Problem uzależnienia od gier i świata wirtualnego u dzieci

Świat gier komputerowych jest współcześnie istotnym elementem dziecięcej i młodzieżowej kultury. Biorąc pod uwagę gry dydaktyczne, które stwarzają liczne możliwości stymulowania rozwoju intelektualnego i emocjonalnego, możemy je wykorzystywać w procesie edukacji. Nośnikami treści, które mogą zaburzać rozwój psychoemocjonalny, socjalizacyjny są gry komercyjne. Dostęp do gier komputerowych jest bardzo prosty. Wraz z rozwojem techniki powstają coraz atrakcyjniejsze gry, które niosą za sobą liczne zagrożenia, między innymi uzależnienie. W sprzedaży znajduje się duża ilość gier, które zawierają negatywne, demoralizujące, prowokujące agresję treści. Nawet w grach dla najmłodszych dzieci, przemoc pokazywana jest w kolorowej oprawie, wywołująca pozytywne skojarzenia i emocje. Gry pozwalają kreować rzeczywistość, niekiedy zawierają obrazy okrucieństwa, czy przemocy. Pomimo, że jest to stymulacja – nie można tego bagatelizować. Narażony jest każdy, niezależnie od płci i wieku.

Uzależnienie od gier jest zjawiskiem powszechnym. Brak kontroli czasu, spędzanego przed monitorem oraz poczucie osamotnienia dziecka są częstą przyczyną tego zjawiska. Dzieci, które czują się niezrozumiałe lub odseparowane od świata rzeczywistego, mogą być bardziej skłonne do ucieczki w wirtualną rzeczywistość gier komputerowych.

W trosce o wychowanie dzieci, warto przyjrzeć się grom komputerowym. Biorąc pod uwagę funkcjonowanie dzieci i młodzieży należy się zastanowić, jaki wpływ mają media cyfrowe na najmłodszych.

Na co zwrócić uwagę:

 • niewłaściwa reakcja na ograniczenie czasu gry,
 • zaniedbywanie obowiązków,
 • izolacja społeczna,
 • trudności z kontrolą czasu,
 • agresywne zachowanie,
 • obsesyjne myśli o grach,
 • upośledzenie umiejętności interpersonalnych,
 • problemy ze snem.
Uwaga!

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko przez większość dnia myśli i mówi o grach – uważaj! Może być to sygnał ostrzegawczy. Zwróć się o pomoc do specjalisty. Pamiętaj, że wsparcie rodziny jest kluczem.

Plakat "Twoje dziecko jest ważne": problem uzależnienia od gier i świata wirtualnego u dzieci. Na co zwrócić uwagę?

 • www.terapeutica.net
 • A. Andrzejewska (2007), Uzależnienia od mediów cyfrowych, w: T. Pilch (red.), Encyklopedia pedagogiczna XXI w., Warszawa
 • M. Bielecki (2015), Przyjemne z pożytecznym? Badania nad wpływem gier komputerowych na procesy poznawcze.

Oprac. lic. Kinga Stasiuk