska Edka na mroźnej Arktyce, po czym ćwiczyliśmy pisanie. Po południu pracowaliśmy zaś na monitorze wykonując różne zadania związane z literką "e".

Na podłodze w kółku siedzą dzieci, które spoglądają na panią w brązowej bluzce, która układa na środku kółka kartoniki z literkami.
Dziewczynka stoi przy monitorze i zaznacza na nim literkę e w kółku. Reszta dzieci siedzi na podłodze i na nią spogląda.
Dziewczynka stoi przy monitorze i kreśli linie w labiryncie w literce e.

Logo akcji BohaterON

W październiku nasza grupa wzięła udział w akcji "BohaterON w Twojej szkole". Celem akcji jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat Powstania Warszawskiego oraz upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego. Na plakacie promującym akcję wspólnie odszukaliśmy aktów bohaterstwa dnia codziennego oraz symboli narodowych. Aby poczuć się jak bohater wzajemnie pomagaliśmy sobie odszukać swoje wizytówki, wymieszane wcześniej w koszyku. Posłuchaliśmy również bajki, z której dowiedzieliśmy się, jak odważni i oddani ojczyźnie byli uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz w jaki sposób być bohaterem każdego dnia. Na koniec wykonaliśmy pocztówki, które obrazowały nasz patriotyzm i piękno naszej ojczyzny.

Siedzimy w kole, a na środku znajduje się biały koszyk z wizytówkami.
Dzieci pokazują swoje pocztówki.
Na monitorze wyświetlony jest plakat akcji BohaterOn. .

Historia o Antku

W piątek 20 października w ramach kolejnego modułu z programu „Każdy z nas ma supermoc”, razem z pozostałymi grupami wspólnie oglądaliśmy scenkę, którą zaprezentowała nam Pani Hania. Była to historia o Antku, który przez swoją nieuwagę zniszczył ptaszkowi gniazdo. Zasmucił się, ale na szczęście znalazł rozwiązanie, by je naprawić. Wspólnie rozmawialiśmy o emocjach, jakie towarzyszyły bohaterom i ustaliliśmy kolejność zdarzeń. Bawiliśmy się w zabawę „Wolno-szybko”, uważnie słuchając melodii. Na koniec już w swoich grupach, kolorowaliśmy i numerowaliśmy ilustracje do historii o Antku.

Dzieci siedzą na podłodze i obserwują panią w czapce, która się schyla.
Dzieci siedzą na podłodze i obserwują panią w czapce, która się schyla do gniazda dla ptaszka pluszowego.
Dzieci stoją na podłodze i obserwują panią, która stoi nieruchomo.
Dzieci stoją w sali i ruszają się na boki.
Dzieci siedzą na podłodze i obserwują panią, która pokazuje im kartkę z ilustracją.
Na podłodze stoi czwórka dzieci, która w dłoniach przy twarzy trzyma kartki z ilustracjami.
Dziewczynka i chłopiec siedzą przy stoliku i kolorują kolorowankę z chłopcem
Dwóch chłopców siedzi przy stoliku i koloruje jedną kolorowankę.
Piątka dzieci siedzi przy stoliku i koloruje kolorowanki.

U strażaków

Dzieci w odblaskowych, zielonych kamizelkach stoją pod budynkiem Akademii Pożarniczej i pozują do zdjęcia.

W czwartek 19 października po raz drugi wybraliśmy się na wycieczkę metrem, tym razem do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Na miejscu przywitali nas Strażacy, którzy przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji. Mieliśmy okazję zobaczyć aż osiem różnych pojazdów strażackich, mogliśmy zajrzeć do ich środka i w jednym z nich usiąść. Zobaczyliśmy, ile różnych sprzętów skrywają w swoich wnętrzach, a także sami na własnej skórze, sprawdziliśmy, ile siły muszą mieć strażacy, by móc w pełni z nich korzystać. Dobrze, że na miejscu mają siłownię i mogą ćwiczyć w wolnych chwilach.

Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją na peronie w metrze. Ustawione są w parach. Razem z nimi stoją opiekunowie.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją w remizie strażackiej. Dwóch chłopców trzyma w dłoniach końcówki do wężów strażackich.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją w remizie strażackiej. Jeden chłopiec trzyma końcówkę z wężem strażackim. Obok niego klęczy pani. Za nim stoją dzieci.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach pomagają panu strażakowi trzymać czarną butlę na powietrze.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach oglądają siłownię, która znajduję się w remizie strażackiej. Obok dzieci stoi pani strażak.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją w dystrybutorni strażackiej. Obok dzieci stoi pani w białej kurtce,

Przymierzyliśmy kask strażacki, trzymaliśmy węża strażackiego i zbadaliśmy, ile czasu potrzebuje strażak, by ubrać się do akcji. Zajrzeliśmy też do dystrybutorni, w której strażacy odbierają telefony alarmowe. Musieliśmy być cicho i im nie przeszkadzać. Przypomnieliśmy sobie sami numery alarmowe, pod które należy dzwonić, gdy coś się stanie. Na koniec sami podarowaliśmy strażakom prezent.

Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją obok wozu strażackiego. Pani strażak pokazuje dzieciom piłę mechaniczną.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją obok wozu strażackiego z dużą drabiną. Pani strażak opowiada dzieciom o wozie.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach obserwują strażaka, który zjeżdża po rurze. Za nim stoi wóz strażacki.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją obok wozu strażackiego, na którym kuc pani strażak.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach zatykają uszy. Przed nimi stoi wóz strażacki, który puszcza sygnał dźwiękowy, w związku z tym palą się niebieskie światła.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach stoją przed panią, kora otrzymała od chłopca prezent w postaci wyklejonego bibułą wozu strażackiego.
Dzieci w żółtych, odblaskowych kamizelkach siedzą na ławkach i krzesełkach i jedzą kanapki.

Jesień

W środę 18 października na zajęciach rozmawialiśmy o jesieni. Bawiliśmy się słowami. Dzieliliśmy je na sylaby, przyporządkowywaliśmy je do obrazków, czytaliśmy je globalnie, a także mówiliśmy, jakie głoski słyszymy na początku i na końcu danych wyrazów. Układaliśmy też historyjkę obrazkową i ją opowiadaliśmy. Rozwiązywaliśmy też zagadki słowne, które jak się okazało, nie sprawiały nam dużych trudności.

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w kółeczku. Na środku kółka leżą ilustracje i napisy. Za dziećmi znajdują się szafki z zabawkami.
Na podłodze znajdują się ułożone napisy i obrazki, przedstawiające tematykę jesienną. Wokół tego siedzą dzieci w kółeczku.
Dziewczynka w różowym stroju patrzy na ilustracje, które leżą w jednym rzędzie. Za nią siedza inne dzieci, które spoglądają na to, co ona robi.

W stajni na Kępie

We wtorek 17 października wybraliśmy się z pozostałymi grupami na wycieczkę autokarową. Pojechaliśmy do Stajni na Kępie. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda stajnia, poznaliśmy różne rodzaje koni i ich maści. W grupach tworzyliśmy własne kolorowe konie. Każdy z nas był odpowiedzialny za daną część konia. Następnie zjedliśmy drugie śniadanie i mogliśmy przystąpić do zwiedzania kolejnych miejsc. Udaliśmy się do stajni, gdzie Pani ustaliła zasady i omówiła z nami wygląd rzeczy, potrzebnych do zadbania o konie. Mogliśmy spróbować nakarmić konia marchewką, oczywiście Pani nam w tym pomagała. Wzięliśmy udział w zabawie terenowej, gdzie odszukiwaliśmy rzeczy, wpierw rozwiązując zagadki. Na sam koniec zjedliśmy kiełbaski i jeździliśmy na koniach. To był naprawdę udany dzień.

Dzieci siedzą na kocach, na podłodze w domu. Przed nimi i obok niech stoją panie. Pani w niebieskiej bluzie trzyma obrazek, przedstawiający konia. Dzieci są zwrócone twarzami do niej.
Na kocu siedzi czwórka dzieci, która pędzelkami z farbami maluje postać kartonowego konia. Obok dzieci znajduję się paleta z farbami oraz pojemnik z wodą i pędzlem.
Dzieci siedzą przy drewnianym stole i jedzą bułki. Na stole stoją plastikowe kubeczki z herbatą oraz termos. Obok dzieci stoją dorośli.
Dzieci siedzą w pomieszczeniu na ławkach i obserwują panią w fioletowej kurtce i zielonej czapce, która trzyma w rękach uprząż dla konia.
Dzieci stoją w stajni dla koni przy ścianie, na której wiszą różne siodła. Obok dzieci stoi pani w fioletowej kurtce i zielonej czapce.
Dzieci wraz z panią w fioletowej kurtce i czapce, stoją na sianie w stajni. Dzieci są zwrócone twarzami do pani.
Chłopiec w zielonej kurtce i czapce podaje na otwartej dłoni marchewkę dla konia. Obok niego stoi pani i koń.
Chłopiec w żółtej kurtce i czapce podaje na otwartej dłoni marchewkę dla konia. Obok niego stoi pani i koń.
Dziewczynka w zielonej kurtce i czapce podaje na otwartej dłoni marchewkę dla konia. Obok niego stoi pani i koń.
W stajni stoi grupa dzieci, która jest ubrana w kurtki i czapki. Za nimi stoi pan w fioletowej bluzie.
Dzieci ubrane w kurtki stoją na dworze i słuchają pani, która trzyma w dłoniach pomarańczową kartkę.
Dzieci siedzą na ławkach na dworzu i jedzą chleb z kiełbaskami. Obok nich znajdują się panie.
Dziewczynka w różowej kurtce i toczku, siedzi na koniu, którego prowadzi pani.

Na placu zabaw

We wtorek 10 października zaraz po spektaklu teatralnym udaliśmy się na plac zabaw. Mogliśmy korzystać z różnych ciekawych sprzętów. Jesienna pogoda nam na szczęście sprzyjała.

Dzieci w odblaskowych kamizelkach znajdują się na placu zabaw i korzystają ze sprzętów.
Dziewczynka i chłopiec w odblaskowych kamizelkach stoją przy ławeczce do ćwiczenia utrzymywania równowagi. Chłopiec na nią wchodzi.
Dziewczynka w odblaskowej kamizelce huśta się na huśtawce.
Trzy dziewczynki w odblaskowych kamizelkach stoją na czarnym elemencie, który jest częścią sprzętu, znajdującego się na placu zabaw.
Dwóch chłopców w odblaskowych kamizelkach kołyszę się na sprzętach, które znajdują się na placu zabaw.
Dziewczynka i chłopiec w odblaskowych kamizelkach stoją przy planszy zrobionej na terenie placu zabaw, która przedstawia kolorowe kółka.
Piątka dzieci w odblaskowych kamizelkach bawi się na sprzętach na placu zabaw.

Zajęcia w Muzeum Etnograficznym – MediaLab

We wtorek 3 października wzięliśmy udział w zajęciach organizowanych w ramach Festiwalu Filmowego „Młode Horyzonty”. Żeby móc wziąć w nich udział, musieliśmy udać się na przejażdżkę metrem, a następnie kawałek przejść na piechotę. Gdy już dotarliśmy na miejsce, czekało na nas mnóstwo atrakcji. Najpierw dowiedzieliśmy się, czym jest „Green screen”. Dzięki niemu udaliśmy się pod Kino Muranów, do Parku Saskiego, nad wodospad, a także do parku z dinozaurami, które chciały nas zgnieść, ale ukryliśmy się pod peleryną niewidka. Dodatkowo jakaś wielka ręka chciała nas złapać. Ale uciekliśmy samochodem – choć tak naprawdę, żadne z nas nie ma prawa jazdy.

Dzieci stoją w parach na peronie stacji metra w żółtych, odblaskowych kamizelkach.
Dzieci stoją w metrze w żółtych, odblaskowych kamizelkach i trzymają się poręczy.
Dzieci stoją w grupie, a za nimi znajduję się zielone tło.
Na ekranie telewizora widać dzieci, które znajdują się pod kinem Muranów.
Na ekranie telewizora widać dzieci, które znajdują się przy wodospadzie.
Na ekranie telewizora widać dzieci, które stoją w grupie. Nad nimi znajduje się wielka dłoń, która chce je złapać.

Następnie tworzyliśmy filmy poklatkowe na tabletach, używając do tego rysunków, bądź też samemu stając się aktorami. Dodatkowo oglądaliśmy gadżety, które ukazywały nam różne możliwości oglądania filmów. Na koniec bawiliśmy się „Story scope”, czyli kostkami, które pozwalały tworzyć animacje na ekranie. Sami też stworzyliśmy własne rysunki, które zostały zeskanowane, zakodowane na kostce i ukazane w animacji. Wszystko nam się bardzo podobało i wcale nie chciało nam się wracać do przedszkola.

Dzieci stoją w grupie, za nimi znajduję się zielone tło. Pierwszy rząd dzieci nakrywa się zieloną zasłonką.
Na ekranie telewizora widać dzieci i panią, które znajdują się w samochodzie i nim kierują.
Dzieci stoją i siedzą nad tabletami, które ustawione są na stojakach. Pod tabletami leżą papierowe rysunki, które dzieci kładą pod tabletem, by zrobić im zdjęcie.
Dzieci siedzą przy stole, na których leżą gadżety filmowe. Dzieci je oglądają i ruszają. Chłopiec ma przy oku, kolorowe szkiełko.
Dzieci stoją nad podświetlonym ekranem, po którym przesuwają kostkami. Patrzą na ekran zawieszony na ścianie, na którym wyświetlana jest animacja, którą tworzą kostki.
Dziewczynka stoi przed tabletem i robi zdjęcia chłopcu i 3 dziewczynkom, którzy jej pozują na tle złożonym z wiszących różnych elementów.

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom Juliana

za przytulanki i kolorowanki.

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących

W ramach programu, który realizujemy w tym roku „Każdy z nas ma supermoc”, w czwartek 28 września na zajęciach mówiliśmy o niepełnosprawności słuchu. Dowiedzieliśmy się, co ona oznacza i z czym się wiąże. Wzięliśmy udział w zabawie paluszkowej i w kalamburach, które pomogły nam lepiej zrozumieć, z czym się mierzą osoby niesłyszące. Nauczyliśmy się trzech słów w języku migowym – cześć, dzień dobry i do widzenia. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną, która pokazywała dłoń ułożoną w słowo „love” w języku migowym. Stworzyliśmy też galerię naszych prac.

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na podłodze, w strojach gimnastycznych i głaszczą się po dłoniach.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na podłodze, w strojach gimnastycznych i obserwują dziewczynkę, która klęczy i składa ręce przy nosie.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na podłodze, w strojach gimnastycznych i obserwują dwie dziewczynki, która klęczą i im coś pokazują.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na podłodze, w strojach gimnastycznych i składają ręce, pokazując coś.
Dziewczynka wycina dłoń papierową. Na stole leży różowa kartka.
Osiem prac plastycznych leży na podłodze. Są to papierowe dłonie ułożone w znak love w języku migowym.

Zabawy popołudniowe z literką O

Na podłodze leżą prace plastyczne dzieci. Ukazują one przekształcenia małej i wielkiej litery o w różne rzeczy.

W ramach poznawania litery „o”, popołudniami bawiliśmy się na monitorze, wykonując odpowiednie zadania, kolorowaliśmy słowa na literę „o”, dorysowując swój własny przykład, a także przekształcaliśmy małą i wielką literę „o” w różne ciekawe rzeczy.

Dziewczynka stoi przed monitorem i szuka literki o, by ją zakreślić. Reszta dzieci siedzi na podłodze i patrzy na to, co robi dziewczynka.
Chłopiec stoi przed monitorem i zakreśla obrazki, które rozpoczynają się na głoskę o. Reszta dzieci siedzi na podłodze i patrzy na to, co robi chłopiec.
Chłopiec stoi przed monitorem i zakreśla kółka, zgodnie z ilością sylab w danym słowie. Reszta dzieci siedzi na podłodze i patrzy na to, co robi chłopiec.

Oko

Na podłodze leżą prace plastyczne dzieci, które ukazują oko. Prace wykonane są z płyt CD, z kolorowym środkiem oraz z małych, czarnych karteczek.

We wtorek 26 września na zajęciach rozmawialiśmy o oku. Poznaliśmy zawód okulisty i optyka, a także dowiedzieliśmy się, czym się zajmują. Zobaczyliśmy, jak zbudowane jest oko oraz powiedzieliśmy sobie, jaka jest jego rola. Sprawdzaliśmy, jakiego koloru oczy mają nasi koledzy i koleżanki z grupy. Na koniec tworzyliśmy własne oczy z płyt CD.

Dzieci siedzą przed monitorem na podłodze, na poduszkach. Na monitorze wyświetlane są zdjęcia, które przedstawiają okulistów.
Dzieci siedzą przed monitorem na podłodze, na poduszkach. Na monitorze wyświetlane jest zdjęcie, które pokazuje za co odpowiada zmysł wzroku.
Dzieci siedzą przed monitorem na podłodze, na poduszkach. Na monitorze wyświetlane jest zdjęcie, które pokazuje jakie przyrządy pomagają lepiej widzieć oczom.
Dzieci i pani stoją naprzeciwko siebie i spoglądają sobie w oczy.
Dzieci stoją naprzeciwko siebie i spoglądają sobie w oczy. Dziewczynki się cieszą.
Trójka dzieci siedzi przy stoliku i wykonuje prace plastyczną. Na stoliku znajdują się kartki A3, kleje, nożyczki, płytki CD, kredki oraz czarne paski.

Poznaliśmy O

W poniedziałek 25 września na zajęciach poznaliśmy literkę „o”. Najpierw szukaliśmy na tablicy czegoś, co łączy wyrazy, które się na niej znajdowały. Było to bardzo proste. Od razu wiedzieliśmy, że jest to literka „o”. Następnie zaznaczaliśmy literki „o” w różnych wyrazach, odczytując je. Układaliśmy słowo „okulary” z kartoników, a także kreśliliśmy literę „o” w powietrzu i na kartkach. Słuchaliśmy piosenki „Ole, ole Janko”, a także poznaliśmy instrument na „o”, czyli organy elektryczne.

Dzieci siedzą na podłodze przed białą tablicą, na której znajdują się napisane wyrazy: monitor, Bartosz, okulary, Dominik, nos, oko, owoce, orka, pomidor, pomarańcza, ogień.
Dzieci siedzą na podłodze przed białą tablicą, na której znajdują się napisane wyrazy: monitor, Bartosz, okulary, Dominik, nos, oko, owoce, orka, pomidor, pomarańcza, ogień. Chłopiec zaznacza flamastrem literkę o, przy słowie okulary.
Dziewczynka siedzi na środku kółka i układa z kartoników wyraz. Obok niej leżą plansze z literką o. Za nią siedzą inne dziewczynki, które spoglądają na nią i na to co robi.

Dziupla w kształcie zera

W piątek 22 września na zajęciach podsumowaliśmy temat o drzewach i ich roli w przyrodzie, a także o zerze. Pani połączyła temat drzew z zerem – mieliśmy za zadanie stworzyć dziuple dla wiewiórki, która mogła zaprosić do niej swojego kolegę jeża. Mogliśmy pracować w parach lub w pojedynkę. Następnie na forum grupy opowiadaliśmy sobie, co nam wyszło i co się dzieje w naszych dziuplach.

Troje dzieci siedzi przy stoliku i koloruje wiewiórkę i jeża. Na stoliku stoją kredki, klej i nożyczki.
Dwójka dzieci siedzi przy stoliku i wykonuje prace plastyczną. Chłpiec wycina wiewiórkę, a dziewczynka koloruje. Na stoliku stoją kredki, klej i nożyczki.
Dzieci siedzą na podłodze wokół plakatu z drzewem, na którym leży rysunek dziupli z wiewiórką.
Dzieci siedzą na podłodze wokół plakatu z drzewem, na którym leży rysunek dziupli z wiewiórką. Jedna dziewczynka klęczy na drzewie.
Dzieci siedzą na podłodze wokół plakatu z drzewem, na którym leży rysunek dziupli z wiewiórką. Jedna dziewczynka wskazuje palcem dziuplę z wiewiórką.
Dzieci siedzą na podłodze wokół plakatu z drzewem, na którym leży rysunek dziupli z wiewiórką. Jedna dziewczynka wskazuje palcem dziuplę z wiewiórką.

Zero

W czwartek 21 września na zajęciach poznaliśmy zero. Najpierw sprawdzaliśmy nasz zmysł wzroku i dotyku, poprzez zadanie z kocem i ukrytymi pod nim kółkami. Nie było to proste. Udało nam się jedynie zgadnąć, że jedno kółko było puste. Reszta okazała się zbyt trudna, by móc prawidłowo określić ilość kółek. Układaliśmy zera z szarf, pisząc po nich palcami. Dodatkowo pisaliśmy zero ołówkami po kartach pracy oraz na monitorze.

Na podłodze wokół niebieskiego koca, na poduszkach siedzą dzieci i na niego spoglądają.
Dzieci dotykają niebieskiego koca, siedząc wokół niego.
Na podłodze znajdują się cztery duże kółka. W trzech z nich znajdują się mniejsze kółka. Dzieci siedzą wokół nich na podłodze.
Dzieci siedzą na podłodze. Przed sobą mają ułożone szarfy w kształcie zera. Na górze znajduję się duże kółko z małymi kółkami.
Troje dzieci siedzi przy stoliku i piszę ołówkami zera na kartach papieru A4.
Chłopiec piszę zero na monitorze.

Po południu odpoczywaliśmy przy dźwiękach lasu, które były dla nas przyjemne.

Dzieci leżą na matach i spoglądają na monitor, na którym wyświetlone jest zdjęcie drzew liściastych.

Przedszkolaki na start

Pierwsze zajęcia już za nami. Jak zwykle mieliśmy dużo frajdy podczas zabaw, które proponowała nam Pani. Dużo ćwiczyliśmy w parach, z piłkami, a także skupialiśmy się na rozciąganiu ciała.

Dzieci w strojach gimnastycznych stoją w rzędzie przed panią w różowej bluzce.
Dzieci w strojach gimnastycznych stoją w parach. Jedna osoba z pary trzyma w rękach piłkę.
Dzieci w strojach gimnastycznych siedzą w parach na podłodze. Jedna osoba z pary trzyma w rękach piłkę, którą stara się podać drugiej osobie.

Drzewa jak z bajki

Na podłodze znajdują się prace plastyczne dzieci, które przedstawiają drzewa. Prace wykonane są farbami.

We wtorek 19 września na zajęciach malowaliśmy farbami. Najpierw odrysowywaliśmy kontur pnia, a następnie malowaliśmy go pędzlem. Bawiliśmy się mieszając kolory palcami na kartce i tworzyliśmy bajkowe drzewa.

Troje dzieci siedzi przy stole i maluje farbami po kartce, na której znajduję się brązowy pień drzewa. Na stole znajduję się również paleta z farbami.
Troje dzieci siedzi przy stole i maluje farbami po kartce, na której znajduję się brązowy pień drzewa. Na stole znajduję się również paleta z farbami.
Troje dzieci siedzi przy stole i maluje farbami po kartce, na której znajduję się brązowy pień drzewa. Na stole znajduję się również paleta z farbami.

Higiena dla planety

W poniedziałek 18 września na zajęciach rozmawialiśmy o drzewach. Najpierw udaliśmy się na spacer, gdzie mieliśmy się zastanowić, jaką rolę pełnią drzewa w przyrodzie. Następnie w sali dzieliliśmy się ze wszystkimi swoimi przemyśleniami, oglądaliśmy kawałek pnia drzewa i wspólnie mówiliśmy, z czego się składa. Na koniec sprawdziliśmy, czy nasze pomysły były prawidłowe. W tym pomogła nam nasza koleżanka Adela, która przeczytała nam treści zawarte w liściach na plakacie.

Dzieci są ubrane w zielone, odblaskowe kamizelki i stoją w parach na chodniku, na dworze. Pani pokazuje im igły drzewa iglastego.
Dzieci siedzą w kółeczku, w sali. Jeden chłopiec rysuje coś na białej kartce, a obok niego znajduję się kawałek przeciętego drzewa.
Dzieci siedzą na podłodze w sali przed monitorem, na którym wyświetlany jest plakat. Dziewczynka w żółtej sukience wskazuje coś na nim.

Sprzątanie świata

Troje dzieci siedzi przy stoliku i przykleja zieloną bibułę do kartki, na której narysowany jest kubeł.
Dzieci siedzą na podłodze i podnoszą swoją rękę do góry. Jedna dziewczynka na środku kółka wybiera sobie kartonik.
Czworo dzieci siedzi przy stole i koloruje kolorowankę o sprzątaniu zieleni.

Zasady dobrej zabawy

Dzieci stoją wspólnie z panią strażnik miejską w mundurze i pluszakiem, pozując do zdjęcia w sali przedszkolnej.

W czwartek 14 września odwiedziła naszą grupę Pani Strażnik Miejska. Przyprowadziła ze sobą Rysia strażnika. Wspólnie opowiadali nam o zasadach dobrej zabawy. Pani Strażnik przygotowała dla nas zabawę z Rysiem, wcześniej ustaliła z nami zasady – mieliśmy nikomu nie zdradzić, gdzie jest Ryś i usiąść po cichu na swoje miejsce, gdy już go znajdziemy. Za pierwszym razem nam nie wyszło, więc Pani powtórzyła zabawę i przypomniała zasady. Drugim razem poszło nam lepiej. Wiemy już, że zabawa będzie udana, gdy będziemy przestrzegać 3 zasad: uczciwości, dobrowolności i bezpieczeństwa.

Dzieci siedzą na matach i spoglądają na panią strażnik miejską, która trzyma na kolanach pluszaka. Pani jest ubrana w mundur.
Dzieci stoją w koncie i mają odwrócone głowy w stronę ściany lub zielonej zasłony.
Dzieci szukają w sali pluszaka, który jest w niej ukryty,

Jabłka, śliwki i gruszki

Dzieci stoją przed stołami i gryzą jabłka. Za nimi stoi pani w białej bluzce, która trzyma w rękach deskę i noż.

W drugim tygodniu września rozmawialiśmy o owocach i witaminach w nich zawartych. Szukaliśmy ukrytych w sali owoców i dzieliliśmy je na grupy, wskazując których jest najwięcej, a których najmniej. Zastanawialiśmy się wspólnie, co można zrobić z jabłek, śliwek i gruszek, a także jak te owoce wyglądają w środku. Sprawdziliśmy to na przykładzie jabłka. Malowaliśmy śliwki, jabłka i gruszki bibułą, mocząc ją wodą.

Dzieci biegają po sali i podnoszą małe kartoniki, które leżą na podłodze.
Dzieci segregują kartoniki z owocami według koloru, do odpowiedniego kółka.
Dzieci siedzą na podłodze w kółku. Przed nimi leżą poduszki, na których widać znaczniki. W środku kółka znajdują się cztery kolorowe kółeczka, w których leżą kartoniki.
Troje dzieci siedzi przy stole i maluje wodą kartkę, do której przyczepia fioletową lub zieloną bibułę.
Na podłodze leżą prace plastyczne dzieci, które przedstawiają jabłko, gruszkę lub śliwkę.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem, na którym wyświetlane jest zdjęcie deseru z gruszki.

Sówki

Na podłodze leżą ułożone prace plastyczne, które przedstawiają kolorowe sówki.
Na podłodze leżą ułożone prace plastyczne, które przedstawiają kolorowe sówki.

Poznaliśmy się

Pierwszy tydzień września spędziliśmy na integrowaniu się i poznawaniu nawzajem. Szukaliśmy swoich wizytówek z imionami, układaliśmy z nich wieżę od najmniejszej do największej, a także dzieliliśmy imiona na sylaby. Wykonaliśmy dwie prace plastyczne – sówki. Ustaliliśmy nasze zasady grupowe, które zatwierdziliśmy poprzez wycięcie naszych rąk. Popołudniami odpoczywaliśmy przy bajkach na monitorze, bajkach czytanych lub słuchanych. Dodatkowo ćwiczyliśmy z Lamą i Krokietem, których już dobrze znamy z zeszłego roku.

Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie i wykonują rożne ruchy. Obok dzieci stoi czarny monitor.
Dzieci pochylają głowy nad małymi karteczkami z imionami. Część dzieci podnosi karteczki do góry.
Dziewczynki układają z karteczek z imionami wieżę, od najmniejszej karteczki do największej.
Dziecko nachyla się nad słoneczkiem ułożonym z karteczek z imionami. Obok niego a podłodze leżą cztery ilustracje. Reszta dzieci na niego spogląda.
Czworo dzieci ma założone szarfy na nogi i wspólnie w parach idą po sali.
Dzieci stoją przed monitorem, na którym wyświetlany jest film.
Dzieci siedzą na podłodze przed monitorem, na którym wyświetlana jest bajka.
Czwórka chłopców koloruje kredkami postać sówki.
Czworo dzieci przykleja do sówek bibułę.